Рішення № 42183556, 04.12.2014, Апостолівський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
04.12.2014
Номер справи
171/648/14-ц
Номер документу
42183556
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 171/648/14-ц

2/171/411/14

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

04 грудня 2014 року м. Апостолове

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Хоруженко Н.В.,

при секретарі - Ровній Н.А..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області до ОСОБА_2 про стягнення збитків, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 міська рада звернувся до Апостолівського районного суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення збитків, обґрунтовуючи позов тим, що відповідач використовував земельну ділянку розташовану по вул.. Дзержинського, 50 в м. Апостолове без правовстановлюючих документів, що підтверджується актом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 06.02.12 року. На підставі акту комісією було проведено розрахунок та визначено розмір збитків, завданих міській раді шляхом використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, який становить 27171,43 грн. Тому просили стягнути вказану суму збитків з відповідача.

За заявою представника позивача справу розглянуто у його відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 до суду не зявився, на адресу суду надійшла заява його представника про перенесення розгляду справи у звязку з його зайнятість, проте неявка представника сторони не є підставою для відкладення розгляду справи, тому суд вважає, що неявка відповідача здійснена без поважних причин, а тому судом проведено заочний розгляд справи.

Суд, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області Криворізькою об'єднаною державною фінансовою інспекцією 06 лютого 2012 року було здійснено перевірку в результаті якої складено акт № 19/005 про результат ревізії виконання бюджету, стану збереження і використання грошових та матеріальних ресурсів ОСОБА_1 міської ради за період з 01.01,2009р по 30.11.2011 р., яким виявлено використання земельної ділянки, розташованої по вул. Дзержинського, 50, в м. Апостолове до 2012 року площею 4/13 від 4759 кв.м., з 18.05.2012 року площею 4759 кв.м. без правовстановлюючих документів.

На підставі результатів проведеної перевірки 12 червня 2013 року комісією по визначенню розміру збитків, землевласникам та землекористувачам, яка створена, відповідно до розпорядження голови ОСОБА_1 райдержадміністрації, складено акт про визначення розміру збитків нанесених ОСОБА_1 міській раді шляхом використання вищезазначеної земельної ділянки без правовстановлюючих документів, який становить 27171 гривень 43 копійок.

Вказане свідчить про наявність з боку відповідача протиправної поведінки, що має своє вираження в не оформленні права користування земельною ділянкою, на якій знаходяться належні йому на праві власності будівлі.

Як вбачається з інформації, наданої відділом Держкомзему у Апостолівському районі Дніпропетровської області, начальнику управління по боротьбі з організованою злочинністю ГУМВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_3, де підтверджується факт використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, яка знаходяться за адресою: по вул. Дзержинського, 50, в м. Апостолове до 2012 року площею 4/13 від 4759 кв.м., з 18.05.2012 року площею 4759 кв.м.

Відповідно до ст. 83 Земельного Кодексу - землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

На підставі ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 142 Конституції України, ч. З ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", землі є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.

Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно Постанови КМУ від 19.04.1993 року «Про порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» та цього Порядку

неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.

Відповідно до п. З Порядку збитки відшкодовуються, зокрема, внаслідок використання земельної ділянки без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону.

Пунктом 5.1 цього Порядку встановлено, що у разі використання земельної ділянки без документів, що підтверджують право користування, збитки визначаються за фактичний період користування земельною ділянкою.

Збитки визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосуванням коефіцієнтів, які дорівнюють

подвійній обліковій ставці Національного банку України на початок кожного звітного року згідно рішень ОСОБА_1 міської ради.

В п. 14 Акту ревізії виконання бюджету, стану збереження і використання грошових та матеріальних ресурсів ОСОБА_1 міської ради від 06.02.2012 року за № 19/005, проведеної з представниками відділу Держземагентства в Апостолівському районі Дніпропетровської області проведено контрольні обстеження земельної ділянки за адресою: вул. Дзержинського, 50, в м. Апостолове, в ході якої було проведено обміри вищевказаної земельної ділянки, за результатами яких встановлено, що загальна площа земельної ділянки, яка використовується ОСОБА_2, за адресою складає: по вул. Дзержинського, 50, в м. Апостолове до 2012 року площею 4/13 від 4759 кв.м., з 18.05.2012 року площею 4759 кв.м. та використовується ним без оформлення документів, які посвідчують право на земельну ділянку, що є порушенням вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Відповідно до вищезазначеного акту від 06.02.2012 року за № 19/005 договори оренди землі з гр. ОСОБА_2 на зазначені вище земельні ділянки згідно Порядку оформлення договорів оренди землі станом на дату звернення до суду не укладено, на оформленні у відділі не перебуває, листування з цього питання у відділі відсутнє, а також правовстановлюючі документи на право власності або користування землею не обліковуються.

Таким чином, документи, що посвідчують право користування вищезазначеною земельною ділянкою у встановленому порядку гр. ОСОБА_2 не оформлено, що є порушенням ст. 125, 126 ЗК України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

На підставі вказаної Постанови власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних

властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Пунктом 2 Постанови встановлено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії,

Згідно із п. З Постанови відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

Відповідачем не оскаржено дій посадових осіб органу місцевого самоврядування, акт про визначення збитків у судовому порядку не скасовано, що свідчить про наявність вини у діях гр. ОСОБА_2 при використанні земельних ділянок за вищевказаними адресами.

В статті 3 Цивільного процесуального кодексу України, вказано, Відповідно до ст. З ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Право особи на звернення до суду, за захистом її прав, свобод та інтересів є одним із найважливіших прав, гарантованих Конституцією України. Воно є ознакою правової держави, проявом принципу розподілу державеної влади. Окрім загального конституційного права на судовий захист, цивільне процесуальне законодавство також передбачає норми, які встановлюють можливість звернення до суду особи, котра вважає свої права та інтереси порушеними.

У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси. Це правило передбачене законодавством тому, що частина перша ст. З ЦПК України наголошує на праві осіб захищати свої порушені права, яке є загальним. Випадки, які є винятками із цього

правила, встановлюються законом (наприклад ЦК України). Для захисту прав та законних інтересів дітей, від їх імені, можуть звертатися до суду їхні батьки. Крім того, правом на звернення до суду на захист інтересів держави і громадян наділені прокурор, органи державної влади й органи місцевого самоврядування, Уповноваженний Верховної Ради України з прав людини, інші особи.

Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною. Кожен має право на звернення до суду і будь-які угоди про відмову звернення до суду є недійсними. Встановлення договірної підсудності не є відмовою від права на звернення до суду.

Відповідно до ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування - на землі комунальної власності.

Статтею 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» закріплено, що одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.

Згідно ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом відшкодування заподіяних збитків, застосування інших, передбачених законом, способів.

На підставі ст. 156 цього Кодексу, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, зокрема, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відповідно до ст. 22, 1166 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, суд вважає, що інтереси власника земельної ділянки відносно володіння, користування та розпорядження нею порушені відповідачем, а позовні вимоги щодо стягнення збитків з відповідача, які нанесені ним міській раді внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки в сумі 27171,43 грн. є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 10,11, 60, 209, 213, 214, 215, 218, 225, 226 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 міської ради Дніпропетровської області (р/р 31419535700037 одержувач ГУДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 04052583, МФО 805012) матеріальні збитки у розмірі 27171 грн. 43 коп. (двадцять сім тисяч сто сімдесят одну гривню 43 копійок).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 міської ради Дніпропетровської області понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 271,71 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто за заявою відповідача, поданої протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

На рішення може бути подана апеляція в апеляційний суд Дніпропетровської області через Апостолівський районний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя:ОСОБА_4