Постанова № 42176237, 25.12.2014, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
25.12.2014
Номер справи
686/22732/14-а
Номер документу
42176237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/22732/14-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2014 року

Хмельницький міськрайонний суд в складі судді Демінської А.А., розглянувши в м. Хмельницький в приміщенні суду в скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФ України у м. Хмельницький про перерахунок пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач в жовтні 2014 року звернувся до суду з вище вказаним позовом, мотивуючи тим, що він перебуває на обліку в відповідача, є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, повязаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому відповідно до ст. ст. 50, 54 ч. 4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна нараховуватись та виплачуватись державна пенсія: основна пенсія не нижче 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, - 75% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 01.01.2014 року УПФУ в м. Хмельницькому ігнорує вище вказані норми Закону та проводить нарахування та виплату пенсії йому в меншому розмірі. Просив суд зобовязати відповідача нарахувати та виплатити йому основну та додаткову пенсію з 01.01.2014 року в розмірі відповідно до ст. ст. 49, 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування» - з 1.01.2014 року.

Ухвалою суду від 27 жовтня 2014 року позовну заяву в частині позовних вимог за період з 01.01.2014 року по 23.04.2014 року включно було залишено без розгляду.

Відповідачу були вручені копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів, після чого відповідачем суду надані письмові заперечення проти позову, в яких він вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити в позові, посилаючись на те, що пенсію ОСОБА_1 отримує як інвалід ІІ групи відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210, якою затверджено порядок обчислення пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи. Застосувати при обчисленні даного виду пенсії розмір мінімальної пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму немає правових підстав, оскільки для обчислення розмірів виплат, які призначаються та виплачуються відповідно до Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мінімальний розмір пенсії за віком в розмірі прожиткового мінімуму не застосовується. Крім цього, п. 6 - 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про держаний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 р. № 1622-VІІ установлено, що норми ст. ст. 50, 45 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік. Вважає, що будь-яких порушень відповідачем при обчисленні та виплаті пенсії позивачеві не допущено.

Суд вважає, що підстави для розгляду даної справи за загальними правилами адміністративного судочинства відсутні.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити частково.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, як одержувач пенсії по інвалідності ІІ групи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначені обставини підтверджуються довідкою до акта огляду МСЕК серії АВ № 0153941 від 23.04.2013 року, посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, серії А № 114121, копії котрих наявні в матеріалах справи, та не оспорюється відповідачем.

Обчислення розміру пенсії позивача проводиться відповідачем згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Станом на 01.10.2014 року його пенсія складала 2419,95 грн., з них: 1518,40 грн. - основний розмір пенсії; 379,60 грн. - додаткова пенсія, за шкоду, заподіяну здоров'ю; 379,60 грн. - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 2 гр.; 50,00 грн. - цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.; 92,35 грн. - державна адресна допомога.

14.10.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, в чому йому 21.10.2014 р. було відмовлено з посиланням на те, що вищезазначений Порядок та ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачають обчислення основного розміру пенсії інвалідам 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком.

Вказані обставини підтверджуються листом Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому від 21.10.2014 року за вих. № 655/с-12 та довідкою Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому від 21.10.2014 року за вих. № 20815 про розмір отримуваної пенсії, наявними у справі.

Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 вказаного Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Ст. 50 вказаного Закону визначає, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам ІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Частиною 4 ст. 54 вказаного Закону передбачено, що розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено звязок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності 80-ти мінімальних пенсії за віком.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 4 Порядку встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 1990 роках, за ї бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років.

Відповідно до даної постанови з 01.01.2012 року основний розмір пенсії по інвалідності ІІ групи для учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС не може бути меншим ніж 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачується в розмірі 379,60 грн.

Таким чином, на даний час існують два чинних нормативно-правових акта, якими по різному визначено розмір пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Якщо у 2011 році Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» №3491-VI від 14.06.2011 року було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік;

а також ч.3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» було встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік;

а також ч.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» було встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік, -

то зазначені положення Законів були об'єктивною підставою для обґрунтованого застосування у вказаних роках при обчисленні пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.

ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року не містив на дату його прийняття і набрання ним законної сили в первинній редакції жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статей 50, 54 вказаного Закону, якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю.

Разом з тим, п. 6 - 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Держаний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 р. № 1622-VІІ установлено, що норми ст. ст. 50, 45 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік. Вказані зміни набули чинності з 3.08.2014 року.

Зі змісту вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві з 24.04.2014 року по 2.08.2014 року включно застосуванню підлягає не постанова Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, а норми ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» затверджено нові розміри соціальних стандартів. Так, мінімальний розмір пенсій, призначених відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначається, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2014 року - 949 грн., з 01.07.2014 року - 974 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Таким чином, порушені права позивача слід поновити, визнавши протиправною відмову відповідача в перерахунку позивачеві пенсії за період з 24.04.2014 року по 2.08.2014 року у розмірі відповідно до положень ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобовязавши відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачеві за вказаний період на підставі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих ним сум. В задоволенні решти позовних вимог (починаючи з 3.08.2014 року) слід відмовити, оскільки законні підстави для їх задоволення, враховуючи внесені до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» зміни, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 7 15, 69 71, 86, 158 163, 183-2 КАС України, ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», суд

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про перерахунок пенсії учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС задовольнити частково.

Визнати протиправною відмовуУправління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому від 21.10.2014 року в перерахункуОСОБА_1 пенсії за період з 24.04.2014 року по 2.08.2014 року у розмірі відповідно до положень ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити за період з 24.04.2014 року по 2.08.2014 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за відрахуванням фактично отриманих ним сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати у справі віднести на рахунок держави.

Копії постанови надіслати сторонам.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя: