копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 грудня 2014 р. Справа № 818/2940/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
суддів: Шаповала М.М., Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника відповідачів - Сумцової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2940/14 за позовом публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, Головного управління Міндоходів у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Шосткинський завод хімічних реактивів" (далі по тексту - позивач, ПАТ "ШЗХР") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту - Шосткинська ОДПІ), Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі по тексту - ГУ Міндоходів у Сумській області), Державної фіскальної служби України (далі по тексту - ДФС України), в якому просить:
1. Скасувати рішення Шосткинської ОДПІ №0010561703 від 15.08.2014 та №0010571703 від 15.08.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
2. Скасувати рішення ГУ Міндоходів у Сумській області №13888/10/18-28-10-03-05-40/252ск від 15.09.2014 про результати розгляду скарги.
3. Скасувати рішення Державної фіскальної служби України №5197/6/99-99-10-01-07-15 від 16.10.2014 про залишення скарги без задоволення.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що рішення стосовно накладення фінансових санкцій на позивача винесено не уповноваженим на те органом, який на момент винесення ним оскаржуваного рішення, вже був ліквідований, так як відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 р. № 160 "Про утворення Державної фіскальної служби" (опубліковано в офіційному виданні - Урядовому кур'єрі № 101 від 06.06.2014) утворено Державну Фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення. Крім того, оскаржені рішення винесені всупереч Порядку розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 за №452.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду заяву про розгляд справи без участі його представника, позовні вимоги підтримав у повному обсязі (а.с.40).
Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.16-18,20-22,34-26) та зазначила, що позивач в порушення ч.8 ст.9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" допустив несвоєчасне перерахування до бюджету сум єдиного внеску, що тягне за собою накладення штрафу в порядку та розмірах визначених Законом. Оскаржені рішення були прийняті посадовими особами відповідачів у відповідності до вимог чинного законодавства. Крім того, позивач в позовній заяві жодним чином не спростовує факт несвоєчасної сплати єдиного внеску, а лише вказує на формальні підстави прийняття рішень ліквідованим органом.
Суд, заслухавши представника відповідачів, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що звітом про нарахування єдиного внеску 14 квітня 2014 року за №1405420568, ПАТ "ШЗХР" узгодило єдиний внесок за березень 2014 року в сумі 190437,42 грн. (термін нарахування та сплати - 22 квітня 2014 року). Станом на 23 квітня 2014 року по картці особового рахунка платника обліковувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску згідно з цим звітом у сумі 111038,39 грн. Ця сума заборгованості була погашена протягом квітня-травня 2014 року згідно з платіжними дорученнями: від 28 квітня 2014 року №539 у сумі 8648,20 грн.; від 6 травня 2014 року №596 у сумі 8650,00 грн.; від 6 травня 2014 року №597 у сумі 310,00 грн.; від 7 травня 2014 року №611 у сумі 2300,00 грн.; від 8 травня 2014 року №11 у сумі 129,19 грн.; від 8 травня 2014 року №617 у сумі 2145,00 грн.; від 13 травня 2014 року №657 у сумі 1296,00 грн.; від 16 травня 2014 року №674 у сумі 72000,00 грн.; від 16 травня 2014 року №675 у сумі 1410,00 грн.; від 19 травня 2014 року №694 у сумі 14150,00 грн.
Шосткинською ОДПІ на підставі даних картки особового рахунка здійснено розрахунок фінансових санкцій і пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за березень 2014 року на загальну суму 13523,17 грн., у тому числі: штрафні санкції - 11103,84 грн., пеня - 2419,33 грн., та прийнято рішення від 15 серпня 2014 року №0010561703 (а.с.6).
13 травня 2014 року №1406945484) ПАТ "ШЗХР" узгодило єдиний внесок за квітень 2014 року в сумі 201805,66 грн. (термін нарахування та сплати - 20 травня 2014 року). Станом на 21 травня 2014 року по картці особового рахунка платника обліковувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску згідно з цим звітом у сумі 184356,59 грн. Ця сума заборгованості була погашена протягом травня-червня 2014 року згідно з платіжними дорученнями: від 29 травня 2014 року №764 у сумі 986,00 грн.; від 29 травня 2014 року №765 у сумі 87200,00 грн.; від 30 травня 2014 року №785 у сумі 750,00 грн.; від 2 червня 2014 року №14 у сумі 120,65 грн.; від 2 червня 2014 року №797 у сумі 2003,00 грн.; від 4 червня 2014 року №808 у сумі 1122,00 грн.; від 17 червня 2014 року №873 у сумі 1250,00 грн.; від 19 червня 2014 року №892 у сумі 90924,94 грн.
Шосткинською ОДПІ на підставі даних картки особового рахунка ПАТ "ШЗХР" здійснено розрахунок фінансових санкцій і пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску за квітень 2014 року на загальну суму 22044,02 грн., у тому числі: штрафні санкції - 18435,66 грн., пеня - 3608,36 грн., та прийнято рішення від 15 серпня 2014 року №0010571703 (а.с.5).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року №2464-VI, який набрав чинності з 1 січня 2011 року, зі змінами та доповненнями, (далі - Закон №2464-VI) визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Частиною 1 статті 4 Закону №2464-VI визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно- правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 6 розділу II Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини 8 статті 9 розділу III Закону №2464-VI та підпункту 6 пункту 4.3 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів України від 9 вересня 2013 року №455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за №1622/24154, (далі-Інструкція) нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платником не пізніше 20 числа наступного місяця.
Згідно з пунктом 4.10 розділу IV Інструкції у разі якщо останній день строків сплати єдиного внеску, зазначених у цій Інструкції, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464-VІ є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (пункт 3 статті 25 Закону №2464-VІ).
Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону №2464-VІ у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI), на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина 10 статті 25 Закону №2464-VI). Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Згідно з підпунктом 2 пункту 7.2 розділу VII Інструкції при накладенні штрафу за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається рішення про застосування штрафних санкцій та з нарахуванням пені. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платника. При застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Відповідно до пункту 7.5 розділу VII Інструкції на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня за кожний день прострочення платежу, починаючи з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Варто зазначити, що позивачем у позовній заяві жодним чином не спростовано факт несвоєчасної сплати єдиного внеску, а лише вказано на формальні підстави прийняття рішень ліквідованим органом.
Проте, порядок державної реєстрації юридичної особи в т.ч. створеної шляхом перетворення визначений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", дія якого поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування.
Відповідно до п.2 ст.33 цього Закону юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Процедура оформлення реорганізації Шосткинської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області шляхом перетворення на даний час не закінчена.
З урахуванням викладених норм законодавства Шосткинська ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області на період здійснення процедури припинення (до внесення запису про припинення юридичної особи), як орган державної влади, діє в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України, зокрема, виконує функції і повноваження визначені Податковим кодексом України.
Таким чином, рішення Шосткинської ОДПІ №0010561703 від 15.08.2014 та №0010571703 від 15.08.2014 прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства та уповноваженим на те органом.
Крім того, не погоджуючись з винесеними рішеннями Шосткинської ОДПІ, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку до вищестоящих органів, а саме до Головного Управління Міндоходів у Сумській області та до Державної фіскальної служби України.
У відповідь на первинну скаргу ПАТ "ШЗХР" до ГУ Міндоходів у Сумській області, товариством отримано лист № 13888/10/18-28-10-03-05-40/252ск від 15.09.2014, яким рішення Шосткинської ОДПІ №0010561703 від 15.08.2014 та №0010571703 від 15.08.2014 залишені без змін, а скаргу - без задоволення (а.с.7-8).
Не погоджуючись з винесеним рішенням ПАТ "ШЗХР" звернулося до вищестоящої інстанції. Листом Державної фіскальної служби України № 5197/6/99-99-10-01-07-15 від 16.10.2014 рішення Шосткинської ОДПІ залишено без змін, рішення ГУ Міндоходів у Сумській області № 13888/10/18-28-10-03-05-40/252ск від 15.09.2014 - залишено без змін, скаргу товариства - без задоволення.
Правові засади розгляду скарг платників податків на рішення про нарахування пені та накладення штрафу за порушення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" регламентовані наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 за №452, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.09.2013 за №1593/24125, яким затверджений Порядок розгляду скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу (далі Порядок).
Цей Порядок визначає процедуру та строки розгляду скарг платників податків. А також визначає порядок прийняття і оформлення рішень за розглядом таких скарг.
З огляду на наявні в матеріалах справи документи, суд вважає, що ГУ Міндоходів у Сумській області та Державна фіскальна служба України при винесенні рішень за розглядами скарг позивача діяло в межах повноважень та у спосіб, визначених чинним законодавством.
Враховуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Отже, з позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 1717,38 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області, Головного управління Міндоходів у Сумській області, Державної фіскальної служби України про скасування рішення Шосткинської ОДПІ №0010561703 від 15.08.2014 та №0010571703 від 15.08.2014, рішення ГУ Міндоходів у Сумській області №13888/10/18-28-10-03-05-40/252ск від 15.09.2014, рішення Державної фіскальної служби України №5197/6/99-99-10-01-07-15 від 16.10.2014 - відмовити за необгрунтованістю.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Шосткинський завод хімічних реактивів" (вул. Щербакова, 1, м. Шостка, Сумська область, код ЄДРПОУ 05761264) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 1717,38 грн. на рахунок №31217206784002, отримувач ГУ ДКСУ у Сумській області, код отримувача 37970593, МФО 837013, призначення платежу - судовий збір, код ЄДРПОУ суду 35907252.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) В.М. Соколов
Судді (підпис) М.М. Шаповал
(підпис) Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складено 17.12.2014 року.
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов