Справа № 317/3808/14-ц
№/п 2/317/1583/2014
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2014 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Гончаренко П.П.,
при секретарі:Зеленській С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги в розмірі 1470,52 грн., суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області звернулось до суду з позовом, який згодом уточнили до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги в розмірі 1470,52 грн.
В обґрунтування позову зазначили, що ОСОБА_2 звернулась до управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області із заявою вх. № 780 від 03.06.2013 року про призначення допомоги по догляду за дитиною до трьох років для осіб незастрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування з урахуванням доходів сімї.
У відповідності із Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року ОСОБА_2 на підставі розпорядження про призначення допомоги сімям з дітьми від 05.06.2013 року на період з 01.06.2013 року по 30.11.2013 року призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам, з урахуванням доходів в розмірі 930,33 грн. та з 01.12.2012 року по 21.09.2014 року відповідачу призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку щомісячно в розмірі 130,00 грн.
Відповідно до п. 23 Порядку, якщо працююча особа, яка отримує в органах праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати, виплата цієї допомоги припиняється з дня працевлаштування.
Згідно з п.п. 48, 49 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сімям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Особи, яким виплачується державна соціальна допомога сімям з дітьми зобовязані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміни всіх обставин, які впливають на (розмір) виплату державної допомоги (зміни у складі сімї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сімї тощо).
21.11.2013 року на адресу управління надійшла копія наказу № 729/ос з місця роботи відповідача від 11.10.2013 року у перериванні відпустки, в якому зазначено, що ОСОБА_2, оператора станційного технологічного центру оброблення поїзної інформації та перевізних документів станції Канцерівка вважати такою, що стала до роботи після відпустки по догляду за дитиною з 14.10.2013 року.
Про даний факт відповідач не повідомляла управління, чим на думку позивача, порушила вимоги п. 46 вищевказаного Порядку, де зазначено, що особи, яким виплачується державна соціальна допомога сімям з дітьми, у разі виникнення обставин (зміни у складі сімї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сімї тощо), які впливають на розмір виплати державної допомоги та призводять до припинення виплати допомоги, зобовязані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Після виявленого порушення, згідно діючого законодавства України надання соціальної допомоги було припинено з 01.12.2013 року та був здійснений перерахунок сума переплати склала 1470,52 грн. за період з 14.10.2013 року по 30.11.2013 року.
Суми державної соціальної допомоги сімям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо не правдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сімї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом в судовому порядку.
Відповідач викликалась до управління, про що свідчить лист за вих. № 08-5/985 від 24.04.2014 року, однак безрезультатно.
ОСОБА_2 особисто написала заяву № 659 від 21.11.2013 року, в якій зобовязалась погасити передплату, яка виникла у звязку з виходом на роботу на повний робочий день.
Позивач вважає, що наведені факти свідчать про порушення відповідачем вимог Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, перешкоджає проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для надання державної допомоги сімям з дітьми та не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення.
В судовому засіданні представник позивача надала свої пояснення стосовно суті справи, та просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач проти позову не заперечувала, але пояснила, що вона повідомила позивача про вихід на роботу та надала заяву, а позивачем все одно нараховувались кошти.
Згідно зі ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Статтею 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи на підставі наданих сторонами доказів. Згідно ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Стаття 58 ЦПК України встановлює, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно ст. 59 ЦПК України суд не бере до уваги докази, одержані з порушенням порядку, встановленого законом і обставини, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 звернулась до управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області із заявою вх. № 780 від 03.06.2013 року про призначення допомоги по догляду за дитиною до трьох років для осіб незастрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування з урахуванням доходів сімї.
У відповідності із Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року ОСОБА_2 на підставі розпорядження про призначення допомоги сімям з дітьми від 05.06.2013 року на період з 01.06.2013 року по 30.11.2013 року призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам, з урахуванням доходів в розмірі 930,33 грн. та з 01.12.2012 року по 21.09.2014 року відповідачу призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку щомісячно в розмірі 130,00 грн.
Відповідно до п. 23 Порядку, якщо працююча особа, яка отримує в органах праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати, виплата цієї допомоги припиняється з дня працевлаштування.
Згідно з п.п. 48, 49 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сімям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Особи, яким виплачується державна соціальна допомога сімям з дітьми зобовязані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміни всіх обставин, які впливають на (розмір) виплату державної допомоги (зміни у складі сімї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сімї тощо).
21.11.2013 року на адресу управління надійшла копія наказу № 729/ос з місця роботи відповідача від 11.10.2013 року у перериванні відпустки, в якому зазначено, що ОСОБА_2, оператора станційного технологічного центру оброблення поїзної інформації та перевізних документів станції Канцерівка вважати такою, що стала до роботи після відпустки по догляду за дитиною з 14.10.2013 року.
Про даний факт відповідач не повідомляла управління, чим на думку позивача, порушила вимоги п. 46 вищевказаного Порядку, де зазначено, що особи, яким виплачується державна соціальна допомога сімям з дітьми, у разі виникнення обставин (зміни у складі сімї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сімї тощо), які впливають на розмір виплати державної допомоги та призводять до припинення виплати допомоги, зобовязані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Після виявленого порушення, згідно діючого законодавства України надання соціальної допомоги було припинено з 01.12.2013 року та був здійснений перерахунок сума переплати склала 1470,52 грн. за період з 14.10.2013 року по 30.11.2013 року.
Суми державної соціальної допомоги сімям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо не правдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сімї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом в судовому порядку.
Відповідач викликалась до управління, про що свідчить лист за вих. № 08-5/985 від 24.04.2014 року, однак безрезультатно.
ОСОБА_2 особисто написала заяву № 659 від 21.11.2013 року, в якій зобовязалась погасити передплату, яка виникла у звязку з виходом на роботу на повний робочий день.
Наведені факти свідчать про порушення відповідачем вимог Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, перешкоджає проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для надання державної допомоги сімям з дітьми та не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 7, 10, 11, 15, 18, 60, 205, 206, 212- 215 ЦПК України, ст.ст. 5, 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги в розмірі 1470,52 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (м. Запоріжжя, вул. Комінтерну, 3-а, МФО 813015, код ЗКПО 03193241. р/р 35416057001272 в УДКСУ в Запорізькій області) надміру виплаченої суми соціальної допомоги в розмірі 1470,52 (одна тисяча сто пятдесят гривень 00 коп.) грн.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 243,60 грн. в дохід держави.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: П.П. Гончаренко