241/1314/14-а
2-а/241/226/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.12.2014 року Першотравневий районний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Топузової Н.М.
при секретарі Орчелота І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел.Мангуш справу у порядку адміністративного судочинства за позовом Мангуської об*єднаної державної податкової інспекції Головного управління міністерства доходів і зборів України у Донецькій області до Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції про визнання дій противоправними,скасування постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження та зобов*язання відкрити виконавче провадження ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з даним позовом із наступних підстав:
18.09.2014р., з Першотравневого районного суду Донецької області (далі -Першотравневий райсуд, суд) до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Донецькій області {далі -Мангуська ОДПІ, позивач) надійшла постанова № 3/241/218/2014 від 29.08.2014 по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, видана Першотравневим райсудом (далі - виконавчий документ), який мешкає за адресою: с. Стародубівка, вул. Леніна буд. 11 а.
Так, Мангуською ОДПІ 24.11.2014р., до відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції (далі - ВДВС Першотравневого РУЮ, відповідач) була подана заява про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню вищезазначеного виконавчого документу.
В заяві зокрема зазначалось, що згідно пп. «ґ» п. 3.3 розділу 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта можуть не зазначатися в постановах у справах про адміністративні правопорушення, які виносяться на місці вчинення правопорушення або без участі особи (вище зазначена постанова винесена без присутності особи, яка притягалась до адміністративної відповідальності).
Всупереч доводам, викладеним у заяві про відкриття виконавчого провадження, 01.12.2014р. Мангуською ОДПІ отримано постанову ВДВС Першотравневого РУЮ про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 28.11.2014 (виконавче провадження (далі - ВП) № 45615397 згідно Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень), винесену головним державним виконавцем ВДВС Першотравневого РУЮ ОСОБА_2 на постанову № 3/241/218/2014 від 29.08.2014 по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь , держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, видану Першотравневим райсудом, на підставі п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21.04.1999 (далі - ЗУ «Про виконавче провадження»), через невідповідність виконавчого документа вимогам ч. 1 п. З ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження», а саме через відсутність реєстраційного номеру облікової картки боржника - платника податків.
Мангуська ОДПІ вважає постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 28.11.2014 по ВП № 45615397 незаконною та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
В обґрунтування підстав для відмови у відкритті виконавчого провадження, державний виконавець посилається на те, що постанова № 3/241/218/2014 від 29.08.2014 по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, видана Першотравневим райсудом, має містити реєстраційний номер облікової картки боржника (платника податків), що обумовлено вимогами п. З ч. 1 ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження».
Мангуська ОДПІ не погоджується з цим рішенням, оскільки пп. «ґ» п. 3.3 розділу З Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02.04.2012, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія і номер паспорта можуть не зазначатися в постановах у справах про адміністративні правопорушення, які виносяться на місці вчинення правопорушення або без участі особи, а вище зазначена постанова була винесена за відсутності ОСОБА_1
Тому вважаємо, що головний державний виконавець ВДВС Першотравневого РУЮ ОСОБА_2, не мав законних підстав для винесення оскаржуваної постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 28.11.2014 по ВП № 45615397 та постанова № 3/241/218/2014 від 29.08.2014 по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, видана Першотравневим райсудом, має бути . прийнята на виконання до ВДВС Першотравневого РУЮ.
Згідно ч. 3 ст. 8 ЗУ «Про виконавче провадження» ,за виконавчим документом про стягнення в дохід держави коштів або про вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави від її імені виступає орган, за позовом якого судом винесено відповідне рішення, або орган державної влади (крім суду), який відповідно до закону прийняв таке рішення. За іншими виконавчими документами про стягнення в дохід держави коштів або про вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави від її імені виступають органи доходів і зборів.
Згідно ч. 4 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження», рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ.
Таким чином, позивач вимушений звернутися до суду,та просить суд :визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції ОСОБА_2, щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 28.11.2014 по виконавчому провадженню № 45615397 згідно ЄДРВП при розгляді заяви про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню постанови № 3/241/218/2014 від 29.08.2014 по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, виданої Першотравневим райсудом;зоов'язати відділ державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції прийняти до виконання постанову № 3/241/218/2014 від 29.08.2014 по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, видану Першотравневим райсудом, та винести відповідну постанову про відкриття виконавчого провадження.
У судове засідання представник позивача не з*явився,надав заяву про підтримку позову та розгляд справи за його відсутності.
Справу вирішено розглянути за відсутності представника позивача.
Представник відповідача-виконуючий обов*язки начальника відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції-Матвійчуку Д.В., позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в задоволені позовних вимог,пояснивши суду, що : Мангуською ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області було направлено заяву від 21.11.2014 № 7725/08/05-40-10-013 про відкриття виконавчого провадження до відділу ДВС Першотравневого РУЮ у Донецькій області.
Постановою відділу ДВС Першотравневого РУЮ у Донецькій області було відмовлено у відкритті виконавчого провадження у зв'язку з тим, що у виконавчому документі не зазначено індивідуальний ідентифікаційний номер боржника.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначаються:назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали;дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий
документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо;4/резолютивна частина рішення;5/дата набрання законної (юридичної) сили рішенням;6/строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Згідно до п. З.2., 3.3 Інструкції з організації виконавчих дій, затвердженої наказом Мін'юсту від 02.04.2012 № 512/5, підставою для вжиття заходів примусового виконання рішень є виконавчий документ, який пред'явлений до виконання в установленому Законом порядку. Виконавчий документ повинен відповідати вимогам до виконавчого документа, зазначеним у статті 18 Закону.
Відповідно до п. 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець відмовляє у відкритті виконавчого провадження у разі невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим статтею 18 цього Закону.
Закон України «Про виконавче провадження» має вищу юридичну силу по відношенню до Інструкції з організації виконавчих дій.
В зазначеній Інструкції не зазначено, що державний виконавець зобов'язаний відкрити виконавче провадження або не мас права відмовити у відкритті виконавчого провадження у разі не зазначення в постановах у справах про адміністративні правопорушення, винесених без присутності особи, реєстраційного номеру облікової картки платника податків.
Крім того, всі виконавчі дії, пов'язані з примусовим виконанням рішень, зокрема, виявлення доходу боржника (заробітної плати, пенсії, ін.) виявлення рухомого та нерухомого майна, рахунків боржника, а також його арешт можливі тільки при наявності ідентифікаційного номеру боржника.
Закон України «Про виконавче провадження» визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Тобто рішення судів можуть виконуватися у добровільному порядку, для чого відсутність ідентифікаційного номеру боржника не є перепоною у його виконанні.
Позивач в позовній заяві просить визнати протиправними дії головного виконавця ВДВС Першотравневого РУЮ ОСОБА_2 ,щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження, а також зобов'язати ВДВС Першотравневого РУЮ прийняти до виконання постанову Першотравневого районного суду від 29.08.2014 № 241/942/14-п.
Згідно до п.11 Постанови Пленуму ВАСУ від 13.12.2010 № 3, відповідачем у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а не окремий державний виконавець або інша посадова особа відповідної виконавчої служби.
Щодо вимоги про зобов'язання відкрити виконавче провадження повідомляє, що згідно до Закону України «Про виконавче провадження» ,повноваження щодо відкриття виконавчого провадження належать виключно органам державної виконавчої служби. Підстави відкриття виконавчого провадження визначені ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження». Державний виконавець зобов'язаний прийняти виконавчий документ і відкрити виконавче провадження лише попередньо перевіривши, чи не закінчився строк пред'явлення такого виконавчого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби (ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження»). Судові органи своїми рішеннями не можуть підміняти інші державні органи, а відтак вказана позовна вимога є незаконною.
У судовому засіданні були дослідженні:лист/а.с. 3/,постанова Першотравневого районного суду /а.с. 4/,заява про відкриття виконавчого провадження/а.с. 5/, постанова головного державного виконавця ВДВС Першотравневого РУЮ ОСОБА_2 про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 28.11.2014року, по виконавчому провадженню № 45615397 згідно ЄДРВП, при розгляді заяви про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню постанови № 3/241/218/2014 від 29.08.2014року по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, виданої Першотравневим районним судом Донецької області /а.с. 6/, супровідний лист/а.с. 6/.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, з урахуванням у сукупності всіх доказів, приходить до наступного :
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про виконавче провадження»,виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про виконавче провадження»,примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про виконавче провадження», державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про виконавче провадження», за виконавчим документом про стягнення в дохід держави коштів або про вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави від її імені виступає орган, за позовом якого судом винесено відповідне рішення, або орган державної влади (крім суду), який відповідно до закону прийняв таке рішення. За іншими виконавчими документами про стягнення в дохід держави коштів або про вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави від її імені виступають органи доходів і зборів.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом. Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: … 2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, кримінальних провадженнях та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження»:
У виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище та ініціали посадової особи, що його видали; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо..
У судовому засіданні встановлено наступне :
29 серпня 2014 року,Першотравневим районним судом Донецької області, ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 3400 гривень в дохід держави. Розгляд адміністративної справи проводився без участі правопорушника ОСОБА_1,тому суду не було відомо його індивідуальний ідентифікаційний номер та його і не було зазначено в даній постанові суду.
24.11.2014р., позивачем,до відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції була подана заява про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню вищезазначеного виконавчого документу.
28.11.2014 року ,старшим виконавцем ВДВС Першотравневого РУЮ ОСОБА_2 , було винесено постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) ,яка внесена в Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень, на постанову № 3/241/218/2014 від 29.08.2014 по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь , держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, видану Першотравневим райсудом, на підставі п. 6 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», посилаючись на те,що у виконавчому документі не зазначено індивідуальний ідентифікаційний номер боржника,відповідно п.3 ч.1 ст.18 ЗУ «Про виконавче провадження».
Відповідач, в порушені вимог п.3 ч.1 ст.18 ЗУ «Про виконавче провадження»,в якій зазначено,що у виконавчому документі зазначаються: … індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) , якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, безпідставно відмовив позивачу у відкритті виконавчого провадження, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Позивачем доведено перед судом належними та допустимими доказами позовні вимоги.
Представником відповідача не доведено перед судом належними та допустимими доказами невизнання позовних вимог.
Керуючись ст.ст.2-15,17-18,71,86,94,159-167, Кодексу адміністративного судочинства України,ст.ст.1,2,6,8,17,18,19,26 Закону України «Про виконавче провадження»,суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного державного виконавця Відділу державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції ОСОБА_2, щодо винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до провадження виконавчого документа) від 28.11.2014року, по виконавчому провадженню № 45615397 згідно ЄДРВП, при розгляді заяви про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню постанови № 3/241/218/2014 від 29.08.2014року по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, виданої Першотравневим районним судом Донецької області.
Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Першотравневого районного управління юстиції прийняти до виконання постанову № 3/241/218/2014 від 29.08.2014 по справі № 241/942/14-п про стягнення штрафу на користь держави у сумі 3 400 грн. з ОСОБА_1, видану Першотравневим районним судом Донецької області, та винести відповідну постанову про відкриття виконавчого провадження.
Апеляційна скарга на постанову Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області, через Першотравневий районний суд Донецької області, протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення .
Апеляційна скарга на постанову суду,яка містить вступну та резолютивну частину,яка була проголошена у судовому засіданні, подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної у повному обсязі..
Суддя Н.М.Топузова