ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2014 року Справа № 803/2462/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,
за участю представника позивача Романюка В.Є.,
представника відповідача Кушнір Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про поновлення видаткових операцій на банківських рахунках та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» (далі - позивач, підприємство, ДП «Луцький КХП №2») звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - відповідач, Луцька ОДПІ) про поновлення видаткових операцій на банківських рахунках позивача та зобов'язання податкового керуючого надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення акту опису майна для поновлення видаткових операцій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2014 року зупинено видаткові операції на рахунках платника податків ДП «Луцький КХП №2» на суму 9 881 068,89 грн. Згідно акту податкового керуючого Луцької ОДПІ №36 від 30 листопада 2010 року описано активи підприємства. Позивач посилається на те, що відповідно до статті 89.4 Податкового кодексу України зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна. Крім того, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2014 року виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду у справі № 803/774/14 про стягнення з ДП «Луцький КХП №2» податкового боргу в сумі 7 394 168,05 грн. розстрочено на п'ять років по жовтень 2019 року включно. Позивач просить суд поновити видаткові операції на банківських рахунках ДП «Луцький КХП №2» та зобов'язати податкового керуючого надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення акту опису майна для поновлення видаткових операцій.
У судовому засіданні представник позивача подав заяву про уточнення позовних вимог в якій просить суд зобов'язати відповідача поновити видаткові операції на рахунку №26007154781003, МФО 319092, в ПАТ «Банк Київська Русь» Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2», код ЄДРПОУ 00953065.
Відповідач, суб'єкт владних повноважень, в письмових запереченнях від 18 грудня 2014 року №434/10/03-18-10-07 (а.с.14-17) та його представник у судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до статті 89 ПКУ Луцькою ОДПІ було прийнято рішення №3 від 05.01.2011 про опис майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» в податкову заставу.
Відповідно до пункту 89.3. статті 89 ПКУ, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Відповідно до пункту 89.2 статті 89 ПКУ, у разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
Так, актом опису активів, на які поширюються право податкової застави №36 від 30.11.2010 року фактичного майна не було описано, даний акт було складено в рахунок активів, на які платник податків набуде права власності у майбутньому. Крім того, даний акт складався з урахуванням норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який втратив чинність у зв'язку з набранням чинності Податковим кодексом України. Разом з тим, рішення №3 від 05.01.2011 про опис майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» в податкову заставу Луцькою ОДПІ було прийнято згідно норм Податкового кодексу України та за формою, яка затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів від 10.10.2013 року №572 «Про застосування податкової застави органами доходів і зборів» (додаток 1 до вищезазначеного Наказу).
Відповідно до пункту 89.5 статті 89 ПКУ, у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.
Проте, всупереч вищезаначених норм, жодних повідомлень про набуття ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» права власності на будь-яке майно після складення Акту опису активів, на які поширюються право податкової застави №36 від 30.11.2010 року на адресу Луцької ОДПІ не надходило. Також, після прийняття Луцькою ОДПІ рішення №З від 05.01.2011 року про опис майна ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» в податкову заставу, податкового керуючого Луцької ОДПІ неодноразово було недопущено до складання акту опису майна та не надано документів, необхідних для такого опису.
Крім того, посилання позивача на ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 03.11.2014 року у справі №803/774/14 за позовом Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області до ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2», якою було розстрочене виконання судового рішення не може бути підставою для поновлення видаткових операцій на банківських рахунках, оскільки внаслідок такого розстрочення сума податкового боргу ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» змінилася, однак податковий борг не був погашений повністю.
17.11.2014 року позивач звертався до Луцької ОДПІ із заявою, відповідно до якої для опису майна в податкову заставу Луцької ОДПІ було добровільно виділено майно, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. І.Франка, 46. Однак, на це майно уже був накладений та зареєстрований в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна арешт слідчим ОВС СВ ПМ ДПА у Волинській області, а тому дане майно, відповідно до чинного законодавства, не може бути описане Луцькою ОДПІ у податкову заставу.
03.12.2014 року ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» звернулося до Луцької ОДПІ із заявою, в якій керуючись підпунктом 91.4 статті 91 Податкового кодексу України просило прийняти рішення про скасування зупинення видаткових операцій на рахунках ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» після закінчення двохмісячного строку.
Оскільки зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі, що не було виконано позивачем, а тому строк зупинення видаткових операцій на рахунку здійснюється відповідно до підпункту 89.4 статті 89 Податкового кодексу України.
З врахуванням наведеного, просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням заступника начальника Луцької ОДПІ №3 від 05 січня 2014 року про опис майна у податкову заставу, здійснено опис майна, що перебуває у власності Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» у податкову заставу. Наказом №97 від 26 лютого 2010 року відповідачем призначено податкового керуючого.
З матеріалів справи вбачається, що податковим керуючим 30 листопада 2010 року складено акт опису активів, на які поширюється право податкової застави №36, з якого вбачається, що право податкової застави поширюється на активи ДП «Луцький КХП №2» за адресою: м.Луцьк, вул.Молодогвардійська, 11 на суму 10684340,30 грн. (а.с.8).
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2014 року у адміністративній справі №803/2094/14 задоволено подання Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області про зупинення видаткових операцій на рахунках ДП «Луцький КХП №2» на загальну суму боргу 9881068,89 грн.
Як передбачено пунктом 89.3 статті 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.
Згідно пункту 89.4 статті 89 ПК України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
З пояснень представника відповідача в судовому засіданні вбачається, що позивачем було відмовлено у допуску посадових для опису майна у податкову заставу та в допуску до обстеження приміщення з метою опису активів ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» на які поширюється право податкової застави.
Таким чином, за змістом вищезазначеного судового рішення, видаткові операції ДП «Луцький КХП №2» зупинено до настання обставин, передбачених пунктом 89.4 статті 89 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 89.4. статті 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.
Відповідно до статті 91 Податкового кодексу України контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.
З аналізу вищезазначених норм права вбачається, що видаткові операції підприємства зупиняються в разі відмови платника податків від допуску податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або неподання документів, необхідних для такого опису.
При цьому, Податковим кодексом України встановлений граничний строк зупинення видаткових операцій, а саме строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.
Враховуючи те, що постанова Волинського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2014 року звернена до негайного виконання в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набрала законної сили та виконана негайно, суд дійшов висновку, що з моменту зупинення видаткових операцій позивача минуло біль ніж 2 місяці. Такий строк, зупинення видаткових операцій не узгоджується із приписами Податкового кодексу України та суперечить приписам статті 91 Податкового кодексу України.
Як свідчать матеріали справи, 17.11.2014 року ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» звернулося до Луцької ОДПІ із заявою, відповідно до якої для опису майна в податкову заставу Луцької ОДПІ було добровільно виділено майно, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Луцьк, вул. І.Франка, 46.
У відповідь на дане звернення Луцькою ОДПІ було надано лист від 12.12.2014 року за вих. № 1192/10/03-18-25, в якому повідомлялося, що відповідно до підпункту пункту 87.3. статті 87 ПКУ, не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків майно платника податків, надане ним у заставу іншим особам (на час дії такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави.
Оскільки на майно, добровільно виділене ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» уже був накладений та зареєстрований в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна арешт слідчим ОВС СВ ПМ ДПА у Волинській області, дане майно відповідно до чинного законодавства не може бути описане у податкову заставу, а тому Луцька ОДПІ просила позивача повідомити про наявність майна, яке не перебуває у заставі інших осіб та може бути описане в податкову заставу.
Враховуючи ту обставину, що майно, яке може бути описане в податкову заставу в підприємства відсутнє, 03.12.2014 року ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2» звернулося до Луцької ОДПІ із заявою, в якій, керуючись підпунктом 91.4 статті 91 ПКУ просило прийняти рішення про скасування зупинення видаткових операцій на рахунках ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 2» після закінчення двохмісячного строку.
У відповідь на дане звернення Луцькою ОДПІ було надано лист від 12.12.2014 року за вих. № 1232/10/03-18-25, в якому повідомлялося, що відповідно до пункту 91.4. статті 91 ПКУ, контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.
Відповідно до пункту 89.4. статті 89 ПКУ, у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.
Проте, як встановлено судом та не заперечується представниками сторін, таких актів складено не було. Разом з тим, представник позивача стверджує, що ДП «Луцький КХП №2» не перешкоджає податковому керуючому скласти акт опису майна платника податків у податкову заставу або акт про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу.
Таким чином, враховуючи, що Податковим кодексом України в імперативній формі встановлено граничний строк, протягом якого можуть бути зупинені видаткові операції платника податків, а судом встановлено, що з моменту зупинення видаткових операцій позивача минуло більше ніж 2 місяці, беручи до уваги відсутність обставин, передбачених пунктом 89.4 статті 89 Податкового кодексу України, суд вважає адміністративний позов обґрунтованим.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем в ході судового розгляду справи не надано суду належних та допустимих доказів щодо спростування позовних вимог ДП «Луцький КХП №2», а тому позов слід задовольнити.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Волинській області поновити видаткові операції на рахунку №26007154781003, МФО 319092, в ПАТ «Банк Київська Русь» Державного підприємства «Луцький комбінат хлібопродуктів №2», код ЄДРПОУ 00953065.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 26 грудня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А. Лозовський