Справа № 357/17378/14-а
2-а/357/408/14
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2014 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Дмитренко А. М. ,
при секретарі - Боженко Т. В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Білій Церкві залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач 04.12.2014 року звернулася до суду з вказаним позовом мотивуючи тим, що вона перебуває на обліку в УПФУ у м. Білій Церкві та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», пенсію їй нараховано в розмірі 82 % із заробітної плати без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації, вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії вказаних вище сум, однак листом УПФУ в м. Білій Церкві від 07.11.2014 року № 877/Г-01 їй було в цьому відмовлено, що позивач вважає протиправним. А тому позивач просить суд визнати протиправними дії УПФУ в м. Білій Церкві щодо відмови у проведенні перерахунку її пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату її пенсії з 08.07.2010 року у розмірі 82 % заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці від 08.10.2014 року № 138, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги.
Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 08.07.2010 року, вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки згідно приписів ст. 33 вказаного Закону такі виплати, як суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації не входять до складу заробітної плати державного службовця та є разовими виплатами. Крім того, перерахунок пенсії державним службовцям проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно рішення КМУ, а оскільки підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ не проводилось, то здійснити перерахунок пенсії неможливо, позивач не зверталася до відповідача за перерахунком пенсії у передбаченому законом порядку і рішення відповідачем щодо відмови у проведенні їй перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» не приймалося.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, оглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову частково з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві та отримує з 08.07.2010 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», стаж державної служби становить 13 років 8 місяців 27 днів.
Для оформлення пенсії позивачу Головним управлінням Пенсійного Фонду України в місті Києві було надано довідку № 138 від 08 жовтня 2014 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.11.2008 року до 29.10.2010 року, який був обраний позивачем для визначення розміру пенсії, за новою формою.
Відповідно до даної довідки за вищевказаний період до неї включено інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення -6130,09 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань -6818,86 грн., індексацію -1607,15 грн. , на всі виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що стверджується копією цієї довідки.
Позивач звернулась 09.10.2014 року до управління Пенсійного фонду України ум. Білій Церкві Київської області із заявою щодо врахування під час перерахунку пенсії інших виплат, що включені до довідки, на які вказано вище, що слідує з копії її заяви, яку було зареєстровано в УПФУ 09.10.2014 року.
Листом від 07.11.2014 року за № 877/Г-01 відповідачем було фактично відмовлено позивачу у такому обчисленні пенсії з тих підстав, що в заробітну плату державним службовцям включаються виплати згідно ст.33 Закону України «Про державну службу», а матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація не відносяться до інших надбавок, на які вказано в цьому Законі, перерахунок пенсії державним службовцям проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно рішення КМУ, а оскільки підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ не проводилось, то здійснити перерахунок пенсії неможливо, що вбачається з копії даного листа.
Позивач просить суд визнати протиправною таку відмову відповідача.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
В ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
За ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80-90 відсотків суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Ч.2 ст.37-1 цього Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
А ст.41 цього Закону визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року№ 865 (в редакції, що діяла до 24 квітня 2014 року) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Право пенсіонера, що отримує пенсію за законодавством України про державну службу на врахування «інших виплат», підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року, яка залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року та Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 року.
Так, зазначеною постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі № 2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили, Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670», якою затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». У вказаній довідці міститься поле «інші виплати», з необхідністю їх розшифровки.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до УПФУ у м. Білій Церкві подано довідку за формою, що затверджена вищенаведеною постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, з врахуванням інших складових заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,
Отже, Закони України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
В постанові Верховного Суду України від 03.06.2014 року по справі № 21-134а14 викладено правову позицію стосовно того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Висновок суду касаційної інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст.41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, все вищенаведене свідчить про те, що відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації, відповідач діяв усупереч вимогам законів України та ряду підзаконних актів.
Суд також вважає, що не може бути підставою для відмови в позові посилання представника відповідача на те, що позивач не зверталася до відповідача за перерахунком пенсії у передбаченому законом порядку і рішення відповідачем щодо відмови у проведенні їй перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» не приймалося.
Так, зі змісту поданої позивачем до УПФУ в м. Білій Церкві заяви від 09.10.2014 року слідує, що позивач звернулася саме по питанню перерахунку пенсії, а не за отриманням відповідної інформації, працівниками відповідача не було запропоновано їй в цьому випадку заповнити бланк необхідної для перерахунку пенсії заяви, а листом від 07.11.2014 року, на який вказано вище, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу», підстави для відмови, на які вказувалося в цьому листі, представник відповідача підтвердив в судовому засіданні.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до суду з адміністративним позовом 04.12.2014 року та просить суд здійснити перерахунок пенсії з дня призначення їй пенсії - з 08.07.2010 року.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
А тому за таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково, а саме: з 04.06.2014 року в межах шестимісячного строку на день звернення до суду з цим позовом.
Керуючись ст.19 Конституції України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865, ст.ст. 2, 6,9,17, 71, 99, 159-163, 181, 185,186 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві Київської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум заробітної плати, зазначених у довідці Головного управління Пенсійного Фонду України в місті Києві від 08 жовтня 2014 року № 138, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, починаючи з 04 червня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. М. Дмитренко