ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2628/14-a
23 грудня 2014 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Ходачкевич Н.І.
при секретарі судового засідання Цимбал А.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача:ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Атмосфера-Центр" до Тернопільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Тернопільській області про визнання податкового повідомлення-рішення протиправним, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Атмосфера -Центр" звернулось до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об"єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.06.2014р. №0002762201
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що актом перевірки не встановлено жодного фактичного порушення позивачем вимог законодавства, яким регламентується порядок формування валових витрат, яке б позбавляло позивача на право включення відповідних сум до валових витрат.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з вищенаведених підстав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надавши суду заперечення проти позову, вважає, що за результатами перевірки встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства при оподаткуванні господарських операцій, проведених зТзОВ "Промтехметал" у квітні 2011р., відтак, податкове повідомлення-рішення прийнято відповідно но норм чинного законодавства. В позові просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в адміністративному позові, виходячи з наступного:
Відповідно до вимог п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі - ПК України), органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
З матеріалів справи вбачається, що 22.04.2014.р Тернопільською ОДПІ проведено документальну виїзну позапланову перевірку TOB «Атмосфера- Центр» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства по взаємовідносинах з TOB "Промтехметал", TOB «Крафт ЛВ», ПП «Воллі» за період з 01.01.2011р. по 01.12.2011р.
За результатами перевірки складено акт №2568/22-01/24623214 від 22.04.2014р. в якому встановлено, що за період з 01.01.2011р. по 30.09.2011р. TOB «Атмосфера-Центр» задекларовано витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування в сумі 412461 грн.
Перевіркою повноти визначення витрат, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування за період з 01.01.2011р. по 30.09.2011р. встановлено їх завищення по фінансово-господарських взаємовідносинах із TзOB "Промтехметал" за II квартал 2011 року в сумі 20000,00 грн.
Так, 07.04.2011р. між ТзОВ "Промтехметал" та ТзОВ "Атмосфера-центр" укладено договір купівлі-продажу №7-4-11
На виконання даного договору, TOB "Промтехметал" зобов'язувався поставити та передати на умовах даного договору товар (балон автомобільний газовий в кількості 20 шт.) у власність TOB «Атмосфера - Центр» в асортименті в кількості та за цінами вказаними в накладних, що засвідчують передачу - приймання товару.
Як стверджує позивач, ТзОВ "Промтехметал" поставив позивачу балони автомобільні газові в кількості 20 шт. на загальну суму 24 000,00 грн. в т.ч. 4000грн. ПДВ на підставі видаткової накладної №РН00580 від 27.04.2011р. Товар від імені покупця отримав ОСОБА_3 на підставі довіреності №10 від 22.04.2011р. ТзОВ "Промтехметал" виписано податкову накладну №235 від 27.04.2011р. Оплата товару проведена в повному обсязі в день отримання товару 27.04.2011р., що підтверджено банківською випискою. На підстві даних документів позивач включив до податкового кредиту по податку на додану вартість за квітень 2011р. - 4000 грн. ПДВ та до валових витрат по податку на прибуток за перше півріччя 2011р. - 20000 грн.
Згідно з п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту (первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансова звітність, інші документи).
Відповідно до п.п.139.1.9 п. 139.1 ст.139 Податкового кодексу не включаються до складу витрат витрати, не пов'язані з провадженням господарської діяльності, а саме витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку. У разі втрати, знищення або зіпсуття, зазначених документів платник податку має право письмово заявити про це контролюючому органу та здійснити заходи, необхідні для поновлення таких документів. Письмова заява має бути надіслана до/або разом із поданням розрахунку податкових зобов'язань за звітний податковий період. Платник податків зобов'язаний відновити втрачені, знищені або зіпсовані документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження такої заяви до контролюючого органу. Якщо платник податку поновить зазначені документи в наступних податкових періодах, підтверджені витрати включаються до витрат за податковий період, на який припадає таке поновлення.
Так, відповідачем під час перевірки отримано від ДПІ у Сихівському районі м. Львова акти від 06.07.2011р. №2721/15-2/37398974 Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки суб'єкта господарювання TOB "Промтехметал" щодо правильності та достовірності формування податкового зобов 'язання та податкового кредиту з ПДВ за квітень 2011року, від 04.11.2011р. №4124/23-408/37398974 Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарювання TOB "Промтехметал" щодо правильності та достовірності формування податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ за лютий - травень 2011р., від 18.04.2011р. №707/15-2/37398974 Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки суб'єкта господарювання TOB "Промтехметал " щодо правильності та достовірності формування податкового зобов 'язання та податкового кредиту з ПДВ за лютий 2011 року.
Довідкою від 06.07.2011р. №2721/15-2/37398974, встановлено, що при проведені аналізу матеріалів податкової звітності, реєстраційних документів, звітів та інших документів, встановлено відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, оборотних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів при значних обсягах реалізації товарів, зазначені угоди в т.ч. угода з ТзОВ «Атмосфера центр» мають ознаки нікчемності.
Відповідно до статті 3 Господарського Кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва -підприємцями.
Оскільки, на TOB "Промтехметал" відсутні трудові ресурси, складські приміщення , виробничі потужності для здійснення будь-якого виду діяльності, вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов'язання, зокрема, у випадках, коли операції здійснюються через посередників з метою штучного формування валових витрат та податкового кредиту, не мають реального товарного характеру.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. № 996-XIV із змінами та доповненнями, визначено, що господарська операція-дія або подія, яка викликає зміни в -структурі активів та зобов'язань, власному капіталі, а первинний документ-документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Статтею 2 Закону № 996 від 16.07.1999р. передбачено, що сфера-дії Закону поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства України, з незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.
Виходячи з вимог п. 2 ст. З цього ж Закону, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємствами. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Необхідність підтвердження -господарських операцій первинними документами визначена пп.1.2, п.1, пп.2.1, п.2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. № 88 і зареєстрованого Міністерством юстиції України від 05.06.1995р. за №168/704, де зазначено, що первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи дозволи та розпорядження адміністрації на їх проведення.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, відповідно до п.1. статті 9 Закону № 996 від 16.07.1999р., які фіксують факти здійснення господарських операцій, повинні бути складені під час здійснення господарських операцій, або безпосередньо після її закінчення та повинні містити такі обов'язкові реквізити, як: назву підприємства, від імені якого складено документ; місце складання; дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарських операцій.
Пунктом 11.2 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 р. за №?128/2568, визначено, що основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля.
Проведеною зустрічною звіркою не виявлено, а підприємством не надано для звірки товарно-транспортні накладні з відмітками про передачу та отримання товарно-матеріальних цінностей, які повинні відповідати вищевказаному законодавству та свідчити про транспортування ТМЦ.
Таким чином, з наданих до перевірки первинних документів, неможливо встановити, де, за якою адресою, ким та якими транспортними засобами здійснювалося відвантаження та перевезення товару, а отже не можливо підтвердити, що операції з купівлі-продажу товарів були фактично здійснені.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що будь-які документи мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
Суд також звертає увагу на те, що вироком Сихівського районного суду від 26.12.2012р. встановлено, що суб"єкти господарювання із ознаками фіктивності ТзОВ "Промтехметал", ПП"Воллі", ТзОВ "ОСОБА_4В." здійснювали документальне оформлення начебто проведених операцій з купівлі-продажу товарів. Однак, фактично підприємствами, підконтрольними учасникам угрупування, ніякі товари не постачались, роботи не виконувались та послуги не надавались. Вироком також встановлено, що через організатора фіктивного підприємства директора "Промтехметал" здійснювалось сприяння реально діючим суб"єктам господарювання в ухиленні від сплати податків.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи. При цьому належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладені обставини,суд дійшов висновку в позові відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В позові відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяХодачкевич Н.І.
копія вірна:
Суддя Ходачкевич Н.І.