Постанова № 42053111, 10.12.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2014
Номер справи
808/7748/14
Номер документу
42053111
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2014 року (09 год. 45 хв.) Справа № 808/7748/14 Провадження № ДО/808/844/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Максименко Л.Я.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою: Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області, м. Краматорськ Донецької області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування», м. Краматорськ Донецької області

про: стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - позивач або ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області) звернулась із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути кошти з рахунків платника податків - Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» у банках, обслуговуючих такого платника податків, за податковим боргом зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 370 948,15 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України № 2464-VI) та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за № 1622/24154 (далі - Інструкція № 455). Зазначає, що органи доходів і зборів є центральним органом виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію. Органи доходів і зборів є органом, що уповноважений вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір, контролювати повноту та своєчасність його сплати. Вказує, що за відповідачем обліковується податковий борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 370 948,15 грн., який виник на підставі самостійно визначеного розміру єдиного внеску, який підлягає сплаті згідно поданих до ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсацій) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень 2014 року, липень 2014 року, серпень 2014 року. Також на підставі акту камеральної перевірки своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 20.06.2014 № 304/05-15-17-02 до відповідача були застосовані штрафні (фінансові) санкції. Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України № 2464-VI, позивачем сформовані та вручені платнику вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07.08.2014 № Ю-162/4-25 та від 05.09.2014 № Ю-162/5-25. Проте, відповідач у встановлені законом строки суму єдиного внеску не сплатив, у зв'язку з чим ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області просить стягнути заборгованість у судовому порядку.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.11.2014 відкрито провадження в адміністративній справі № 808/7748/14 та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 10.12.2014.

В судове засідання представники сторін не з'явились. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином, що підтверджується долученими до матеріалів справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

10.12.2014 від позивача до суду надійшло клопотання (вх. № 51479) про розгляд справи без участі представника ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області в порядку письмового провадження.

Причини неявки представника відповідача суду невідомі. Будь-яких клопотань, заяв або пояснень по суті позовних вимог від відповідача до суду також не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі матеріалів, в порядку письмового провадження.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та з урахуванням положень ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 22.09.2014 № 19330052, відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» (код ЄДРПОУ 37944275) зареєстроване як юридична особа 16.11.2011, номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи - 1 270 102 0000 003564.

Порядок та умови сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлений Законом України № 2464-VI, відповідно до якого платники єдиного внеску, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску визначаються виключно цим Законом. Дія інших законів та нормативно-правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464-VI).

Із долучених до матеріалів справи документів судом встановлено, що «Краматорський завод енергетичного машинобудування» (код ЄДРПОУ 37944275), згідно вищезазначеного Закону, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як передбачено пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України № 2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За приписами ч. 2 ст. 9 Закону України № 2464-VI, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 7 Закону України № 2464-VI встановлено, що для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону Україн «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно ч. 5 ст. 8 Закону України № 2464-VI, єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Судом з'ясовано, що ТОВ «Краматорський завод енергетичного машинобудування» подані до ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області в електронному вигляді звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за наступні звітні періоди:

- за червень 2014 року, в якому підприємством відповідача самостійно нараховано суму єдиного внеску, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 124 309,10 грн.;

- за липень 2014 року, в якому підприємством відповідача самостійно нараховано суму єдиного внеску, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 91 222,92 грн.;

- за серпень 2014 року, в якому підприємством відповідача самостійно нараховано суму єдиного внеску, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 97 454,20 грн.

Частиною 8 ст. 9 Закону України № 2464-VI передбачено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. В даному разі, базовим звітним періодом вважається календарний місяць.

Відповідно до п. 4.10 розділу ІV Інструкції № 455 у разі, якщо останній день строків сплати єдиного внеску припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Згідно ч. 12 ст. 9 Закону України № 2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Вищевказану суму єдиного внеску відповідач у встановлені законом строки не сплатив.

Крім того, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України № 2464-VI органи доходів і зборів мають право проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.

Документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим кодексом України.

20.06.2014 головним державним ревізором - інспектором відділу адміністрування соціального внеску управління доходів і зборів з фізичних осіб ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області Верієнко О.Ю. проведено камеральну перевірку з питання своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий, березень, квітень 2014 року, за результатами якої складено акт перевірки № 304/05-15-17-02-37944275.

В ході перевірки встановлено порушення відповідачем термінів сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого згідно звітів за лютий 2014 року в сумі 153 039,82 грн., за березень 2014 року в сумі 129 483,53 грн., за квітень 2014 року в сумі 129 217,31 грн.

Вищезазначений акт перевірки отримано уповноваженою особою відповідача 11.07.2014, що підтверджується наданою позивачем копією рекомендованого повідомлення ппо вручення поштового відправлення.

На підставі акту камеральної перевірки від 20.06.2014 № 304/05-15-17-02-37944275 позивачем винесені рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а саме:

- рішення від 20.06.2014 № 0002561702/12359, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 15 303,98 грн. та нараховано пеню в сумі 5 723,10 грн.;

- рішення від 20.06.2014 № 0002571702/12623, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 12 948,36 грн. та нараховано пеню в сумі 4 699,01 грн.;

- рішення від 21.08.2014 № 0003491702/14963, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 12 921,74 грн. та нараховано пеню в сумі 8 143,08 грн.

Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України № 2464-VI, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Таким чином, заборгованість відповідача становить недоїмка з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 370 948,15 грн.

Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею (ч. 4 ст. 25 Закону України № 2464-VI).

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України № 2464-VI та з урахуванням вимог п. 6.3 розділу VI Інструкції № 455, ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області сформовано та вручено відповідачу вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07.08.2014 № Ю-162/4-25 на суму боргу 308 086,73 грн. та від 05.09.2014 № Ю-162/5-25 на суму боргу 287 817,97 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень.

Відповідачем не надано суду доказів оскарження вищезазначених вимог про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України № 2464-VI, органи доходів і зборів наділені правом звернення до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За правилами частин 1, 6 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно наданої позивачем довідки про заборгованість та картки особового рахунку платника податків, податковий борг відповідача зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 402 538,35 грн., з яких ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області до стягнення заявлено 370 948,15 грн.

Вищенаведені обставини справи були підтверджені доказами, зібраними судом під час її розгляду.

Натомість відповідачем не надано суду ані заперечень проти позову та доказів на їх обґрунтування, які б спростовували доводи позивача, ані доказів повного/часткового погашення заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 41, 71, 86, 94, 128, 158 - 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, - задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків платника податків - Товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорський завод енергетичного машинобудування» (84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе, буд. 10В, код ЄДРПОУ 37944275), у банках, обслуговуючих такого платника податків, на користь Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області (84313, Донецька область, м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, буд. 22, код ЄДРПОУ 38696004, р/р 37190201000515, код платежу 71010000, банк - ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016) кошти в рахунок погашення боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 370 948,15 (триста сімдесят тисяч дев'ятсот сорок вісім гривень 15 коп.) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.Я. Максименко