Постанова № 42052995, 19.12.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2014
Номер справи
804/18273/14
Номер документу
42052995
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2014 р. Справа № 804/18273/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріСкупейко І.М. за участю: представника позивача Гармаш О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-ТАП», Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів

ВСТАНОВИВ:

07 листопада 2014 р. Лівобережна об'єднана державна податкова інспекція м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-ТАП» (далі - відповідач-1) та Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області (далі - відповідач-2) з вимогами про скасування реєстраційної дії від 24.06.2014 року про внесення змін до установчих документів та відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах стосовно зміни юридичної адреси Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-ТАП» (код ЄДРПОУ 38960476).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, наполягала на їх задоволенні. В обґрунтування адміністративного позову зазначила наступне. 24 червня 2014 року державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві проведені реєстраційні дії і внесено запис до ЄДР про зміну відомостей про юридичну особу в частині її місцезнаходження,про що зроблений відповідний реєстраційний запис №1070 105000 5051 772та зазначено адресу товариства: 49000,Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, Індустріальний район, вулиця Комісара Крилова, будинок 1. В ході перевірки позивачем встановлено, що товариствовідповідача-1 за зазначеною адресоюне знаходиться, що свідчить про внесення недостовірної інформації до Єдиного державного реєстру.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розглядусправиповідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідачем-2 надані письмові заперечення на адміністративний позов. В обґрунтування свої позиції відповідач-2 в запереченнях зазначив наступне. Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів, що не пов'язані зі зміною місцезнаходження, встановлений ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». У державного реєстратора відсутні повноваження визначати, змінювати та скасовувати місцезнаходження юридичних осіб, оскільки це є прерогативою самих юридичних осіб. Згідно з чинним законодавством України лише юридичні особи відповідають за достовірність або недостовірність інформації, що вноситься до ЄДР. Крім того, позивачем не зазначено в позові, які порушення допущено самим державним реєстратором під час виконання службового обов'язку щодо проведення оспорюваної реєстрації дії. Скасування ж державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи проводиться в порядку, визначеної ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». У зв'язку з наведеним, підстави для задоволення позову відсутні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-ТАП» зареєстровано юридичною особою 01 листопада 2013 р. Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві, про що до ЄДР внесено запис про включення відомостей про юридичну особу 1070 102 00000 51772; ТОВ «СТАРТ-ТАП» присвоєно ідентифікаційний код 38960476.

24 червня 2014 року Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «СТАРТ-ТАП» щодо зміни місцезнаходження на:49000,Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, Індустріальний район, вулиця Комісара Крилова, будинок 1 (а.с.6), про що до ЄДРПОУ внесено запис №№1070 105000 5051 772.

Товариство з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-ТАП» перебуває на податковому обліку в Лівобережній ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області.

08 серпня 2014 року позивачем на ім'ят.в.о. начальника ОУ Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області Руденко П.І. здійснено Запит на встановлення місцезнаходження платника податків - ТОВ «СТАРТ-ТАП»(код ЄДРПОУ 38960476).

08 серпня 2014 2014 року т.в.о. начальника ОУ Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області Руденко П.І. складено Довідку №136, згідно з якою проведено необхідні та достатні заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків, за результатами яких місцезнаходження платника податків ТОВ «СТАРТ-ТАП» (код ЄДРПОУ 38960476)не встановлено (а.с.8).

За результатами встановлення відповідності місцезнаходження платника ТОВ «СТАРТ-ТАП»(код ЄДРПОУ 38960476) позивачем складено Акт від 08.08.2014 р. №2839/18-4/38960476, згідно з яким фактичне перебування товариства та його посадових осіб за вказаною адресою не встановлено (а.с.9).

12 серпня 2014 року позивачем складено Повідомлення №43 про відсутність юридичної особи ТОВ «СТАРТ-ТАП» (код ЄДРПОУ 38960476)за місцезнаходженням; фактичне місцезнаходження юридичної особи або адреса, за якою здійснюється зв'язок, не встановлено (а.с.7).

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" №755-IV від 15.05.2003 року. Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

Згідно з визначенням, наданим у ст.1 Закону України №755-IV, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачений перелік повноважень державного реєстратора, якій є вичерпним. Серед вказаних повноважень, зокрема, проводити державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб -підприємців.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою, реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, підпис заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинен бути нотаріально посвідчений. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади.

Внесеннязмін до установчихдокументів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів.

Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Статтею 27 вказаного Закону передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам ч. 8 цього Закону.

Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, реєстраційна справа передається державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи.

Державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи зобов'язаний надіслати поштовим відправленням за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи.

Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити поштовим відправленням юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.

Згідно зі ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що 24.06.2014 р. відбулась державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи відповідача щодо його місцезнаходження, про що державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві проведено реєстраційну дію - вчинено запис в ЄДР за №1070 105000 5051 772 щодо зміни місцезнаходження юридичної особи.

Проте, позивачем не наведено обставин, котрі б свідчили про наявність порушень законодавства в діях Державного реєстратора щодо державної реєстрації зміни місцезнаходженняТовариства з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-ТАП», або підстав, за наявності яких Державний реєстратор мав відмовити підприємству у проведенні такої реєстраційної дії.

Слід зауважити, що Державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів. Відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи (ст.8 Закону №755).

Більш того, скасування в судовому порядку рішення підприємства, на підставі якого в подальшому вносились зміни до його установчих документів щодо зміни місцезнаходження, має наслідком застосування положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (статті 31 Закону).

Скасування ж державної реєстрації змін до установчих документів, внесення запису щодо скасування державної реєстрації може бути здійснене тільки державним реєстратором на підставі: судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи; судового рішення про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.

Доказів скасування, оскарження чи визнання недійсними рішень учасників ТОВ «СТАРТ-ТАП» позивачем не надано. Також позивачем не надано суду доказів визнання повністю або частково недійсними змін до статуту відповідача.

Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено право податкового органу надіслати Державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням. Після здійснення встановлених законом процедур, у випадках, передбачених вказаним законом, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, що є підставою для звернення органу державної податкової служби до суду з позовом про припинення юридичної особи.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області є необґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 52, 71, 86, 91, 94, 122, 160, 161, 162, 163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАРТ-ТАП», Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 23 грудня 2014 року

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 23.12.14 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук О.С.Рябчук М.М.Бухтіярова