Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
23.07.09Справа №2а-693/09/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: Судді Майсак О.І., при секретарі: Слонімець Т.І, за участю: - представника позивача Максименко В.Т.. (дов.№68 від 03.03.2009р.),
- представника відповідача Риженко Т.А.. (дов. № 12-12 від 12.01.2008 р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Севастополі до Севастопольської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта»про визнання дій протиправними,
в с т а н о в и в:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Севастополі звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративною позовною заявою до Севастопольської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта»про визнання дій протиправними. Вказує, що 07.04.2009 року до позивача надійшов лист від відповідача щодо оподаткування переводів за ставкою ПДВ. Позивач звернувся до Укрпошти із заявою, у якій проінформували відповідача щодо змісту пункту 3 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість», але будь якої відповіді не надійшло. 12.05.2009 року позивач повторно звернувся та попередив про недопустимість блокування страхових виплат потерпілим, що призведе до порушення ст. 46 Конституції України відносно потерпілих. Цей лист також було проігноровано відповідачем.
22.05.2009 року на адресу позивача від відповідача надійшов лист, в якому без супровідного листа та будь-якої іншої обґрунтованої заяви було повернуто документи щодо перерахування страхових виплат потерпілим на виробництві. Опису документів також додано не було.
Ухвалою від 25 травня 2009 року відкрито провадження у адміністративній справі.
18 червня 2009 року підготовче провадження по справі було закінчене, та призначено судовий розгляд. Зазначеною ухвалою до участі у справі у якості другого відповідача було долучено Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта».
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, вважає їх обґрунтованими та просить позов задовольнити. Повідомив, 07.04.2009 року до позивача надійшов лист від відповідача щодо оподаткування переводів за ставкою ПДВ. Позивач звернувся до Укрпошти із заявою, у якій проінформували відповідача щодо змісту пункту 3 ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість», але будь якої відповіді не надійшло. 12.05.2009 року позивач повторно звернувся та попередив про недопустимість блокування страхових виплат потерпілим, що призведе до порушення ст. 46 Конституції України відносно потерпілих. Цей лист також було проігноровано відповідачем.
22.05.2009 року на адресу позивача від відповідача надійшов лист, в якому без супровідного листа та будь-якої іншої обґрунтованої заяви було повернуто документи щодо перерахування страхових виплат потерпілим на виробництві. Опису документів також додано не було.
Крім того, 15.06.2009 року позивачем було надано уточнення до позовних вимог (а.с.59), згідно яких вказано, що у відповідності до п.п. 3.2.7 п. 3. ст. 3 Закону України «Про податок на додану вартість»операції з виплати Фондів соціального страхування не є об’єктом оподаткування. Згідно до ст. 6 Закону України «Про систему оподаткування»об’єктами оподаткування є доходи (прибуток), додана вартість продукції (робіт, послуг), вартість продукції, у тому числі митна, або її натуральні показники, спеціальне використання природних ресурсів, майно юридичних та фізичних осіб та інші об’єкти, визначені законами України про оподаткування. Управління реалізує (впроваджує) конституційне право громадян на соціальний захист щодо загальнообов’язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Тому вважає дії відповідачів неправомірними, та такими що блокують роботу Управління щодо надання страхових виплат потерпілим.
Представник відповідача у письмовому запереченні та поясненнях на адміністративний позов не погоджується із позивачем та вказує, що відповідно до підпункту 3.1.1 пункту 3.1 ст. Закону України «Про податок на додану вартість»об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з поставки послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України. Переказ грошових коштів –послуга поштового зв’язку щодо виконання доручення користувача на пересилання та виплату адресату зазначеної ним суми грошей. Таким чином, при здійсненні операцій з поштових переказів, плата за пересилання таких переказів оподатковується податком на додану вартість за ставкою 20% на загальних підставах. В обґрунтування своїх вимог, посилається на лист Державної податкової адміністрації у м. Києві від 09.12.2008 року № 6021/10/31-606 (а.с.36) та лист Заступника генерального директора УДППЗ «Укрпошта»від 06.04.2009 р. № 44-162 (а.с.37).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши інші докази в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Українське Державне Підприємство Поштового Зв’язку «Укрпошта»(Далі - УДППЗ «Укрпошта») зареєстроване у державному реєстрі юридичних осіб 15.12.1993 р., ІНН 21560045, за адресою 01001, місто Київ, вул.. Хрещатик, буд. 22, здійснює діяльність національної пошти, та інші види діяльності згідно довідки головного управління статистики у м. Києві (а.с.31).
Севастопольська дирекція Українського Державного Підприємства Поштового Зв’язку «Укрпошта»(Далі - Севастопольська дирекція УДППЗ «Укрпошта») є філією УДППЗ «Укрпошта», створено наказом генерального директора УДППЗ «Укрпошта»від 24.06.98 р. № 202 та наказом від 02.11.98 р. № 370. Діє на підставі Положення, затвердженого Генеральним директором УДППЗ «Укрпошта»07.11.2001 р. (далі - Положення) (а.с.18). Дирекція не є юридичною особою і здійснює свою діяльність від імені УДППЗ «Укрпошта»в межах повноважень, наданих їй та на підставі Положення.
Відповідно до Закону України «Про поштовий зв’язок»ВР України від 04.10.2001, № 2759-III " (Далі- Закон № 2759), відносини у сфері надання послуг поштового зв'язку регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України і прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Саття 2 Закону № 2759 встановлює забезпечення загальне регулювання діяльності у сфері надання послуг поштового зв'язку Кабінетом Міністрів України відповідно до своїх повноважень. Реалізацію державної політики у сфері надання послуг поштового зв'язку здійснює уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі зв'язку. На уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі зв'язку покладається також розроблення нормативно-правових актів, які регулюють діяльність у сфері надання послуг поштового зв'язку. Нормативно-правові акти уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі зв'язку і рішення Національної комісії України з питань регулювання зв'язку, прийняті в установленому порядку в межах їх повноважень, обов'язкові до виконання операторами та користувачами послуг поштового зв'язку.
Згідно вимог статті 6 Закону України "Про систему оподаткування" ВР УРСР, від 25.06.1991, № 1251-XII, об'єктами оподаткування є доходи (прибуток), додана вартість продукції (робіт, послуг), вартість продукції (робіт, послуг), у тому числі митна, або її натуральні показники, спеціальне використання природних ресурсів, майно юридичних і фізичних осіб та інші об'єкти, визначені законами України про оподаткування. Ставки податків та об'єкти оподаткування можуть встановлюватися виключно законами України про оподаткування.
Статтею 1 Закону України від 14.01.1998, № 16/98-ВР "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Страховими виплатами, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.1999, № 1105-XIV (далі –Закон № 1105) є грошові суми, які згідно із статтею 21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.
Відповідно до норм Закону України"Про податок на додану вартість", від 03.04.1997, № 168/97-ВР (далі –Закон № 168), а саме пп. 5.1.5 п. 5.1 ст. 5 Закону від оподаткування податком на додану вартість звільнено операції з поставки послуг з виплати і доставки пенсій із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, пенсійних виплат за недержавним пенсійним забезпеченням, страхових виплат (у тому числі ануїтетів) за договорами довгострокового страхування життя, з банківських пенсійних рахунків, за пенсійними вкладами, а також грошової допомоги населенню, яка надається за рахунок бюджету відповідно до затверджених соціальних програм.
Відповідно до пп. 3.2.7 п. 3.2 ст. 3 Закону не є об'єктом оподаткування операції з виплат у грошовій формі заробітної плати (інших прирівняних до неї виплат), а також пенсій, стипендій, субсидій, дотацій за рахунок бюджетів або Пенсійного фонду України чи фондів загальнообов'язкового соціального страхування (крім тих, що надаються у майновій формі).
Саття 1 Закону № 2759 встановлює поняття: - переказ грошових коштів (поштовий переказ) - послуга поштового зв'язку щодо виконання доручення користувача на пересилання та виплату адресату зазначеної ним суми грошей; - пересилання поштових відправлень (поштових переказів) - сукупність операцій з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень (поштових переказів);
З матеріалів справи вбачається , що позивачем здійснюється саме поштовий переказ (а.с.53) страхових сум потерпілим, який згідно вимог Закону № 2759 –є сукупністю операцій з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень (поштових переказів), та на підставі пп. 5.1.5 п. 5.1. Закону № 168 звільнено від оподаткування податком на додану вартість. Системний аналіз вказаних норм, надає суду можливість зробить висновок, що законодавцем надано широке поняття операцій поштового зв’язку –яке включає у собі всі операції щодо обробки поштових відправлень (приймання, обробку, перевезення та доставку (вручення) у тому числі й поняття здійснення послуг поштового зв’язку, від оподаткування яких податком на додану вартість позивача звільнено.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 92 Конституції України (Закон ВР України, від 28.06.1996, № 254к/96-ВР) виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
Статтею 1 Закону України "Про систему оподаткування" ВР УРСР, від 25.06.1991, № 1251-XII, передбачено, що встановлення і скасування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також пільг їх платникам здійснюються Верховною Радою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим і сільськими, селищними, міськими радами відповідно до цього Закону, інших законів України про оподаткування. Ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Як визначено пунктом 11.4 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість", зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть здійснюватись лише внесенням змін до цього Закону.
Лист Державної податкової адміністрації у м. Києві від 09.12.2008 року № 6021/10/31-606 (а.с.36) та лист Заступника генерального директора УДППЗ «Укрпошта»від 06.04.2009 р. № 44-162 (а.с.37) не відповідають вимогам діючого законодавства у цьому розумінні, посилання на ці докази суд вважає помилковим, а дії відповідачів щодо змінення з цих підстав умов застосування податку на додану вартість щодо операцій з переказу страхових сум протиправними.
Постанову складено у повному обсязі 27 липня 2009 року.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України №2747-ІV від 06.07.2005, суд
п о с т а н о в и в:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Севастопольської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» щодо вимоги сплати податку на додану вартість до надання послуг з пересилання грошових коштів (страхових виплат) потерпілим на виробництві.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини п’ятої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя О.І. Майсак