Постанова № 42024084, 18.12.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2014
Номер справи
820/17819/14
Номер документу
42024084
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

"18" грудня 2014 р. Справа № 820/17819/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мельникова Р.В.,

за участю секретаря судового засідання Чиркіної А.А.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Крайник К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держземагентства у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 (далі позивач або ОСОБА_3) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держземагентства у Харківській області (далі відповідач або ГУ Держземагентства), у якому просить суд:

- визнати незаконною відмову Головного управління Держземагентства у Харківській області, викладену в листі від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, розташованої за межами населених пунктів на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківській області та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га;

- зобов'язати Головне управління Держземагентства у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 24 квітня 2014 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, розташованої за межами населених пунктів на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківської області та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача повідомив, що ОСОБА_3 із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення фермерського господарства звернувся 21.11.2011 до Близнюківської районної державної адміністрацією (органу державної влади, який до 01.01.2013 здійснював розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення).

Близнюківська районна державна адміністрація розглянула відповідну заяву, встановила у ОСОБА_3 наявність законних підстав для отримання земельної ділянки поза конкурсом, у тому числі перевірила наявність у ОСОБА_3 досвіду роботи у сільському господарстві, та прийняла розпорядження від 26.12.2011 №852 про надання дозволу ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення фермерського господарства.

Таким чином представник позивача стверджує, що наявність у ОСОБА_3 досвіду роботи у сільському господарстві була підтверджена Близнюківською районною державною адміністрацією (органом державної влади, який до 01.01.2013 здійснював розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення) при наданні дозволу гр. ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення фермерського господарства.

Представник позивача зазначив, що розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації від 26.12.2011 №852 на цей час у судовому порядку не скасовувалося, протиправним не визнавалося, тобто є чинним та належним чином підтверджує наявність у ОСОБА_3 досвіду роботи у сільському господарстві.

Представник позивача вважає, що вимоги відповідача про надання інших документів не ґрунтуються на законі та є протиправними.

Представник позивача стверджує, що ОСОБА_3 вимоги Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій» виконані повністю, а тому вважає незаконною відмову Головного управління Держземагентства у Харківській області, викладену в листі від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14, у затвердженні проекту землеустрою та передачі земельної ділянки в оренду з підстав відсутності відповідного досвіду та освіти.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обґрунтування, викладені у позовній заяві та поданих до суду письмових поясненнях.

У судовому засіданні та поданих до суду запереченнях (а.с.79-81) представник відповідача проти позову заперечувала, мотивуючи свою позицію наступним.

Представник відповідача зазначила, що статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено надання документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Відповідно до вимог вищевказаної статті Закону України «Про фермерське господарство» перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Представник відповідача повідомила, що, станом на час звернення ОСОБА_3 до Головного управління та надання останнім позивачу письмової відповіді за №19-20-6-5560/0/9-14 від 07.05.2014, перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, на законодавчому рівні не затверджений.

Представник відповідача стверджує, що отримання громадянином земельної ділянки для ведення фермерського господарства можливе у разі надання документів, що підтверджують наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

У зв'язку із зазначеним представник відповідача вважає, що Головне управління при розгляді заяви ОСОБА_3 від 24.04.2014 діяло в межах наданих йому повноважень та згідно з вимогами чинного законодавства, тому підстави для задоволення позовних вимог в даному випадку відсутні.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_3 24.04.2014 звернувся до Головного управління Держземагентства у Харківській області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 48,3883га та надання зазначеної земельної ділянки в довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років. Земельна ділянка розташована на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківської області за межами населених пунктів.

На зазначену заяву Головним управлінням Держземагентства у Харківській області ОСОБА_3 листом від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14 (а.с.67-68) надано відповідь та повідомлено, що Головним управлінням Держземагентства у Харківській області, в межах компетенції, перевірено доданий до заяви проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на відповідність вимогам чинного законодавства та встановлено наступні невідповідності.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Відсутність зазначеного затвердженого переліку документів унеможливлює використання зазначеної норми про досвід роботи у сільському господарстві і єдиною нормою, яка дає можливість громадянину отримати земельну ділянку для ведення фермерського господарства є наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

З урахуванням викладеного та відповідно до вимог ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», в представлених заявником документах та матеріалах, доданих до заяви, відсутні документи, що підтверджують наявність у заявника освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Отже, з метою недопущення порушення вимог земельного законодавства, прийняття Головним управлінням рішення про затвердження вищезазначеного проекту землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га для ведення фермерського господарства без документів, що підтверджують наявність у ОСОБА_3 освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, не вбачається можливим.

Враховуючи викладене, Головне управління повернуло ОСОБА_3 зазначений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та матеріали до нього на доопрацювання.

При вирішенні цієї адміністративної справи судом взято до уваги наступне.

Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з п.п. 1 та 7 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого указом Президента України від 8 квітня 2011 року N445/2011, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 Земельного кодексу України, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України. (Частина 3 ст.124 Земельного кодексу України.)

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено статтею 123 Земельного кодексу України.

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені статтею 123 Земельного кодексу України.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. (Частина 13 ст.123 Земельного кодексу України.)

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. (Частина 14 ст.123 Земельного кодексу України.)

При вирішенні цієї адміністративної справи судом взято до уваги, що порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення фермерського господарства визначено статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство», приписи якої є спеціальними нормами щодо наведених вище приписів статті 123 Земельного кодексу України, які встановлюють загальний порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Тобто, статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено особливий порядок надання (передачі) земельних ділянок для ведення саме фермерського господарства.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.

У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.

До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

Згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство» заяву громадянина про надання земельної ділянки у власність або в оренду районна або міська державні адміністрації або орган місцевого самоврядування розглядають у місячний строк і в разі її задоволення дають згоду на підготовку землевпорядною організацією проекту відведення земельної ділянки.

З наведеного слідує, що орган виконавчої влади до прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для ведення фермерського господарства зобов'язаний перевірити дотримання заявником вимог, встановлених Законом України "Про фермерське господарство".

Розпорядженням Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області від 26.12.2011 №852 надано дозвіл громадянину ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 50,00га із земель сільськогосподарського призначення (земель запасу), розташованих за межами населених пунктів Алісівської сільської ради для створення фермерського господарства (а.с.17-18).

Отже, оскільки розпорядженням Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області від 26.12.2011 №852 надано дозвіл громадянину ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення фермерського господарства, зазначеною районною державною адміністрацією до прийняття вказаного розпорядження перевірялось дотримання позивачем вимог, встановлених Законом України "Про фермерське господарство", зокрема, наявність документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, як це передбачено Законом України «Про фермерське господарство».

Відповідачем не надано до суду докази скасування розпорядження Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області від 26.12.2011 №852.

Оскаржуване рішення Головного управління Держземагентства у Харківській області, викладене у листі від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14, про повернення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на доопрацювання, обґрунтоване неможливістю прийняття Головним управлінням рішення про затвердження проекту землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га для ведення фермерського господарства без документів, що підтверджують наявність у ОСОБА_3 освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» до заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.

До посилання відповідача на те, що відсутність затвердженого переліку документів, які підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, унеможливлює використання зазначеної норми про досвід роботи у сільському господарстві і єдиною нормою, яка дає можливість громадянину отримати земельну ділянку для ведення фермерського господарства, є наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі, - суд ставиться критично, оскільки статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено можливість подання за вибором заявника або документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, або документів, що підтверджують наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Також, у матеріалах справи міститься надана представником позивача копія трудової книжки ОСОБА_3, у якій зазначено, що 17.02.1997 ОСОБА_3 прийнятий на посаду голови селянського (фермерського) господарства.

До того ж, як слідує з вищезазначеного, земельним законодавством України не передбачено повноважень Головного управління Держземагентства у Харківській області перевіряти наявність документів, визначених статтею 7 Закону України «Про фермерське господарство», при затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), та ін.

Враховуючи викладене, суд вважає безпідставним рішення Головного управління Держземагентства у Харківській області, викладене у листі від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14, про повернення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на доопрацювання у зв'язку з неможливістю прийняття Головним управлінням рішення про затвердження проекту землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га для ведення фермерського господарства без документів, що підтверджують наявність у ОСОБА_3 освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Як наслідок, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

На підставі ст.94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача належить стягнути витрати в сумі 73,08грн, сплачені позивачем при зверненні з цим позовом до суду відповідно до квитанції Харківського центрального відділення ЦФ ПАТ "МАРФІН БАНК" №31-13001М/1 від 22.10.2014.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 94, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держземагентства у Харківській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати незаконною відмову Головного управління Держземагентства у Харківській області, викладену в листі від 07.05.2014 №19-20-6-5560/0/9-14, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, розташованої за межами населених пунктів на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківській області та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га.

Зобов'язати Головне управління Держземагентства у Харківській області (ідент. код 38385479; вул.Короленка, 16, м.Харків, 61003) повторно розглянути заяву ОСОБА_3 (НОМЕР_1; АДРЕСА_1) від 24 квітня 2014 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу, розташованої за межами населених пунктів на території Алісівської сільської ради Близнюківського району Харківської області та передачі в оренду земельної ділянки площею 48,3883га.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 (НОМЕР_1; АДРЕСА_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 73,08грн (сімдесят три грн вісім коп.), сплачені відповідно до квитанції Харківського центрального відділення ЦФ ПАТ "МАРФІН БАНК" №31-13001М/1 від 22.10.2014.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанову складено 23.12.2014.

Суддя Р.В. Мельников