Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
УХВАЛА
24 грудня 2014 р. Справа № 820/14943/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,
за участю: представника заявника ТОВ "УЛЬЯНА"" - Коновалова О.А.,
представника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області - Вострокнутова О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬЯНА" про скасування заходів реагування у сфері державного нагляду, застосованих судом за результатами розгляду адміністративної справи за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬЯНА" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду ,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію нежитлової будівлі літ. "А-2" та технологічного обладнання, що входить до складу АЗС та АГЗП ТОВ "УЛЬЯНА", за адресою: Харківська область, м. Харків, вул. Залютинська, 3, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання у зв'язку з чим зобов'язати ТОВ "УЛЬЯНА" негайно припинити експлуатацію вказаної будівлі та технологічного обладнання з метою проведення будь якої діяльності не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" та технологічного обладнання, що входить до складу АЗС та АГЗП ТОВ "УЛЬЯНА", за адресою: Харківська область. м. Харків, вул. Залютинська, 3, в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2014 року адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬЯНА" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задоволено. Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬЯНА", а саме: до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію нежитлової будівлі літ. "А-2" та технологічного обладнання, що входить до складу АЗС та АГЗП ТОВ "УЛЬЯНА", за адресою: Харківська область, м. Харків, вул. Залютинська, 3, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання у зв'язку з чим зобов'язати ТОВ "УЛЬЯНА" негайно припинити експлуатацію вказаної будівлі та технологічного обладнання з метою проведення будь якої діяльності не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Покладено на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" та технологічного обладнання, що входить до складу АЗС та АГЗП ТОВ "УЛЬЯНА", за адресою: Харківська область. м. Харків, вул. Залютинська, 3, в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2014 року апеляційне провадження по справі за апеляційною скаргою ТОВ "УЛЬЯНА" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2014 року по справі №820/14943/14 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬЯНА" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - закрито, через що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2014 року по справі №820/14943/14 набрала законної сили.
ТОВ "УЛЬЯНА" 22.12.2014 року звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду зазначеної справи в порядку ч. 12 ст. 183-2 КАС України.
В обґрунтування заяви директор ТОВ "УЛЬЯНА" Ларченко О.С. зазначив, що ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області 05.12.2014 року було проведена позапланова перевірка, якою порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки не виявлено, про що свідчить акт перевірки від 05.12.2014 року №329, складений провідним інспектором Ленінського РВ ГУ ДСНС у Харківській області майором служби цивільного захисту Жиденко А.В.
У судовому засіданні представник заявника ТОВ "УЛЬЯНА"" - Коновалов О.А. вимоги заяви підтримав у повному обсязі, просив її задовольнити, посилаючись на обставини, вказані у заяві про скасування заходів реагування.
Представник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області Вострокнутов О.Л. в судовому засіданні при розгляді заяви про скасування заходів реагування не заперечувала проти задоволення заяви.
Відповідно до частини 12 ст.183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.
Згідно ч.13 ст.183-2 КАС України за результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню.
Заслухавши пояснення представника заявника та заінтересованої сторони по справі, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази у їх сукупності, суд вважає, що заява про скасування заходів реагування підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2014 року адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬЯНА" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задоволено. Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬЯНА", а саме: до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію нежитлової будівлі літ. "А-2" та технологічного обладнання, що входить до складу АЗС та АГЗП ТОВ "УЛЬЯНА", за адресою: Харківська область, м. Харків, вул. Залютинська, 3, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання у зв'язку з чим зобов'язати ТОВ "УЛЬЯНА" негайно припинити експлуатацію вказаної будівлі та технологічного обладнання з метою проведення будь якої діяльності не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Покладено на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації нежитлової будівлі літ. "А-2" та технологічного обладнання, що входить до складу АЗС та АГЗП ТОВ "УЛЬЯНА", за адресою: Харківська область. м. Харків, вул. Залютинська, 3, в частині здійснення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Підставою для застосування зазначених заходів реагування у сфері державного нагляду слугувало те, що ТОВ "ВІНАМЕКС" не було усунуто порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. В ході розгляду справи про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду було встановлено, що на об'єкті відповідача існувала реальна загроза безпеці для життя і здоров'я людей від небезпечних чинників пожежі внаслідок відповідних порушень:
1. АЗС та АГЗП не забезпечені необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння (п. 6.3.1.1 НАПБ А.01.001-2004 «Правила пожежної безпеки в Україні», (далі - НАПБ А.01.001-2004»): «Кожне підприємство повинно бути забезпечене необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння (виходячи з вимог будівельних норм та інших нормативних документів). Мережі протипожежного водогону повинні забезпечувати потрібні за нормами витрату та напір води. У разі недостатнього напору на об'єктах необхідно встановлювати насоси, які підвищують тиск у мережі.», п. 6.3.1.3 НАПБ А.01.001-2004: «Пожежні гідранти повинні бути справними і розміщуватися згідно з вимогами будівельних норм та інших нормативних документів таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями. Перевірка працездатності пожежних гідрантів повинна здійснюватися особами, що відповідають за їх технічний стан, не рідше двох разів на рік (навесні й восени). Кришки люків колодязів підземних пожежних гідрантів повинні бути очищені від бруду, льоду і снігу, в холодний період утеплені, а стояки звільнені від води. Кришки люків колодязів підземних пожежних гідрантів рекомендується фарбувати в червоний колір.») - пункт 1 Акту.
Відсутність необхідної кількості води для здійснення пожежогасіння не дозволить оперативно загасити або обмежити розповсюдження полум'я на ранній стадії виникнення пожежі, чим створюється загроза безпеці людей від її небезпечних чинників.
2. В нежитловій будівлі літ. «А-2» вихід на дах не обладнаний протипожежним люком (п. 4.2.4 НАПБ А.01.001-2004: «Отвори у протипожежних стінах, перегородках та перекриттях повинні бути обладнані захисними пристроями (протипожежні двері, вогнезахисні клапани, водяні завіси тощо) проти поширення вогню та продуктів горіння.», п. 6.6 ДБН В.1.1.7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»: «Виходи через горище на покрівлю слід передбачати по закріплених металевих драбинах, через двері, вікна або люки з розмірами не менше 0,6 м х 0,8 м. Виходи зі сходових кліток на покрівлю або горище слід передбачати по сходових маршах з площадками перед виходом, через протипожежні двері 2-го типу розмірами не менше 0,75 м х 1,5 м. У житлових, громадських будинках, адміністративних і побутових будинках промислових підприємств з висотою не більше 15 м від планувальної позначки землі до карнизу покрівлі або верху зовнішньої стіни (парапету) дозволяється влаштовувати виходи на горище або покрівлю зі сходових кліток через протипожежні люки 2-го типу розмірами 0,6 м х 0,8 м по закріплених вертикальних металевих драбинах.») - пункт 2 Акту.
Протипожежні перешкоди та захисні елементи пристрої, встановлені у них - це конструктивні або об'ємно-планувальні рішення спрямовані на запобігання розповсюдженню пожежі на протязі наперед заданого часу. Розрізняють лінійне та об'ємне розповсюдження вогню.
Лінійне розповсюдження пожежі характеризується лінійною швидкістю розповсюдження полум'я по поверхні горючих матеріалів та конструкцій. Це залежить від фізико-хімічних властивостей горючих матеріалів, розташування їх в просторі.
Об'ємне розповсюдження пожежі - це поява нових осередків пожежі без контакту з полум'ям. Об'ємне розповсюдження пожежі настає в результаті нагріву горючих матеріалів до температури самозаймання.
Протипожежні стіни, перегородки, перекриття - так звані загальні протипожежні перешкоди, застосовуються для перешкоджання об'ємному розповсюдженню пожежі. Вони призначені для розподілу об'єму будівлі на пожежні відсіки. Для захисту дверних отворів у протипожежних перешкодах використовуються протипожежні двері.
Розподіл будівель і споруд протипожежними перешкодами по горизонталі і вертикалі на пожежні відсіки, секції і окремі приміщення сприяє обмеженню розповсюдження пожежі і вибуху в середині будівель і споруд.
Відсутність захисних пристроїв в протипожежних перешкодах не дозволить обмежити розповсюдження полум'я до інших приміщень підприємства внаслідок чого створюється загроза безпеці людей, а також перешкоди під час гасіння пожежі підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
3. Відстані від резервуару АГЗП до резервуарів АЗС менше ніж нормативні (п. 7.12.3 НАПБ А.01.001-2004: «Протипожежні розриви від АЗС до прилеглих будівель, споруд, відкритих майданчиків, лісових масивів, а також між будівлями та устаткуванням на території станцій повинні відповідати вимогам будівельних норм.», п. 8.153 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання» - «Відстань від АГЗП до будівель та споруд різного призначення приймають по таблиці 21», таблиця 21 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання» - «відстань від наземних резервуарів АГЗП до резервуарів АЗС має бути не меншою за 40 м.») - пункт 4 Акту.
Зменшення нормативних протипожежних розривів (відстаней) між резервуарами не дозволить обмежити розповсюдження полум'я та токсичних продуктів горіння, чим створюється загроза безпеці людей, які перебувають поблизу них, а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
4. Навіс над технологічним обладнанням АГЗП виконаний з горючих матеріалів (не надано відомості (показники) про його пожежну небезпеку) (п. 8.151 ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання» - «В складі стаціонарного АГЗП передбачається: навіс із негорючих матеріалів над технологічним обладнанням», п. 3.9. НАПБ А.01.001-2004: «У разі одержання речовин та матеріалів з невідомими властивостями стосовно пожежної небезпеки власник підприємства зобов'язаний заборонити їх застосування до з'ясування через відповідні установи та організації відомостей (показників) про їх пожежну небезпеку) - пункт 5 Акту.
Невідповідність протипожежним вимогам конструктивних рішень АГЗП (виконання навісу з горючих матеріалів) не дозволить зменшити межу розповсюдження полум'я, чим створюється загроза безпеці людей, а також створюються перешкоди під час гасіння пожежі.
Відповідно до матеріалів справи, ГУ ДСНС України у Харківській області отримало виконавчий лист по справі №820/14943/14 (а.с.38).
Згідно акту перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб ТОВ «УЛЬЯНА» від 05.12.2014 року №329 встановлено, що заявником було, що порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які викладено вище усунуто повністю.
Таким чином, судом встановлено, що порушення, які існували на час розгляду справи про застосування заходів реагування, заявником ТОВ "«УЛЬЯНА» на час розгляду заяви про скасування заходів реагування усунуто в повному обсязі, що не заперечується представником Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області Вострокнутовим О.Л.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, усунуті ТОВ «УЛЬЯНА», у зв'язку з чим заява ТОВ «УЛЬЯНА» є обґрунтованою, а застосовані судом заходи реагування у сфері державного нагляду підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст.160, 165, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬЯНА" про скасування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
Скасувати заходи реагування у сфері державного нагляду, які були застосовані постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.09.2014 року за результатом розгляду справи №820/14943/14 за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "УЛЬЯНА" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
У повному обсязі текст ухвали складено 26.12.2014 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.