УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2014 р.Справа № 592/11085/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.11.2014р. по справі № 592/11085/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив суд: визнати протиправними дії відповідача щодо не врахування, при визначенні грошового забезпечення для обчислення пенсії, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії під час виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.02.2014 року по справі №592/875/14-а та зменшення відсотків за вислугу років з 89% до 70% при перерахунку належної пенсії при виконанні постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.02.2014 року по справі №592/875/14-а; зобов'язати відповідача провести перерахунок належної пенсії з 29.07.2013 року, застосувавши для визначення усіх складових перерахунку посадовий оклад - 1720,00 грн. та існуючий на момент призначення пенсії її розмір - 89 % відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовців і виплатити створену заборгованість.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.11.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.
Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не врахування при визначені грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 процентної надбавки за вислугу років, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії під час виконання постанови Ковпаківського районного суду міста Суми від 19.02.2014 року по справі № 592/875/14-а та зменшення відсотків за вислугу років з 89% до 70% грошового забезпечення при перерахунку належної ОСОБА_1 пенсії при виконанні постанови Ковпаківського районного суду міста Суми від 19.02.2014 року по справі № 592/875/14-а протиправними.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 29.07.2013 року, застосувавши для визначення усіх складових перерахунку посадовий оклад - 1720 грн. 00 коп. та існуючий на момент призначення пенсії її розмір - 89% відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовців та виплатити створену заборгованість.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, позивач просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.11.2014 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів ч. 9 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України, наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження Схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних закладів підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України", ст. 13, ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб навчальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", ст.ст. 6, 17 Кодексу адміністративного судочинства України, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини викладені в апеляційній скарзі.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, причини неявки до суду не повідомили.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що позивач - ОСОБА_1, полковник у відставці Збройних сил України, наказом Міністра оборони України №803 від 14 жовтня 2004 року звільнений в запас з посади начальника кафедри та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку сплачує відповідач.
ОСОБА_1, з 14.10.2004 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як одержувач пенсії за вислугу років.
19 лютого 2014 року постановою Ковпаківського районного суду м. Суми задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, якою визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу міністра оборони України від 28.07.2008 року за № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України", зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести з 29.07.2013 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року за № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України" і виплатити створену заборгованість. Постанова набрала законної сили 01 квітня 2014 року./а.с.5/
На виконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено перерахунок пенсії позивачу.
На момент звернення позивача до відповідача з відповідним перерахунком, останній повинен був врахувати: посадовий оклад - 1 720,00 грн., оклад за військове звання - 135 грн., процентна надбавка за вислугу років (40%) - 742 грн., Надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (15%) - 258 грн., Надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 1 298,50 грн., премія (10%) - 172 грн., Всього - 4 325,50 грн. (грошове забезпечення військовослужбовця). Основний розмір пенсії: 89% грошового забезпечення (вислуга 33 роки) - 3 849,70 грн., Додатково: Пенсія за особливі заслуги перед Україною - 178,80 грн., Підвищення згідно постанови КМУ №355 від 23.04.2012р. (35% від 3 849,70) - 1 347,40 грн. Підсумковий розмір пенсії з надбавками повинен бути - 5 375,90 грн.
Однак, при визначенні грошового забезпечення для обчислення пенсії, під час здійснення перерахунку ОСОБА_1, відповідачем не було враховано процентної надбавки за вислугу років, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії. Крім того, перерахунок здійснено з урахуванням змін, внесених із набранням чинності 01.10.2011 року Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VІ до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно якої максимальний розмір пенсії, який обчислюється відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення, та зменшено відсоток грошового забезпечення за вислугу років з 89% до 70%.
Не погодившись з діями відповідача щодо перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Завданням адміністративного суду є перевірка правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень з огляду на чіткі критерії, які зазначені у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294 затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів, схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу, схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Згідно з абзацом другим підпункту 1 пункту 5 зазначеної постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами.
На виконання зазначених положень Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 Міністр оборони України Наказом "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" від 28 липня 2008 року № 377 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 року за № 761/15452 та набрав чинності 29 серпня 2008 року, втратив чинність згідно з Наказом Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року № 814) затвердив схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
У відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнений з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Однак, судом першої інстанції вірно враховано, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, слід зазначити, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені у справі обставини, колегія суддів вважає що, відповідач, під час здійснення перерахунку пенсії позивачеві діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Доводи апеляційної скарги з приводу порушення судом першої інстанції приписів п. 4 ч. 9 ст. 267 КАС України колегія суддів не приймає, оскільки постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.02.2014 року по справі № 592/875/14-а підтверджено право позивача на перерахунок пенсії згідно наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 № 377 "Про затвердження Схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних закладів підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України", правова оцінка ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не надавалась, право позивача на отримання пенсії у розмірі 89 відсотків від суми грошового забезпечення не встановлювалось, оскільки дане питання не було предметом спору та дослідження судом в межах розгляду справи № 592/875/14-а. Крім того, постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.02.2014 року по справі № 592/875/14-а, на час звернення позивача до суду з даним позовом, виконана, про що свідчить постанова про закінчення виконавчого провадження від 05.08.2014 року ВП № 43326043, до виконавче провадження виконання судового рішення по справі було встановлене було спірним в межах розгляду справи № 592/875/14-а.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.11.2014 року по справі № 592/11085/14-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 24.11.2014р. по справі № 592/11085/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С. Повний текст ухвали виготовлений 26.12.2014 р.