АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2014 року м. Чернівці
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Чернівецької області у складі:
головуючого Галичанського А. Д.
суддів: Чупікової В.В., Яремка В.В.
секретар Тодоряк Г.Д.
за участю: Олексюк І.В. - представника Чернівецької обласної ради, Левчук І.Ю. - представника Департаменту охорони здоров'я та цивільного захисту населення, Гучка В.І., Юрчука Л.П. - представників Обласної комунальної установи «Чернівецький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни», ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 - представників ОСОБА_8,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_8 до Чернівецької обласної ради, треті особи на стороні відповідача: Департамент охорони здоров'я та цивільного захисту населення, Обласна комунальна установа «Чернівецький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни» про визнання рішення обласної ради незаконним та поновлення на роботі, за апеляційними скаргами Чернівецької обласної ради та Обласної комунальної установи «Чернівецький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни» на рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 30 вересня 2014 року,
в с т а н о в и л а:
В червні 2014 року ОСОБА_8 звернувся в суд з позовною заявою до Чернівецької обласної ради про визнання рішення обласної ради незаконним та про поновлення на роботі; треті особи, що не заявляють самостійних вимог відносно предмету спору на стороні відповідача: Обласна комунальна установа «Чернівецький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни» (далі - Чернівецький обласний госпіталь), Департамент охорони здоров'я та цивільного захисту населення (далі - Департамент).
_____________
№ 22-ц/794/1564/14 р. Головуючий у 1-й інстанції Слободян Г.М.
категорія 51/52 Доповідач Галичанський А.Д.
Посилався на те, що відповідно до рішення ХІV сесії V скликання Чернівецької обласної ради від 08 серпня 2007 року за № 228 - 14/7 він був призначений на посаду начальника Чернівецького обласного госпіталю. 29 квітня 2013 року Чернівецька обласна рада, як Засновник, за погодженням галузевого органу - Департаменту уклали з ним, як керівником, контракт про його призначення на посаду керівника об'єкту спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області - головного лікаря Чернівецького обласного госпіталю, строком на 5 років, починаючи з 29 квітня 2013 року по 29 квітня 2018 року.
Зазначав, що наказом Департаменту від 04 квітня 2014 року за № 20-вп йому було надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 04 квітня 2014 року по 30 вересня 2014 року включно.
Протокольним рішенням Чернівецької обласної ради від 04 червня 2014 року за № 12/26 його звільнено з посади начальника Чернівецького обласного госпіталю на підставі п. 8 ст. 36 Кодексу законів про працю України, тобто за неналежне виконання пунктів 1.1., абзацу 6 п. 2.9 та абзацу 1, 4 п. 5.3 контракту від 29 квітня 2013 року, з наступного дня після виходу на роботу та закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Вважав, дане рішення незаконним, виходячи з ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»; пунктів 2.1.10, 2.1.11 та 2.1.12 Регламенту Чернівецької обласної ради VІ скликання, оскільки пропозицію відносно питання про його начебто неналежне виконання посадових обов'язків і дострокового розірвання контракту від 29 квітня 2013 року не вносилося до порядку денного на розгляд сесії; не було оприлюднені за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття; пропозиції не були викладені у формі проекту рішення; вищенаведене питання було внесено на його думку на розгляд сесії спонтанно, у порушення порядку, визначеного п. 6.1, 6.2, 6.4, 6.5 та 6.7 розділу VІ Регламенту Чернівецької обласної ради VІ скликання.
Вказував, що особами, зацікавленими в його звільненні неодноразово піднімалися питання про дострокове припинення контракту від 29 квітня 2013 року, однак постійна комісія з питань приватизації та управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області 25 березня 2014 року пропонувала підготувати матеріали щодо дострокового припинення з ним вказаного контракту. Разом з цим, 22 травня 2014 року цією ж постійною комісією було вирішено зняти з розгляду питання щодо дострокового припинення дії контракту, як такого, що немає правових підстав, оскільки при візуванні проекту рішення, начальником юридичного відділу апарату облдержадміністрації у своєму висновку вказувалося на необґрунтованість рішення, відсутність фактичного підтвердження неналежного виконання ним своїх посадових обов'язків.
Крім того, посилався на те, що його на підставі рішення, що оскаржується, було звільнено з посади начальника Чернівецького обласного госпіталю, однак, відповідно до контракту від 29 квітня 2013 року його займана посада в комунальній установі значиться як керівник об'єкту спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області - головний лікар Чернівецького обласного госпіталю; сторонами при укладенні контракту є - Чернівецька обласна рада, як засновник, Департамент, як галузевий орган та він, як працівник - керівник, головний лікар установи і в контракті відсутнє посилання на посаду начальника госпіталю, як сторони у контракті.
Стверджував, що з матеріалів сесії випливає, що ні Засновник (Чернівецька обласна рада), ні галузевий орган (Департамент), ні він сам не ініціювали перед депутатами обласної ради дострокове розірвання контракту; натомість ініціатива про його звільнення з посади начальника Чернівецького обласного госпіталю виходила від депутата обласної ради ОСОБА_9, після виступу якого на засіданні сесії 04 червня 2014 року, слово було надано представникам групи учасників бойових дій в Афганістані та члену колективу госпіталю ОСОБА_10, в якого з ним впродовж тривалого періоду часу мають місце неприязні стосунки.
Зазначав, що ні у рішенні обласної ради від 04 червня 2014 року, ні у попередніх матеріалах, що подавалися раніше на розгляд постійної комісії з питань приватизації та управління об'єктами спільної власності територіальних громад, сіл селищ міст області не було надано конкретних фактів з зазначенням доказів порушення ним умов контракту чи посадової інструкції; даного не було наведено і у виступах на сесії.
Посилався на те, що доводи відносно його неналежного ставлення до посадових обов'язків, умов контракту спростовуються доказами, а саме, що він на протязі, починаючи з 2007 року (призначення на посаду) не притягувався до будь - яких видів відповідальності; неодноразово заохочувався, як особисто, так і колектив Чернівецького обласного госпіталю, тощо.
Просив визнати незаконним та скасувати протокольне рішення Чернівецької обласної ради від 04 червня 2014 року за № 12/26 про його звільнення та поновити його на роботі - посаді керівника Чернівецького обласного госпіталю.
Рішенням Шевченківського районного суду м.Чернівці від 30 вересня 2014 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним і скасоване протокольне рішення Чернівецької обласної ради ХХVІ сесії VІ скликання від 04 червня 2014 року за № 12/26 «Про звільнення начальника обласної комунальної установи «Чернівецький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни ОСОБА_8»
В решті частині позовних вимог - поновленні ОСОБА_8 на роботі, на посаді керівника Чернівецького обласного госпіталю для інвалідів вітчизняної війни - відмовлено.
Вирішено питання про скасування заходів забезпечення позову.
В апеляційних скаргах Чернівецька обласна рада та Чернівецький обласний госпіталь просять скасувати вищезазначене рішення суду в частині визнання рішення обласної ради незаконним та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Вважають, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню в зв'язку з порушенням і неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що 29 квітня 2013 року Чернівецька обласна рада, в особі голови обласної ради Гайничеру М.І., Департамент, в особі директора Департаменту Шкробанця І.Д., з одного боку та громадянин ОСОБА_8, з другого боку, уклали контракт про те, що ОСОБА_8 призначається на посаду керівника об'єкту спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області - головного лікаря Чернівецького обласного госпіталю, строком на 5 років з 29 квітня 2013 року до 29 квітня 2018 року.
Встановлено, що згідно наказу Департаменту за № 20-вп параграф 1 від 04 квітня 2014 року у відповідності до вимог чинного законодавства ОСОБА_8 (дідусю дитини) було надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 04 квітня 2014 року по 30 вересня 2014 року включно.
На підставі протокольного рішення № 12/26 ХХVІ сесії VІ скликання від 04 червня 2014 року Чернівецької обласної ради «Про звільнення начальника обласної комунальної установи «Чернівецький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни», ухваленого на підставі п. 20 ч.1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до п. 4.5 Положення про порядок призначення та звільнення з посади керівників об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, затвердженого рішенням ХІV сесії обласної ради VІ скликання від 25 грудня 2012 року № 184-14/12, п. 1.1 абзацу 6 п. 2.9., абзаців 1, 4 п. 5.3 контракту від 29 квітня 2013 року та враховуючи висновок постійної комісії обласної ради з питань приватизації та управління об'єктами спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області від 25 березня 2014 року було вирішено (п.1) звільнити ОСОБА_8 з посади начальника Чернівецького обласного госпіталю на підставі п. 8 ст. 36 КЗпП України, за неналежне виконання пунктів 1.1., абзацу 6 п. 2.9 та абзаців 1, 4 пункту 5.3 контракту, з наступного дня після виходу ОСОБА_8 на роботу та закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Організацію виконання цього рішення було доручено Департаменту ( п.2).
Задовольняючи позовні вимоги в частині скасування протокольного рішення Чернівецької обласної ради ХХVІ сесії VІ скликання від 04 червня 2014 року за № 12/26 «Про звільнення начальника обласної комунальної установи «Чернівецький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни ОСОБА_8» суд першої інстанції виходив з відсутності належних та допустимих доказів наявності фактів, які б свідчили про неналежне виконання позивачем пунктів 1.1., абзацу 6 п. 2.9 та абзацу 1, 4 п. 5.3 контракту від 29 квітня 2013 року, а також відсутності доказів неналежного виконання ОСОБА_8 функціональних обов'язків на посаді керівника госпіталю для інвалідів Вітчизняної війни до укладення з ним зазначеного контракту. Крім того, суд при задоволенні позову в цій частині встановив, що оскаржуване позивачем рішення Чернівецької обласної ради було прийняте з порушенням вимог чинного законодавства.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції вважає, що скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Вищезазначені обставини, встановлені судом першої інстанції повно, на підставі належних та допустимих доказів, яким дана правильна юридична оцінка і до спірних правовідносин застосовані норми матеріального права, що їх регулюють.
Доводи апеляційної скарги Чернівецької обласної ради про те, що проект рішення облради про звільнення ОСОБА_8 не було оприлюднено у порядку передбаченому Законом України «Про доступ до публічної інформації», оскільки у зв'язку з підвищеним суспільним інтересом та на вимоги представників громадськості, колишніх воїнів афганців, такий проект було невідкладно включено до порядку денного ХХVІ сесії облради, є безпідставними та не ґрунтуються на нормах вказаного закону, яким не передбачено зазначених випадків для невідкладного включення питання до порядку денного сесії.
Помилковим є посилання апелянта - Чернівецької обласної ради на недотримання судом першої інстанції вимог норм КАС України та Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 6 березня 2008 року № 2, оскільки спір по даній справі вирішується у порядку цивільного, а не адміністративного судочинства.
Доводи Чернівецької обласної ради в апеляційній скарзі щодо порушення судом першої інстанції норм цивільного процесуального законодавства, що полягають в прийнятті судом першої інстанції доказів тільки зі сторони позивача та позбавлення цим можливості відповідача підтвердити доказами факти на заперечення позовних вимог є безпідставними, виходячи з наступного.
Так, 26 листопада 2014 року апеляційною інстанцією в ході розгляду справи оголошено перерву з метою надання можливості відповідачу та третій особі подати докази неналежного виконання ОСОБА_8 умов контракту. Однак, при подальшому розгляді справи вказаними учасниками процесу не було подано належних та допустимих доказів на підтвердження зазначених обставин. Таким чином, заявлене ними клопотання про приєднання до матеріалів справи документів відхилено, у зв'язку з наявністю однієї їх частини в матеріалах цивільної справи, а іншої - у зв'язку з тим, що обставини, зазначені у поданих документах, не були підставою для прийняття рішення обласної ради, що оскаржується та не свідчили про неналежне виконання умов контракту позивачем. Зокрема, подані документи з приводу висловлення недовіри трудового колективу ОСОБА_8 не прийняті судом, як належний доказ, оскільки умовами вищезазначеного контракту не передбачено його дострокове розірвання у разі висловлення недовіри трудового колективу.
Доводи в апеляційній скарзі Чернівецького обласного госпіталю про те, що оскаржуваним рішенням обласної ради не порушено прав ОСОБА_8 є помилковими, оскільки зазначене рішення про звільнення має імперативний характер і свідчить про безумовне, дострокове припинення контракту з ОСОБА_8
Інші доводи апеляційної скарги Чернівецького обласного госпіталю спростовані вищенаведеним.
За таких обставин рішення суду першої інстанції ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційних скарг не дають підстав для його скасування.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 307, ст.308 ЦПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Апеляційні скарги Чернівецької обласної ради та Обласної комунальної установи «Чернівецький обласний госпіталь для інвалідів Вітчизняної війни» відхилити.
Рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 30 вересня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий
Судді: