Ухвала суду № 42017986, 16.12.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2014
Номер справи
820/16710/14
Номер документу
42017986
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2014 р.Справа № 820/16710/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Бенедик А.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2014р. по справі № 820/16710/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-проектний інститут хімічних технологій" ХІМТЕХНОЛОГІЯ»

до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області третя особа Головне управління Державної казначейської служби України в Луганській області

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-проектний інститут хімічних технологій» ХІМТЕХНОЛОГІЯ», звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Державної податкової інспекції у м. Северодонецьк Головного управління Міндоходів у Луганській області, третя особа - Головне управління державної казначейської служби України у Луганській обалсті та просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не підготовці висновку про повернення надміру сплачених сум з податку на прибуток підприємств з Державного бюджету України відповідно до поданої позивачем заяви № 7/43-1661 від 14.05.2014 року та не направленню такого висновку до виконання відповідному органові Державного казначейства України; зобов'язати відповідача надати висновок із зазначенням суми у розмірі 460 000,00 грн. надміру сплачених грошових коштів на рахунок сплати податку на прибуток підприємства, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2014 року по справі № 820/16710/14 вимоги позивача були задоволені.

Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2014 року по справі № 820/16710/14 відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.

Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч. 4 ст. 196, п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС Кураїни.

Розглянувши матеріали справи в їх сукупності та заслухавши суддю-доповідача колегія суддів дійшла висновку, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-проектний інститут хімічних технологій» ХІМТЕХНОЛОГІЯ» зареєстровано 29.05.2008 року як юридична особа Виконавчим комітетом Сєверодонецької міської ради, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та здійснено про включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру №1 383 102 0000 002493 (а.с. 16).

Згідно довідки Державної податкової інспекції в м. Сєверодонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області про взяття на облік платника податків № 115 від 08.06.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-проектний інститут хімічних технологій» ХІМТЕХНОЛОГІЯ» взято на облік ДПІ у м. Сєверодонецьку Луганської області 02.06.2008 року за № 80 (а.с. 18).

14.05.2014 року позивач звернувся до ДПІ у м. Сєвєродонецьку із заявою № 7/43-1661 про повернення суми переплати авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 460 000,00 грн. (а.с. 21).

Факт наявності переплати з податку на прибуток підтверджується актом № 974-20 від 05.05.2014 року звіряння розрахунків Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-проектний інститут хімічних технологій» ХІМТЕХНОЛОГІЯ» з бюджетом, відповідно до якого залишок надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств складає 514 834,00 грн. (а.с. 20).

Зі змісту довідки ДПІ м Сєвєродонецька № 8136/12-14-25-68 від 24.06.2014 року вбачається, що у позивача відсутня заборгованість з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів (а.с. 63).

Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області залишила подану заяву позивача № 7/43-1661 від 14.05.2014 року про повернення суми переплати авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 460 000,00 грн. без розгляду у зв'язку з вжиттям заходів щодо узгодження з ГУ Міндоходів у Луганській області проведення повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання, про що свідчить копія листа ДПІ у м. Сєвєродонецьку № 7131/10/12-14-20/24 від 04.06.2014 року в матеріалах справи (а.с. 24).

Пунктом 14.1.115. ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Згідно ст. 43 Податкового кодексу України визначені умови повернення помилково сплачених грошових зобов'язань, зокрема помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачечених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Згідно п. 5 Порядку взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого Наказом від 30.12.2013 року № 882/1188, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.01.2014 року за № 146/24923 визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Відповідно до п.п. 3-5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 787 від 03.09.2013 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1650/24182 від 25.09.2013 року, який набрав чинності 15.10.2013 року передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Норми аналогічного змісту містилися також в Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженому наказом Державного казначейства України № 226 від 10.12.2002 року (в редакції наказу Державного казначейства України № 181 від 29.05.2008 року), зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 року за № 1000/7288.

Таким чином, нормами Податкового кодексу та Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів не передбачено отримання погодження на таке повернення від вищестоящих податкових органів.

В порушення вимог п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України, Державна податкова інспекція у м.Сєверодонецьку ГУ Міндоходів Луганської області залишила подану заяву позивача № 7/43-1661від 14.05.2014 року про повернення суми переплати авансових внесків з податку на прибуток у розмірі 460 000,00 грн. без розгляду та не підготувала не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету і не подала його для виконання відповідному органові Державного казначейства України. Докази на підтвердження розгляду зазначених заяв суду надані не були.

Внаслідок цього орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів не здійснив повернення надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Факту наявності надміру сплачених сум з податку на прибуток та наявності права на їх повернення підтверджується наявними в матеріалах справи копіями:

- довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів від 15.10.2014 року № 12082/12-14-25-68;

- акту від 16.10.2014 року № 2412-20 звіряння розрахунків позивача з бюджетом за період з 01.01.2014 року до 16.10.2014 року, відповідно до якого залишок надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток підприємств складає 503 279,00 грн.;

- зведеної таблиці розрахунків за 2013-2014 роки;

- платіжних доручень за 2013рік.

За наведених обставин, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про те, що оскільки внаслідок протиправної бездіяльності Державної податкової інспекції м. Сєверодонецьку Головного управління Міндоходів Луганської області було порушено законні права та інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-проектний інститут хімічних технологій» ХІМТЕХНОЛОГІЯ», отже вимога позивача про стягнення з відповідача надміру сплачених сум з податку на прибуток підприємств є обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч. 2 ст. 71 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та доказів в їх обґрунтування відповідачем не надано.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2014р. по справі № 820/16710/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Бенедик А.П.