П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1423/10470/2011
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Алєйніков В.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді Домусчі С.Д.
суддів: Запорожана Д.В., Кравця О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва на постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 17 вересня 2013 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання неправомірною відмову в проведенні перерахунку пенсії державного службовця, зобов'язання провести перерахунок розміру пенсії з урахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, -
ВСТАНОВИВ:
12 вересня 2011 року ОСОБА_1 звернулась до Центрального районного суду м. Миколаєва з позовом до управління пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва, в якому просила суд:
- визнати протиправною відмову відповідача від 17 серпня 2011 року № 722 в проведенні перерахунку пенсії;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру пенсії згідно з довідками про складові заробітної плати від 07.07.2011 р. № 2942/9/05-048, від 04.07.2011 р. № 81/Г/05-030, включивши в заробіток для обчислення розміру пенсії «інші виплати» на суму 7 774,59 грн.
Постановою від 17 вересня 2013 року, ухваленою у відкритому судовому засіданні, Центральний районний суд м. Миколаєва частково задовольнив адміністративний позов, зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, обчисливши таку пенсію виходячи з сум заробітної плати, до складу якої включити, крім інших виплат, суми доплати за суміщення посад, компенсації за невикористану відпустку, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, за відповідні періоди, та сплатити належні позивачеві внаслідок такого перерахунку суми.
Не погоджуючись з постановою суду управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права.
ОСОБА_1 письмових заперечень на апеляційну скаргу не надала.
Ухвалюючи постанову про часткове задоволення адміністративного позову суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 перед звільненням на пенсію перебувала на державній службі у Державній податковій адміністрації у Миколаївській області.
Відповідно до матеріалів справи, з усіх отриманих позивачем доходів, відрахований та сплачений збір за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З 12 січня 2010 року ОСОБА_1 отримує пенсію державного службовця в порядку та на умовах, що передбачені Законом України «Про державну службу», в розмірі 80% від суми заробітної плати, на яку нараховувались страхові внески.
Оскільки до складу заробітної плати входять не тільки виплати перелічені в ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а й інші виплати, зокрема матеріальні допомоги, разові премії, компенсація за невикористану відпустку, доплати за виконання роботи тимчасово відсутнього працівника, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України, суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірну відмову пенсійного органу в проведені перерахунку розміру пенсії державного службовця.
Водночас суд першої інстанції відмовив у включені до складу заробітної плати сум індексації заробітної плати, оскільки індексація нараховується на грошові доходи та сама по собі не є видом доходу.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга може бути задоволена частково.
Апеляційний суд встановив, що ОСОБА_1 з 12 січня 2010 року отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», яка обчислена із заробітку до складу якого пенсійний орган не включив індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, доплату за заміщення посади, компенсацію за невикористану відпустку.
Після отримання з Державної податкової адміністрації у Миколаївській області довідки № 2942/9/05-048 від 07.07.2011 року (а.с. 15-16) та № 81/г/05-030 від 04.07.2011 року (а.с. 17-18) ОСОБА_1 11 серпня 2011 року (а.с. 7) звернулась до УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва із заявою про проведення перерахунок розміру пенсії з дня її призначення з урахуванням сум заробітку зазначених у довідках, які є «іншими виплатами», на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За результатами розгляду звернення ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва прийняло рішення № 722 від 17 серпня 2011 року, яким відмовило у задоволенні цієї заяви (а.с. 8-9), посилаючись на те, що до складу «інші виплати», відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року, не входять виплати, які зазначені у довідках ДПА у Миколаївській області № 2942/9/05-048 від 07.07.2011 року та № 81/г/05-030 від 04.07.2011 року.
Апеляційний суд встановив, що в довідці ДПА у Миколаївській області № 2942/9/05-048 від 07.07.2011 року зазначено про складові заробітної плати позивача за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01 січня 2008 року по 15 вересня 2008 року, відповідно до якої ОСОБА_1 виплачені як «інші виплати» індексація заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, доплату за заміщення посаді, компенсацію за невикористану відпустку (а.с. 15-16). Аналогічні відомості але за період з вересня 2008 року по грудень 2009 року, містить довідка ДПА у Миколаївській області № 81/г/05-030 від 04.07.2011 року (а.с. 17-18). У зазначених довідках містяться відомості про те, що на всі виплати, включені у довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі 3 2а-4753/09/2670» внесені зміни до п.п. 1.2 п. 1 постанови Правління Пенсійного Фонду України № 19-11 від 30.10.2008 р. «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та окрім іншого, затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з додатковою колонкою «Інші виплати».
За змістом ч. 2, 5 ст. 37 статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що оплата за заміщення посади, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку і суми індексації входили, до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Враховуючи викладене, апеляційний суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню в повному обсязі.
Таким чином, порушені права позивача мають бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача провести, перерахунок розміру пенсії державного службовця, включивши до заробітку для обчислення розміру пенсії суми оплати за заміщення посади, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку і суми індексації, відповідно до довідок Державної податкової адміністрації у Миколаївській області довідки № 2942/9/05-048 від 07.07.2011 року та № 81/г/05-030 від 04.07.2011 року.
Вирішуючи питання з якого саме часу мають бути відновлені права позивача, апеляційний суд враховує те, що позивач отримує пенсію з 12 січня 2010 року; 14 лютого 2011 року на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі 3 2а-4753/09/2670 Правління Пенсійного Фонду України прийняло постанову № 5-1, якою окрім іншого затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з додатковою колонкою «Інші виплати»; із заявою про перерахунок пенсії звернулась до пенсійного органу 11 серпня 2011 року, відмова пенсійного органу датована 17 серпня 2011 року, а до суду позивач звернулась 12 вересня 2011 року.
Таким чином, порушені права позивача мають бути відновлені саме з часу призначення позивачу пенсії державного службовця - з 12 січня 2010 року.
Враховуючи викладене, апеляційний суд дійшов висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, це є підставою для задоволення апеляційної скарги, скасування оскарженої постанови та ухвалення нового судового рішення про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 19, 46, 55 Конституції України, ст. ст. 2, 11, 70, 71, 195, п. 1 ч. 1 ст. 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ст. ст. 207, 211, 212, 244-2, ч. 5 ст. 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва задовольнити частково.
Постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 17 вересня 2013 року скасувати та ухвалити нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва від 17 серпня 2011 року № 722 щодо відмови у перерахунку пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва (код ЄДРПОУ 20876125, проспект Жовтневий, 55 Є, м. Миколаїв, 54018) провести, з 12 січня 2010 року, перерахунок розміру пенсії державного службовця - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1), включивши до заробітку для обчислення розміру пенсії суми оплати за заміщення посади, матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку і суми індексації, відповідно до довідок Державної податкової адміністрації у Миколаївській області довідки № 2942/9/05-048 від 07.07.2011 року та № 81/г/05-030 від 04.07.2011 року.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя С.Д.Домусчі
суддя Д.В.Запорожан
суддя О.О.Кравець