Ухвала суду № 42011750, 23.12.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2014
Номер справи
817/2487/14
Номер документу
42011750
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Жуковська Л.А.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

УХВАЛА

іменем України

"23" грудня 2014 р. Справа № 817/2487/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

при секретарі Рожко М.М. ,

за участю представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного професійно-технічного навчального закладу "Сарненський професійний аграрний ліцей" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" жовтня 2014 р. у справі за позовом Державного професійно-технічного навчального закладу "Сарненський професійний аграрний ліцей" до Державної інспекції сільського господарства в Рівненській області про визнання протиправним припису ,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2014 року Державний професійно-технічний навчальний заклад "Сарненський професійний аграрний ліцей" (ДПТНЗ "Сарненський професійний аграрний ліцей") звернувся з позовом до Державної інспекції сільського господарства в Рівненській області про визнання протиправним припису №130/03 від 01.08.2014.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що припис Державної інспекції сільського господарства в Рівненській області від 01 серпня 2014 року за реєстраційним номером 130/03 є протиправним. Вказував, що при винесені припису не враховано те, що земельна ділянка площею 114 га. на території Костянтинівської сільської ради Сарненського району Рівненської області використовується за своїм цільовим призначенням - для дослідницьких і навчальних цілей, була надана навчальному закладу в установленому законом порядку і використовується без порушення вимог чинного законодавства.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.10.2014 року у задоволенні адміністративного позову Державного професійно-технічного навчальний закладу "Сарненський професійний аграрний ліцей" до Державної інспекції сільського господарства в Рівненській області про визнання протиправним припису №130/03 від 01.08.2014 відмовлено.

В апеляційній скарзі ДПТНЗ "Сарненський професійний аграрний ліцей", посилаючись на порушення матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою задовольнити позов.

Розглянувши справу у межах, визначених ст. 195 КАС України колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, відповідно до наказу від 11.04.2014 року головним спеціалістом відділу контролю за використанням і охороною земель управління контролю за використанням і охороною земель, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства ДПТНЗ "Сарненський професійний аграрний ліцей".

За результатами перевірки встановлено факт порушення вимог земельного законодавства, який полягає у використанні без державної реєстрації речового права постійного користування земельної ділянки, площею 114 га на території Костянтинівської сільської ради Сарненського району Рівненської області шляхом вирощування сільськогосподарських культур.

На підставі акта перевірки від 27.05.2014 року №147 винесено припис №130/03 від 01.08.2014 року, згідно якого позивача у 30-денний термін зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства, шляхом оформлення та реєстрації у встановленому чинним законодавством порядку речові права на вказана вище земельну ділянку.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків щодо правомірності дій відповідача при винесені припису.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками, виходячи з наступного.

Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Пунктом 1 Положення Про Державну інспекцію сільського господарства України , затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011 визначено, що Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" до повноважень Держсільгоспінспекції належить, зокрема, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю. Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах (п. 6 Положення).

Статтею 188 Земельного кодексу України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснюється відповідно до закону. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Згідно положень Порядку оформлення, вручення (надсилання) приписів у разі виявлення порушень земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 19.02.2013 N 104 , припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога державного інспектора сільського господарства, яка оформляється, вручається (надсилається) керівникам юридичних осіб та фізичним особам (у тому числі керівникам суб'єктів господарювання та фізичним особам - підприємцям) щодо усунення порушень земельного законодавства.

Приписами ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Як встановлено судом, позивач використовує без державної реєстрації речового права постійного користування земельну ділянку, площею 114 га на території Костянтинівської сільської ради Сарненського району Рівненської області для вирощування сільськогосподарських культур, що ним не заперечується.

Згідно ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно; право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.

Пунктом 2.1 Порядку № 104 передбачено, що з метою припинення порушення земельного законодавства та усунення його наслідків державний інспектор вручає (надсилає) особі, яка його здійснила, чи особі, яка є відповідальною за дотримання вимог земельного законодавства, припис за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

Згідно змісту додатку 1, припис повинен містити, окрім суті порушення земельного законодавства із зазначенням місцезнаходження земельної ділянки, категорії земель та її цільового призначення, стану земельної ділянки, статей, їх частин, пунктів (підпунктів, абзаців) законів та інших нормативно-правових актів (вимоги яких порушено), також і визначення заходів, які необхідно здійснити для припинення порушення земельного законодавства, усунення його наслідків, строк їх виконання по кожному із заходів.

Отже, спірний припис було винесено на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано.

Доводи апеляційної скарги , що з метою оформлення права користування земельною ділянкою позивачем укладено з ПП "Геопростір" договору №90202-01 від 29.11.2010 року про розроблення проектно-вишукувальних робіт, не дають підстав для висновків щодо неправильного застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, оскільки укладення цього договору свідчить лише про намір позивача здійснити реєстрацію права користування земельною ділянкою.

Згідно матеріалів справи ПП "Геопростір" в 2012 році виготовило проект землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки площею 186.1 га на території Костянтинівської сільської ради Сарненського району Рівненської області. При цьому, зазначений проект не пройшов державну експертизу, а саме, у зв'язку з відведення в постійне користування позивача земельної ділянки лісогосподарської призначення площею 3,71 га на території Костянтинівської сільської ради Сарненського району Рівненської області.

11.06.2012 року ПП "Геопростір" направило позивачу лист про вжиття заходів щодо усунення зауважень висновку державної експертизи землевпорядної документації, а саме припинення права постійного користування частиною земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 3,71 га на території Костянтинівської сільської ради.

Проте, на час винесення спірного припису, зазначені в ньому порушення закону усунуті не були.

Ні суду першої інстанції, ні суду апеляційної інстанції позивачем не надано доказів щодо вжиття заходів для оформлення права користування земельною ділянкою.

З огляду на вищенаведене, апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без зміни.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державного професійно-технічного навчального закладу "Сарненський професійний аграрний ліцей" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" жовтня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Н.М. Малахова

судді: А.В. Жизневська

Т.С. Котік

Повний текст cудового рішення виготовлено "26" грудня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Державний професійно-технічний навчальний заклад "Сарненський професійний аграрний ліцей" вул.Демократична,15,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500

3- відповідачу/відповідачам: Державна інспекція сільського господарства в Рівненській області вул.Малорівненська,91-Б,м.Рівне,33025

4-третій особі: - ,