КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2014 року 810/6075/14
Київський окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Наталенко Ю.О., за участю представників сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ігро-Ленд»
до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головног управління Міндоходів у Київській області
про визнання протиправними дії в частині не вчинення дій за результатами перевірки та внесення змін у облікові дані в електронних базах даних та зобов'язання вчинити дії щодо вилучення з електронних баз даних зроблених нею коригувань із зменшення податкового кредиту,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ігро-Ленд» звернулось з вказаним позовом до суду з вимогами:
- визнати протиправними дії ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, в частині внесення безпідставних висновків до акту перевірки стосовно: невизнання сум задекларованих податкових зобов'язань; безпідставного включення до складу податкового кредиту, задекларованого в деклараціях з податку на додану вартість за вересень 2013 р., податкові накладні, виписані ТОВ «Мірада плюс» та до складу витрат в декларації з податку на прибуток підприємства за 2013 рік; визнання правочинів укладених між ТОВ «Ігро-Ленд» ТОВ «Мірада плюс» за вересень 2013 р., нікчемними; відсутність у ТОВ «Ігро-Ленд» об'єктів оподаткування по операціях з придбання товару у ТОВ «Мірада плюс» у вересні 2013 р. та по операціях з подальшої реалізації цих товарів ТОВ «Радема» (код за ЄДРПОУ 31430797) та ТОВ «Нововолинський ОЖК» за період серпень, вересень 2013 р.; того, що податкові накладні, які виписані ТОВ «Мірада плюс» за вересень 2013 року не мають юридичної сили та не можуть підтверджувати податкового кредиту ТОВ «Ігро-Ленд», тому суми податку на додану вартість, віднесені до складу податкового кредиту на підставі вищевказаних податкових накладних, підлягають виключенню зі складу податкового кредиту; того, що господарські операції між ТОВ «Ігро-Ленд» та контрагентом-постачальником ТОВ Мірада плюс» у вересні 2013 р. та контрагентами- покупцями ТОВ «Радема» та ТОВ «Нововолинський ОЖК» у серпні, вересні 2013 р. не підтверджуються виходячи з врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження майна, наявності трудових ресурсів, виробничо-складських приміщень, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень, засобів для транспортування та іншого майна, які економічно необхідні для здійснення господарських операцій у зазначених обсягах, що свідчить про відсутність необхідних умов для реального настання результатів відповідної господарської діяльності, що в свою чергу порушують ст. 185 Податкового Кодексу України в частині оподаткування податком на додану вартість безтоварних операцій по ланцюгу постачання; викладених в акті перевірки від 16.09.2014 р. № 474/10-13-22-01-121/35599985 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ігро-Ленд» з питань повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість та податку на прибуток при взаємовідносинах із ТОВ « Мірада плюс» за період діяльності з 01.01.2013 року по 03.06.2014 року.
- визнати протиправними вищезазначені висновки акту перевірки від 16.09.2014 р. № 474/10-13-22-01-121/35599985.
- визнати протиправними дії ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, в частині не вчинення жодної з передбачених законом дій за результатами перевірки, а саме у не прийнятті ані рішення, ані довідки, що ставить ТОВ «Ігро-Ленд» у правову невизначеність.
- визнати протиправними дії ДПІ у Києво- Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, в частині внесення змін в облікові дані ТОВ «Ігро-Ленд» в електронних базах даних та зобов'язати Державну Податкову Інспекцію у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області вчинити дії щодо вилучення з електронних баз даних зроблених нею коригувань із зменшення податкового кредиту ТОВ «Ігро-Ленд».
28.10.2014 р. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ігро-Ленд» до Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, в частині не вчинення жодної з передбачених законом дій за результатами перевірки, а саме у не прийнятті ані рішення, ані довідки, що ставить ТОВ «Ігро-Ленд» у правову невизначеність.
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, в частині внесення змін в облікові дані ТОВ «Ігро-Ленд» в електронних базах даних та зобов'язати Державну Податкову Інспекцію у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області вчинити дії щодо вилучення з електронних баз даних зроблених нею коригувань із зменшення податкового кредиту ТОВ «Ігро-Ленд».
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що у період з 03.09.2014 р. по 09.09.2014 р. працівниками ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області проводилась документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Ігро-Ленд» з питань повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість та податку на прибуток при взаємовідносинах із ТОВ « Мірада плюс» за період діяльності з 01.01.2013 р. по 03.06.2014 р. Матеріали перевірки оформлено актом від 16.09.2014 р. №474/10-13-22-01-121/35599985. За наслідками проведеної перевірки встановлено, що ТOB «Ігро-Ленд» відсутні об'єкти оподаткування при придбанні товару у ТОВ «Мірада плюс» у вересні 2013 року та подальшої реалізації цього товару ТОВ «Радема» та ТОВ «Нововолинський ОЖК» у серпні, вересні 2013 року, які підпадають під визначення ст. 185, ст. 187, ст. 188, ст.198, п. 138.1, п.138.2. ст. 138, пп.139.1.9 ст.139 ПК України.
Позивач вважає дії ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області протиправними, оскільки порушують його права, інтереси та свободи.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердив обставини викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач - ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що працівниками ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області у період з 03.09.2014 р. по 09.09.2014 р. працівниками проводилась документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Ігро-Ленд» з питань повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість та податку на прибуток при взаємовідносинах із ТОВ « Мірада плюс» за період діяльності з 01.01.2013 р. по 03.06.2014 р. Результати перевірки оформлено актом від 16.09.2014 р. №474/10-13-22-01-121/35599985.
Вважає, дії податкового органу правомірними та такими що передбачені вимогами чинного законодавства.
В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 03.09.2014 р. №858 та повідомлення від 03.09.2014 р. №9266 виданого ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, згідно із п.п.20.1.4 п.201.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78, п.79.1 ст.79, п.82.2 ст.82 ПК України, та у зв'язку з надходженням Постанови від 03.06.2014 р. слідчого з ОВС ВКР СУ ФР ГУ Міндоходів у Житомирській області лейтенанта податкової міліції Д.Ю. Корніцького, про призначення перевірки, винесеної у зв'язку із досудовим розслідуванням кримінального провадження за №32013060000000086, внесеного до Єдиного реєстру судових рішень 19.07.2013 р. за ознаками складу злочину передбаченого ч. 2 ст.205, ч.3 ст.121 КК України, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Ігро-Ленд» з питань повноти нарахування та своєчасності сплати ПДВ та податку на прибуток при взаємовідносинах із ТОВ «Мірада плюс» за період діяльності з 01.01.2013 р. по 03.06.2014 р.
Згідно ст. 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю.
Податкова інформація, зібрана відповідно до Податкового кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань (ст. 74 ПК України).
Статтею 16 Закону України "Про інформацію" передбачено, що податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Згідно з п. 1 ч.1 ст. 9 Закону України "Про доступ до публічної інформації" інформація, що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень, належить до службової, тому, в силу статті 6 цього Закону, є інформацією з обмеженим доступом.
Судом встановлено, що для здійснення податкового контролю податковими органами використовується інформація, що міститься у складі інформаційних аналітичних систем Державної податкової служби: АРМ "Пошук", АРМ "Облік платників", АРМ "Бест-Звіт", АРМ TAX "Облік податків та платежів", АРМ "Картка боржника", АРМ "Галузь", АРМ "Аудит", АРМ "Митниця", АРМ "Касові апарати", АРМ "Анульовані ВМД", АІС "Розширений пошук у схемах, що використовуються суб'єктами господарювання з метою мінімізації об'єктів оподаткування та ухилення від сплати податків" та інших.
З метою удосконалення адміністрування податку на додану вартість, руйнування схем мінімізації податкових зобов'язань, ліквідації віртуального податкового кредиту з податку на додану вартість, повноти декларування податкових зобов'язань та забезпечення своєчасності відшкодування податку на додану вартість наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 р. № 266 "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів" затверджено Методичні рекомендації щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів.
Згідно з п. 2.21 вказаних Методичних рекомендацій підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ПДВ на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та обов'язково фіксуються в АС "Аудит".
З наведеного убачається, що дані усіх актів перевірок (камеральних, документальних невнїзних, планових, позапланових) або довідок без виключень, що здійснювались посадовими особами Державної податкової служби, підлягають фіксації в інформаційній аналітичній системі АС "Аудит" незалежно від їх змісту. Зміст інформації, що міститься в актах або довідках, коригується по мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань. Інформація, унесена до інформаційних систем державної податкової служби, не визначає змісту прав та обов'язків платників податків, є службовою інформацією, яка використовується в інформаційно-аналітичних цілях з метою здійснення податкового контролю.
Отже, внесення до інформаційно-аналітичних систем податкової інформації, незалежно від її позитивного чи негативного змісту, перевірка цієї інформації, є обов'язком податкового органу.
Метою розробки автоматизованих інформаційних систем є створення єдиного програмно-технічного комплексу для автоматизації процесу реєстрації, обліку платників податків на всіх рівнях структури органів державної податкової служби, прийому та обробки електронних звітних податкових документів, формування зведеної інформації про надходження податкових платежів, нарахування податкових зобов'язань та їх сплату у розрізі окремих податків і зборів.
Джерелами формування автоматизованих систем є, зокрема, відомості стосовно реєстраційних та облікових даних платника податків, його банківських рахунків, інформація, що надходить від інших органів виконавчої влади, у тому числі Пенсійного фонду України, Державної казначейської служби України, Державного комітету статистки України, митних органів та органів внутрішніх справ, податкових органів центрального та обласного рівнів.
Крім того, в окремих інформаційних системах обліковуються дані, що створені або отримані податковим органом у процесі поточної діяльності, у тому числі інформація про наявність/відсутність підприємства за його місцезнаходженням, видачу або анулювання свідоцтв про реєстрацію платником податку на додану вартість, направлення на адресу платника відповідних запитів, надходження відповідей на них, облік результатів контрольно-перевірочної роботи за окремими податками і зборами тощо.
Так, облік контрольно-перевірочної роботи за додержанням платниками податків податкового законодавства здійснюється шляхом формування відповідних даних в автоматизованих системах «Аудит», «Податковий блок».
У свою чергу, з метою вдосконалення контролю за правильністю формування податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, оперативне виявлення платників, що підлягають документальній перевірці, розроблено систему автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України.
Об'єктом автоматизації є процес співставлення даних податкової звітності з податку на додану вартість, розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту,розрахунків коригування сум податку контрагентів з використанням інформації, викладеної в актах/довідках перевірки платника податку (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) у розрізі контрагентів, донарахованих сум податкового зобов'язання.
Система призначена для проведення співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на центральному рівні та забезпечує доступ до результатів співставлення підрозділам органів державної податкової служби на регіональному та районному рівні для відпрацювання отриманих результатів та використання їх для подальшої контрольно-перевірочної роботи.
Таким чином, відображена у вказаних системах податкова інформація використовується контролюючим органом виключно для власних функціональних потреб та має на меті проведення аналізу господарської діяльності платника, правомірності формування ним податкового зобов'язання та податкового кредиту за операціями з іншими суб'єктами господарювання.
Пунктом 74.1 ст. 74 ПК України встановлено, що податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Відтак, самі по собі дії ДПІ у Києво-Святошинському районі щодо внесення до автоматизованих інформаційних баз податкового органу відомостей про проведення податкової кваліфікації операцій платника податків та його контрагентів на підставі акта перевірки, не впливає на права позивача у сфері податкових відносин, у зв'язку з чим вимоги позивача про зобов'язання ДПІ вилучити з аналітично-інформаційних систем податкового органу, зокрема, АІС "Податковий блок" інформацію щодо показників податкових забовязань та податкового кредиту із ПДВ, винесену на підставі оскаржуваних актів є безпідставною. Аналогічну правову позицію викладено в судових рішеннях Витого адміністративного суду України від 18.09.2014 року по справі №К/800/40107/4.
Враховуючи викладені обставини справи та положення норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись статтями 69,70,71,72,94,158-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 15 грудня 2014 р.