ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2014 р.Справа № 916/4318/14Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
головуючого судді: В.В. Лашина
суддів: О.Л. Воронюка
М.А.Мирошниченко
При секретарі Р.О. Кияшко
За участю представників
Від ТОВ "Альянс-Експерт" - Недялкова О.О.; довіреність.
Арбітражний керуючий Дудкін Р.А.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу арбітражного керуючого Дудкіна Романа Анатолійовича
на постанову господарського суду Одеської області
від 19.11.2014р.
у справі № 916/4318/14
За заявою: голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю „АЛЬЯНС-ЕКСПЕРТ"
про банкрутство
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28 жовтня 2014 року прийнята до розгляду заява голови ліквідаційної комісії товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Експерт" (в подальшому за текстом ТОВ "Альянс-Експерт") про визнання зазначеного товариства банкрутом у порядку, передбаченому статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).
12 листопада 2014 року господарським судом Одеської області ухвалено порушити провадження у справі про банкрутство ТОВ "Альянс-Експерт", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Постановою господарського суду Одеської області від 19.11.2014 р. (суддя Ровинський О.Ю.) ТОВ "Альянс-Експерт" визнано банкрутом, відносно нього відкрито ліквідаційну процедуру та ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії зазначеного товариства - гр. Степаненко М.М., якого зобов'язано здійснити визначені законом заходи з проведення ліквідаційної процедури.
Не погоджуючись з вищевказаною постановою, арбітражний керуючий Дудкін Р.А. в апеляційній скарзі просить її скасувати в частині призначення ліквідатором боржника гр. Степаненка М.М., посилаючись на порушення місцевим господарським судом норм матеріального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи. Зокрема, скаржник зазначає, що господарським судом безпідставно, незаконно та невмотивовано відхилено кандидатуру арбітражного керуючого Дудкіна Р.А., якого було визначено автоматизованою системою відповідно до Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справі про банкрутство.
В відзиві на апеляційну скаргу ТОВ "Альянс -Експерт" просить залишити апеляційн скаргу арбітражного керуючого Дудкіна Р.А. без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін, з мотивів викладених у відзиві.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає апеляційну скаргу підлягаючою задоволенню, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.10.2014 р. господарським судом Одеської області було здійснено запит на автоматичне призначення кандидатури арбітражного керуючого по справі № 916/4318/14.
Автоматизованою системою визначено кандидатуру арбітражного керуючого Дудкіна Романа Анатолійовича, якого ухвалою господарського суду від 28.10.2014 р. про прийняття заяви про порушення провадження у справі про банкрутство до розгляду зобов'язано надати заяву на участь у справі про банкрутство ТОВ "Альянс-Експерт" з відповідними відомостями, передбаченими ч. 2 ст. 114 Закону про банкрутство.
07.11.2014 року до господарського суду Одеської області від арбітражного керуючого Дудкіна Р.А. надійшла заява про участь у справі про банкрутство.
Між тим, 18 листопада 2014 р. голова ліквідаційної комісії звернувся до суду із клопотанням, в якому підтримав заяву про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Альянс-Експерт", а також просив покласти саме на нього обов'язки ліквідатора у порядку ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство, посилаючись на виконання головою ліквідаційної комісії досудової ліквідації підприємства у повному обсязі, з дотриманням вимог чинного законодавства, вказуючи про відсутність будь-яких активів боржника, згідно доданих до суду довідок, а також довідки АБ "Південний" про відсутність грошових коштів на рахунках боржника.
Призначаючи ліквідатором ТОВ "Альянс-Експерт" голову ліквідаційної комісії гр. Степаненко М.М., господарський суд дійшов висновку щодо відсутності фактів порушення головою ліквідаційної комісії процедури досудової ліквідації ТОВ "Альянс-Експерт" або інших відомостей, які можуть свідчити про існування перешкод для виконання гр. Степаненком М.М. функцій ліквідатора банкрута, зазначаючи також й те, що за даними досудової процедури ліквідації у боржника відсутнє будь-яке майно та інші активи боржника, для реалізації якого ліквідатору потрібні були б додаткові професійні навички, якими може володіти арбітражний керуючий; призначення ліквідатором у справі голови ліквідаційної комісії не потребуватиме додаткового часу для передачі статутної, бухгалтерської та іншої реєстраційної документації, а також виключить можливість створення безнадійної заборгованості по сплаті грошової винагороди арбітражному керуючому, послуги якого є платними.
Однак з цими висновками суду першої інстанції колегія суддів погодитися не може.
Призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна) у справі про банкрутство врегульоване нормами ст. 114 Закону про банкрутство, відповідно до яких кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Порядок функціонування автоматизованої системи з відбору кандидатів на призначення господарським судом арбітражного керуючого у справах про банкрутство регламентується Положенням про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення розпорядника майна господарським судом у справах про банкрутство, затвердженим постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 16.01.2013 р. № 1 та погодженим Міністерством юстиції України 15.01.2013 р. за № 13.2-20/120.
Пунктом 1.3 цього Положення встановлено, що автоматизована система з відбору кандидатів на призначення господарським судом арбітражного керуючого у справах про банкрутство є невід'ємною підсистемою автоматизованої системи документообігу суду, функціонування якої у господарських судах передбачено чинним законодавством.
У відповідності до п. 4.2 Положення від 16.01.2013 р. № 1 у разі надходження заяви про порушення справи про банкрутство та прийняття суддею рішення про наявність підстав для її прийняття до винесення відповідної ухвали суддя до дванадцятої години робочого дня в межах строку, встановленого частиною першою статті 12 Закону про банкрутство: визначає коефіцієнт складності справи про банкрутство (далі - коефіцієнт складності); вчиняє електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого.
Абз. 3 ч. 1 ст. 114 Закону про банкрутство унормовано, що під час прийняття заяви про порушення справи про банкрутство суд в ухвалі зобов'язує визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надати заяву на участь у даній справі.
У разі якщо від арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), визначеного автоматизованою системою, не надійшла заява про згоду стати розпорядником майна в цій справі, то розпорядника майна призначає суд без застосування автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України (абз. 4 ч. 1 ст. 114 Закону про банкрутство).
За приписами ч. 2 ст. 95 Закону про банкрутство за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Системний аналіз зазначених приписів законодавства дозволяє дійти до висновку про те, що місцевий господарський суд у визначений строк зобов'язаний в будь-якому випадку вчинити електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого, і лише у разі, коли обраний автоматичною системою арбітражний керуючий не дав своєї згоди на виконання відповідних обов'язків, господарський суд в порядку ч. 2 ст. 95 Закону має право покласти обов'язки ліквідатора на голову ліквідаційної комісії боржника.
Аналогічна правова позиція викладена у п. 36 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 р. № 01-06/606/2013, а також відображена, наприклад, у постановах Вищого господарського суду України від 05 червня 2014 року у справі № 916/295/14, від 22 липня 2014 року у справі № 916/301/14.
Згідно зі ст.ст. 4, 43 Господарського процесуального кодексу України судове рішення є законним та обґрунтованим лише у випадку всебічного повного та об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності у відповідності з нормами матеріального та процесуального права.
Пунктом 4 частини 1 статті 104 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що порушення або неправильне застосування судом норм матеріального права є однією з визначених законом підстав для скасування рішення місцевого господарського суду.
Окрім цього, відповідно до ч. 2 ст. 101 зазначеного Кодексу апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обгрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Колегія суддів також не може погодитися із передчасними висновками місцевого господарського суду щодо визнання ТОВ "Альянс-Експерт" банкрутом, оскільки боржником не було дотримано у повному обсязі позасудової процедури ліквідації юридичної особи, передбаченої нормами цивільного та господарського законодавства України.
Частиною першою статті 95 Закону про банкрутство визначено, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Отже, особлива процедура, що передбачена ст. 95 Закону про банкрутство (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
Така процедура визначена положеннями статтей 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, норми яких містять загальні положення про ліквідацію юридичної особи (суб'єкта господарювання).
Враховуючи вищезазначені вимоги законодавства, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 95 Закону України про банкрутство є: прийняття учасниками (засновниками) рішення про припинення юридичної особи; здійснення опублікування в спеціальному друкованому засобі масової інформації про припинення юридичної особи; стягнення дебіторської заборгованості; проведення інвентаризації та, у випадках установлених законом, оцінка вартості наявного майна боржника; закриття рахунків, відкритих у банківських (фінансових) установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи; забезпечення своєчасного надання органам доходів і зборів та Пенсійному фонду України, фондам соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, а також звітності за останній звітний період; складення проміжного ліквідаційного балансу, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується; перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Крім того, звернення до суду з такою заявою можливий лише після закінчення строку, встановленого для пред'явлення вимог кредиторів, який, згідно до приписів ст. 105 ЦК України, не може становити менше двох та більше шести місяців з моменту опублікування повідомлення про припинення юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, 10 квітня 2014 року загальними зборами учасників ТОВ "Альянс-Експерт" було прийнято рішення про припинення діяльності товариства шляхом ліквідації.
Відомості про припинення юридичної особи внесені в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 22 квітня 2014 р. та опубліковані у Бюлетені державної реєстрації № 281 (11) від 24.04.2014 р. із зазначенням строку пред'явлення кредиторських вимог до 24.06.2014 р.
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 20.10.2014 р. підтверджується перебування ТОВ "Альянс-Експерт" в стані припинення за рішенням засновників.
24 квітня 2014 року ТОВ "Альянс-Експерт" подано до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області, а також до ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві заяви про припинення платника податків за формою № 8-ОПП. Також направлені листи до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Одеси, відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Одесі, відділення Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Подано звітність до Державної служби статистики в Одеській області за 2013 рік.
Листом від 24.04.2014 р. за № 24-04 боржником повідомлено кредитора - ТОВ "Юг-Постач" про прийняття загальними зборами учасників ТОВ "Альянс-Експерт" рішення про припинення діяльності товариства.
Головою ліквідаційної комісії ТОВ "Альянс-Експерт" проведено інвентаризацію, за результатами якої не було виявлено майна, яке відноситься до основних фондів, встановлено відсутність залишків товарних запасів. Також було виявлено готівкові кошти в сумі 6300 грн. для покриття витрат на проведення ліквідаційної процедури. Дебіторської заборгованості не встановлено.
Рішенням ТОВ "Альянс-Експерт" від 22 жовтня 2014 року затверджено проміжний ліквідаційний баланс та вирішено звернутися до господарського суду із заявою про порушення відносно товариства справи про банкрутство.
Однак з матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Альянс-Експерт" на виконання приписів ч. 8 ст. 19 Господарського кодексу України надано звітність лише до органів статистики, але в порушення ч. 7 ст. 111 ЦК України не було надано органам доходів і зборів та Пенсійному фонду України, фондам соціального страхування первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, а також звітності за останній звітний період. Товариство лише повідомило зазначені органи про припинення своєї діяльності.
Крім цього, матеріали справи не містять доказів наявності чи відсутності перебування будь-якого майна у заставі, заснованих на відомостях з державних реєстрів обтяжень рухомого і нерухомого майна.
Судова колегія зазначає, що належні документи на підтвердження наявності підстав для порушення справи про банкрутство повинні бути подані саме на момент звернення із такою заявою та не можуть бути надані заявником або витребувані судом (виходячи також з положень ст. 38 ГПК України) після порушення справи про банкрутство. Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України в своїй постанові від 22.09.2009 року № 50/74 та Вищий господарський суд України від 11.04.2012 р. у справі № 28/135-б, у справі № 905/433/13-г.
Наведені обставини позбавляють законних підстав вважати дотримання ТОВ "Альянс-Експерт" порядку, передбаченого ст. ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України, та необхідного, у відповідності до ст. 95 Закону про банкрутство, для визнання боржника банкрутом.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 16 Закону про банкрутство перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.
За приписами ч. 7 наведеної норми суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо заявником не доведено наявності підстав для його порушення.
Законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність порушення справи про банкрутство, а тому помилково порушене провадження у справі підлягає припиненню у відповідності до пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України.
За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржувана постанова господарського суду Одеської області не відповідає вимогам закону, а тому підлягає скасуванню з постановленням нового судового рішення, яким провадження у даній справі належить припинити.
Керуючись статтями п. 1-1 ч. 1 ст. 80, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу арбітражного керуючого Дудкіна Романа Анатолійовича задовольнити , а постанову господарського суду Одеської області від 19 листопада 2014 року по справі № 916/4318/14 - скасувати.
Провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Експерт" (ідентифікаційний код 38347915) припинити.
Копію постанови направити Головному управлінню юстиції в Одеській області.
Повний текст складено 25.12.2014р.
Головуючий суддя В.В. Лашин
Суддя О.Л. Воронюк
Суддя М.А. Мирошниченко