Постанова № 42010590, 25.12.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2014
Номер справи
821/2152/14
Номер документу
42010590
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2152/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганій С.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області до дочірнього підприємства "Арт-Ерія" про стягнення суми штрафних санкцій,

встановив:

Інспекція з питань захисту прав споживачів у Херсонській області (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до дочірнього підприємства «Арт-Ерія» (далі - ДП «Арт-Ерія», відповідач) про стягнення штрафних санкцій.

У позовній заяві Інспекція з питань захисту прав споживачів у Херсонській області зазначила, що за відповідачем утворилась заборгованість перед бюджетом зі штрафних санкцій за порушення Закону України «Про рекламу» у розмірі 4800,00 грн. Просить стягнути з ДП «Арт-Ерія» зазначену суму заборгованості.

В судове засідання, призначене на 25.12.2014р., сторони не з'явилися, при цьому від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Відповідач письмових заперечень на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно Положення про Державну інспекцію України з питань захист прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року № 465/2011 (далі по тексту - Положення), Держспоживінспекція України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів. Основними завданнями Держспоживінспекції України є: реалізація державної політики у сферах: державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері; державного ринкового нагляду; державного нагляду за додержанням технічних регламентів, стандартів, норм і правил.

Пунктом 7 Положення передбачено, що Держспоживінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до пунктів 3, 4 Положення, Держспоживінспекція України відповідно до покладених на неї завдань у сфері захисту пав споживачів: здійснює в межах своєї компетенції контроль за додержанням законодавства про рекламу.

Згідно пп.13 п.6 Положення, вимагати від рекламодавців публікації відомостей, що уточнюють, доповнюють рекламу, та звертатися з позовом до суду щодо протиправних дій рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами, заборони відповідної реклами та її публічного спростування.

Держспоживстандарт України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку свої територіальні органи (п.7 Положення).

Відповідно до пп.1, 2 Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 09.11.2011р. №206 (надалі Положення про інспекції), Інспекція з питань захисту прав споживачів у Херсонській області підпорядковується Державній інспекції України з питань захисту прав споживачів та є її територіальним органом, який здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів та про рекламу на території відповідного регіону.

Інспекція з питань захисту прав споживачів у Херсонській області діє на підставі повноважень, визначених ст.26 Закону України "Про рекламу", Положення про Інспекцію з питань захист прав споживачів у Херсонській області, затвердженого Головою Держспоживінспекції України з питань захисту прав споживачів від 29.11.2011р.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про рекламу", контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

На вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю (ч.2 ст.26 Закону України "Про рекламу").

У разі виявлення порушень винні особи притягаються до відповідальності відповідно до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 693 (далі - Порядок № 693).

На адресу Інспекції надійшов лист управління естетики та зовнішньої реклами Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради від 03.09.2013р. №01-09-317/13 про те, що в порушення вимог ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу", п.3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003р. №2067, ряд фізичних і юридичних осіб самовільно, без отримання дозволу на право розміщення об'єкта зовнішньої реклами, встановили рекламні конструкції на території м.Херсона. У вказаному переліку, серед інших, було зазначено і суб'єкт підприємницької ДП "Арт-Ерія", м.Херсон, вул.Московська, 3а.

Згідно ч.1 ст.16 Закону України №270/96-ВР, розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно даної інформації ДП "Арт-Ерія" розмістило зовнішню рекламні конструкції без оформленої належним чином дозвільної документації.

12.09.2013р. Інспекцією направлено ДП "Арт-Ерія" листи за номерами 3131/01-1/14, 3133/01-1/14, 3140/01-1/14, 3141/01-1/14, 3143/01-1/14, 3144/01-1/14, 3451/01-1/14, 3146/01-1/14 відповідачу, якими зобов'язало у 10-денний термін з дня отримання даного листа надати до Інспекції, на розгляд справи за ознаками порушення чинного законодавства про рекламу інформацію, яка необхідна для розгляду, зокрема: свідоцтво про державну реєстрацію, документально підтверджену вартість розповсюдження реклами (акт виконаних робіт, рахунок-фактура) та пояснення по факту порушення законодавства про рекламу. Витребувана інформація про вартість розповсюдженої реклами надана не була.

23.10.2013р. головним спеціалістом Інспекції складено протокол №23 про порушення законодавства про рекламу, відповідно до Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №693.

Відповідно до ч.6 ст.27 Закону №270/96-ВР, за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами спеціально уповноваженому центральному органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальним органам, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

05.11.2013р. головним спеціалістом відділу контролю у сфері внутрішньої торгівлі, послуг, реклами та розгляду звернень громадян Інспекції складений протокол №25 про порушення законодавства про рекламу, а саме: не надання на вимогу Інспекції документально підтвердженої інформації щодо вартості розповсюдження реклами без оформленої належним чином дозвільної документації.

22.10.2013р., 05.12.2013р. на підставі протоколів про порушення законодавства про рекламу від 23.10.2013р., 05.11.2013р. прийняті рішення про початок розгляду справ про порушення законодавства про рекламу.

Відповідно до п.12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. До строку розгляду справи не зараховується час на отримання необхідних доказів і проведення експертизи. Строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці.

18.12.2013р. Інспекцією направлено лист №4526/01-1/20 в якому повторно зобов'язало надати вартість розповсюдження реклами та попередило про розгляд справи.

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України "Про рекламу", відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:

1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої

заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;

2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;

3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

19.12.2013р. на підставі матеріалів справи та протоколів засідання від 19.12.2013р. прийнято рішення №12 про накладання штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким на ДП "Арт-Ерія" за ненадання витребуваної інформації щодо вартості реклами розповсюдженої та розміщеної з порушенням вимог накладено штраф в розмірі 1700,00 грн.

Також, 19.12.2014р. Інспекцією прийнято рішення №13 про накладання штрафу за порушення законодавства про рекламу, яким на ДП "Арт-Ерія" накладено штраф за недотримання порядку розповсюдження та розміщення реклами та у зв'язку з неможливістю встановлення вартості розповсюдження реклами накладено штраф у розмірі 3400,00 грн.

Вказані рішення отримано директором ДП "Арт-Ерія" Молодовою A.A., що підтверджується її підписами в оскаржуваних рішеннях.

Згідно п.20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, сума штрафів сплачується добровільно або стягується в судовому порядку.

Згідно платіжного доручення від 19.05.2014р. №19 відповідачем сплачено частково санкцію згідно рішення №12 від 19.12.2013р. у розмірі 300,00 грн.

Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що правомірність накладення штрафів відносно ДП «Арт-Ерія» підтверджується постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 06.11.2014р. у справі №821/2620/14, яка набрала законної сили.

Так, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч.1 ст.72 КАС України).

Згідно ст.255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

В силу ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

У зв'язку з цим, суд, аналізуючи викладене приходить до висновку, що позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Херсонській області до ДП"Арт-Ерія" про стягнення суми штрафних санкцій підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12,17,18, 19,128, 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з дочірнього підприємства «Арт-Ерія» суму штрафу згідно рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 19.12.2013р. №12 та №13 у розмірі 4800,00 грн. на користь Держави (р/р 31116106700002, код ЄДРПОУ 37959779, МФО 852010, код доходу 21081100, одержувач Держбюджет, банк отримувача УДКСУ у м.Херсоні).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Циганій С.І.

кат. 5.1