Постанова № 42009729, 25.12.2014, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.12.2014
Номер справи
916/859/14
Номер документу
42009729
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" грудня 2014 р.Справа № 916/859/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Ярош А.І.,

суддів: Журавльова О.О., Лисенко В.А.,

при секретарі судового засідання: Стеблиненко В.С.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився, повідомлений належним чином;

від відповідача: Іванова І.О., за довіреністю;

від ВДВС: не з'явився, повідомлений належним чином;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Миколаївський морський торговельний порт»

на ухвалу господарського суду Одеської області від 24 листопада 2014 року

по справі № 916/859/14

за позовом Державного підприємства «Миколаївський морський торговельний порт»

до Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті

про стягнення 485,53 грн.,

за участю Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції

ВСТАНОВИЛА:

Державне підприємство «Миколаївський морський торговельний порт» звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Одеської регіональної служби державного ветеринарно - санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті про стягнення 485, 53 грн.

Рішенням господарського суду Одеської області від 12.05.2014 р. по справі №916/859/14 позов задоволено частково. Зобов'язано стягнути з Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті на користь Державного підприємства " Миколаївський морський торговельний порт " - загальну заборгованість у розмірі 469,09 грн., яка складається з суми основного боргу в розмірі 439,36грн., пені в розмірі 29,73грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1827грн.

04.06.2014р. на виконання рішення господарського суду Одеської області від 12.05.2014 р. видано відповідні накази.

23.10.2014 року Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті звернулась до господарського суду Одеської області зі скаргою на дії Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції в порядку ст. 121-2 ГПК України, відповідно до якої просила визнати незаконними дії Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції щодо винесення постанови ВП №44914686 від 01.10.2014р. про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу Господарського суду Одеської області №916/859/14 від 04.06.2014р. про стягнення з Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті на користь Державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт" грошової суми у загальному розмірі 2296,09грн.; та скасувати постанову Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції № ВП 44914686 від 01.10.2014р. про відкриття виконавчого провадження.

Обґрунтовуючи скаргу, відповідач зазначав, що він є державною установою, яка фінансується за рахунок коштів державного бюджету, в зв'язку з чим примусове виконання рішення має здійснюватись органом казначейської служби згідно Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 р. № 45 (із змінами).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 24 листопада 2014 року (суддя Оборотова О.Ю.) скаргу Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті в порядку ст.121-2 ГПК України на дії Першого Приморського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції - задоволено.

Визнано незаконними дії Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції щодо винесення постанови ВП №44914686 від 01.10.2014р. про відкриття виконавчого провадження з виконання наказу Господарського суду Одеської області №916/859/14 від 04.06.2014р. про стягнення з Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті на користь Державного підприємства „Миколаївський морський торговельний порт" грошової суми у загальному розмірі 2296,09грн.

Визнано недійсною постанову Першого Приморського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції від 01.10.2014 р. ВП № 44914686 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання наказу господарського суду Одеської області від 04.06.2014 р. № 916/859/14.

При винесенні ухвали суд першої інстанції виходив з того, що боржник являється державною установою, яка фінансується з державного бюджету, а тому примусове виконання рішення господарського суду Одеської області від 12.05.2014 р. по справі № 916/859/14 має здійснювати орган казначейства, якому і слід подавати виконавчий документ, у зв'язку з чим суд вважає, що головний державний виконавець Першого Приморського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції повинен був відмовити у відкритті виконавчого провадження на підставі п.8 ч.1 ст.26 Закону України „Про виконавче провадження".

Не погодившись з винесеною ухвалою, Державне підприємство «Миколаївський морський торговельний порт» звернулось до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу, вважаючи її незаконною, та постановити нову ухвалу, якою відмовити в задоволенні скарги Одеської регіональної служби державного ветеринарно - санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті, а також стягнути з боржника судові витрати.

Мотивуючи апеляційну скаргу, апелянт зазначав, що Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів з таких боржників, однак випадки та особливості виконання таких рішень врегульовані спеціальним Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Скаржник вважає, що рішення повинно виконуватись саме Державною виконавчою службою, посилаючись на положення ч.1 ст.1, ч.1 ст.2, ст.4 вказаного закону.

Крім того, апелянт зауважував, що на момент вирішення питання про відкриття виконавчого провадження інформації про наявність чи відсутність рахунків у державного виконавця бути не могло, оскільки перевірка наявності рахунків здійснюється лише після відкриття виконавчого провадження.

Разом з тим, виявлено, що боржник має інші рахунки, крім відкритих у Головному управлінні Державної казначейської служби України, а тому державний виконавець може накласти арешт на вказані рахунки, чим і виконати судове рішення.

Апелянт подав до канцелярії суду 17.12.2014 року додаткові пояснення до апеляційної скарги, в яких просив розглянути апеляційну скаргу без участі представника апелянта.

Представники позивача та Державної виконавчої служби України в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином. Враховуючи обмежений строк розгляду апеляційних скарг на ухвали суду, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для розгляду апеляційної скарги за відсутності представників позивача та третьої особи.

Обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при прийнятті оскаржуваної ухвали, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а ухвалу слід залишити без змін, з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та зазначалось вище, рішенням господарського суду Одеської області від 12.05.2014 р. по справі №916/859/14.позов задоволено частково. Зобов'язано стягнути з Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті на користь Державного підприємства "Миколаївський морський торговельний порт " - загальну заборгованість у розмірі 469,09 грн., яка складається з суми основного боргу в розмірі 439,36грн., пені в розмірі 29,73грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1827грн.

04.06.2014р. на виконання рішення господарського суду Одеської області від 12.05.2014 р. видано відповідні накази.

01.10.2014 р. головним державним виконавцем Першого Приморського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 44914686 по виконанню наказу господарського суду Одеської області від 04.06.2014 р. № 916/859/14 про стягнення 2296,09 грн.

Відповідно до статті 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" і пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України , постановою Кабінет Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 був затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі Порядок).

06.02.2013р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.01.2013р. № 45 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03.08. 2011р. № 845".

Зазначена постанова прийнята у зв'язку із приведенням постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ" (далі - Порядок) у відповідність із Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Статтею 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012р. № 4901-VI встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Казначейське обслуговування коштів місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 938 від 23.08.2012р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 вересня 2012 р. за N 1569/21881.

Пунктом 2.2 цього Порядку передбачено, що у процесі казначейського обслуговування коштів місцевих бюджетів органи Казначейства здійснюють безспірне списання коштів місцевих бюджетів за судовими рішеннями про стягнення коштів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. N 45), (далі - Порядок) рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно цього Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Згідно п. 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають володіють рядом можливостей для забезпечення виконання виконавчих документів, перелік яких не є вичерпним.

Пунктом 24 Порядку передбачено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.

Таким чином, вказаний Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.

Згідно Положення про Одеську регіональну службу державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті - остання є державним органом ветеринарної медицини, що належить до сфери управління Державної ветеринарної та фітосанітарної служби (а.с.43-48).

Частиною 2 ст.2 ЗУ "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" встановлено, що дія цього Закону не поширюється на рішення суду, стягувачем за якими є державний орган, державне підприємство, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа, організація, що належать до комунальної власності.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" , у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються органами доходів і зборів, банками та іншими фінансовими установами. Рішення зазначених органів можуть виконуватися відповідно до закону також іншими органами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами.

Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Органи, установи, організації та особи, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не є органами примусового виконання, крім органів та посадових осіб, які виконують рішення про притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності.

Таким чином, беручи до уваги той факт, що боржник являється державним органом, який фінансується з державного бюджету, дія Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» не поширюється на рішення суду по справі №916/859/14.

При цьому, враховуючи, що Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників визначений механізм виконання рішень стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що примусове виконання рішення господарського суду Одеської області від 12.05.2014 р. по справі №916/859/14 має здійснювати орган казначейства, якому і слід подавати виконавчий документ, у зв'язку з чим головний державний виконавець Першого Приморського відділу Державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції повинен був відмовити у відкритті виконавчого провадження на підставі п.8 ч.1 ст.26 Закону України „Про виконавче провадження".

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Вищого господарського суду України від 13 жовтня 2014 року у справі № 7/27.

Підсумовуючи вищевикладене, судова колегія вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, правомірними, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому ухвалу господарського суду Одеської області від 24 листопада 2014 року про визнання незаконними дій Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції щодо винесення постанови ВП №44914686 від 01.10.2014р. про відкриття виконавчого провадження та скасування постанови Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції № ВП 44914686 від 01.10.2014р. слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 99, п.1 ст. 103, ст.ст. 105, 106 ГПК України,

колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Миколаївський морський торговельний порт» залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Одеської області від 24 листопада 2014 року по справі № 916/859/14 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 26.12.2014 року.

Головуючий суддя: Ярош А.І.

Судді: Журавльов О.О.

Лисенко В.А.