Постанова № 41999453, 04.12.2014, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2014
Номер справи
814/3406/14
Номер документу
41999453
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

04 грудня 2014 року Справа № 814/3406/14

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н. В. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Врадіївський район, Миколаївська область, 56323

доВрадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Маяковського, 91, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301 провизнання протиправним та скасування розпорядження від 15.04.2011р. №136-р, В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Врадіївської РДА Миколаївської області про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Врадіївської РДА Миколаївської області № 256-р від 01.10.2014 року, яким визнано таким, що втратив чинність , розпорядження голови райдержадміністрації від 15.04.2011 року № 136-р «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем протиправно скасовано розпорядження № 136-р, оскільки у останнього відсутні такі повноваження.

Відповідач позовні вимоги не визнає, з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Представниками сторін заявлені клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд здійснює розгляд справи в порядку письмового провадження відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України.

З'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінив докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідив матеріали, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що позов належить задоволенню, виходячи з наступного:

15.04.2011 року головою Врадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області винесено розпорядження № 136-р «Про надання дозволу на складання Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею 23,5436 га пасовищ в оренду ОСОБА_1 терміном на 20 років для сінокосіння та випасання худоби із земель запасу в межах території Великовеселівської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.

01.10.2014 року головою Врадіївської районної державної адміністрації Миколаївської області прийнято розпорядження № 256-р від 01.10.2014 року яким визнано таким, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 15.04.2011 року № 136-р «Про надання дозволу на складання Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Також, згідно частини 2 статті 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на

регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначено Законом України «Про місцеві державні адміністрації».

Згідно статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації " на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Відповідно до частин 1, 2 статті 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду. Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Отже, в зазначеній нормі права законодавцем чітко обумовлено коло суб'єктів, яким надано повноваження скасовувати розпорядження голови державної адміністрації. Такими суб'єктами є Президент України. Кабінет Міністрів України, голова місцевої державної адміністрації вищого рівня або суд.

Таким чином, у випадку скасування власного розпорядження голова місцевої державної адміністрації виходить за межі наданих йому повноважень та суперечить вимогам Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Виходячи із систематичного аналізу вказаних норм, суд приходить висновку, що голова місцевої державної адміністрації має право видавати розпорядження лише в межах своїх повноважень. При цьому, у нього відсутні будь-які повноваження щодо скасування власних розпоряджень.

Рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України, або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.

Стаття 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації " дає вичерпний перелік повноважень голів місцевих державних адміністрацій, до якого не входить скасування власних попередніх розпоряджень.

Відповідно до п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Оскільки на підставі розпоряджень вже виникли правовідносини, вони вже породили певні правові наслідки, суб'єкт владних повноважень не мав права їх скасувати самостійно. Таким чином, суд приходить висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та належать задоволенню.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості (частина 1 статті 11 КАС).

Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При винесені рішення по адміністративній справі, суд вирішує питання про розподіл витрат відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Врадіївської РДА Миколаївської області № 256-р від 01.10.2014 року, про визнання таким, що втратив чинність , розпорядження голови райдержадміністрації від 15.04.2011 року № 136-р «Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду».

Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 74,00 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає чинності з моменту закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного Адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Суддя Н. В. Лісовська