УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2014 року Справа № 876/4218/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,
з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ректора Івано-Франківського університету права імені короля Данила Галицького ОСОБА_2 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2014 року у справі за позовом Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» до ректора Івано-Франківського університету права імені короля Данила Галицького ОСОБА_2 про визнання протиправною дії,
В С Т А Н О В И В :
Всеукраїнська громадська організація «Комітет конституційно-правового контролю України» (далі - ВГО «Комітет конституційно-правового контролю України») звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до ректора Івано-Франківського університету права імені короля Данила Галицького ОСОБА_2 про визнання протиправною дії щодо відмови в задоволенні запиту на інформацію.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2014 року позов задоволено частково. Визнано неправомірною відмову ректора Івано-Франківського університету права імені короля Данила Галицького в наданні публічної інформації, визначеної у запиті на інформацію Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» від 06.03.2013 року №198/1-13 в частині інформації щодо: статуту вищого навчального закладу; свідоцтва про реєстрацію вищого навчального закладу; довідки про включення вищого навчального закладу до Державного реєстру вищих навчальних закладів України з додатками; ліцензії вищого навчального закладу та додатки до неї; довідки із ЄДРПОУ; правил прийому до вищого навчального закладу у 2013 році; положення про приймальну комісію вищого навчального закладу; наказу про затвердження складу приймальної комісії вищого навчального закладу; плану роботи та графіку засідань приймальної комісії вищого навчального закладу; дислокації приміщень, які задіяні до підготовки та проведення прийому абітурієнтів до вищого навчального закладу; встановленні квоти прийому до вищого навчального закладу різних категорій осіб, в задоволенні решти вимог відмовлено.
Не погодившись із таким судовим рішенням, його оскаржив ректор Івано-Франківського університету права імені короля Данила Галицького ОСОБА_2, в якій, посилаючись на те, що має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права, тому просив скасувати постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю. В обгрунтування апеляційної скарги, апелянт вказав, що запит на інформацію надійшов від імені Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки, яке є консультативно-дорадчим структурним підрозділом ВГО «Комітет конституційно-правового контролю України», а отже запит на інформацію був поданий особою, яка не належить до запитувачів публічної інформації, зазначених п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Лист позивача не є належним чином оформленим запитом про надання інформації у розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», що виключає обов'язок відповідача в його задоволенні, згідно пункту 4 частини 1 статті 22 Закону. Позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів щодо наявності у ректора та приватного вищого навчального закладу Івано-Франківського університету права імені короля Данила Галицького ознак розпорядника інформації, визначених ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації»
У судове засідання представники сторін не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» в березні 2013 року звернулося до ректора Івано-Франківського університету права імені Короля Данила Галицького із запитом на інформацію №198/1-13 від 06 березня 2013 року. Цим запитом позивач, серед іншого, просив відповідача надати належним чином засвідчені копії документів, а саме:
- статут ВНЗ;
- свідоцтво про реєстрацію ВНЗ;
- довідка про включення ВНЗ до Державного реєстру ВНЗ України з додатками;
- ліцензію ВНЗ та додатки до неї;
- довідка з ЄДРПОУ;
- правила прийому до ВНЗ у 2013 році;
- положення про приймальну комісію ВНЗ;
- наказ про затвердження складу приймальної комісії ВНЗ;
- план роботи та графік засідань приймальної комісії ВНЗ;
- дислокацію приміщень, які задіяні для підготовки та проведення прийому абітурієнтів до ВНЗ;
- встановлені квоти прийому до ВНЗ різних категорій осіб (т. 1 а.с. 169).
На вказаний запит 14 березня 2013 року відповідач на адресу позивача направив лист-відповідь №1148, в якому повідомив, що по інформації, визначеної у пункті 1-5 запиту, позивачу за її отриманням рекомендовано звернутись до Міністерства освіти і науки України, з яким позивач уклав Договір про взаємодію, так як згідно статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Міністерство освіти і науки України має статус розпорядника конфіденційної інформації, що міститься в офіційних реєстраційних документах навчального закладу.
Щодо документів, зазначених у пунктах 6-7 вказаного запиту, позивач повідомив про те, що вони розміщені у відкритому доступі на веб-сайті навчального закладу (університет права імені Короля Данила Галицького) www.iful.at.ua. У відповіді також повідомлено, що всі інші документи необхідні для чіткої і злагодженої організації прийому студентів на навчання у 2013 році розміщені на інформаційних стендах приймальної комісії університету (т. 1 а.с. 170-171). Також вказано, що направляти своїх спостерігачів на засідання приймальної комісії можуть лише ті громадські організації, яким таке право надано Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України.
У зв'язку із отриманням відповіді такого змісту ВГО «Комітет конституційно-правового контролю України» звернулася до суду за захистом своїх порушених прав з відповідним адміністративним позовом.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Основною метою прийняття Закону України «Про доступ до публічної інформації» №2939-VI (далі - Закон №2939-VI) є створення механізму реалізації права кожного на доступ до публічної інформації. Він містить перелік гарантій дотримання прав на надання публічної інформації, поетапний порядок доступу до неї, надає визначення таким поняттям, як конфіденційна, таємна та службова інформація, регламентує порядок її отримання, визначає порядок і строки подачі та задоволення запиту на інформацію, а також процедуру оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації.
Відповідно до визначення публічної інформації, яке міститься в статті 1 Закону №2939-VI, це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.
Відповідно до положень статті 12 Закону №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.
Відповідно до частини 2 статті 22 Закону №2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Отже, відповідач, зазначивши у своєму листі, що з правилами прийому до Івано-Франківського університету права імені короля Данила Галицького у 2013 році, дислокацією приміщень, які задіяні до підготовки та зарахування, встановленими квотами прийому різних категорій осіб та іншими документи, які стосуються зарахування, позивач може ознайомитися на офіційному сайті, фактично відмовив ВГО «Комітет конституційно-правового контролю України» у наданні інформації на запит на інформацію від 06 березня 2013 року.
Що стосується запитуваних позивачем перепусток на ім'я представників позивача, то колегія суддів вважає обґрунтованими висновки суду першої інстанції, що такі документи можуть надаватись лише тим громадським організаціям, яким Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України надало право вести спостереження за роботою приймальних комісій відповідно до Умов прийому до вищих навчальних закладів України в 2013 році, затверджених наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 05.11.2012 року № 1244 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13 листопада 2012 року за № 1902/22214.
Колегія суддів не бере до уваги доводи апелянта про те, що запит на інформацію був поданий особою, яка не належить до запитувачів публічної інформації, зазначених п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки пунктом 4.3 Положення про Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» встановлено, що Управління має право надсилати запити на інформацію та отримувати інформацію від державних органів та закладів освіти і науки, їх посадових та службових осіб (т. 1 а.с. 180-183). В матеріалах справи також наявна завірена копія довіреності №05/01-09 від 05 лютого 2009 року, за змістом якої голова Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно-правового контролю України» Марієн І.С. уповноважив Снігир Т.В. (начальника Управління контролю державних органів та закладів сфери освіти і науки) надсилати запити на інформацію та отримувати інформацію від державних органів та закладів сфери освіти і науки, їх посадових та службових осіб (т. 1 а.с. 184).
Щодо доводів апеллянта про те, що лист позивача не є належним чином оформленим запитом про надання інформації у розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації», колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до вимог ч. 5 ст. 19 Закону №2939-VI запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі. Наявний у матеріалах запит №198/1-13 від 06 березня 2013 року відповідає вказаним вимогам закону.
Також не заслуговують на увагу доводи апелянта про те, що не надано жодних належних та допустимих доказів щодо наявності у ректора вказаного вищого навчального закладу ознак розпорядника інформації, визначених ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», виходячи з наступного.
Частиною 1 статті 32 Закону України «Про вищу освіту» передбачено, що безпосереднє управління діяльністю вищого навчального закладу здійснює його керівник - ректор (президент). Згідно статті 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації відповідає за визначення завдань та забезпечення діяльності структурного підрозділу або відповідальної особи з питань запитів на інформацію розпорядників інформації, відповідальних за опрацювання, систематизацію, аналіз та контроль щодо задоволення запиту на інформацію та надання консультацій під час оформлення запиту. Запит, що пройшов реєстрацію у встановленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань запитів на інформацію.
Представники відповідача не представили суду будь-які докази на підтвердження того, що в університеті визначено відповідальних осіб, які здійснюють контроль щодо задоволення запиту на інформацію та надання консультацій під час оформлення запиту.
Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що ректор Івано-Франківського університету права імені короля Данила Галицького як керівник університету, є розпорядником інформації в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу ректора Івано-Франківського університету права імені короля Данила Галицького ОСОБА_2 - залишити без задоволення, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2014 року по справі № 809/2069/13-a - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
В.Я. Макарик
Повиний текст виготовлено та підписано 23 грудня 2014 року.