КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2014 року 810/6642/14
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Наталенко Ю.О., за участю представників сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Меріленд Сіті» до Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Меріленд Сіті» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області з урахуванням уточнень до позовних вимог просить:
- визнати протиправними дії Броварської ОДПІ ГУ ДФС в Київській області щодо невизнання податкової звітності ТОВ «Меріленд Сіті» (код ЄДРПОУ 39244892) з податку на додану вартість за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 р.;
- зобов’язати Броварську ОДПІ ГУ ДФС в Київській області визнати податкову звітність ТОВ «Меріленд Сіті» (код ЄДРПОУ 39244892) з податку на додану вартість за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 р.;
- на підставі ч.2 ст. 166 КАС України постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду Броварською ОДПІ ГУ ДФС в Київській області питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності особи, яка 20.11.14 р. не прийняла податкову звітність ТОВ «Меріленд Сіті» (код ЄДРПОУ 39244892) з податку на додану вартість за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 р.;
- на підставі ч.2 ст. 166 КАС України постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду правоохоронними органами питання щодо притягнення до кримінальної відповідальності особи, яка 20.11.2014 р. не прийняла податкову звітність ТОВ «Меріленд Сіті» з податку на додану вартість за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем 20.11.2014 р. подало до Броварської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області податкові декларації з ПДВ за липень, серпень 2014 р., додаток 5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д6) за липень, серпень 2014 р. (додаток 2,3). Вказує, що факт подачі підтверджується відміткою відповідача на декларації.
Вважає, що дії податкового органу по відмові у неприйнятті податкової звітності є протиправними.
У судових засіданнях представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач – Броварська ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні на підставі наявних в матеріалах справи заперечень та доказів.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково виходячи з наступного.
Як встановлено судом, ТОВ «Меріленд Сіті» є юридичною особою, перебуває на податковому обліку, є платником ПДВ.
20.11.2014 р. позивачем подано до Броварської ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області податкові декларації з ПДВ за липень, серпень 2014 р., додаток 5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д6) за липень, серпень 2014 р. (додаток 2,3). Факт подачі підтверджується відміткою відповідача на декларації.
Судом встановлено, що податковим органом декларації не прийняті оскільки заповнені з порушенням вимог до оформлення податкової звітності, а тому податкова звітність не вважається податковою декларацією.
Позивач вважає дії податкового органу щодо невизнання податкових декларацій такими, що суперечать вимогам чинного податкового законодавства.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Регулювання відносин у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, кола суб'єктів податкових правовідносин та відповідальності за порушення податкового законодавства належить до сфери дії Податкового кодексу України.
Відповідно до положень статті 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В силу положень п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Таким чином, своєчасне подання податкової декларації встановленої форми є одним із основних обов'язків платників податків, їх представників та податкових агентів. Податковим кодексом України встановлено вимоги щодо форм податкових декларацій та порядку їх заповнення, визначено строки та спосіб їх подання, порядок їх прийняття органом державної податкової служби, підстави для відмови у прийнятті податкових декларацій та порядок надання такої відмови.
Так, згідно п. 46.1 ст. 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.
Порядок складання податкової декларації визначено у ст. 48 Податкового кодексу України.
Пунктом 48.1 статті 48 ПК України передбачено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Поняття обов'язкових реквізитів наведено у п. 48.2 ст. 48 ПК України, згідно якого - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Пунктом 48.3 ст. 48 ПК України визначено перелік обов’язкових реквізитів податкової декларації, а саме: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків.
При цьому п. 48.3 ст. 48 ПК України передбачено, що податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених п. 46.4 ст. 46 цього Кодексу.
Відповідно до п. 49.8 ст. 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 ст. 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Імперативний характер наведеної норми означає, що податковий орган не має права не прийняти фактично отриману податкову декларацію, подану платником податків в один із способів, передбачених п. 49.3 ст. 49 ПК України (особисто або через представника, поштою чи засобами електронного зв'язку).
Особливості порядку прийняття або відмови в прийнятті декларації посадовими особами органу державної податкової служби наведені в п. 49.8 – п. 49.14 ст. 49 ПК України.
Згідно п. 49.8 ст. 49 ПК України, під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 ст. 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
При цьому, як встановлено п. 49.10 ст. 49 ПК України, відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо), забороняється.
В силу приписів вказаних норм законодавства вбачається, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Однак, податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, про що платника податків письмово повідомляють про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Так, п.п. 49.11.1 п. 49.11 ст. 49 ПК України передбачено, що у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог п. 48.3 та п. 48.4 ст. 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Відповідно до п. 49.15 ст. 49 ПК України податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання податковим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
Крім того, судом встановлено, що в податковій звітності за липень, серпень 2014с р. позивачем вказано усі необхідні відомості та реквізити, як це визначено пунктами 48.3 і 48.4 статті 48 ПК України.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В силу частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Жодних доказів на підтвердження правомірності відмови у прийнятті податкової звітності, Броварською ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області суду не надала.
Згідно ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Вказаною нормою суд зобов’язаний дати юридичну оцінку діям суб’єкта владних повноважень і визначити спосіб поновлення порушеного права.
Оскільки, відповідач протиправним діями порушив права позивача, суд вважає, що поновити порушені права позивача слід шляхом зобов’язання Броварську ОДПІ ГУ Міндоходів у Київській області визнати податкову звітність ТОВ «Меріленд Сіті» (код ЄДРПОУ 39244892) з податку на додану вартість за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 р.
Відносно вимог позивача щодо постановлення окремої ухвали про наявність підстав для розгляду Броварською ОДПІ ГУ ДФС в Київській області питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності особи, яка 20.11.14 р. не прийняла податкову звітність ТОВ «Меріленд Сіті» з ПДВ за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 р.;
- на підставі ч.2 ст. 166 КАС України постановлення окремої ухвали про наявність підстав для розгляду правоохоронними органами питання щодо притягнення до кримінальної відповідальності особи, яка 20.11.2014 р. не прийняла податкову звітність ТОВ «Меріленд Сіті» з податку на додану вартість за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 р., суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними. Отже, винесення окремої ухвали є правом а не обов’язком суду. За результатами розгляду справи судом не вбачається підстав для винесення окремої ухвали.
При цьому, окрема ухвала суду - це ухвала, якою суд реагує на виявлені під час розгляду справи порушення закону і причини та умови, що сприяли вчиненню порушення. Окрема ухвала є формою профілактичного впливу судів на правопорушення.
Під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено протиправність не визнання податкової звітністі ТОВ «Меріленд Сіті» з ПДВ за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 р., проте підстав для постановлення окремої ухвали по відношенню особи, яка 20.11.2014 р. не прийняла податкову звітність ТОВ «Меріленд Сіті» з ПДВ за липень, серпень 2014 р.,судом не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 11, 14, 69, 70, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Броварської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області щодо невизнання податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Меріленд Сіті» (код ЄДРПОУ 39244892) з податку на додану вартість за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 року.
3. Зобов’язати Броварську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Київській області визнати податкову звітність Товариства з обмеженою відповідальністю «Меріленд Сіті» (код ЄДРПОУ 39244892) з податку на додану вартість за липень, серпень 2014 року, а також поданих разом із декларацією документів - додаток 5 «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» за липень, серпень 2014 р., довідка (Д 6) за липень, серпень 2014 року.
3. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Щавінський В.Р.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 22 грудня 2014 р.