Постанова № 41995871, 23.12.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2014
Номер справи
819/2449/14-а
Номер документу
41995871
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2449/14-a

23 грудня 2014 р.м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1, в якій просить стягнути з відповідача суму 1933,62 грн. надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.03.2012 року по 31.08.2012 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі висновків проведеної ревізії Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в управлінні соціального захисту населення Збаразького району перевірки інформації по здійсненню догляду за перестарілою ОСОБА_2 членом сім'ї відповідача ОСОБА_3, що подані разом із заявою від 19.03.2012 року від ОСОБА_1 для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям виявлено подачу невірної інформації про здійснення її чоловіком догляду за перестарілою ОСОБА_2, який перебував за кордоном та не здійснював догляд протягом трьох місяців перед датою звернення, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на вказану суму 1933,62 грн.

Від позивача управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації через канцелярію суду поступила письмова заява про розгляд даної адміністративної справи за відсутності їхнього представника, що відповідає вимогам ч.4 ст.122 КАС України.

Відповідач ОСОБА_1 повторно в судове засідання не з'явилась, заперечень на адміністративний позов не подала, хоча про день, час і місце судового засідання повідомлялась своєчасно і належним чином у відповідності до норм ст.ст.33,35 КАС України.

Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 19.03.2012 року про призначення усіх видів соціальної допомоги з урахуванням всіх членів сім'ї, які проживають за адресою: АДРЕСА_1 позивачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, яку за період з 01.03.2012 року по 31.08.2012 року виплачено на загальну суму 1933,62 грн., а саме:

березень 2012 року - 220,39 грн.;

квітень 2012 року - 239,11 грн.;

травень 2012 року - 239,11 грн.;

червень 2012 року - 239,11 грн.;

липень 2012 року - 497,95 грн.;

серпень 2012 року - 497,95 грн.

Згідно акту ревізії проведеною Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією фінансово - господарської діяльності управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації за період з 01.08.2011 року по 31.05.2014 року № 17-22/323 від 27.08.2014 року встановлено, що в декларації поданій ОСОБА_1 вказано недостовірну інформацію про свої доходи та майновий стан, оскільки факт перебування її чоловіка ОСОБА_3 за межами України підтверджується інформацією управління Служби безпеки України в Тернопільській області № 69/8/1-3049 від 26.06.2014 року.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року № 1768-III спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Пунктом 2 Постанови передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Пунктом 10 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

На підставі висновків проведеної ревізії Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в управлінні соціального захисту населення Збаразького району перевірки інформації по здійсненню догляду за перестарілою ОСОБА_2 членом сім'ї відповідача ОСОБА_3, що подані разом із заявою від 19.03.2012 року від ОСОБА_1 для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям виявлено подачу невірної інформації про здійснення догляду її чоловіком ОСОБА_3 за перестарілою ОСОБА_2, який перебував за кордоном та не здійснював догляд протягом трьох місяців перед датою звернення, внаслідок чого надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 1933,62 грн.

Згідно п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право, зокрема пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

05.09.2014 року начальнику управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації на підставі п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" направлено обов'язкові вимоги №19-17-12-15/1255, пунктом 3 яких зобов'язано управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації відшкодувати зайво нараховану та виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на загальну суму 437380,01 грн., в тому числі й шляхом пред'явлення цивільних позовів до осіб, які допустили порушення та перерахувати в дохід державного бюджету з призначенням платежу за кодом 21080500 "Інші надходження", на рахунок 31116090700198, МФО 838012.

Згідно ч.2 ст.15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

08.09.2014 року управлінням соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації направлено відповідачу повідомлення № 01-11/1718 про припинення надання допомоги малозабезпеченим сім'ям та зобов'язанням повернути переплачену суму допомоги у розмірі 1933,62 грн.

Згідно з п.28 вищезазначеної Постанови, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Так, частиною 2 ст.22 Закону України від 21.11.1992 року № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан її сім'ї, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого відповідач неправомірно одержала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 1933,62 грн., яка підлягає поверненню як надміру виплачена сума.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.

Керуючись ст.ст.2,6,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 суму 1933 (одну тисячу дев'ятсот тридцять три) грн. 62 коп. надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.