Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Харків
23 грудня 2014 р. справа № 820/19266/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому просить суд зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни в актовий запис про шлюб № 107 від 11 лютого 2012 року, виправити прізвище з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3" та зазначити ім'я "ОСОБА_3".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при реєстрації шлюбу у свідоцтві про шлюб внесено помилкові дані щодо прізвища та імені позивача. З метою виправлення помилок через внесення змін до актового запису про шлюб, у відповідності до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5, ОСОБА_3 звернувся із відповідною заявою до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції та надав документи, необхідні для вирішення питання по суті.
Проте, від Комінтернівського відділу ДРАЦС позивачем було отримано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 107, складеного 11.02.2012 р. на ОСОБА_3, з тих підстав, що внесення змін до актового запису є неможливим внаслідок відсутності документів про народження чоловіка для підтвердження правильності написання прізвища та власного імені чоловіка. Також, у висновку було зазначено про можливість оскарження такого висновку в судовому порядку. За таких підстав, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Позивач в судове засідання не прибув, просив розглядати справу за його відсутності.
Представник Відділу ДРАЦС по м. Харкову реєстраційної служби ХМУЮ в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини своєї неявки до суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності не надавав. Суд вважає, що неприбуття представника Відділу ДРАЦС по м. Харкову реєстраційної служби ХМУЮ у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 р. за N 719/4940, та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_3, є громадянином Соціалістичної Республіки В'єтнам, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорту (а.с. 6-8).
Відділом ДРАЦС по м. Харкову реєстраційної служби ХМУЮ у Книзі реєстрації шлюбів 11.02.2012 р. було зроблено актовий запис під номером 107 про реєстрацію шлюбу між громадянином Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_3 та громадянкою України ОСОБА_2, та видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_2 (а.с. 5).
При реєстрації актового запису та при видачі свідоцтва про шлюб відділом державної реєстрації актів цивільного стану були допущені помилки, а саме: в графі прізвище чоловіка зазначено «ОСОБА_3», замість "ОСОБА_3", в графі ім'я зазначено прочерк, замість «ОСОБА_3». Вказані обставини підтверджуються паспортом чоловіка (а.с. 6-8).
Приймаючи рішення (висновок про відмову у внесенні змін до акту запису про шлюб № 107 від 11.02.2012 р., складеного на ОСОБА_3 та ОСОБА_2), Комінтернівський відділ ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ виходив з того, що підставою для внесення змін до актового запису про шлюб має бути актовий запис про народження чоловіка (заявника), але між країнами (Республікою В'єтнам та Україною) не укладено договорів та конвенцій щодо надання правової допомоги між країнами, згідно яких відділ ДРАЦС має право запитувати документи про реєстрацію актів цивільного стану, на підставі якого можливо встановити правильність написання прізвища та власного імені та внести зміни до актового запису про шлюб заявника (а.с. 13).
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість прийнятого Комінтернівським відділом ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ висновку. Позивачем надано достатньо доказів щодо вірного зазначення його прізвища, імені та по батькові у належних графах у свідоцтві про шлюб.
Статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 р. № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI) визначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.7 вказаних Правил встановлено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно ч. 1 ст. 21 Сімейного кодексу України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Державна реєстрація шлюбу засвідчується Свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України (ч. 3 ст. 27 СК України).
Згідно статті 294 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та статтею 9 КАС України, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи той факт, що позивачем до суду надано належні та допустимі докази наявності помилки при складенні актового запису про шлюб № 107 від 11.02.2012 р., суд встановив достатньо підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни в актовий запис про шлюб № 107 від 11 лютого 2012 року, виправити прізвище з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3" та зазначити ім'я "ОСОБА_3".
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, р/р 31217206784011) на користь ОСОБА_3 (61105, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сагайдак В.В.