ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
04 грудня 2014 рокусправа № 808/1209/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.
суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,
без представників сторін;
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу Державного реєстратора юридичних та фізичних осіб підприємців Солом'янської районної державної адміністрації м.Києва
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 березня 2014 р. у справі № 808/1209/14
за позовом Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції, Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Солом'янської районної державної адміністрації в м. Київ, Товариства з обмеженою відповідальністю «Аккорд Пост Україна»
про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -
ВСТАНОВИВ:
"17" лютого 2014 р. Державна податкова інспекція у Хортицькому районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції, Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Солом'янської районної державної адміністрації в м. Київ, Товариства з обмеженою відповідальністю «Аккорд Пост Україна» в якому просило:
- зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Запорізького міського управління юстиції зняти з обліку ТОВ «Аккорд Пост Україна», яке змінило свою адресу на: 69076 м. Запоріжжя, вул. Жукова,9 та реєстраційну справу направити до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янської районної державної адміністрації в м. київ для взяття на облік за попередньою юридичної адресою;
- зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янської районної державної адміністрації в м. Київ скасувати запис про державну реєстрацію пов'язану із змінами до установчих документів стосовно місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Аккорд Пост Україна».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зміна місцезнаходження юридичної особи є протиправною, оскільки податковим органом не встановлено наявності Товариства за новою юридичною адресою.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 13 березня 2014 р. у справі № 808/1209/14 адміністративний позов Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції, Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Солом'янської районної державної адміністрації в м. Київ, Товариства з обмеженою відповідальністю «Аккорд Пост Україна» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - задоволено.
Постанову суду мотивовано тим, що оскільки Товариство не знаходиться за офіційно зареєстрованим місцезнаходженням, то відповідно відповідачем проведено державну реєстрацію відомостей, що не відповідають дійсності, а отже реєстраційна дія є незаконною.
Не погодившись з постановою суду, Державним реєстратором юридичних та фізичних осіб підприємців Солом'янської районної державної адміністрації м.Києва подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 березня 2014 р. у справі № 808/1209/14, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що до повноважень державного реєстратора не входить перевірка достовірності відомостей наданих юридичною особою.
Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
До судового засідання не з'явились представники сторін. Державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Запорізького міського управління юстиції до суду надіслано клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача.
З урахуванням наявних в справі матеріалів, нез'явлення в судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Державною податковою інспекцією у Хортицькому районі м. Запоріжжя при відпрацюванні переліків суб'єктів господарювання було встановлено що відповідно до Витягу Державної реєстраційної служби України за № №284624 від 16.01.2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Аккорд Пост Україна» зареєстровано за адресою: 69000, м. Запоріжжя вул. Жукова, 9.
10.12.2013 року державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Солом'янського району реєстраційної служби ГУЮ у м. Києві здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Аккорд Пост Україна», пов'язаних із зміною місцезнаходження та зміною складу засновників (запис №1 073 105 00140201108).
Згідно Довідки про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків №133 від 14.01.2014 року, податковим органом проведено необхідні та достатні заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків, за результатами яких місцезнаходження ТОВ " Аккорд Пост Україна " не встановлено.
За новим місцезнаходженням відповідач до ДПІ не звертався з заявами щодо взяття на облік платника податків.
Вказані обставини, з посиланням на неможливість здійснення податкового контролю податковою службою, стали підставою для звернення позивача з адміністративним позовом до суду з вимогами про скасування реєстраційного запису - державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - зміна місцезнаходження стосовно ТОВ "Аккорд Пост Україна".
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що державним реєстратором протиправно здійснено реєстраційну дію щодо зміни місцезнаходження юридичної особи та зареєстровано відомості які є непідтвердженими та такими, що не відповідають дійсності.
Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надано невірну оцінку обставинам по справі з наступних підстав.
Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців, врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", відповідно до ст. 1 якого - місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються рекомендованим листом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою, реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору рекомендованим листом, підпис заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинен бути нотаріально посвідчений. Установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Справжність підписів засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально засвідчені, а засновницькі договори - нотаріально посвідчені. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч.1 ст.25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
Статтею 27 вказаного Закону передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам ч. 8 цього Закону.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що позивачем не надано доказів наявності підстав для відмови державного реєстратора у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу відповідача щодо зміни місцезнаходження відповідача відповідно до ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Також колегія суддів зазначає, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
А тому державний реєстратор не наділений повноваженнями давати оцінку змісту рішень учасників відповідача, зокрема щодо зміни місцезнаходження, а відповідальність за законність прийнятого рішення покладається виключно на засновника.
Отже, запис про взяття на облік ТОВ «Аккорд Пост Україна», вчинений державним реєстратором, внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", правомірно.
З огляду на приписи статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» стосовно того, що внесення запису щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи може стати наслідком постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, а також враховуючи відсутність судового рішення про скасування внесення змін до установчих документів, колегія суддів доходить висновку, що підстави для скасування записів щодо державної реєстрації змін відсутні.
Позивач фактично посилається на те, що відповідач за юридичною адресою не знаходиться, що перешкоджає державі, в особі ДПІ, здійснювати контроль за обчисленням, повнотою та своєчасністю сплати податків, зборів. Натомість, факт відсутності юридичної особи за зареєстрованим місцезнаходженням не є законодавчо визначеною підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів. Встановлення такого факту, з огляду на вимоги ч.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», може бути підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, але такі вимоги, враховуючи повноваження, які визначено п.67.2 ст.67 Податкового кодексу України, позивачем не заявлені у межах даної справи.
З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції надано невірну оцінку обставинам по справі та відповідно помилково застосовані норми матеріального права, що призвело до невірного вирішення справи по суті, тому відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України дане рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державного реєстратора юридичних та фізичних осіб підприємців Солом'янської районної державної адміністрації м.Києва на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 березня 2014 р. у справі № 808/1209/14 - задовольнити.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 13 березня 2014 р. у справі № 808/1209/14 - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Головуючий: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Я.В. Семененко