Рішення № 41986072, 16.12.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
16.12.2014
Номер справи
916/2372/14
Номер документу
41986072
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

____________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" грудня 2014 р.Справа № 916/2372/14

За позовом Заступника прокурора м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради

до відповідача Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

про внесення змін в договір оренди землі

Головуючий - Гут С.Ф.

Судді - Зайцев Ю.О.

Погребна К.Ф.

В судовому засіданні приймали участь:

Від прокурора: Доброжан Н.І., посвідчення №010038 від 17.10.2012р.;

Від Одеської міської ради: не з'явився;

Від відповідача: не з'явився;

Від третьої особи: не з'явився;

В судовому засіданні 28.08.14р. по справі було оголошено перерву до 02.09.2014р. о 09:45, а також в судовому засіданні 16.10.14р. по справі було оголошено перерву до 30.10.2014р. о 12:00хв, а також 30.10.2014р. по справі було оголошено перерву до 25.11.2014р. о 11:00хв, порядку ст.77 ГПК України.

СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про внесення змін в договір оренди землі, згідно якої просить суд внести зміни до договору оренди землі від 04.08.2008р. (зареєстрований в Одеському міському відділі ОРФ ДП «Центр ДЗК» 02.06.2009р. №040950500043), яким Одеською міською радою передано ПАТ "ІМЕКСБАНК" земельну ділянку загальною площею 12426кв.м, терміном на 50 років; викласти п.2.3. Договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 12426кв.м становить 43787235,84грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.11.2013р. №138/П, складеного управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області»; викласти п.4.1. Договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку, загальною площею 12426кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-а, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 1313617,075грн.».

Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.06.14р. порушено провадження у справі №916/2372/14.

21.07.2014р. від відповідача надійшло клопотання(вх.№18858/14 від 21.07.2014р.), згідно якого у зв'язку з тим, що представник Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" перебуває у черговій щорічній відпустці просить суд відкласти розгляд справи на пізніший термін.

Надане клопотання судом розглянуто та задоволено, та ухвалою господарського суду Одеської області від 22.07.2014р. розгляд справи було відкладено, в порядку ст.77 ГПК України.

За клопотанням позивача, ухвалою господарського суду Одеської області від 22.07.2014р. строк вирішення спору по справі було продовжено до 02.09.2014р., в порядку ст.69 ГПК України.

27.08.14р. від відповідача надійшло клопотання (вх.№2-3592/14 від 27.08.14р.) про зупинення провадження у справі, згідно якого зазначає про те, що в обґрунтування своєї позовної заяви заступник прокурора м. Одеси, як на підставу внесення змін в існуючий договір оренди, посилається на рішення Одеської міської ради від 20.09.2011р. №1268 - VI „Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41-VI „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси" яким введено в дію нова нормативна грошова оцінка земель м. Одеси для розрахунку річної орендної плати. Проте, в провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходиться адміністративна права №522/7868/13-ц за позовом ТОВ „Завод „Полімер" до Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування саме рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 - VI „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси". Також АТ „ІМЕКСБАНК" 07.08.2014р. подав до Приморського районного суду м. Одеси заяву про вступ у справу №522/7868/13-ц в якості третьої особи на стороні позивача. Дана справа №916/2372/14 Господарського суду Одеської області, тісно пов'язана з адміністративною справою №522/7868/13-ц Приморського районного суду м. Одеси та фактично і її вирішення унеможливлює об'єктивний розгляд господарської справи. Окрім цього у разі скасування Приморським районним судом м. Одеси рішення Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41 - VI „Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси" підстави для внесення змін до договору оренди та задоволення позову заступника прокурора м. Одеси взагалі будуть відсутні, тому просить суд зупинити провадження у справі №916/2372/14 до розгляду справи №522/7868/13-ц, що розглядається Приморським районним судом м. Одеси.

Судом клопотання розглянуто та не задоволено, оскільки воно є безпідставним та суд не вбачає підстав для зупинення провадження у справі, так як суд при розгляді справи самостійно встановлює наявність обставин, які перешкоджають розгляду господарського спору по суті. В даному випадку матеріали справи свідчать про відсутність необхідності для зупинення провадження у справі до розгляду справи №522/7868/13-ц, що розглядається Приморським районним судом м. Одеси.

02.09.2014р. від відповідача надійшло клопотання (вх.№2-3664/14 від 02.09.2014р.), про витребування у Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області пояснення щодо формування Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 18.11.2013р. №138/П стосовно земельної ділянки за адресою: м. Одеса, пр-т. Гагаріна, 12-а, кадастровий номер: 5110137500:40:010:0006, а саме:

- пояснення щодо використання при проведенні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта „В" (витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях) із зазначенням розміру коефіцієнта;

- пояснення щодо використання при проведенні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта „Км1" (коефіцієнта, який характеризує регіональні фактори місцеположення земельної ділянки) із зазначенням розміру коефіцієнта.

Судом клопотання розглянуто та задоволено.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.09.14р. справу №916/2372/14 призначено до колегіального розгляду у складі трьох суддів господарського суду Одеської області.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Одеської області №643 від 02.09.14р., відповідно до п. 2 рішення зборів суддів господарського суду Одеської області (протокол №17-8/24 від 17.04.2014р.), призначено автоматичний розподіл справи та визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Щавинська Ю.М., суддя Зайцев Ю.О.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.09.2014р. прийнято справу №916/2372/14 до колегіального розгляду у складі: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Щавинська Ю.М., суддя Зайцев Ю.О.

02.10.2014р. відповідач надав клопотання (вх.№2-4298/14 від 02.10.2014р.), про витребування у Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області пояснень щодо формування Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку ділянки м. Одеси від 18.11.2013р. №138/П стосовно земельної ділянки за адресою: м. Одеса, пр-т. Гагаріна, 12-а, кадастровий номер: 5110137500:40:010:0006, а саме:

- пояснення щодо використання при проведенні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта „В" (витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях) із зазначенням розміру коефіцієнта та його утворення;

- пояснення щодо використання при проведенні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта „Км1" (коефіцієнта, який характеризує регіональні фактори місцеположення земельної ділянки) із зазначенням розміру коефіцієнта та його утворення;

- пояснення щодо використання при проведенні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта „Км2" (коефіцієнта, який характеризує ступінь містобудівної цінності земельної ділянки у межах населеного пункту) із зазначенням розміру коефіцієнта та його утворення.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.10.2014р. клопотання Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" (Вх.ГСОО№2-4298/14 від 02.10.2014р.) про витребування доказів - задоволено, витребувано у Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області пояснення щодо формування Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку ділянки м. Одеси від 18.11.2013р. №138/П стосовно земельної ділянки за адресою: м. Одеса, пр-т. Гагаріна, 12-а, кадастровий номер: 5110137500:40:010:0006, а саме:

- пояснення щодо використання при проведенні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта „В" (витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях) із зазначенням розміру коефіцієнта та його утворення;

- пояснення щодо використання при проведенні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта „Км1" (коефіцієнта, який характеризує регіональні фактори місцеположення земельної ділянки) із зазначенням розміру коефіцієнта та його утворення;

- пояснення щодо використання при проведенні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта „Км2" (коефіцієнта, який характеризує ступінь містобудівної цінності земельної ділянки у межах населеного пункту) із зазначенням розміру коефіцієнта та його утворення.

Приймаючи до уваги перебування судді Щавинська Ю.М з 30.10.2014р. по 31.10.2014р. у відпустці, згідно розпорядження №911 від 30.10.2014р. було призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/2372/14 для внесення змін до складу колегії суддів, та було визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Зайцев Ю.О., суддя Погребна К.Ф.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 30.10.2014р. прийнято справу №916/2372/14 до колегіального розгляду у складі суддів: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Зайцев Ю.О., суддя Погребна К.Ф.

30.10.14р. від ОМР надійшов супровідний лист(вх.№28593/14 від 30.10.14р.), згідно якого просить суд залучити до матеріалів справи докази по справі.

Судом залучено до матеріалів справи надані докази по справі.

30.10.14р. від Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області надійшли пояснення(вх.№28528/14 від 30.10.14р.). Так у поясненнях зазначає про те, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Одеса проспект Гагаріна, 12-а від 18.11.2013р. №138/П надано управлінням у відповідності до Закону України „Про оцінку земель", Методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р. № 213, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, Податкового кодексу України, Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради №41-VI від 28.12.2010р. та з урахуванням коефіцієнтів індексації. Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси розроблялась українським науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто», яка пройшла державну експертизу ГЖ Одеської міської ради № 41-VI від 28.12.2010р. Витрати на освоєння та облаштування території (В) включають відновну вартість як первісну вартість, що змінюється після переоцінки інженерної підготовки, головних споруд і магістральних мереж водопостачання, каналізації, теплопостачання, електропостачання, дощової каналізації, вартість санітарної очистки, зелених насаджень загального користування, вулично-дорожньої мережі, міського транспорту. Так українським державним науко-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» для визначення витрат на освоєння та облаштування території (В) міста Одеса стали дані державної та відомчої статистичної звітності про натуральні та вартісні показники, надані міськими службами комунального господарства. Деякі з цих даних коригувались спеціалістами з урахуванням матеріалів чергових планів інженерних мереж, даних генерального плану міста, а також з використанням матеріалів додатку 1 «Сборника укрупненньїх показателей затрат по застройке, інженерному оборудованию, благоустройству и озелененню городов различной величиньї и народнохозяйственного профиля для всех природно-климатических зон страньї» з урахуванням додатків 6 та 8 «ДБН 1У -16-98. Частина 11» в частині застосування коефіцієнтів до базисної кошторисної вартості різних видів будівельно-монтажних робіт. Таким чином, витрати на освоєння та облаштування 1 кв.м. оцінюваної території міста Одеси складають 41,42 грн/кв.м. Дана цифра розрахована та зазначена у Технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси, яка затверджена рішенням Одеської міської ради № 41-VI від 28.12.2010р. Згідно «Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» коефіцієнт Кмі, що враховує адміністративний статус міста і його роль у системах виробництва і розселення становить 3 (табл. 1.2 «Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів») про що зазначено у Технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси. Регіональний коефіцієнт 2 для міст-курортів (табл. 1.4 «Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів») застосовується лише для земельних ділянок, що розміщені в межах курортно-оздоровчої зони. Таким чином базова вартість 1кв.м земель м. Одеси, обчислена українським державним науко-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто» відповідно до «Порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів». Всього в межах міста Одеса виділено 298 економіко-планувальних зон, для яких характерний певний рівень рентної цінності міських земель та відносно однорідні умови соціально-економічного розвитку. Так земельна ділянка за адресою: м. Одеса, проспект Гагаріна, 12-а знаходиться в 42 економіко-планувальній зоні, про що зазначено у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.11.2013р. № 138/ГІ. В додатку 2 Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси визначено зональні коефіцієнти Км2 для кожної економіко-планувальної зони. Для 42 економіко-планувальній зони визначено зональний коефіцієнт Км2=3,66.

Судом залучено до матеріалів справи надані пояснення.

24.11.2014р. від відповідача надійшло клопотання (вх.ГСОО№31069/14 від 24.11.2014р.) про відкладення розгляду справи призначеного на 25.11.2014р. на іншу дату, у зв'язку з участю уповноваженого представника у іншому судовому засіданні.

Надане клопотання судом розглянуто та задоволено, та ухвалою господарського суду Одеської області від 25.11.2014р. розгляд справи було відкладено, в порядку ст77 ГПК України.

Одеська міська рада підтримує позовні вимоги прокурора, та наполягає на їх задоволенні.

Відповідач проти позову заперечує, та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у запереченні на позовну заяву(вх.№22711/14 від 02.09.14р.). Так в обґрунтування заперечень зазначає про те, що позивач стверджує, що Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до відповідача із пропозицією від 13.02.2014р. №01-13/1079 про внесення змін до договору оренди землі № 040950500043. АТ „ІМЕКСБАНК" дійсно отримував від Департаменту комунальної власності Одеської міської ради пропозицію від 29.01.2013р. № 01-25/96-04 (отримана поштою). Разом із тим, у відповідь на пропозицію, АТ «ІМЕКСБАНК» 18.02.2014р. до Департаменту комунальної власності було направлено відповідь за №1787. Договір оренди землі №040950500043 укладений у письмовій формі, нотаріально посвідчений та зареєстрований у встановленому порядку, а тому будь-які зміни до договору оренди землі №040950500043 повинні бути викладені у письмовій формі, нотаріально посвідчені та зареєстровані, а не підписані керівником АТ «ІМЕКСБАНК» та передані до департаменту комунальної власності у простій письмовій формі. При цьому незважаючи на досить малий термін часу, який Одеське міське управління земельних ресурсів надало для підготовки та надання відповіді на пропозицію від 13.02.2014р. №01-13/1079, АТ «ІМЕКСБАНК» все ж таки було надіслано до Департаменту комунальної власності, у 1-ти денний строк з моменту отримання пропозиції поштою, відповідь за №1787 від 18.02.2014р., і зазначена відповідь АТ «ІМЕКСБАНК» не містила відмови в прийнятті пропозиції Департаменту комунальної власності. Так було зазначено, що АТ «ІМЕКСБАНК» для розгляду цього питання керівництвом банку та прийняття обгрунтованого рішення щодо необхідності приведення умов договору оренди землі, зареєстрованого за №040950500043, необхідно надати технічну документацію про нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки та копію рішення Одеської міської ради про затвердження оновленої нормативної грошової оцінки земель м. Одеси. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Разом із тим, АТ «ІМЕКСБАНК» не направляв до Департаменту комунальної власності відмову у прийнятті Пропозиції від 13.02.2013 р. № 01-13/1079. Окрім цього надану до матеріалів справи пропозицію від 13.02.2014р. №01-13/1079 взагалі не можна вважати пропозицією внести зміни до договору оренди землі №040950500043 . При цьому сам розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у Пропозиції від 13.02.2014 р. № 01-13/1079 не визначений. Тобто відповідно до вимог Податкового кодексу України, розмір орендної плати за землю напряму залежить від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Чинний договір оренди землі №040950500043 (пункт 2.3.) містить конкретно визначений розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 4813088,33грн. Процентна ставка орендної плати за землю у розмірі 6% вже закріплена у пункті 4.1. чинного договору оренди землі. Пропозиція від 13.02.2014р. №01-13/1079 не містить посилання на розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який застосовується для визначення річної орендної плати за землю за договором, та який необхідно внести до відповідних змін до договору оренди землі №040950500043. В протиріч вимогам статті 654 Цивільного кодексу України та ст. 15 Закону України «Про оренду землі», Пропозиція від 13.02.2014р. №01-13/1079 не містить такої істотної умови як розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а тому не може вважатися пропозицією внести зміни до договору оформленою належним чином.

Третя особа Департамент комунальної власності Одеської міської ради підтримує позовні вимоги прокурора, та наполягає на їх задоволенні.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокуратури, суд встановив.

04.08.2008р. між Одеською міською радою(Орендодавець) та Публічним акціонерним товариством "ІМЕКСБАНК"(Орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого Орендодавець на підставі Закону України "Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради №4387-ІУ від 15.07.2005р. передає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння та користування земельну ділянку, площею 12426кв.м, що знаходиться за адресою: м. Одеса, проспект Гагаріна, 12а, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору, терміном на 50 років, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та про що у Державному реєстрі земель 02.06.2009р. вчинено запис №040950500043

Відповідно до п.2.1. договору, в оренду передається земельна ділянка площею 12426кв.м, для експлуатації та обслуговування нежилої будівлі бізнес-центру й благоустрою прилеглої території, у тому числі по угіддях:

- під капітальною забудовою 2111кв.м;

- під проїздами, проходами та площадками - 6869кв.м;

- під земельними насадженнями - 3446кв.м.

Згідно п.2.3. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 4813088,33грн.

Пунктом 4 договору встановлено, що орендна плата за земельну ділянку площею 12426кв.м, розрахована у розмірі 6 відсотків від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 288785,30грн. на рік(з урахуванням індексації за 2007рік). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.

Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради №4247- IV від 15.07.2005р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться у користуванні (п. 4.2. договору).

Орендна плата, вноситься за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітного місяця на: Банк - ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДПРОУ 23862106, на рахунок Одержувача - УДК у м. Одесі, місцевий бюджет Приморського району №33210812700008, код бюджетної класифікації 13050200. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації відповідно до постанови КМУ від 12.05.2000р. № 783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель" (п. 4.3 договору).

Відповідно до п.4.4. договору, умови договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладення відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідченні та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків, зокрема: коригування «Грошової оцінки земель м. Одеси, яка затверджується рішенням Одеської міської ради».

Одеською міською радою прийнято рішення від 28.12.2010р. №41-VI «Про затвердження Відповідно до умов п.п. 14.1 договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

У відповідності до п.14.3. договору, невід'ємними частинами договору є план земельної ділянки, яка передається оренду; акт визначення меж земельної ділянки в натурі, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень; акт приймання-передачі об'єкта оренди.

28.12.2010р. Одеською міською радою прийнято рішення №41- VI „Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель Одеси (п.1), введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси з 01.01.2011р. крім випадків визначних у п.3 цього рішення (п. 2); введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р. (п.3).

20.09.2011р. Одеською міською радою прийнято рішення №1268-VI „Про внесення змін до рішення міської ради від 28.12.2010р. №41-VI „Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Одеси", яким п.3 рішення викладено в такій редакції: "Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.".

20.09.2011р. Одеською міською радою прийнято рішення №1267-IV „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі".

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 18.11.2013р. №138/П, який розроблено Управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що розташована за адресою м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-а, та землекористувачем якої являється ПАТ "ІМЕКСБАНК", площею 12426кв.м - становить 43787235,84грн

Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до ПАТ "ІМЕКСБАНК" з пропозицією від 13.02.2014р. №01-13/1079 про внесення змін до вищезазначеного договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати.

Також, відповідачеві запропоновано до 30.02.2014р. проект додаткового договору повернути до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради для вжиття заходів з підготовки нотаріального посвідчення договору про внесення змін відповідно до ст. 654 ЦК України.

Департаментом комунальної власності Одеської міської ради відповідно до форми, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006р. №1724, здійснено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку площею 12426кв.м за адресою: м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-а, за яким вона становить 43787235,84грн.

Рішенням Одеської міської ради №2747-VI від 19.02.2013р. Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради реорганізовано шляхом приєднання до Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

Відповідно до положення по Департамент комунальної власності Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011р. №384-VI передбачено, що Департамент комунальної власності здійснює повноваження орендодавця комунального майна територіальної громади, що знаходиться в управлінні Департаменту, а також контроль за повнотою та своєчасністю внесення орендарями орендної плати за договорами оренди цілісних майнових комплексів, укладеними Одеською міською радою. Відповідно до чинного законодавства укладає договори оренди. Здійснює облік договорів оренди, укладених безпосередньо Департаментом, та облік договорів оренди, погоджених з Департаментом у встановленому порядку (п.2.2.4. Положення), а також погоджує передачу в оренду майна, орендодавцями якого виступають виконавчі органи Одеської міської ради, а також комунальні та інші підприємства, організації, установи, яким майно комунальної форми власності передане у повне господарське відання або оперативне управління, а також здійснює організацію й проводить конкурси з передачі такого комунального майна в оренду, та майна, що знаходиться в управлінні Департаменту, виконавчих органів Одеської міської ради та комунальних підприємств (п.2.2.4. Положення)

Так в обґрунтування позову прокурор зазначає, що відповідно до п.2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" (із змінами та доповненнями) у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Однак Публічним акціонерним товариством "ІМЕКСБАНК" розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку не підписано.

Вищевикладене зумовило звернення Заступника прокурора м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради до суду з даною позовною заявою до відповідача Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про внесення змін в договір оренди землі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з п.2 ст. 121 Конституції України на Прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом. Зазначене конституційне положення знайшло своє відображення в ст. 5 Закону України "Про прокуратуру", де зазначено, що прокуратура виконує функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. Представництво інтересів громадянина або держави здійснюється прокурором також на підставі заподіяння громадянину або державі шкоди внаслідок вчинення кримінального правопорушення чи іншого суспільно небезпечного діяння, передбаченого законом про кримінальну відповідальність.

Ч.1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України, в якій визначено підстави порушення справ у господарському суді, відносить до таких підстав позовні заяви прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень ч. 3 цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Як зазначено в п.5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. N3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", що міститься в частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Відповідно до п. 2 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного Суду України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Виходячи з матеріалів справи, на думку суду, заступник прокурора Київського району м.Одеси правомірно звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Одеської міської ради.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених чинним законодавством України.

Відповідно до вимог ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи, 04.08.2008р. між Одеською міською радою(Орендодавець) та Публічним акціонерним товариством "ІМЕКСБАНК"(Орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого Орендодавець на підставі Закону України "Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради №4387-ІУ від 15.07.2005р. передає, а Орендар приймає у строкове, платне володіння та користування земельну ділянку, площею 12426кв.м, що знаходиться за адресою: м. Одеса, проспект Гагаріна, 12а, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору, терміном на 50 років, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. та про що у Державному реєстрі земель 02.06.2009р. вчинено запис №040950500043.

Пунктом 4 договору встановлено, що орендна плата за земельну ділянку площею 12426кв.м, розрахована у розмірі 6 відсотків від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 288785,30грн. на рік(з урахуванням індексації за 2007рік). Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.

Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради №4247- IV від 15.07.2005р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться у користуванні (п. 4.2. договору).

Відповідно до п.4.4. договору, умови договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладення відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідченні та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків, зокрема: коригування «Грошової оцінки земель м. Одеси, яка затверджується рішенням Одеської міської ради».

Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України; коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішенням Одеської міської ради; зміни функціонального призначення будівлі або його частини. У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.

Статтею 23 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати в разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини.

Згідно ст.181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся).

Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст.16 ЦК України).

Відповідно до ст.19 Конституції України ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов.

Пунктом 4.4. договору передбачено, що умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України; коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішенням Одеської міської ради; зміни функціонального призначення будівлі або його частини. У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.

Відповідно до ст.651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Тобто договір - це домовленість, що свідчить про волевиявлення сторін та узгодження їхніх дій. Він є інститутом добровільного виконання зобов'язань для отримання результату, задля якого його укладено, і якого намагаються досягти сторони шляхом вчинення певних дій.

Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Отже, уклавши договір сторони за цим договором домовилися щодо його умов .

За таких обставин, між сторонами за Договором виникли правовідносини щодо користування зазначеною у Договорі земельною ділянкою, які, у першу чергу, регулюються умовами Договору, нормами земельного законодавства, а також загальними нормами матеріального права.

За приписами ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

28.12.2010р. Одеською міською радою прийнято рішення №41- VI „Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси" яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель Одеси (п.1), введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси з 01.01.2011р. крім випадків визначних у п.3 цього рішення (п. 2); введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р. (п.3).

20.09.2011р. Одеською міською радою прийнято рішення №1268-VI „Про внесення змін до рішення міської ради від 28.12.2010р. №41-VI „Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Одеси", яким п.3 рішення викладено в такій редакції: "Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.".

20.09.2011р. Одеською міською радою прийнято рішення №1267-ІV „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі".

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 18.11.2013р. №138/П, який розроблено Управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що розташована за адресою м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-а, та землекористувачем якої являється ПАТ "ІМЕКСБАНК", площею 12426кв.м - становить 43787235,84грн

Департаментом комунальної власності Одеської міської ради відповідно до форми, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006р. №1724, здійснено розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку площею 12426кв.м за адресою: м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-а, за яким вона становить 43787235,84грн.

Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Таким чином, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 5% відсотків від нової нормативної грошової оцінки.

Слід також зауважити, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2002р. № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення ч. 2 ст. 124 Конституції України (254к/96-ВР) стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.

Обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.

Отже, надсилання орендарю пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком орендодавця, тому недотримання вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє заінтересовану особу права звернутися до суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору (аналогічну правову позицію висловлено Верховним судом України у постанові від 20.11.2012р. у справі №28/5005/640/2012).

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).

Враховуючи вищезазначені обставини справи та зазначені приписи норм матеріального права, позовні вимоги Заступника прокурора м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, є обґрунтованими, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.

Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь державного бюджету України витрати по сплаті судового збору на суму 1218грн.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Внести зміни до договору оренди землі від 04.08.2008р. (зареєстрований в Одеському міському відділі ОРФ ДП «Центр ДЗК» 02.06.2009р. №040950500043), яким Одеською міською радою передано ПАТ "ІМЕКСБАНК" земельну ділянку загальною площею 12426кв.м, терміном на 50 років.

3.Викласти п.2.3. Договору у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 12426кв.м становить 43787235,84грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.11.2013р. №138/П, складеного управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області».

4.Викласти п.4.1. Договору у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку, загальною площею 12426кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, просп. Гагаріна, 12-а, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 1313617,075грн.».

5.Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ІМЕКСБАНК" (65009, м.Одеса, проспект Гагаріна, 12-А, код ЄДРПОУ 20971504) на користь державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) витрати по сплаті судового збору на суму 1218(одну тисячу двісті вісімнадцять)грн.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Накази видати у порядку ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 22.12.2014р.

Головуючий суддя С.Ф. Гут

Суддя Ю.О. Зайцев

Суддя К.Ф. Погребна