КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/16464/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Київської міжрегіональної митниці Міндоходів на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 листопада 2014 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ
Товариство з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» (надалі за текстом - «ТОВ «Софіт-Люкс») звернулось до суду з позовом про визнання противними дій Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо відмови у задоволенні заяви про повернення надмірно сплачених до бюджету митних платежів та про зобов'язання відповідача підготувати висновок щодо повернення надмірно сплачених грошових коштів і направити його до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві. Позивач просив також стягнути на його користь 33 807 грн. 69 коп. надмірно сплачених коштів.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 листопада 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та зобов'язано цього відповідача скласти і надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення 27 306 грн. 21 коп. надміру сплаченого податку на додану вартість та 6 501 грн. 48 коп. - мита. В іншій частині позову відмовлено.
В апеляційній скарзі Київська міжрегіональна митниця Міндоходів, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення в частині задоволення позовних вимог і прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 17.06.2013 р. з метою митного оформлення товару ТОВ «Софіт-Люкс» подано митну декларацію № 100250000/2013/060351 у якій митна вартість імпортованого товару визначена за ціною договору.
20 червня 2013 р. Київською міжрегіональною митницею Міндоходів прийнято рішення про коригування митної вартості товарів № 10025000/2013/600189/2, яким митну вартість визначено за шостим (резервним) методом.
Після прийняття митним органом названого рішення ТОВ «Софіт-Люкс» подало до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів декларацію № 100250000/2013/060995 від 20.06.2013 р. за якою і здійснено митне оформлення товару.
За даними Аркушу коригування митної декларації від 20.06.2013 р. № 100250000/2013/060995 при виконанні митних формальностей, необхідних для випуску товарів, позивачем було доплачено 6 501 грн. 48 коп. ввізного мита на підставі платіжного доручення № 1930 від 20.09.2013 р. та 27 306 грн. 21 коп. податку на додану вартість за платіжним дорученням № 1936 від 20.09.2013 р.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.11.2013 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2014 р., визнано протиправним та скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування митної вартості № 10025000/2013/600189/2 від 20.06.2013 р.
На підставі вказаних вище судових рішень ТОВ «Софіт-Люкс» звернулось до відповідача із заявою № 20-08/14 від 20.08.2014 р. про повернення надмірно сплаченого ввізного мита та податку на додану вартість.
Листом № 10494/1/26-70-52-02 від 18.09.2014 р. Київська міжрегіональна митниця Міндоходів відмовила у задоволенні заяви позивача.
Відповідно до статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.
За змістом пункту 43.1 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Пунктом 43.3 статті 43 Податкового кодексу України визначено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Згідно пункту 1 Розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. № 618 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364 (надалі за текстом - «Порядок»), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 4 Розділу ІІІ названого Порядку для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Згідно з вимогами пункту 7 Розділу ІІІ Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Таким чином, оскільки в порушення наведених законодавчих приписів митний орган відмовився від своїх функцій, не здійснив ніяких дій щодо повернення надмірно сплачених податків, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права, а посилання скаржника на те, що постановою Окружного адміністративного суду від 12.11.2013 р. ТОВ «Софіт-Люкс» було відмовлено у стягненні 6 501 грн. 48 коп. мита та 27 306 грн. 21 коп. податку на додану вартість, є помилковим.
Названим судовим рішенням відмовлено у задоволенні позову в частині повернення надмірно сплачених сум з тих підстав, що позивачем не було дотримано процедури, встановленої Порядком.
Водночас у даній справі предметом спору є правомірність дій Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо відмови у поверненні надмірно сплачених податків.
Тобто, зазначені спори не є тотожними.
Відповідно ж до пункту 4 частини 1 статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ
Апеляційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 листопада 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 22 грудня 2014 р.
.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мельничук В.П.
Мацедонська В.Е.