Постанова № 41981522, 16.12.2014, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2014
Номер справи
816/4461/14
Номер документу
41981522
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2014 року м. Полтава Справа № 816/4461/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Дубовик О.І.,

відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

11 листопада 2014 року Полтавський міський центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 3195,52 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що ОСОБА_1 у період перебування на обліку у Полтавському МЦЗ одночасно був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 08.08.2003, що призвело до незаконного отримання ним за період з 31.12.2013 по 12.03.2014 допомоги по безробіттю.

Позивач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, направив до суду заяву, у якій просив провести розгляд справи за відсутності представника Полтавського МЦЗ. Відповідач позов визнав.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 24.12.2013 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського МЦЗ із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 14). У поданій заяві він зазначив, що в даний час через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Він не отримує пенсію на пільгових умовах та за вислугу років, не є суб'єктом підприємницької діяльності, не отримує відповідно до законодавства: допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку; допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за дитиною-інвалідом, інвалідом І групи, особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку; грошове забезпечення як батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки; грошову допомогу по догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.

Наказами Полтавського МЦЗ від 30.12.2013 №НТ131230 та від 31.12.2013 №НТ131231 відповідачу відповідно надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.

Відповідно до витягу з наказів Полтавського МЦЗ, реєстрацію ОСОБА_1 у центрі зайнятості в якості безробітного припинено на підставі наказу від 13.03.2014 №НТ140313, у зв'язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття відповідно до абзацу 19 пп.1 п.37 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності (а.с. 15).

Згідно довідки Полтавського МЦЗ від 14.03.2014 б/н за період з 31.12.2013 по 12.03.2014 ОСОБА_1 отримано допомогу по безробіттю у розмірі 3595,52 грн (а.с.20).

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 №5067-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі- Закон №5067-VI) безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Частиною 1 статті 4 Закону №5067-VI передбачено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Механізм проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до пункту 5 частини другої статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", пункту 16 частини першої статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та частини третьої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 №7-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 за №232/16248.

Відповідно до пунктів 2, 3 вказаного Порядку розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття, зокрема, у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Пунктом 4 Порядку встановлено, що для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

З метою з'ясування наявності підстав, необхідних для надання ОСОБА_1 статусу безробітного та призначення йому допомоги по безробіттю, позивачем проведено перевірку, за результатами якої складено акт від 13.03.2014 №188 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (а.с. 16). Так, у вказаному акті зафіксовано, що відповідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме, витягу з ЄДР серія АД№017087 від 07.03.2014, громадянин ОСОБА_1 08.08.2003 зареєстрований як фізична особа-підприємець, з 28.01.2005 фізична особа-підприємець знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності.

Згідно з висновками акту від 13.03.2014 №188, подання ОСОБА_1 недостовірних відомостей до центру зайнятості призвели до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю у розмірі 3595,52 грн, які ОСОБА_1 необхідно повернути на користь Полтавського МЦЗ.

Про факт перебування ОСОБА_1 зареєстрованим в якості фізичної особи - підприємця у період перебування останнього на обліку у Полтавському МЦЗ свідчить також наявний у матеріалах справи витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 07.03.2014 (а.с. 17). Так, зі змісту вказаного витягу слідує, що ОСОБА_1 був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа 08.08.2003 і підприємницька діяльність останнього в установленому законом порядку станом на момент видачі вказаного витягу не припинена.

Пунктом 4 частини 2 статті 44 Закону №5067-VI визначено, що зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 45 Закону №5067-VI реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Судом встановлено, що відповідачем у заяві про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю від 24.12.2013 були вказані недостовірні відомості про те, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, що призвело до безпідставного надання йому статусу безробітного, призначення та виплати допомоги по безробіттю у розмірі 3595,52 грн.

Таким чином, оскільки відповідач як на момент надання йому статусу безробітного - 30.12.2013, так і у період перебування на обліку в Полтавському МЦЗ (з 30.12.2013 по 13.03.2014) мав статус фізичної особи-підприємця, то відповідно допомогу по безробіттю у розмірі 3595,52 грн ним отримано незаконно.

Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

13.03.2014 Полтавським МЦЗ видано наказ №91 про повернення ОСОБА_1 виплаченої йому допомоги по безробіттю в сумі 3595,52 грн (а.с. 18). Копію вказаного наказу відповідач отримав особисто 14.03.2014, про що свідчить його підпис в наказі.

Судом встановлено, що на момент розгляду справи відповідачем на користь Полтавського МЦЗ було добровільно сплачено 400,00 грн в рахунок погашення незаконно отриманої допомоги по безробіттю. Таким чином, розмір неповернутої ОСОБА_1 на користь Полтавського МЦЗ допомоги по безробіттю становить 3195,52 грн.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 71 вказаного Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази приходить до висновку про те, що позовні вимоги Полтавського МЦЗ є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Полтавського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Полтавського міського центру зайнятості (р/р 37176165603202, банк ГУДКСУ в Полтавській області м. Полтава, МФО 831019, ЗКПО 22534038) суму допомоги по безробіттю в розмірі 3195 (три тисячі сто дев'яносто п'ять) гривень 52 (п'ятдесят дві) копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 22 грудня 2014 року.

Суддя О.В. Гіглава