ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"17" грудня 2014 р. Справа № 926/1552/14
За позивом Прокурора Сторожинецького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Панківської сільської ради
до фізичної особи-підприємця Нікіфоряка Олександра Тодоровича с. Панка
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя М.І. Ніколаєв
представники:
від позивача - Казюк С.О., сільський голова
від відповідача - не з'явився
від прокурора - Нараєвська А.Ю.
СУТЬ СПОРУ: Прокурор Сторожинецького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Панківської сільської ради звернувся з позовом до фізичної особи-підприємця Нікіфоряка Олександра Тодоровича про внесення змін до договору оренди землі від 19.05.2006 року шляхом викладення:
- пункту 4 в наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №843 від 14.05.2014 року становить 141524,05 грн.»;
- пункту 8 в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі у розмірі 4246 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки через відповідні банківські установи на розрахунковий рахунок орендної плати Панківської сільської ради, відкритий у відділенні Державного казначейства в Сторожинецькому районі».
Ухвалою суду від 20.10.2014 року порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 04.11.2014 року за участю представників сторін.
У зв'язку з неявками відповідача розгляд справи неодноразово відкладався.
Відповідач у судове засідання 17.12.2014 року не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про дату і час судового слухання.
В цій площині суд зазначає, що згідно частини 3 статті 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися наданими їм процесуальними правами та вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Більш того, застосовуючи на підставі ч.1 ст.4 Господарського процесуального кодексу України і ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справи ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута без участі відповідача за наявними у ній документами в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №19406185 Нікіфоряк Олександр Тодорович зареєстрований як фізична особа-підприємець.
19.05.2006 року між сторонами укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір), який зареєстрований у відділі Держкомзему у Сторожинецькому районі в Книзі записів державної реєстрації договорів за номером 040681800003 від 08.08.2006 року, відповідно до умов якого Панківська сільська рада Сторожинецького району Чернівецької області (Орендодавець) на підставі рішення ІІ сесії V скликання Панківської сільської ради від 01.06.2006 року №17-2/06 надала, а фізична особа-підприємець Нікіфоряк Олександр Тодорович (Орендар) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду площею 0,7308 га, з яких водного дзеркала - 0,4918 га, пасовища - 0,1890 га, греблею - 0,0503 га, яка розташована в селі Панка, Сторожинецького району, Чернівецької області.
Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 46 304,17 грн. (з урахуванням індексацій за 2006 рік), що передбачено п. 4 договору.
Згідно пункту 7 договору його укладено на 49 (сорок дев'ять) років.
Крім того, між сторонами без зазначення дати складено акт приймання-передачі вищевказаної земельної ділянки. У свою чергу, присутній у судовому засіданні сільський голова повідомив, що земельну ділянку передано в день укладення договору, тобто 19.05.2005 року.
Відповідно до п. 8 договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 1000 грн. на рік. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати не пізніше 10 числа наступного за звітнім місяцем (п.10 договору)
Згідно пункту 9 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється автоматично з урахуванням індексу інфляції офіційно встановленого за рік, що минув (без окремої згоди). Розмір орендної плати переглядається щороку у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі і внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;
- в інших випадках, передбачених законом. ( пункт 11 договору)
При цьому, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку (пункт 33 договору).
Доказів визнання договору недійсним суду не надано.
Рішенням XVII сесії VI скликання Панківської сільської ради за №45-17/2013 від 28.05.2013 року затверджено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель с. Панка, розроблену ДП «Чернівецький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Відповідачем не надано доказів того, що згадане рішення ним в установленому законом порядку оскаржувалось. Воно не змінене і не визнане судом недійсним, при цьому оприлюднене у встановленому порядку (на веб-сторінці сільської ради та в місцевій газеті «Рідний край» №49 від 05.12.2014 року), а тому, в силу приписів ст. 144 Конституції України, ст. 73 ЗУ "Про місцеве самоврядування" є обов'язковим для виконання на території м. Чернівці.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оцінку землі» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно витягів з технічної документації про нормативно-грошову оцінку від 14.05.2014 року за №843 та №1278 від 06.10.2014 року нормативно грошова оцінка орендованої Нікіфоряком О.Т. земельної ділянки площею 0,7308 га становить 141 524,05 грн.
Рішенням XXV сесії VI скликання Панківської сільської ради за №56-25/2014 від 30.07.2014 року вирішено внести зміни в договір оренди землі, що укладений з відповідачем та встановити орендну плату в розмірі 4246 грн. в рік, що становить 3% від нормативно-грошової оцінки.
Доказів недійсності даного рішення сільської ради суду також не надано.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач неодноразово звертався до відповідача (листи від 07.01.2014р. №68, 29.04.2014р. №198, 08.08.2014р. №350, 05.09.2014р. №385) з пропозицією внести змін до умов договору в частині збільшення орендної плати.
При цьому відповідачу листом від 05.09.02014 року направлено проект додаткової угоди до спірного договору.
Як вбачається з довідки Відділення поштового зв'язку від 04.12.2014 року даний лист відправлено відповідачу, проте залишено останнім без реагування.
В цій площині суд також зазначає, що абзацом 4 пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 ( з внесеними змінами та доповненнями від 29.05.2013) зазначено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору)".
Згідно ч. 1 ст. 4-3 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Оскільки відповідно до ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.
У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Як встановлено судовим слуханням позивач неодноразово звертався листами до відповідача з пропозицією привести договори оренди землі у відповідність до вимог законодавства, проте у позасудовому порядку досягти згоди щодо зміни умов договору сторонам не вдалося.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Приписами ст.18 Закону України "Про оцінку земель" врегульовано, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до частини першої ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з частиною першою ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Окрім того, абзацом першим пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 7 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Податковим кодексом України визначено, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (ст. 290 ПК України); розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288 ПК України). Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274 ПК України). Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. 289 ПК України).
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорах оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанови Верховного Суду України від 06.12.2010 № 2-1/10068-2008 та від 23.05.2011 №7/105-10(30/234-09), від 30.05.2011 №17/299-10, від 04.07.2011 № 41/81пд, від 20.08.2013 №3-21гс13).
Крім того, в Постанові Верховного суду України від 03.12.2013 року №3-34гс13 також висловлено позицію, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
За таких обставин справи позов слід задовольнити, внести зміни до договору оренди землі від 19.05.2006 року, а судові витрати віднести на відповідача, з вини якого спір доведено до суду.
Керуючись статтями 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до договору оренди землі від 19 травня 2006 року, що укладений між Панківською сільською радою та фізичною особою-підприємцем Нікіфоряком Олександром Тодоровичем і зареєстрований у відділі Держкомзему у Сторожинецькому районі в Книзі записів державної реєстрації договорів за № 040681900003 від 08.08.2006 року, виклавши:
- пункт 4 договору в наступній редакції «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки №843 від 14.05.2014 року становить 141 524,05 грн.»
- пункт 8 договору в наступній редакції «Орендна плата вноситься виключно у грошовій формі у розмірі 4 246 (чотири тисячі двісті сорок шість) гривень 00 копійок, що становить 3% (відсотки) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки через відповідні банківські установи на розрахунковий рахунок орендної плати фізичних осіб Панківської сільської ради, відкритий у відділенні Державного казначейства України в Сторожинецькому районі».
3. Стягнути з фізичної особи-підприємця Нікіфоряка Олександра Тодоровича (59006 с. Панка Сторожинецького району Чернівецької області, вул. Б.Хмельницького, 5, ідент. номер 1760402557) в доход державного бюджету судовий збір в сумі 1827 грн. (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074).
Повне рішення складено та підписано 19.12.2014 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження, а у разі подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя М.І. Ніколаєв