КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/7192/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М.
Суддя-доповідач: Гром Л.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді - Гром Л.М.,
суддів - Бєлової Л.В.,
Міщука М.С.,
при секретарі судового засідання: Мотилю В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» (далі - ТОВ «АРСАН-БУД», позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом про визнання протиправною та скасування постанови № 3-1204 від 12 квітня 2013 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2013 року в задоволенні позову ТОВ «АРСАН-БУД» відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2014 року апеляційну скаргу ТОВ «АРСАН-БУД» задоволено, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2013 року скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов ТОВ «АРСАН-БУД» задоволено, визнано протиправною та скасовано постанову № 3-1204/3 від 12 квітня 2013 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Разом з тим, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 жовтня 2014 року касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області задоволено частково, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2014 року скасовано, справу направлено на новий апеляційний розгляд.
Скасовуючи постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2014 року, Вищий адміністративний суд України вказав, що судом апеляційної інстанції було порушено принцип офіційного з'ясування обставин справи, а саме: відсутні копії рішень судів, на висновки яких послався апеляційний суд, як на преюдиційну обставину.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з`явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Київській області на підставі направлення від 12.11.2012 року № 4012, службової записки проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТОВ «Каріна» щодо реконструкції з розширенням будівлі під адміністративно-діловий центр по вулиці Київській, 221, м. Бровари, Київської області, за результатами якої складено акт від 15 лютого 2013 року.
Під час проведення вказаної перевірки встановлено, що станом на 15.02.2013 р. на земельній ділянці, що відноситься до земель промислового використання, згідно Договору оренди від 14.11.2011 р. на підставі Декларації про початок виконання будівельних робіт від 15.05.2013 р. № КС 08312086527 виконані будівельні роботи з улаштування вертикальних конструкцій монолітного залізобетонного каркасу на відм. -0,150 м. першого поверху триповерхового адміністративно-ділового центру по вул. Київській, 221, в м. Бровари та виконуються будівельні роботи з улаштування монолітної залізобетонної плити перекриття першого поверху на відм. +3,500 м.
04 квітня 2013 року відповідачем на підставі вказаного акту складено протокол № 2-Л-З-0404/1 про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та внесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
На підставі вищевказаного акту перевірки та протоколу Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю Київській області винесено постанову від 12 квітня 2013 року № 3-1204/3, якою, відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 № 208/94-ВР, до позивача застосовано штраф у розмірі 51 615, 00 грн.
Відповідно до вказаної постанови, ТОВ «АРСАН-БУД», як генерального підрядника притягнуто до відповідальності за порушення вимог Закону України Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні реконструкції з розширення будівлі під адміністративно-діловий комплекс.
Незгода з вказаною постановою обумовила звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при виконанні своїх обов'язків діяв у спосіб та в межах, передбачений нормами чинного законодавства України, а тому підстав для скасування постанови від 12 квітня 2013 року № 3-1204 про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності у суду немає.
Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до приписів Закону України «Про будівельні норми» державні будівельні норми - це затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Отже, ДБН А.3.1-5-2009 є обов'язковими для їх виконання та дотримання усіма громадянами, посадовими особами, державними органами та іншими суб'єктами у сфері містобудівної діяльності.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю".
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.
Згідно п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 553 посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом та видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та/або зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис). Акт перевірки складається у двох примірниках. Один примірник надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, а другий залишається в інспекції. Припис складається у двох примірниках та підписується посадовою особою інспекції, яка провела перевірку. Один примірник припису залишається в інспекції, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Протокол протягом трьох днів після його складення та всі матеріали перевірки подаються керівникові відповідної Інспекції або його заступникові для винесення постанови про накладення штрафу, передбаченої законодавством України.
Однак, колегією суддів було встановлено, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року у справі № 826/7194/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсан-буд» до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області про визнання недійсною постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, було задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Арсан-буд» та визнано протиправною та скасовано постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області № 3-1204/2 від 12.04.2013 року про накладення штрафу.
Зазначена постанова Київського апеляційного адміністративного суду наразі є чинною.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких обставин, судова колегія вважає, що доведеним є той факт, що при проведенні перевірки та винесенні оскаржуваної постанови, відповідач діяв всупереч наділеним законом повноважень, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів, у відповідності до ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Керуючись статтями 195, 196, 202, 205, 207 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 вересня 2013 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АРСАН-БУД» задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову № 3-1204/3 від 12 квітня 2013 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Постанова складена у повному обсязі 18.12.2014р.
Головуючий суддя Гром Л.М.
Судді: Бєлова Л.В.
Міщук М.С.