ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
06 листопада 2014 рокусправа № 808/8809/13-а Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..
за участю:
представника відповідача: Туркіна О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року у справі №808/8809/13-а за позовом публічного акціонерного товариства "Запоріжтрансформатор" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
в с т а н о в и в :
18 листопада 2013 року публічне акціонерне товариство "Запоріжтрансформатор" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів від 07.10.2013 року №0000682500.
Адміністративний позов обгрунтовано тим, що висновки податкового органу про порушення позивачем вимог абз. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, р.3 Порядку заповнення і подання податковими агентами до органу державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 21.12.2010 №1020, а саме подання податкової звітності (форма №1-ДФ) з недостовірними відомостями та помилками за І, ІV квартали 2011 року, І, ІV квартали 2012 року, І квартал 2013 року є необґрунтованими. Позивачем своєчасно подано до податкового органу відповідну звітність, самостійно усунуто виявлені помилки, які не стосуються сумарних показників сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, сум утриманого з них податку, у зв'язку з чим, бюджет не зазнав втрат. Вважає, що податкове повідомлення - рішення від 07.10.2013 №0000682500 є таким, що прийнято з порушенням норм матеріального права України, в зв'язку з чим воно підлягає визнанню протиправним та повинно бути скасовано повністю.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року адміністративний позов ПАТ "Запоріжтрансформатор" задовлено, визнано протиправним та скасувано податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів від 07.10.2013 року №0000682500.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів, відповідач, звернулась з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просила постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Апеляційна скарга обгрунтована тим, що факт подання уточнюючих розрахунків свідчить про помилки, що містяться в раніше поданій позивачем декларації, що є підставою для застосування штрафних санкцій. При поданні уточнюючих розрахунків позивачем виконано приписи ст.50 Податкового кодексу України, що не звільняє його від відповідальності за вчинення податкового правопорушення, передбаченого ст. 119 Податкового кодексу України. Крім того, зазначає, що позивачем раніше було вчинено порушення, передбачене пунктом 119.2 статті 119 ПК України, та до позивача були застосовані штрафні (фінансові) санкції. Так, відповідачем проведено камеральну перевірку позивача щодо подання уточнюючої податкової звітності за ф.№1ДФ за період ІІІ, ІV квартали 2011 року, І, ІІ 2012 року за результатами якої було прийнято податкове повідомлення - рішення №0000160025 від 10.01.2013, яким нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1,00 грн. за порушення п.п. «б» п. 176.2 ст.176, п.119.2 ст.119 розд. II Податкового кодексу України щодо подання податкової звітності (форма №1-ДФ) з недостовірними відомостями та помилками.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Як встановлено матеріалами справи, 20.09.2013 на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України головним державним податковим ревізор - інспектором відділу податкового супроводження підприємств машинобудування СДПІ Жигір А.О. проведена камеральна перевірка в приміщенні відповідача щодо подання з недостовірними відомостями та помилками податкової звітності за ф.№1ДФ ПАТ «Запоріжтрансформатор», код ЄДРПОУ 00213428 за І, ІV квартали 2011 року, І, ІV квартали 2012 року, І квартал 2013 року, за наслідками якої складено акт №142/25-0/00213428 від 20.09.2013.
Перевіркою встановлено, що ПАТ «Запоріжтрансформатор» подано по строку податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платника податку і сум утриманого з них податку, а саме:
за І квартал 2011 року (№9002582080 від 26.04.2011, № 9002583824 від 26.04.2011, №9002583858 від 26.04.2011);
за IV квартал 2011 року (№9014678866 від 31.01.2012, №9014679204 від 31.01.2012, №9014679265 від 31.01.2012, №9014679397 від 31.01.2012);
за І квартал 2012 року (№9019357344 від 17.04.2012, № 9019357045 від 17.04.2012, №9019356732 від 17.04.2012);
за II квартал 2012 року (№9047601587 від 09.08.2012, №9043749753 від 26.07.2012, №9043771215 від 26.07.2012, №9043751638 від 26.07.2012);
за III квартал 2012 року (№9067292388 від 30.10.2012, № 9067294219 від 30.10.2012, №9067294653 від 30.10.2012, №9067295171 від 30.10.2012);
за IV квартал 2012 року (№9087100807 від 08.02.2013, №9087102038 від 08.02.2013, №9087102445 від 08.02.2013);
за І квартал 2013 року (№9023480920 від 24.04.2013, №9023480513 від 24.04.2013, №9023479750 від 24.04.2013, №9023478586 від 24.04.2013, №9023477565 від 24.04.2013) з недостовірними відомостями та помилками, а саме:
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) фізичної особи, про яку надається інформація у податковому розрахунку;
по окремим фізичним особам з недостовірною інформацією щодо суми нарахованого доходу, суми виплаченого доходу, суми нарахованого податку на доходи фізичних осіб, суми перерахованого податку на доходи фізичних осіб.
За наслідками виправлення вищезазначених помилок, подано уточнюючі розрахунки податкової звітності (ф.№1-ДФ):
за І квартал 2011 року - № 9017141474 від 08.02.2013;
за IV квартал 2011 року - №9017232709 від 08.08.2013;
за 1 квартал 2012 року - № 9087106311 від 08.02.2013;
за 11 квартал 2012 року - №9074899216 від 28.11.2012, №9087107769 від 08.02.2013, №9087706154 від 08.08.2013;
за III квартал 2012 року - №9087107668 від 08.02.2013, №9087706157 від 08.08.2013;
за IV квартал 2012 року - №9087706160 від 08.08.2013;
за І квартал 2013 року - №9048616409 від 08.08.2013.
Відповідно до розділу «Висновки» акту перевірки:
«На порушення абз. «б» п.176.2 ст.176, Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями, р.3 Порядку заповнення і подання податковими агентами до органу державної податкової служби затвердженого наказом ДПА України від 21.12.2010 №1020 ПАТ «Запоріжтрансформатор» подано податкову звітність (форма №1-ДФ) з недостовірними відомостями та помилками за І, ІV квартали 2011 року, І, ІV квартали 2012 року, І квартал 2013 року.
На підставі матеріалів перевірки відповідачем складено та надіслано на адресу позивача податкове повідомлення-рішення від 07.10.2013 № 0000682500 про сплату 1020 грн. штрафних (фінансових) санкцій з податку на доходи фізичних осіб, застосованих за порушення абз. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України.
Правомірність та обгрунтованість податкового повідомлення-рішення від 07.10.2013 № 0000682500 є предметом спору переданого на виірешння суду.
Вирішуючи спір між сторонами та задвольнячи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачем було вчасно подано уточнюючі декларації, то помилкове зазначення відомостей в поданих до податкового органу документах податкової звітності ПАТ "Запоріжтрансформатор" не може вважатись подання недостовірної інформації, що має значення для справляння податків та інших обов'язкових платежів.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з п.49.1 ст.49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, в тому числі, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Стаття 51 Податкового кодексу України визначає порядок подання відомостей про суми виплачених доходів платникам податків - фізичним особам.
Так, податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку (п.51.1 ст.51 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 176.1 статті 176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані вести облік доходів і витрат в обсягах, необхідних для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі якщо такий платник податку зобов'язаний відповідно до цього розділу подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податкову знижку, подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим.
Згідно з пунктом 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Правила та порядок складання та подання податкових розрахунків затверджені наказом ДПА України від 24.12.2010 №1020 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку».
Так, податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подається.Надається він до органу ДПС за місцезнаходженням податкового агента - юридичної особи або її відокремлених підрозділів чи до органу державної податкової служби за податковою адресою фізичної особи - податкового агента. Він може бути наданий органу державної податкової служби в електронній формі за добровільним рішенням податкового агента.
Податковий розрахунок подається податковими агентами із штатною чисельністю працівників до 1000 осіб єдиним документом на всіх, що працюють, з обов'язковим заповненням їхніх податкових номерів або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) - однією порцією. Якщо штатна чисельність працівників є більшою ніж 1000 осіб, можливе подання податкового розрахунку кількома порціями, кожна з яких являє собою окремий податковий розрахунок із своїм номером порції. Строк подання останньої порції не повинен перевищувати встановленого строку подання податкового розрахунку. Аркуші окремого податкового розрахунку зшиваються.
Пунктом 171.1 статті 171 Податкового кодексу України передбачено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Так, на виконання вищезазначених норм права позивачем було подано податкову звітність за формою №1-ДФ за І, ІV квартали 2011 року, І, ІV квартали 2012 року, І квартал 2013 року .
При цьому, при заповненні декларацій за формою №1-ДФ у вказаній податковій звтності позивачем було допущено описки, а саме невірно зазначено ідентифікаційні номери фізичних осіб, за яких сплачено відповідний податковий платіж.
Пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.
Обмеження щодо можливості подачі уточнюючих розрахунків визначені пунктом 50.2 статті 50 Податкового кодексу України, відповідно до якого платник податків під час проведення документальних планових та позапланових виїзних перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом.
Судом першої інстанції встановлено, що за наслідками виправлення помилок, позивачем були подані до податкової уточнюючі розрахунки податкової звітності (ф.№1-ДФ):
- за І квартал 2011 року - № 9017141474 від 08.02.2013;
- за IV квартал 2011 року - №9017232709 від 08.08.2013;
- за 1 квартал 2012 року - № 9087106311 від 08.02.2013;
- за 11 квартал 2012 року - №9074899216 від 28.11.2012, №9087107769 від 08.02.2013, №9087706154 від 08.08.2013;
- за III квартал 2012 року - №9087107668 від 08.02.2013, №9087706157 від 08.08.2013;
- за IV квартал 2012 року - №9087706160 від 08.08.2013;
- за І квартал 2013 року - №9048616409 від 08.08.2013, в яких виправлені помилки, самостійно виявлені платником податків, а саме внесення змін до ідентифікаційних номерів найманих працівників, доповнення і виправлення нарахованих та виплачених сум доходу, нарахованих та перерахованих сум податку на користь платника податку, до проведення перевірки органом державної податкової служби, що не оспорюється представником відповідача в судовому засіданні.
Положеннями статті 109 Податкового кодексу України передбачено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків,
податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
З аналізу наведеної норми вбачається, що податкове правопорушення це діяння яке посягає на важливі для держави суспільні відносини, порушення яких є шкідливим як для держави так і суспільства.
Протиправність податкового правопорушення є діянням, яке призвело до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених Податковим кодексом України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковим Кодексом України вимагається від податкових агентів своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку, своєчасно подавати у строки податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування та усувати самостійно виявлені помилки.
З урахуванням фактичних осбтавин справи, суд приходить до висновку, що позивачем було своєчасно подано до податкового органу відповідну звітність, а також самостійно усунуто виявлені помилки, які не стосуються сумарних показників сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, сум утриманого з них податку, у зв'язку з чим бюджет не зазнав втрат, а відтак, суд приходить до висновку про необґрунтованість та недоведеність висновку податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства, у зв'язку з чим підстави для застосування штрафних санкцій до позивач відсутні.
Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводи відповідача стосвно попереднього застосування фінансових санкцій до позивача за подання до податкового органу недостовірних данних, з огляду на те, що податкове повідомлення - рішення прийняте за наслідками виявлення пореднього порушення визнано протиправним та скасовано в судовому порядку, а тому не може свідчити на користь порушення позивачем податкового законодавства.
З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для скасування рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Запоріжжі Міжрегіонального головного управління Міндоходів - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 16 грудня 2013 року у справі №808/8809/13-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим