Ухвала суду № 41950414, 16.12.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2014
Номер справи
295/12819/14-а
Номер документу
41950414
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.

Суддя-доповідач:Майор Г.І.

УХВАЛА

іменем України

"16" грудня 2014 р. Справа № 295/12819/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Майора Г.І.

суддів: Бучик А.Ю.

Шевчук С.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "24" жовтня 2014 р. у справі за позовом представника ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_4 - ОСОБА_5 15.08.2014 звернувся до Богунського районного суду м. Житомира з позовом до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання незаконними дій та протиправною бездіяльність відповідача; зобов"язання зробити нарахування, перерахунок та виплату ОСОБА_4: - різниці одноразової компенсації, передбаченої ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, з урахуванням виплаченої суми; - суми щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат за період з 01.01.2002 і до 26.07.2011, з урахуванням виплачених сум; - суми щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за період з 27.07.2011 і до моменту розгляду справи, з урахуванням виплачених сум; в подальшому нараховувати та виплачувати щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі не нижчому 5 мінімальних заробітних плат; стягнення у порядку негайного виконання суми боргу, що виник за компенсаційними виплатами за весь період.

Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 18 серпня 2014 року в поновленні строку звернення до суду з позовними вимогами за період з 01 січня 2002 року по 26 липня 2011 року та 27 липня 2011 року по 14 лютого 2014 року відмовлено.

Адміністративний позов за період в частині вимог з 01 січня 2002 року по 26 липня 2011 року та з 27 липня 2011 року по 14 лютого 2014 року - залишено без розгляду.

В частині позовних вимог за період з 15 лютого 2014 року по 15 серпня 2014 року відкрито скорочене провадження у справі.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 24.10.2014 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано неправомірними дії та бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо нарахування та виплати ОСОБА_4 допомоги на оздоровлення за 2014 рік в розмірі меншому ніж визначено частиною 4 статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира провести перерахунок та виплатити ОСОБА_4 допомогу на оздоровлення за 2014 рік відповідно до частини 4 статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати, з урахуванням проведених виплат.

В решті вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач у справі подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати і ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог з підстав, наведених у скарзі.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в УПСЗН як пенсіонер, потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 2 групи.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Закону № 796-XII .

Відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення (для інвалідів 2-ї групи) виплачується у розмірі 5 мінімальних заробітних плат за місцем проживання громадян органами соціального захисту населення.

Водночас суми, з якими здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом № 796-XII, визначалися згідно з постановою Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року. Зазначеною постановою всупереч вимогам Закону № 796-ХІІ, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.

Положення п.28 розділу II Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI, яким були внесені зміни до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" і які обмежували права громадян, щодо виплати щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства та щорічної допомоги на оздоровлення. Рішенням Конституційного суду України у справі №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано неконституційними.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, вищенаведені положення ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" є чинними у редакції до внесення змін до них Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

На даний час Закони України "Про державний бюджет України на 2011 рік", Про державний бюджет України на 2012 рік" та "Про державний бюджет України на 2013 рік" втратили чинність.

Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року, не передбачено жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Законом України №1622-VII від 31.07.2014 року, які набрали чинності з 03.08.2014 року, якими передбачений п.6-7 Прикінцевих положень про те, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення застосуванню підлягає саме ст.48 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМ України від 12.07.2005 року №562, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

За таких обставин колегія суддів залишає постанову без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "24" жовтня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Г.І. Майор

судді: А.Ю.Бучик

С.М. Шевчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10020

3- відповідачу Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира вул.Перемоги,55,м.Житомир,10014

- ,