ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
04 грудня 2014 рокусправа № 804/16444/13-а
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.
суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.
при секретарі: Фірсік Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року по справі 804/16444/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Компанії «Інсел» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії по складанню та направленню повідомлення, зобов'язання відкликати повідомлення,-
в с т а н о в и л а :
У грудні 2013 року ТОВ Компанія «Інсел» (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з позовом до ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просило визнати протиправними дії відповідача щодо призначення стосовно ТОВ Компанії «Інсел» документальної позапланової перевірки у супереч порядку, який встановлений п. 78.1.7 ст. 78 ПК України та п. 11.3 розділу 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588; визнати протиправними дії відповідача по складанню та направленню Державному реєстратору повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення шляхом перетворення ТОВ Компанії «Інсел» за формами № 26-ОПП, № 27-ОПП поза підставами, встановленими п. 11.9 розділу 11 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588; зобов'язати відповідача відкликати повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення шляхом перетворення ТОВ Компанії «Інсел» за формами № 26-ОПП, № 27-ОПП, з усім переліком причин, які значені відносно нього.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2014 року позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними дії ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області по складанню та направленню Державному реєстратору повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення шляхом перетворення ТОВ Компанії «Інсел» за формою № 27-ОПП, зобов'язано ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області відкликати повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення шляхом перетворення ТОВ Компанії «Інсел» за формою № 27-ОПП, з усім переліком причин, які зазначені відносно нього.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувала тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначав, що у разі отримання від державного реєстратора інформації про отримання ним документів юридичної особи про припинення або перетворення, у нього існує обов'язок по перевірці такої юридичної особи і у разі наявності податкового боргу або неповернення платником податків певних свідоцтв податкова інспекція направляє державному реєстратору заперечення проти реєстрації припинення юридичної особи. Апелянт вказав, що існує чіткий перелік підтавав за наявності яких у податкового органу виникає право на заперечення проти припинення юридичної особи, зокрема після опрацювання даних ТОВ Компанії «Інсел» виникли підстави для заперечень проти державної реєстрації припинення такої юридичної особи. Апелянтом вказувалось, що підстав для відкликання повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення шляхом перетворення не має, оскільки дані про таке повідомлення внесені до Єдиного державного реєстру.
Справа розглянута відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, за відсутності осіб, що беруть участь у її розгляді.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги частково суд першої інстанції виходив з того, що у податкового органу не було підстав для складання заперечень проти проведення державної реєстрації припинення шляхом перетворення, оскільки подібні повідомлення складаються у разі повного припинення діяльності юридичної особи, у разі реорганізації юридичної особи шляхом її перетворення складання повідомлення за формою № 27-ОПП не передбачено. Суд першої інстанції вказував, що ТОВ Компанії «Інсел» проводило процедуру реорганізації юридичної особи шляхом перетворення, тому складання податковою інспекцією заперечень проти такого перетворення є протиправним, зазначено, що у позивача відсутні будь-які патенти або свідоцтва які він повинен здавати до податкового органу, а отже зазначені у повідомленні підстави для заперечень не повинні застосовуватись. Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги частково вказував, що позовна вимога про визнання протиправними дії відповідача щодо призначення документальної позапланової перевірки не підлягає задоволенню з огляду на те, що у відповідача не було наміру проводити таку перевірку, наказ про призначення документальної позапланової перевірки ТОВ Компанії «Інсел» не приймався, перевірка не проводилась.
Матеріалами справи встановлено, що ТОВ Компанії «Інсел» зареєстроване як юридична особа 23.07.1996 року виконавчим комітетом Жовтневої районної ради м. Дніпропетровська, ідентифікаційний код юридичної особи 24248517. 03.07.2013 року рішенням єдиного засновника ТОВ Компанії «Інсел» ОСОБА_1 вирішено припинити дію ТОВ Компанії «Інсел» шляхом перетворення (зміни організаційно-правової форми) у приватне підприємство, встановлено, що приватне підприємство є правонаступником ТОВ Компанії «Інсел».
Відповідно до копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 04.07.2013 року державним реєстратором внесено до єдиного реєстру інформацію про рішення засновника юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації, 04.07.2013 року внесено відомості, що юридична особа перебуває в стані припинення за рішенням засновників.
ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області після отримання інформації про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про рішення засновника юридичної особи про її припинення шляхом реорганізації 16.08.2013 року складено повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи № 16245, підставою для заперечень проти припинення юридичної особи вказано: неповернення до органу державної податкової служби оригіналів документів, що видані платнику податків та його відокремленим підрозділам (свідоцтва, патенти, довідки за ф. № 4-ОПП, інші довідки тощо) і підлягають поверненню відповідно до законодавства, а також засвідчених копій цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби; інші заперечення відповідно до законодавства в межах повноважень органів державної податкової служби.
Встановлено, що державним реєстратором 21.08.2013 року внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про надходження від органів Міндоходів, Пенсійного фонду України документів (повідомлень, інформації), передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», у зв'язку з припиненням юридичної особи. 16.10.2013 року державним реєстратором за вихідним № 31477 направлено ТОВ Компанії «Інсел» повідомлення про залишення документів без розгляду з причини надходження від податкового органу заперечення проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Відповідно до ч. 1 ст. 104, ч. 1-2 ст. 106 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.
Тобто, припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення є повним припинення однієї юридичної особи, яка реорганізується та утворення нової юридичної особи яка виникає після приведення такої реорганізації.
Відповідно до ч. 1, 3, ч. 9-10 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинна подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення; підписаний головою і членами комісії з припинення юридичної особи та затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, примірник оригіналу передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, чи розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу, або їх нотаріально засвідчені копії; довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; документ про узгодження плану реорганізації з органом доходів і зборів (за наявності податкового боргу); довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування. У разі державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті перетворення документи, які передбачені абзацами четвертим - сьомим частини першої цієї статті, державному реєстратору не подаються. Державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, якщо, зокрема, від органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надійшло повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення, і воно не відкликане. Порядок залишення документів, які передбачені частинами першою та другою цієї статті, без розгляду встановлюється частиною дев'ятою статті 36 цього Закону.
Частиною 11 ст. 36 вищевказаного Закону передбачено, що про залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду голові ліквідаційної комісії або уповноваженій ним особі не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження державним реєстратором видаються (надсилається поштовим відправленням) відповідне повідомлення із зазначенням підстав залишення документів без розгляду та документи, що подавалися для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, відповідно до опису. Залишення документів, які подавалися для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду не перешкоджає голові ліквідаційної комісії або уповноваженій ним особі повторному зверненню до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення цих документів без розгляду.
Відповідно до пп. 11.1.1 п. 11.1, п. 11.2, пп. 11.3.5 п. 11.3, пп. 11.9.1 п. 11.9 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 року № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 року за № 1562/20300 (в редакції станом на час виникнення правовідносин) - юридична особа, яка перебуває у процесі припинення, подає до органу державної податкової служби за основним місцем обліку такі документи: заяву про припинення платника податків за ф. № 8-ОПП, дата якої фіксується в журналі за ф. № 6-ОПП; оригінал довідки за ф. № 4-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії). У разі направлення державному реєстратору повідомлення за ф. № 25-ОПП таке повідомлення не пізніше двох місяців з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи має бути замінено органом державної податкової служби повідомленням про проведення позапланової перевірки за ф. № 26-ОПП або повідомленням про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця) за ф. № 27-ОПП із зазначенням причин заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків згідно з підпунктом 11.9.1 пункту 11.9 цього розділу. Якщо до закінчення строку заявлення вимог кредиторами орган державної податкової служби не може видати довідку за ф. № 22-ОПП, то не пізніше завершення такого строку орган державної податкової служби зобов'язаний направити (видати) повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця) за ф. № 27-ОПП із зазначенням причин заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків згідно з підпунктом 11.9.1 цього пункту: державному реєстратору в електронній формі та на паперовому носії; платнику податків на паперовому носії з доданням рішення про відмову видачі довідки за ф. № 22-ОПП. Причинами заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків можуть бути, зокрема: неповернення до органу державної податкової служби оригіналів документів, що видані платнику податків та його відокремленим підрозділам (свідоцтва, патенти, довідки тощо) і підлягають поверненню відповідно до законодавства, а також засвідчених копій цих документів, якщо такі видавались та підлягають поверненню до органу державної податкової служби, інші заперечення відповідно до законодавства в межах повноважень органів державної податкової служби. Причини заперечень органу державної податкової служби щодо здійснення державної реєстрації припинення платника податків формуються за результатами аналізу даних про платника податків відповідних підрозділів органу державної податкової служби за основним місцем обліку та органами державної податкової служби за неосновним місцем обліку платника податків і за місцями обліку відокремлених підрозділів платника податків - юридичної особи.
Колегією суддів встановлено, що підставою для надіслання відповідачем державному реєстратору повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи є наявність у ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області відповідних заперечень, зокрема, через не повернення платником податків всіх передбачених документів та не подання відомостей відносно п. 11.2 передбачених Порядком обліку платників податків і зборів. Суд першої інстанції зробив необґрунтований висновок відносно того, що позивач не повинен повертати будь-які свідоцтва або документи до ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області. Відповідно до законодавства, під час реалізації припинення юридичної особи, виникають спеціальні відносини між платником податків та податковою інспекцією, яка з свого боку зобов'язана перевірити відсутність причин для заперечень щодо припинення юридичної особи.
Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції помилково дійшов висновку, що повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи не може надсилають контролюючим органом у разі припинення юридичної особи шляхом перетворення.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області не порушено регулюючого порядку направлення повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи. Відкликання повідомлення про наявність заперечень можливе у разі усунення ТОВ Компанією «Інсел» підстав, що є основою заперечень податкової інспекції.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновків, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід скасувати як таку, що прийнята без додержанням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Керуючись п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, ст.ст. 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року по справі 804/16444/13-а - скасувати. Прийняти нову постанову.
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Компанії «Інсел» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії по складанню та направленню повідомлення, зобов'язання відкликати повідомлення - відмовити.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Т.С. Прокопчук