КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/8800/14 Головуючий у 1-й інстанції: Костенко Д.А. Суддя-доповідач: Міщук М.С.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Коток А.О.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі за позовом ОСОБА_5 до Дніпровського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві, Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії та утриматися від вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
20 червня 2014 року ОСОБА_5 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Дніпровського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві (далі Дніпровський РВ ГУ ДМС України в м. Києві), Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві (далі ГУ ДМС України в м. Києві), в якому з урахуванням уточнення позовних вимог, просив:
- визнати дії Дніпровського РВ ГУ ДМС України в м. Києві неправомірними щодо вимоги надання квитанцій по оплаті послуг вартістю розмірі 87 грн. 15 коп. з переліку платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року;
- визнати дії Дніпровського РВ ГУ ДМС України в м. Києві неправомірними щодо вимоги надання квитанцій по оплаті 120 грн. «за бланк паспорта»;
- визнати дії Дніпровського РВ ГУ ДМС України в м. Києві неправомірними щодо вимоги надання копії паспорта громадянина України для оформлення та видачі паспорта;
- визнати дії Дніпровського РВ ГУ ДМС України в м. Києві неправомірними щодо вимоги надання письмового доручення для оформлення запиту на отримання відомостей про відсутність або наявність судимості;
- визнати дії Дніпровського РВ ГУ ДМС України в м. Києві неправомірними щодо відмови в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон в разі тимчасових поїздок на підставі поданих позивачем документів;
- зобов'язати Дніпровське РВ ГУ ДМС України в м. Києві утриматись від вимог замовляти платні послуги з переліку платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №795 від 04.06.2007 року і, відповідно утриматись від вимог здійснити оплату цих послуг задля оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, за що позивачем було сплачено державне мито;
- зобов'язати Дніпровське РВ ГУ ДМС України в м. Києві утриматись від вимог сплати платежу 120 грн., який відповідача визначає як плату «за бланк паспорта»;
- зобов'язати Дніпровське РВ ГУ ДМС України в м. Києві прийняти документи від позивача відповідно до вимог Правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №231 від 31.03.1995 року, оформити позивачу паспорт громадянина України для виїзду за кордон в разі тимчасових поїздок на підставі поданих позивачем документів та розглянути питання щодо видачі паспорта.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 вересня 2014 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ГУ ДМС України в м. Києві щодо вимоги надання квитанцій по оплаті послуг вартістю розмірі 87 грн. 15 коп. з переліку платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року.
Визнано протиправними дії ГУ ДМС України в м. Києві щодо вимоги надання квитанцій по сплаті 120 грн. за бланк паспорта.
Визнано протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві щодо вимоги надання копії паспорта громадянина України.
Визнано протиправними дії ГУ ДМС України в м. Києві щодо вимоги надання письмового доручення для оформлення запиту на отримання відомостей про відсутність або наявність судимості.
Визнано протиправними дії ГУ ДМС України в м. Києві щодо відмови позивачу в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих документів.
Зобов'язано ГУ ДМС України в м. Києві прийняти документи від позивача та розглянути питання щодо оформлення і видачі йому паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих ним документів.
Зобов'язано ГУ ДМС України в м. Києві утриматися від вимагання позивача замовляти і оплачувати послуги за оформлення паспорта вартістю 87 грн. 15 коп. з переліку платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №795 від 04.06.2007 року, та оплачувати бланк паспорта в розмірі 120 грн.
Відмовлено позивачу в задоволенні позовних вимог до Дніпровського РВ ГУ ДМС України в м. Києві.
В апеляційній скарзі про скасування постанови ГУ ДМС України в м. Києві на законність та обґрунтованість своїх вимог про необхідність оплати послуг за бланк закордонного паспорта та оплати адміністративних послуг.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, які з`явились у судове засідання та перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою подання документів для термінового оформлення та отримання паспорта для тимчасових поїздок за кордон позивач у червні 2014 року звернувся до Дніпровського РВ ГУ ДМС України в м. Києві та подав:
- заяву-анкету від 03.06.2014 року;
- паспорт громадянина України;
- оригінал і копію виданої податковим органом довідки від 08.04.2005 про прис-воєння ідентифікаційного номера;
- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
- квитанцію №17254573 від 25.02.2014 року про сплату державного мита у розмірі 340 грн.
Співробітником Дніпровського РВ ГУ ДМС України в м. Києві усно відмовлено позивачу в прийнятті його документів з підстав подання ним неповного переліку документів, а саме відсутності двох платіжних документів: про оплату платних послуг в розмірі 87 грн. 15 коп. та про оплату за бланк паспорта в розмірі 120 грн.
Задовольняючи позов частково суд першої інстанції виходив з того, що сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням міграційною службою дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка), тому міграційна служба не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції.
Порядок здійснення права громадян України на виїзд та в'їзд в Україну, оформлення документів для зарубіжних поїздок врегульований Законом України №3857-XII від 21 січня 1994 року «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (далі Закон №3857-XII).
Відповідно статті 7 Закону №3857-XII правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію положень зазначеної норми, Кабінет Міністрів України постановою № 231 від 31 березня 1995 року прийняв Правила - «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення», пунктом 10 яких затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон. Зокрема, для оформлення паспорта надаються: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Згідно із статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України № 7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» (далі Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
Відповідно до статей 2, 3 Декрету до об'єктів справляння державного мита належить, в тому числі, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн.
Разом з тим, у пункті 27 розділу І Переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №795 від 4 червня 2007 року «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання», визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн. 15 коп.
Оскільки сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка), тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.
Саме до такого висновку зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 3 грудня 2013 року (справа №21-416а/13), яка згідно із статтею 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковою для суддів при вирішенні аналогічних справ.
Отже, дії відповідачів, які виразилися у відмові в прийнятті документів, наданих позивачем для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та в домаганні сплатити додаткових витрат, окрім державного мита, є незаконними, а вимоги позивача в цій частині обґрунтованими.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, зроблених у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 вересня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
Повний текст рішення складено 18.12.2014 року
.
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.