Рішення № 41948704, 09.12.2014, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
09.12.2014
Номер справи
908/5009/14
Номер документу
41948704
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 1/36/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2014 Справа № 908/5009/14

За позовом: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, м. Запоріжжя, пр-т Леніна, 164)

до відповідача: Енергодарської міської ради Запорізької області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул.. Курчатова, буд. 11)

про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-рш від 25.06.2014 року

Суддя Немченко О.І.

Представники сторін:

від позивача - Чечель К.І.. - довіреність № 62 від 09.07.2014 р.; посвідчення № 70 від 17.06.2013 року;

від відповідача - не з'явився

СУТНІСТЬ СПОРУ:

Запорізьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулось до господарського суду Запорізької області з позовом до Енергодарської міської ради Запорізької області про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-рш від 25.06.2014 року, шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Енергодар спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 року.

Позов заявлено на підставі ст. 48, 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та ст. 17, 22, 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет» , ст. 12, 54-57 ГПК України та обґрунтований порушенням Енергодарською міською радою Запорізької області норм Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які призвели до недопущення конкуренції на ринку збирання та вивезення твердих побутових відходів.

18.11.2014 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі.

02.12.2014 р. від позивача у справі до суду надійшло нормативне обґрунтування позову, на виконання вимог суду.

08.02.2012 р. від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, у зв'язку із необхідністю надати суду роз'яснення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального-господарства на прохання Енергодарської міської ради, щодо необхідності їй визначати на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів, якщо послуга з вивезення побутових відходів у м. Енергодар є не окремою послугою, а є складовою послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій та розглянути справу, що відбудеться 09.12.2014 року без участі представника відповідача. Також у клопотанні, відповідач просить суд залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради.

09.12.2014 року від позивача надійшли документи витребувані ухвалою суду від 18.11.2014 року.

09.12.2014 року у судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився.

Суд оголосив представнику позивача клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, а також залучення у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради..

Представник позивача заперечив проти клопотання відповідача, оскільки вважає, що рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-рш від 25.06.2014 року відповідачем не оскаржувалося та набрало законної сили, а отже підлягає виконанню.

Суд відхилив клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та про залучення у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності» Енергодарської міської ради.

Стаття 75 Господарського процесуального кодексу України дозволяє суду розглянути спір за наявними у справі матеріалами, у випадку, якщо відзив на позов та витребувані судом документі не надані.

В п. 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. зазначено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Суд вважає матеріали справи достатніми для розгляду позову по суті та прийняття рішення у справі.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України по закінченні судового засідання оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

За заявою представника позивача, розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Запорізьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України за результатами дослідження ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів в територіальних межах м. Енергодар, в діях Енергодарської міської ради було виявлено ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3, ст.. 50, частиною 1 ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції на ринку збирання та перевезення твердих побутових відходів.

Розпорядженням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 21.05.2014 року № 34-р у відношенні Енергодарської міської ради було розпочато розгляд справи № 03/20-14, про що раду було повідомлено відповідним листом.

За результатами розгляду справи було встановлено, що відповідно до норм чинного законодавства, виключними повноваженнями Енергодарської міської ради було прийняти відповідне рішення щодо проведення виконавчим комітетом Енергодарської міської ради конкурсу на визначення суб'єкта господарювання, який мав надавати протягом 2013 року та 1 півріччя 2014 року на території м. Енергодар послуги з вивезення побутових відходів.

За інформацією виконавчого комітету Енергодарської міської ради (лист від 06.03.2014 року № 02-20-0945) послуги з вивезення твердих побутових відходів надає комунальне підприємство «Підприємство комунальної власності»:

- для підприємств, організацій, установ та суб'єктів господарювання - з травня 2008 року (згідно рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 16.04.2008 № 104 «Про затвердження тарифів на вивіз та захоронення твердих побутових відходів»);

- для населення - з червня 2013 ( згідно з рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 29..05.2013 № 167 «Про визначення виконавця житлово-комунальних послуг», яким КП «Підприємство комунальної власності» визначено виконавцем послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій.

Конкурс на визначення виконавця послуг з вивезення ТПВ в м. Енергодар не проводився(лист виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 27.02.2014 № 02-20/0835).

25.06.2014 року адміністративною колегією територіального відділення було прийняте рішення № 30-рш, яким визнано, що бездіяльність Енергодарської міської ради, яка полягає у неприйнятті рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Енергодар спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, що призвело до недопущення змагальності між суб'єктами господарювання за право виходу на відповідний ринок завдяки власним перевагам.

Рішенням зобов'язано Енергодарську міську раду припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Енергодар спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого Постановою КМУ від 16.11.2011 року № 1173.

Згідно рішення адміністративної колегії територіального відділення № 30-рш від 26.06.2014 року терміном виконання визначено - три місяці з дня отримання рішення.

Засвідчена копія рішення адміністративної колегії територіального відділення від 25.06.2014 №30-рш була надіслана на адресу Енергодарської міської ради рекомендованим поштовим відправленням № 6900517571892, та отримана відповідачем 01.07.2014 року.

Строк виконання рішення міськрадою - до 01.10.2014 року.

Рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-рш від 25.06.2014 року відповідачем не оскаржувалось та вступило у законну силу.

Листом від 13.10.2014 року № 02-10/4032 виконавчим комітетом Енергодарської міської ради було повідомлено, що управлінням комунальної власності підготовлено службову записку про включення питання «Про визначення управління комунальної власності Енергодарської міської ради організатором конкурсу, щодо надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Енергодар» на розгляд Енергодарської міської ради, що відбудеться у жовтні 2014 року. У разі прийняття вищезазначеного рішення, Енергодарська міська рада зобов'язувалась надіслати його на адресу Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. До теперішнього часу жодних повідомлень про прийняття рішення до тервідділення не надійшло.

У клопотанні надісланого до суду відповідачем зазначено, що оскільки послуга з вивезення побутових відходів як окрема комунальна послуга не надається мешканцям міста (копія рішення виконавчого комітету від 24.11.2014 № 320), а входить до складу послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій (копія рішення виконавчого комітету від 16.10.2008 №314 та від 29.05.2013 №167), то позивачем неправомірно прийнято рішення від 25.06.2014 року № 30-рш. Узв'язку із чим, виконавчим комітетом підготовлено звернення до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (лист від 14.11.2014 № 02-10/4453) із проханням надати роз'яснення чи потрібно Енергодарській міській раді визначати на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення ТПВ, якщо послуга з вивезення побутових відходів у м. Енергодар є не окремою комунальною послугою, а є складовою послуги з утримання будинків і споруд та при будинкових територій.

Надавши правову кваліфікацію правовідносинам сторін, з'ясувавши правову норму, яка підлягає застосуванню у спірних відносинах, суд вважає доводи позивача правомірні, а доводи відповідача такими, що спростовуються наступним:

Відповідно до ч. 1, 2, 3, 10 ст. 35-1 Закону України "Про відходи" поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.

Частиною 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 55 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Згідно з п. 3 Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1070 від 10 грудня 2008 р. (далі - Правила), власники або балансоутримувачі житлових будинків, земельних ділянок укладають договори з особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Відповідно до п. 4 Правил виконавець послуг з вивезення побутових відходів визначається на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зокрема, процедура підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту здійснюється відповідно до Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1173 від 16.11.2011 року (далі - Порядок).

Умовами п. 4 Порядку передбачено, що підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами (далі - організатор конкурсу) у порядку, встановленому законом.

Згідно з п. п. 5, 6 Порядку для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію та утворює конкурсну комісію, до складу якої входять на паритетних засадах представники організатора конкурсу, територіального органу Держспоживінспекції, підприємств житлово-комунального господарства, а також (за їх згодою) органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, власників (їх об'єднань) або наймачів, користувачів, у тому числі орендарів розміщених у межах певної території населеного пункту житлових приміщень, земельних ділянок, які не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання конкурсних пропозицій дали свою згоду бути членами конкурсної комісії.

Відповідно до п. п. 29, 30, 31 Порядку рішення про результати проведення конкурсу приймається конкурсною комісією на засіданні у присутності не менш як половини її складу відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії. Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується усіма членами комісії, що брали участь у голосуванні. Організатор конкурсу протягом не більш як п'яти робочих днів з дня проведення конкурсу вводить у дію відповідним актом рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту, межі якої були визначені умовами конкурсу, та зазначає строк, протягом якого виконавець має право надавати такі послуги, але не менш як п'ять років. У разі коли в конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозицію не було відхилено, строк, на який він визначається виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту, повинен становити 12 місяців, після чого організовується і проводиться новий конкурс. З переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту відповідно до типового договору, наведеного у додатку 2.

Таким чином, відповідно до вищевикладених норм чинного законодавства визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють в межах території м. Енергодар збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами є виключною компетенцією Енергодарської міської ради, яка як орган місцевого самоврядування повинна виконувати покладені на неї законом повноваження.

Частиною 1 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Так, з матеріалів справи вбачається, що рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.06.2014 року № 30-рш у справі № 03/20-14 відповідачем у визначений законодавством строк не оскаржене, а отже є чинним та обов'язковим до виконання. Тому доводи відповідача щодо неправомірності прийнятого рішення від 25.06.2014 року є необґрунтованими.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Аналогічні положення містить також ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" № 3659-ХІІ від 26.11.1993 року.

Стаття 33 ГПК України зобов'язує сторін довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до вимог статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Втім, ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили і оцінюються судом в розумінні вимог статті 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Факт вчинення відповідачем порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 3 ст. 50, ч. 1 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", а також невиконання останнім рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25.06.2014 року № 30-рш у справі № 03/20-14 підтверджений матеріалами справи.

Відповідачем не спростований факт порушення законодавства про захист економічної конкуренції, не надані докази оскарження рішення, а також станом на час розгляду справи доказів виконання вказаного рішення з боку Енергодарськоїміської ради Запорізької області, а саме проведення конкурсу на визначення суб'єкта господарювання виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах м. Енергодар спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, не надано.

Таким чином, вимоги позивача про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-рш від 25.06.2014 року шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Енергодар спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, нормативно обґрунтовані, документально підтверджені і підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно пункту 12 статті 5 Закону України «Про судовий збір» Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення у справах, що вирішуються на підставі законодавства про захист економічної конкуренції та законодавства про здійснення державних закупівель звільняються від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету.

На підставі викладеного, керуючись ст. 35-1 Закону України "Про відходи", ч. 1 ст. 10, п. 55 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч. 1 ст. 15, п. 3 ст. 50, ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", ст. ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82, 84, ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Енергодарську міську раду Запорізької області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул.. Курчатова, буд. 11, код ЄДРПОУ 04526934) виконати рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-рш від 25.06.2014 року у справі № 03/20-14, шляхом прийняття рішення щодо визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які б здійснювали вивезення твердих побутових відходів в межах м. Енергодар спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, згідно Порядку проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року № 1173. Видати наказ.

3. Стягнути з Енергодарської міської ради Запорізької області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 11, код ЄДРПОУ 04526934, з рахунків, встановлених державним виконавцем при виконанні судового рішення) на користь Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район); банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; р/р № 31215206783007; код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку - 206) судовий збір в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. Видати наказ.

Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, « 15» грудня 2014 року.

Суддя О.І. Немченко

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.