Ухвала суду № 41946321, 02.12.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2014
Номер справи
642/3037/14-а
Номер документу
41946321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2014 р.Справа № 642/3037/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Донець Л.О.

Суддів: Бартош Н.С. , Мельнікової Л.В.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 17.10.2014р. по справі № 642/3037/14-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

04.04.2014 року, ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач-1), в якому просить зобов"язати відповідача у відповідності до ст.2 Порядку виконання постанови Кабінету Міністрів УКраїни від 20.01.1997 року №51 враховувати позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС 1 категорії з 18.02.2011 року записом пенсійної справи; провести перерахунок щомісячної пенсії у відповідності до приписів ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війської служби та деяких інших осіб ", ст.13 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210.

Постановою Ленінського районного суду м.Харкова від 17 жовтня 2014 року відмовлено у задоволенні позову.

Позивач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу в якій просить суд апеляційної інстанції постанову Ленінського районного суду м.Харкова від 17 жовтня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову якою задовольнити позов.

Зазначає, що відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції не врахував, положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війської служби та деяких інших осіб", фактичні обставини справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач знаходиться у відповідача на пенсійному обліку, як отримувач пенсії у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війської служби та деяких інших осіб", та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю у відповідності до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадня, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

08.01.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії.

07.02.2014 року відповідачем відмовлено позивачу у задоволенні заяви.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов до висновку про те, що позивач має статус учасника ліквідації наслідкві аварії на Чорнобильскій АЕС, у зв"язку із участю у ліквідації інших ядерних аварій, тоді як приписи статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" обумовлює надання максимального розмірку пенсій лише особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби та деяких інших осіб", максимальний розмір пенсії, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення, а особам,які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1 у розмірі 100 %, до категорії 2 - 95%.

Згідно до ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасники ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС - громадяни,які брали безпосередньо участь у ліквідації аварії та її наслідків та потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни,яключаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення.

Частини 3,4 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", говорять, що громадяни,які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, належать до 1, 2 або 3 категорії.

Підставою для відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії стали відсутність відомостей про участь позивача під час проходження служби у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що надані до справи документи вказують на отримання позивачем статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки під час проходження військової служби приймав участь і ліквідації інших ядерних аварій, а не безпосередньо на Чорнобильскій АЕС.

Апеляційна скарга не містить спростувань даних доводів.

За наведених обставин, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позову, та апеляційної скарги та скасування судового рішення.

Стосовно частини позовних вимог про здійснення перерахунку пенсії у відповідності до вимог п.13 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадня, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , то колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується в таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам І групи - 50%;інвалідам II групи - 40%; інвалідам III групи - 30%; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: з 1 січня 2012 року: інвалідам І групи - 30%; інвалідам II групи - 20%; інвалідам III групи - 15%; з 1 липня 2012 року: інвалідам І групи - 36%; інвалідам II групи - 24%;інвалідам III групи - 18%.

Відповідно до Закону «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлені такі показники прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у 2013 році: з 1 січня - 894 гривні, з 1 грудня - 949 гривень.

У разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи, що виплачують пенсії, здійснюють перерахунок щомісячної додаткової пенсії з огляду на цей прожитковий мінімум.

У відповідності до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення " № 112, 25.03.2014 року, внесено зміни у Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабміну від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» : щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров2ю, відповідно до закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, що належать до категорій 1, виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: особам, що належать до категорій 1:

з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам І групи - 474,5 грн.; інвалідам II - 379,6 грн.; інвалідам III групи -284,70 грн.;

для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв"язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: інвалідам І групи - 341,64 грн.; інвалідам II - 227,76 грн.; інвалідам III групи - 170,82 грн.

На підставі статті 10 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження в 1986- 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а в 1988- 1990 роках - не менш ніж 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені в зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менш ніж 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Як свідчать матеріали справи, позивачу як учаснику ліквідації ядерно-радіаційної аварії на підводному човні "К-431" встановлено 1 категорію як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи та на підставі постанови Кабінету Міністрів від 02.12.1992 року №674 «Про Порядок віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї або постраждали за інших обставин від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Матеріали справи свідчать про те, що при нарахуванні пенсійних виплат відповідач дотримувався приписів постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Апеляційна скарга не містить спростувань висновків суду.

За таких обставин, колегія суддів не вбачає підстав для скасування судового рішення в цій частині.

З приводу частини позовних вимог про зобов"язання відповідача вважати статус позивача учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскькій АЕС 1 категорії з 18.02.2011 року із записом у пенсійній справі, то колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до ч. 1ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

На підставі ч.2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про: скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії; зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача коштів; тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Виходячи із викладених вище норм КАС України, колегія суддів дійшла до висновку, що обраний позивачем спосіб захисту свого права не дає підстав для задоволення даної частини позову.

Відповідно ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановленні під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Згідно до п.1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Колегія суддів, дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції не підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 17.10.2014р. по справі № 642/3037/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Донець Л.О.Судді Бартош Н.С. Мельнікова Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 08.12.2014 р.