Постанова № 41944251, 12.11.2014, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2014
Номер справи
807/3004/14
Номер документу
41944251
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

12 листопада 2014 рокум. Ужгород№ 807/3004/14 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Скраль Т.В.,

при секретарі - Стенавська А.М.,

за участю:

позивача: Хустського міжрайонного прокурора - представник Левкулич В.І.,

відповідача: Закарпатського обласного центру зайнятості - представник Козак М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Хустського міжрайонного прокурора до Закарпатського обласного центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчини певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

22 вересня 2014 року, Хустський міжрайонний прокурор звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Закарпатського обласного центру зайнятості про визнання бездіяльності Закарпатського обласного центру зайнятості щодо невжиття заходів стосовно усунення виявлених порушень прокуратурою порушень Закону України «Про адміністративні послуги» протиправною та зобов'язати Закарпатський обласний центр зайнятості повторно розглянути подання Хустського міжрайонного прокурора від 09.07.2014 року із врахуванням вимог Закону «Про адміністративні послуги» та іншого законодавства, що регулює надання адміністративних послуг.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Хустською міжрайонною прокуратурою на виконання протоколу №8 оперативної наради у прокурора Закарпатської області від 16.05.2014 року у липні поточного року проведено перевірку додержання вимог Закону України "Про адміністративні послуги " щодо порядку надання адміністративних послуг Хустським міськрайонним центром зайнятості. Проведеною перевіркою встановлено, що мають місце порушення зазначених вимог Закону України "Про адміністративні послуги" в діяльності працівників Хустського міськрайонного центру зайнятості. Центри зайнятості надають послуги шляхом надання чи відмову у наданні статусу безробітного, тому вказані дія підтверджує певний юридичний статусу особи ( п.3 ст.3 Закону «Про адміністративні послуги». За приписами ч.2 ст. 6 Закону України «Про адміністративні послуги» визначено, інформацію про зміст адміністративних послуг. Вказана вимога поширюється на всі органи, філії, структурні підрозділи, які повинні надавати такі послуги та територіальні центри зайнятості становлять єдину систему в Україні, які здійснюють свою діяльність на підставі Закону України «Про зайнятість населення». 09 липня 2014 року Директору Закарпатського обласного центру зайнятості Фущичу Ю.І. міжрайонним прокурором внесено подання про усунення порушень вимог Закону України «Про адміністративні послуги». 02 вересня 2014 року прокуратуру повідомлено про розгляд подання та відсутність правових підстав для розгляду даного подання. На підставі викладеного позивач таку бездіяльність вважає неправомірною та просить суд задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав наведених у позовній заяві.

Представник відповідача заперечив проти позову, з мотивів наведених у письмових запереченнях. Зокрема, вказав, що відповідно до частини 3 статті 3 Закону України "Про адміністративні послуги", вимоги цього Закону поширюються на надання суб'єктом надання адміністративних послуг витягів та виписок з реєстрів, свідоцтв, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт. Хустський міськрайонний центр зайнятості не є володільцем та розпорядником баз даних щодо об'єктів рухомого чи нерухомого майна і жодних документів, про які йдеться в частині 3 статті 3 Закону України "Про адміністративні послуги", не видає, а тому дія вказаного Закону на діяльність центру зайнятості не поширюється, та зауважив, що Хустський міськрайонний центр зайнятості є суб'єктом надання соціальних послуг, перелік яких визначено статтею 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Відповідач звертає увагу суду на те, що відповідно до пункту 2 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та пункту 5 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про зайнятість населення" до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Тобто, Закон України "Про адміністративні послуги" суперечить Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Закону України "Про зайнятість населення", а тому на діяльність державної служби зайнятості не поширюється.

Враховуючи викладене представник відповідача просить суд відмовити у задоволені позовних вимог в повному обсязі.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що Хустською міжрайонною прокуратуро проведено перевірку додержання вимог Закону України "Про адміністративні послуги" щодо порядку надання адміністративних послуг Хустським міськрайонним центром зайнятості.

Проведеною перевіркою встановлено, що мають місце порушення норми Закону України "Про адміністративні послуги" в діяльності працівників Хустського міськрайонного центру зайнятості внаслідок неналежного виконання своїх обов'язків службовими особами центру зайнятості.

09.07.2014 року, із вказаних підстав, Хустською міжрайонною прокуратурою внесено подання директору Закарпатського обласного центру зайнятості Фущичу Ю.І., про усунення порушень вимог Закону України "Про адміністративні послуги", ( а.с. 11- 13).

Як слідує яз змісту внесеного подання, всупереч вимогам Закону «Про адміністративні послуги», у приміщенні не облаштовано у місцях прийому суб'єктів звернення інформаційних стендів із зразками відповідних документів та інформації в обсязі достатньому для отримання адміністративної послуги без сторонньої допомоги. При опрацюванні офіційного веб-сайту Закарпатського регіонального центру зайнятості, наявна інформація про порядок надання відповідних адміністративних послуг, наявні технологічна ті інформаційна картки, однак дані щодо режиму доступу до приміщення, в якому проводиться прийом суб'єктів звернення, наявність сполучення громадського транспорту, під'їзних шляхів та місць паркування не має, що позбавляє громадян до вільного доступу до інформації про отримання адміністративних послуг; прийом громадян лише у робочі дні; не облаштована скринька для висловлення суб'єктами звернень зауважень і пропозицій щодо якості надання адмінпослуг. Допущення вказаних порушень закону спричиняє суттєві ускладнення у реалізації суб'єктом звернення права на безоплатне отримання інформації про адміністративні послуги, про порядок надання таких послуг, а також висловлення зауважень

Так, згідно зі ст. 1, ч. 1 ст. 5, п. 1 ч. 3 ст. 20, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Згідно п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про прокуратуру", предметом нагляду за додержанням і застосуванням законів є, в тому числі, відповідність актів, які видаються всіма органами, підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами, вимогам Конституції України та чинним законам; додержання законів, що стосуються, зокрема, економічних відносин. Згідно ч. 2 цієї статті, перевірка виконання законів проводиться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності приводів - також з власної ініціативи прокурора.

Статтею 20 Закону України "Про прокуратуру", встановлено, що при виявлені порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право, в тому числі, вносити подання.

Згідно ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", подання - це акт реагування прокурора на виявлені порушення закону з вимогою (вимогами) щодо: усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли; притягнення осіб до передбаченої законом відповідальності; відшкодування шкоди; скасування нормативно-правового акта, окремих його частин або приведення його у відповідність із законом та/або припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб.

Відповідний прокурор має бути повідомлений про результати розгляду подання та вжиті заходи у визначений ним строк, що обчислюється з дня отримання подання та не може бути меншим 10 днів.

У разі відхилення подання в цілому чи частково або неповідомлення прокурора про результати розгляду подання, а також якщо подання не вносилося, прокурор може звернутися до суду щодо: 1) визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; 2) визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; 3) визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Закон України "Про адміністративні послуги" - визначає правові засади реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері надання адміністративних послуг. За приписами статті 2 цього закону, дія цього Закону поширюється на суспільні відносини, пов'язані з наданням адміністративних послуг.

У відповідності до вимог п.3 ст.1 вказаного Закону, суб'єктом надання адміністративної послуги - є орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

Статтею 6 Закону визначено, що суб'єкти звернення мають право на безоплатне отримання інформації про адміністративні послуги та порядок їх надання, що забезпечується шляхом надання їм безоплатного доступу до Реєстру адміністративних послуг, розміщеного на Урядовому порталі, функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки та інформування таких суб'єктів через засоби масової інформації.

Суб'єкти надання адміністративних послуг зобов'язані забезпечити:

1) облаштування у місцях прийому суб'єктів звернень інформаційних

стендів із зразками відповідних документів та інформації в обсязі, достатньому для отримання адміністративної послуги без сторонньої допомоги;

2) створення та функціонування веб-сайтів, на яких розміщується інформація про порядок надання відповідних адміністративних послуг, режим доступу до приміщення, в якому здійснюється прийом суб'єктів звернень, наявність сполучення громадського транспорту, під'їзних шляхів та місць паркування;

3) здійснення посадовими особами прийому суб'єктів звернень згідно з графіком, затвердженим керівником відповідного суб'єкта надання адміністративних послуг. Кількість годин прийому суб'єктів звернень має становити не менше 40 годин на тиждень, у тому числі в суботу - не менше шести годин;

4) надання суб'єкту звернення, який звернувся за допомогою засобів

телекомунікації (телефону, електронної пошти, інших засобів зв'язку), інформації про порядок надання адміністративних послуг;.

5) видання довідково-інформаційних матеріалів про адміністративні послуги та безоплатне поширення таких матеріалів у приміщеннях, в яких : здійснюється прийом суб'єктів звернень;

6) облаштування скриньки для висловлення суб'єктами звернень зауважень і пропозицій щодо якості надання адміністративних послуг, проведення щорічного аналізу таких зауважень і пропозицій, вжиття відповідних заходів.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про адміністративні послуги" - при наданні адміністративних послуг суб'єктом надання на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.

Технологічна картка адміністративної послуги повинна містити інформацію про порядок надання адміністративної послуги.

У технологічній картці адміністративної послуги повинні зазначатися:

1) етапи опрацювання звернення про надання адміністративної послуги;

2) відповідальна посадова особа;

3) структурні підрозділи, відповідальні за етапи (дію, рішення);

4) строки виконання етапів (дії, рішення).

Проведеною перевіркою встановлено, що мають місце порушення зазначених вимог Закону України "Про адміністративні послуги" в діяльності працівників Хустського міськрайонного центру зайнятості.

У відповіді про розгляд подання від 02.09.2014 за №1785-13 Закарпатський обласний центр зайнятості вказує, що Хустський міськрайонний центр зайнятості не є володільцем та розпорядником баз даних щодо об'єктів рухомого чи нерухомого майна і жодних документів, про які йдеться в ч. З ст. З Закону України "Про адміністративні послуги" не видає, а тому дія вказаного Закону на діяльність центру зайнятості не поширюється.

На вказані доводи суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 5 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року №198, статус безробітного надається особам з першого дня реєстрації у центрі зайнятості на підставі заяви у разі відсутності підходящої роботи, підбір якої здійснюється відповідно до статті 46 Закону України "Про зайнятість населення".

Рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається не пізніше ніж протягом семи календарних днів з дня подання особою заяви про надання статусу безробітного.

Адміністративна послуга - це результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону (п.1 ст.1 Закону України "Про адміністративні послуги").

Отже, суд погоджується доводами позивача, що центри зайнятості надають адміністративні послуги шляхом надання чи відмову у наданні статусу безробітного, а отже вказана дія підтверджує певний юридичний статус особи (п. З ст. З Закону України "Про адміністративні послуги"). Крім того, отримавши статус безробітного, особа має право на отримання допомоги по безробіттю.

Разом з тим, ч.2 ст.6 Закону України "Про адміністративні послуги" визначено, що саме суб'єкти надання адміністративних послуг зобов'язані забезпечити. Вказана вимога закону поширюється на всі органи, філії, структурні підрозділи, які повинні надавати такі послуги, оскільки територіальні центри зайнятості становлять єдину систему в Україні, які здійснюють свою діяльність на підставі Закону України "Про зайнятість населення".

У випадку, якщо громадянин звернеться до Хустського міськрайонного центру зайнятості з приводу отримання адміністративних послуг, то він повинен отримати повну та об'єктивну інформацію про надання такої послуги у будь-якому територіальному центрі зайнятості.

Щодо доводів відповідача визначених у листі про розгляд подання ( а.с.14) від 02 вересня 2014 року, відповідач зазначає, що Закон України "Про адміністративні послуги" суперечить Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Закону України "Про зайнятість населення", і тому на діяльність державної служби зайнятості не поширюється, оскільки за п.2 розділу VIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пункту 5 розділу ХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про зайнятість населення» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону, що відповідач вбачає у тому що Хустський міськрайонний центр зайнятості є суб'єктом надання соціальних послуг, перелік яких визначено статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а отже не є надавачем адміністративних послуг.

На що суд зауважує, що статті 3 Закону України «Про адміністративні послуги» визначає законодавство у сфері надання адміністративних послуг, де законодавство у сфері надання адміністративних послуг складається з Конституції України, цього та інших законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері надання адміністративних послуг. За частиною другою даної норми, надання адміністративних послуг здійснюється відповідно до цього Закону з урахуванням особливостей, визначених законами, які регулюють суспільні відносини у відповідних сферах, а отже, в тому числі, як у сфері соціальних так і в сфері адміністративних послуг.

Вимоги цього Закону поширюються на надання суб'єктом надання адміністративних послуг витягів та виписок з реєстрів, свідоцтв, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.

У зв'язку з тим, що центри зайнятості, згідно Указу Президента України "Про Державну службу зайнятості України" від 16.01.2013, входять до системи органів виконавчої влади, а тому утворюють єдину систему.

Щодо доводів відповідача, що Хустський міскрайонний центр зайнятості, який діє у складі Державної служби зайнятості, не є суб'єктом надання адміністративних послуг з тих підстав, що серед суб'єктів надання адміністративних послуг, розміщених на порталі, вказано Міністерство соціальної політики України та Державна служба зайнятості України та на Порталі «Послуги суб'єкта» стосовно Державної служби зайнятості України на порталі зазначено: «Не встановлено».

На що суд вважає за необхідне зазначити, що Статтею 6 Закону «Про адміністративні послуги» визначено, що суб'єкти звернення мають право на безоплатне отримання інформації про адміністративні послуги та порядок їх надання, що забезпечується шляхом надання їм безоплатного доступу до Реєстру адміністративних послуг, розміщеного на Урядовому порталі, функціонування цілодобової Урядової телефонної довідки та інформування таких суб'єктів через засоби масової інформації.

За частиною 1 статті 17 Закону України «Про адміністративні послуги», надання адміністративних послуг в електронній формі та доступ суб'єктів звернення до інформації про адміністративні послуги з використанням мережі Інтернет забезпечується через єдиний державний портал адміністративних послуг, який є офіційним джерелом інформації про надання адміністративних послуг в Україні.

Отже, в Україні функціонує Єдиний державний портал адміністративних послуг ( далі Портал) де розміщено перелік всіх суб'єктів, які надають адміністративні послуги, що надаються в державі, однак, суд зазначає, що на час розгляду даної справи в суді Портал ( електронна адреса: poslugy.gov.ua) не працює.

Однак, за приписами статті 9 цього Закону, визначено порядок надання адміністративних послуг, де адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг.

Суд звертає увагу відповідача, що частиною четвертою, визначено, що заява на отримання адміністративної послуги (далі - заява) подається в письмовій чи усній формі. Письмова заява може бути подана суб'єкту надання адміністративної послуги особисто, надіслана поштою або у випадках, передбачених законом, за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку. Отже, законодавцем, статтями 6 та 9 Закону «Про адміністративні послуги», чітко врегульовано всі види звернень заявника та шлях надання суб'єктом надання адміністративних послуг, де використання мережі Інтернет забезпечує лише право отримання адміністративних послуг в електронній формі та не може свідчити про відсутність у відповідача такого обов'язку.

У свою чергу, інформація про адміністративні послуги, порядок їх надання мають міститися в інформаційних та технологічних картках адміністративних послуг, порядок складання яких передбачено ст. 8 Закону. При цьому, Закон зобов'язує суб'єкта надання адміністративних послуг, яким також є відповідач та його територіальні органи, затвердити інформаційні і технологічні картки на кожну адміністративну послугу, яку він надає. Інформаційна картка адміністративної послуги розміщується суб'єктом надання адміністративних послуг на його офіційному веб-сайті та у місці здійснення прийому суб'єктів звернень.

Згідно з наданою відповідачем інформацією, із загальної кількості адміністративних послуг, що надаються Міністерством соціальної політики України - 4.

На момент проведення перевірки інформація про такі послуги та відповідні картки Хустського міськрайонного центру зайнятості відсутні. Однак, як виявлено у ході перевірки, у період із 09 липня 2014 року по дату звернення позивача до суду з позовом відповідачем не забезпечено надання адміністративних послуг згідно з вимогами чинного законодавства.

Отже, враховуючи вищенаведене, згідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України.

У відповідності до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Відповідно до статті 71 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на встановлені обставини справи, враховуючи законодавчі вимоги, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення в частині зобов'язання Закарпатського обласного центру зайнятості повторно розглянути подання Хустського міжрайонного прокурора від 09.07.2014 року із врахуванням вимог Закону «Про адміністративні послуги».

Щодо вимоги позивача про визнання бездіяльності Закарпатського обласного центру зайнятості щодо невжиття заходів стосовно усунення виявлених порушень прокуратурою порушень Закону України «Про адміністративні послуги» протиправною, то судом встановлено, що Подання від 09.07.2014 року Закарпатським обласним центром зайнятості розглянуто та 02 вересня 2014 року повідомлено Хустського міжрайонного прокурора про результати розгляду такого, виходячи із предмету адміністративного позову, суд констатує, що у діях відповідача відсутня бездіяльність, що ним доведено у межах даної адміністративної справи належними та допустимими доказами, а відтак позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 160, 163, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Хустського міжрайонного прокурора до Закарпатського обласного центру зайнятості про визання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчини певні дії - задоволити частково.

2. Зобов'язати Закарпатський обласний центр зайнятості повторно розглянути подання Хустського міжрайонного прокурора від 09.07.2014 року із врахування вимог Закону України "Про адміністративні послуги" та іншого законодавства, що регулює надання адміністративних послуг.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 17 листопада 2014 року.

СуддяТ.В. Скраль