КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2321/14 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В. П. Суддя-доповідач: Беспалов О.О.
У Х В А Л А
Іменем України
11 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Беспалова О. О.
суддів: Губської О. А., Грибан І. О.
за участю секретаря: Тур В. В.
представника прокуратури П'яних М. Є., представника позивача Резніченко О. Ю., представника відповідача Самелюк К. О., представника третьої особи Маковської Т. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу прокуратури Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 квітня 2014 р. у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кронос" до Київської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги про зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ТОВ "Кронос" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (з урахуванням уточнених позовних вимог) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання Київської міської ради поновити договір оренди про право тимчасового користування частиною земельної ділянки від 01.09.1999 р. загальною площею 1 га, розташованої у Деснянському районі м. Києва по вул. Братиславській, 3, терміном на 10 років.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 квітня 2014 р. позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, прокуратура в інтересах відповідача подала апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на її думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою позовні вимоги залишити без задоволення у повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні Київського апеляційного адміністративного суду 06.11.2014 р. ухвалено колегією суддів залучити до справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Київську міську клінічну лікарню швидкої медичної допомоги.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду - без змін з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, між ТОВ "Кронос" та Київською міською клінічною лікарнею швидкої медичної допомоги укладено 01.09.1999 року договір оренди про право тимчасового користування земельною ділянкою (в тому числі на умовах оренди), загальною площею 7755 кв.м, розташованою у Деснянському районі м. Києва по вул. Братиславській, 3.
Згідно акту прийому-передачі від 01.09.1999 року вищевказана земельна ділянка передана в тимчасове користування ТОВ "Кронос" для встановлення торгових столів, навісів, тимчасових споруд для торгівлі продуктами харчування.
Відповідно до доповнення № 2 від 02.09.2003 року до Договору оренди, укладеного та підписаного сторонами, термін оренди продовжено за згодою сторін до 02.09.2013 року, площу орендованої земельної ділянки збільшено до 10 000 кв.м., про що складено акт прийому-передачі від 15.10.2003 року.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач у зв'язку з закінченням строку оренди звертався до відповідача із клопотаннями про продовження строку оренди, проте, клопотання були розглянуті не відповідачем, а департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), та позивачу надіслано відповіді листами від 09.10.2013 року № 057023-21336 та від 16.10.2013 року № 057023-21798 (а. с. 35, 38).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
За змістом ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Згідно із п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до положень ч. 1. ст. 2, ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, які, у свою чергу, регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі регулювання земельних відносин належить, зокрема розпорядження землями комунальної власності; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Частина 1 статті 122 Земельного кодексу України визначає, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Повноваження сільських, селищних, міських рад у сфері земельних правовідносин визначено статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в України", згідно якої питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Зважаючи на дані норми, колегія суддів вбачає, що відповідачем вчинення бездіяльність по відношенню до звернень позивача, оскільки, питання передачі землі в оренду мало бути вирішене на пленарному засіданні Київської міської ради.
Твердження відповідача про неподання позивачем повного пакету документів, необхідних для прийняття позитивного рішення Київської міською радою, а тому неможливість винесення такого питання на пленарне засідання, колегією суддів не приймається з огляду на те, що питання достатності підстав для задоволення клопотання про передачу в оренду земельної ділянки, в тому числі достатності обсягу документів, може бути вирішене виключно територіальною громадою в особі депутатів міської ради.
Таким чином, доводи апеляційної скарги прокуратури не спростовують висновків суду першої інстанції та апеляційним судом відхиляються.
Згідно статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу прокуратури Деснянського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 квітня 2014 р. у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кронос" до Київської міської ради про зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 квітня 2014 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя О. О. БеспаловСуддя І. О. ГрибанСуддя О. А. Губська (Повний текст ухвали виготовлено 16.12.2014 р.)
Головуючий суддя Беспалов О.О.
Судді: Грибан І.О.
Губська О.А.