ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
03 грудня 2014 року Справа № 813/7788/14
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кузан Р.І. перевіривши матеріали адміністративного позову Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства “Олеський завод мінеральних вод” про анулювання спеціального дозволу, -
в с т а н о в и в:
Державна служба геології та надр України звернулась у Львівський окружний адміністративний суд з позовом до Приватного акціонерного товариства “Олеський завод мінеральних вод” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4303 від 19.07.2007 року.
Разом з позовом позивачем долучено клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду. Вказане клопотання мотивне тим, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 03.10.2014 року залишено без розгляду адміністративний позов Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства “Олеський завод мінеральних вод” про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4303 від 19.07.2007 року та одночасно роз’яснено право повторного звернення до адміністративного суду після обґрунтування поважності причин пропуску звернення до суду. Позивач вважає, що при зверненні до суду з вказаним позовом слід застосовувати загальний строк, передбачений ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме – шість місяців. В обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду вказує, що відповідачем не виконано вимоги припису від 11.07.2014 року № 02-01/06/2014-28/у-127 та не надано у строк до 17.07.2014 року інформації та матеріалів, що підтверджують дотримання ним законодавства про надра під час здійснення видобування мінеральних вод. У зв’язку з цим, Держгеонадрами України заплановано проведення повторної перевірки відповідача.
Однак, через наявні в законодавстві обмеження щодо проведення перевірок суб’єктів господарювання, така перевірка проведена не була. Тому, робочою групою для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціального дозволу на користування надрами (надалі – Робоча група), прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 11-14 від 14.08.2014 року щодо анулювання спеціального дозволу відповідачу в судовому порядку.
У зв’язку з цим, позивач в клопотанні просить:
- визнати причини пропуску Державною службою геології та надр України строку для звернення до адміністративного суду з даним позовом поважними та поновити даний строк.
- прийняти позов Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «Олеський завод мінеральних вод» до розгляду.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом
Частиною 1 статті 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до абзацу 2 статті 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України № 391/2011 від 06.04.2011 року.
Згідно з підпунктом 18 пункту 4 Положення - Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.
Відповідно до пункту 15 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 14.12.2011 року за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства. Два примірники зазначеного акта підписуються в останній день відповідної перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю, які її проводили, та надрокористувачем.
Згідно з пунктом 16 цього Порядку у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.
Відповідно до частини 3 статті 6 КАС України суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Згідно з абзацом 2 пункту 2 частини 7 ст. 4-1 Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарського діяльності” дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутись до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності здійснення суб'єктом господарюванням певних дій щодо провадження господарського діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Пунктом 5 частини 1 статті 183-2 КАС України встановлено, що скорочене провадження застосовується в адміністративних справах, зокрема щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), дозвільної системи у сфері господарської діяльності, якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Відповідно до положень абзацу 2 частини 1 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень щодо справ, зазначених у пункті 5 частини 1 статті 183-2 цього Кодексу, встановлюється 15-денний строк, який обчислюється з дня виявлення суб'єктом владних повноважень підстав для звернення до адміністративного суду.
З долучених до позовної заяви документів встановлено, що 02.03.2012 року позивачем проведено перевірку дотримання ПрАТ “Олеський завод мінеральних вод” вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні), під час якої виявлено порушення законодавства у сфері надрокористування, про що викладено в акті № 17. Західним міжрегіональним територіальним сектором Департаменту державного геологічного контролю скеровано подання № 3 від 05.03.2012 року про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 4303 від 19.07.2007 року, наказом № 168 від 26.04.2012 року Держгеонадра України зупинено дію спеціального дозволу, та надано 21 календарний день для усунення виявлених порушень ПрАТ “Олеський завод мінеральних вод”.
Наказом № 374 від 01.08.2012 року термін на усунення порушень продовжено до 01.10.2012 року. Оскільки порушення не усунено, 09.11.2012 року Західним міжрегіональним територіальним сектором Департаменту державного геологічного контролю було внесено подання № 42 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4303 від 19.07.2007 року. Проте наказом № 561 від 19.11.2012 року Держгеонадра України продовжено термін для усунення виявлених порушень на 21 календарний день. Оскільки ПрАТ “Олеський завод мінеральних вод” частково усунуло порушення, наказом № 118 від 11.03.2013 року продовжено термін для усунення порушень до 01.05.2013 року та наказом № 420 від 09.08.2013 року до 01.11.2013 року.
Оскільки станом на 15.11.2013 року ПрАТ “Олеський завод мінеральних вод” не надало інформації та матеріалів, які підтверджують факт усунення порушень вимог законодавства - Західним міжрегіональним територіальним сектором Департаменту державного геологічного контролю внесено подання № 76 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4303 від 19.07.2007 року. Проте наказом № 586 від 22.11.2013 року Держгеонадр України продовжено термін для усунення виявлених порушень до 15.02.2014 року.
З метою перевірки стану усунення відповідачем порушень, які стали причиною зупинення дії спецдозволу, Західним міжрегіональним територіальним сектором Департаменту державного геологічного контролю з 07.07.2014 року по 11.07.2014 року проведено позапланову перевірку. Як встановлено з акта № 02-01/06/2014-28/у-127 від 11.07.2014 року посадових осіб Департаменту держгеоконтролю Держгеонадр України не допустили до проведення перевірки. Приписом №601-14/02 від 11.07.2014 року зобов’язано відповідача в строк до 17.07.2014 року надати інформацію та матеріали, що підтверджують дотримання суб’єктом господарювання законодавства про надра під час здійснення видобування мінеральних лікувально-столових вод для внутрішнього застосування в лікувальних цілях та промислового розливу.
У зв’язку із ненадходженням від ПрАТ “Олеський завод мінеральних вод” жодних матеріалів по виконанню припису №601-14/02 від 11.07.2014 року та ненаданням жодної інформації про усунення порушень, що призвели до зупинення дії спецдозволу, Західним міжрегіональним територіальним сектором Департаменту державного геологічного контролю винесено подання № 640-14/02 від 21.07.2014 року про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4303 від 19.07.2007 року.
Робочою групою Державної служби геології та надр України для попереднього розгляду питань продовження строку дії, переоформлення, внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами, зупинення, поновлення дії, анулювання спеціального дозволу на користування надрами 14.08.2014 року прийнято рішення про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4303 від 19.07.2007 року, виданого ЗАТ «Олеський завод мінеральних вод».
Таким чином, строк звернення позивачем до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами слід обраховувати з 14.08.2014 року.
Судом встановлено, що вперше з зазначеним позовом Державна служба геології та надр України звернулась в суд 30.09.2014 року, тобто з пропуском встановлено Кодексом адміністративного судочинства України 15-ти денного строку звернення до суду. Доказів поважності пропуску цього строку позивач не надав.
При цьому, суд критично оцінює посилання позивача щодо того, що до вказаних правовідносин застосовується шестимісячний строк звернення до суду, оскільки положеннями Кодексу про адміністративне судочинство України встановлений інший (спеціальний) строк, для звернення до адміністративного суду, ніж встановлений статтею 99 Кодексу про адміністративне судочинство України.
Наведені в клопотанні доводи суд не вважає достатньо обґрунтованими, а тому відсутні підстави для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду.
Згідно з імперативною нормою частини 1 статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява відповідно до частини 2 статті 100 КАС України може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
А тому, з урахуванням того, що відповідно ч.3 ст. 99 Кодексу про адміністративне судочинство України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, оскільки позивачем не долучено доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд приходить до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 7 Закону України “Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням).
Керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 165, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя –
у х в а л и в :
Позовну заяву Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства “Олеський завод мінеральних вод” про анулювання спеціального дозволу - залишити без розгляду.
Повернути Державній службі геології та надр України судовий збір в сумі 73,08 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення № 690 від 25.11.2014 року.
Особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кузан Р.І.