Постанова № 41902378, 04.12.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2014
Номер справи
2а-2990/10/1370
Номер документу
41902378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2014 року Справа № 10237/13

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Затолочного В.С.,

суддів - Каралюса В.М., Гулида Р.М.,

за участі секретаря судового засідання Нефедової А.О.,

представника відповідача Антонюка І.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.05.2013 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства «Завод комунального транспорту» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, третя особа: Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів, за участю прокуратури м. Львова про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Закрите акціонерне товариство «Завод комунального транспорту» (далі - Позивач, ЗАТ «Завод комунального транспорту», ЗАТ «ЗКТ») звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Львові (далі - ДПІ у м. Львові), в якому, з врахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Львові № 92301/0/6376 від 13.04.2006 р. та № 92301/1/10156 від 16.06.2006 р., якими позивачу визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 3701580,00 грн. (в т.ч. основний платіж - 2467720,00 грн. та штрафні санкції - 1233860,00 грн.).

В ході судового розгляду справи, суд першої інстанції допустив заміну відповідача Державну податкову інспекцію у м. Львові правонаступником - Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Львові Державної податкової служби. Судом апеляційної інстанції було здійснено заміну даного відповідача на його правонаступника - Спеціалізовану Державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - Відповідач, СДПІ у м. Львові, СДПІ).

У зв'язку із переходом платника податків на обліку до іншого органу державної податкової служби, суд першої інстанції залучив до участі у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державну податкову інспекцію у Сихівському районі міста Львова.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.05.2013 року позов задоволено повністю, визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Львові № 92301/0/6376 від 13.04.2006 року та № 92301/1/10156 від 16.06.2006 року.

Дану постанову оскаржив в апеляційному порядку відповідач, який просить скасувати вказане судове рішення та винести нову постанову про відмову в позові.

В апеляційній скарзі апелянт зазначив, що контрагентом позивача не сплачено до бюджету податок на додану вартість, а тому право на відшкодування такого податку у позивача не виникло.

Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта, який наполягав на задоволенні апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до дублікату Статуту ЗАТ «Завод комунального транспорту» (нова редакція затверджена Загальними зборами акціонерів товариства 21.12.2005р. та зареєстрована державним реєстратором 07.04.2006р.) та Протоколу Загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства «Львівський автомобільний завод» (далі - ЗАТ «Львівський автомобільний завод», ЗАТ «ЛАЗ») від 21.12.2005р. № 5, ЗАТ «Завод комунального транспорту» є правонаступником ЗАТ «Львівський автомобільний завод».

Згідно зі Свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість № 17701897 від 19.06.2006р. вбачається, що позивач був зареєстрований платником зазначеного податку ДПІ у м. Львові.

В період з 03.04.2006р. по 04.04.2006р. Державною податковою інспекцією у місті Львові було проведено невиїзну документальну перевірку ЗАТ «Львівський автомобільний завод» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2005 року, про що було складено Акт № 17/23-4/32483661 від 04.04.2006р. про результати зазначеної перевірки.

В ході проведеної перевірки податковим органом встановлено порушення ЗАТ «Завод комунального транспорту» п. 1.3., п. 1.7., п. 1.8. ст. 1, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7, п. 11.5 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997р. (надалі - Закон № 168/97), внаслідок чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного (звітного) періоду - за вересень 2005 року в сумі 11267144 грн. (рядок 21 декларації з податку на додану вартість) та не задекларовано суму ПДВ, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками звітного періоду (рядок 27 декларації), в результаті чого занижено суму податку на додану вартість за вересень 2005 року на 2467720 грн.

Зокрема, в акті перевірки відповідачем описано наступні порушення платника податків:

- неправомірно включено до складу податкового кредиту вересня 2005 року податкові векселі на загальну суму 923274,35 грн., чим порушено п. 11.5 ст. 11 Закону № 168/97;

- в порушення п. 1.3., п. 1.7., п. 1.8. ст. 1, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст.7 Закону № 168/97 по господарській операції із ДАХК «Чорноморський суднобудівний завод» по придбанню незавершеного будівництвом траулера зав. № 616 завищено суми податкового кредиту за вересень 2005 року на 13260133,00 грн.;

- безпідставно включено до складу податкового кредиту за вересень 2005 року залишок від'ємного значення податкового кредиту попереднього звітного (податкового) періоду (за серпень 2005 року) чим порушено п. 1.3., п. 1.7., п. 1.8. ст. 1, п.п.7.4.1 п.7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закон № 168/97 (завищення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного періоду (рядок 26 декларації за серпень) описано в актах перевірки № 3/23-4/32483661 та № 4/23-4/32483661 від 25.01.2006р.).

Зазначені порушення зумовлені тим, що в ході проведених Державною податковою інспекцією у місті Львові перевірок ЗАТ «Львівський автомобільний завод» з питань достовірності бюджетного відшкодування податку на додану вартість за попередній податковий період (за серпень 2005 року) відповідачем встановлено відсутність залишку податкового кредиту, який підлягає включенню до складу податкової декларації з ПДВ за вересень 2005 року (рядок 23 декларації). Також відповідачем встановлено неповноту декларування та сплати податкових зобов'язань ДАКС «Чорноморський суднобудівний завод» по операціях із іншими суб'єктами господарювання, що на переконання податкового органу виключає можливість включення позивачем суму ПДВ з вартості придбаного судна до податкового кредиту. Окрім цього, у зв'язку із відсутністю у платника податків підтвердженої податковим органом суми бюджетного відшкодування та відсутністю оплати податкових векселів, відповідачем встановлено неправомірне включення до складу податкового кредиту за вересень 2005 року податкових векселів на 923274,35 грн.

На підставі акта перевірки № 17/23-4/32483661 від 04.04.2006р. Державною податковою інспекцією у місті Львові було винесено податкове повідомлення рішення № 92301/0/6376 від 13.04.2006 р., яким позивачу визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 3701580,00 грн. (в т.ч. основний платіж - 2467720,00 грн. та штрафні санкції - 1233860,00 грн.).

За результатами адміністративного оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення, скаргу платника податків залишено без задоволення та винесено податкове повідомлення-рішення № 92301/1/10156 від 16.06.2006 р., яким позивачу визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 3701580,00 грн. (в т.ч. основний платіж - 2467720,00 грн. та штрафні санкції - 1233860,00 грн.).

Скасовуючи спірні податкові повідомлення-рішення, суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган не вправі відмовляти у здійсненні бюджетного відшкодування з податку на додану вартість внаслідок стверджуваної несплати цього податку контрагентами позивача, оскільки чинне законодавство не встановлює підстав для таких дій. Крім того, на думку суду першої інстанції, знайшла підтвердження правомірність включення позивачем до складу податкового кредиту за вересень 2005 року неоплачених податкових векселів на суму 923274,35 грн.

З такими висновками не погоджується колегія суддів апеляційного суду.

Так, як було зазначено вище, ДПІ у м. Львові проведено позапланову невиїзну документальну перевірку з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість ЗАТ «Завод комунального транспорту» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень місяць 2005 року.

Підставою для проведення позапланової невиїзної документальної перевірки стало отримання з ДПІ у м. Миколаєві інформації про результати перевірок ДАХК «Чорноморський суднобудівний завод» (лист № 825/7/23-512/1/122 від 24.01.2006), про що зроблено відмітку в акті перевірки ЗАТ «ЛАЗ» № 4/23-4/32483661 від 25.01.2006 з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період вересень 2005 року.

Перевіркою ЗАТ «ЛАЗ» з питання правильності визначення суми ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню встановлено, що від'ємне значення ПДВ за вересень 2005 року виникло за рахунок придбання ТМЦ у великих розмірах - незавершеного будівництва траулера заводський № 616 вартістю 79560800 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 13260133 грн., отриманого від ДАХК «Чорноморський суднобудівний завод».

На виконання Наказу ДПА України від 18.08.05 № 350 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ» ДПІ у м. Львові направлено запит від 17.11.2005 № 18982/33-0 (повторні від 08.12.2005 № 20407/33-0, від 13.12.2005 № 20722/33-0) на адресу ДПІ у м. Миколаєві з проханням надати інформаційну довідку, складання та надання якої передбачено п. 4 .5 розд. 4 зазначених Методичних рекомендацій.

ДПІ у м. Миколаєві на виконання вищевказаного Запиту надало інформаційну довідку від 16.12.2005 № 30266/7/23-111/67 відносно постачальника ДАХК «ЧСЗ». В розділі І «Загальні положення» інформаційної довідки в колонці «Стан платника» зазначено, що порушено провадження у справі про банкрутство підприємства ДАХК «ЧСЗ», в розділі IV «Результати роботи підрозділів податкової міліції» зазначено, що 21.08.2004 по факту була порушена кримінальна справа за ознаками злочину передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, яка 27.10.2004 була передана до суду, а в розділі V інформаційної довідки в частині «Розрахунку частки податкових зобов'язань з ПДВ у податковому періоді по операціях з даним платником» в колонці «Загальна сума зобов'язань з ПДВ» - 198.9 тис. грн., а в колонці «Сума зобов'язань з ПДВ по операціях з даним платником» - 13260.13 тис. грн., в колонці «%» - 0 грн.

Проте, враховуючи, що по ДАХК «ЧСЗ» сума зобов'язань по ПДВ у податковому періоді (вересень 2005 року) по операціях з даним платником (ВАТ «ЛАЗ») фактично складає більше 30% від загальної суми податкових зобов'язань, то відповідно до п.4.5 Наказу ДПА України від 18.08.05 №350 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів ДПС України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ», податковий орган дійшов висновку про необхідність проведення зустрічної документальної перевірки.

Враховуючи вищенаведене, ДПІ у м. Львові направлено запит на адресу ДПІ у м. Миколаєві від 26.12.2005 №21483/33-0, щодо проведення зустрічної перевірки ДАХК «ЧСЗ» по взаєморозрахунках із ЗАТ «ЛАЗ» за вересень 2005 року.

Як видно з матеріалів справи, ДПІ у м. Миколаєві листом від 24.01.2006 року № 825/7/23-512/1/122 надало інформацію стосовно перевірки ДАХК «ЧСЗ» з питань взаємовідносин з ЗАТ «ЛАЗ, в якому зазначило:

а) стосовно взаєморозрахунків ДАХК з ЗАТ «ЛАЗ».

ДПІ у м. Миколаєві здійснена перевірка ДАХК «ЧСЗ» з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок по податковій декларації з ПДВ за жовтень 2005 року (акт перевірки від 13.01.2006 №21/23-515/1/14312980).

За результатами перевірки ДАХК «ЧСЗ» податкові зобов'язання за вересень 2005 року по операціях на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20% складають 14008104,00 грн.

У перевіреному періоді основним покупцем був ЗАТ «ЛАЗ», сума ПДВ - 13260133,33 грн. Продаж незавершеного будівництва траулера № 616 для ЗАТ «ЛАЗ» здійснений згідно з договором від 05.08.2005 № 210205/616-01, податкова накладна № 103/9 від 30.09.2005 на загальну суму 79560800,00 грн., в т.ч. ПДВ - 13260133,33 грн.

Відповідно до договору № 210205/616-01 від 05.08.2005 ЗАТ «ЛАЗ» зобов'язується купити одне недобудоване судно проекту 1288, зав. № 616 у стані «як є». Датою поставки являється дата на протоколі передачі - приймання судна. Право власності на товар переходить в момент підписання протоколу приймання - передачі судна. Ціна договору складає 79560800,00 грн. Оплата - протягом 10 днів з моменту отримання товару.

б) стосовно взаєморозрахунків ДАХК «ЧСЗ» з ТОВ «Глобал плюс».

За даними ДАХК «ЧСЗ» загальна сума коригування податкових зобов'язань з ПДВ за вересень 2005 року складає - (мінус) 13802386,00 грн. (р. 8 декларації), в тому числі: - 13839541,00 грн. - згідно з п. 4.5. Закону (р. 8.3 декларації); + 37 155,00 грн. - інші випадки (р. 8.4. декларації).

Перевіркою правильності проведення коригування по р.8.3. згідно з п. 4.5 ст. 4 Закону № 168/97 - (мінус) - 13 839 541,00 грн. ДПІ у м. Миколаєві встановлено наступне:

Пунктом 4.5. ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями) передбачено, що якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Підпунктом 4.5.1 п. 4.5. ст.. 4 Закону № 168/97 передбачено, що якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку, то:

1) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку;

2) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за наслідками такого податкового періоду, якщо він зареєстрований як платник ПДВ на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів.

Пунктом 10.3. Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 30.06.2005 року № 244 (втратив чинність, був чинним на час спірних правовідносин) передбачено, що записи на підставі розрахунку коригування кількісних і вартісних показників (додаток 2 до податкової накладної) здійснюються у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань відповідно до пункту 4.5 ст. 4 Закону № 168/97.

Перевіркою ДПІ у м. Миколаєві встановлено, що ДАХК «ЧСЗ», в порушення п.п. 4.5.1 п. 4.5. ст. 4 та п.п. 7.2.8. п. 7.2 ст. 7 Закону № 168/97, не проведено коригування за лютий 2005 року, до реєстру виданих податкових накладних за вересень 2005 не включено розрахунки коригування кількісних та вартісних показників на загальну суму ПДВ 13333333,33 грн. щодо повернення траулера зав. № 616 від ТОВ «Глобал плюс», проведеного у лютому 2005 року та відображеного у декларації з ПДВ за вересень 2005 (р.8. декларації).

Перевіркою встановлено, що сума коригування по р.8.3. декларації з ПДВ з вересень 2005 року (мінус) -13839541,00 грн. складається з наступного:

- 312901,00 грн. - розрахунок коригування від 04.08.2005 № 3/8 до податкової накладної № 207/2 від 28.02.2005 за договором від 21.02.2005 № 210205/616-01 з ЗАТ «Меридіан», причина коригування - розірвання договору, найменування - незавершене будівництво траулера зав. № 616 на суму без ПДВ 3396315,00 грн., ПДВ - 679263,00 грн. В податковій декларації з ПДВ за серпень 2005 року підприємством включено до коригування податкових зобов'язань суму 366362,00 грн., в податковій декларації за вересень 2005 підприємством включено до коригування податкових зобов'язань суму 317901,00 грн.

- 193307,00 грн. - розрахунок від 01.08.2005 № 1/8 до податкової накладної № 206/2 від 28.02.2005 за договором № 21205/616-01 з ЗАТ «Меридіан», причина коригування - розірвання договору, найменування - незавершене будівництво траулера зав. № 616 на суму без ПДВ 15750000.00 грн.., ПДВ - 3150000,00 грн. Залишок суми ПДВ 2956693,00 грн. у попередньому та звітному податкових періодах до коригування податкових зобов'язань підприємством в деклараціях з ПДВ не включено.

- 13333333,33 грн. - розрахунок коригування № 201/2 від 28.02.2005 до податкової накладної № 253/3 від 31.03.2004 за договором від 31.03.2004 № 235 з ТОВ «Глобал плюс», причина коригування - розірвання договору, найменування - незавершене будівництво траулера зав. № 616 на суму без ПДВ 66666666,67 грн., ПДВ 13333333,33 грн.

Перевіркою ДАХК «ЧСЗ» встановлено:

сума ПДВ по податковій накладній від 31.03.2004 № 253/3 (продаж траулера зав. № 616 ТОВ «Глобал плюс») включена ДАХК «ЧСЗ» до податкових зобов'язань березня 2004 року, відображених у книзі обліку продажу товарів (робіт, послуг) на загальну суму 80000000,00 грн, в т.ч. ПДВ 13333333,33 грн. та відповідають даним податкової декларації з ПДВ за березень 2004 року.

Взаєморозрахунки між ДАХК «ЧСЗ» та ТОВ «Глобал плюс» по зазначеній операції відображено у довідці ДПІ у м. Миколаєві від 02.07.2004 № 228/23-215/14312980 про результати зустрічної перевірки ДАХК «ЧСЗ» з питань взаємовідносин з ТОВ «Глобал. плюс» за березень 2004 року.

На час даної перевірки книга продажу товарів (робіт, послуг) на підприємстві відсутня, оскільки вилучена 02.02.2005 старшим слідчим слідчого відділу прокуратури Миколаївської області Гуденко В.А. відповідно до протоколу обшуку.

Відповідно до угоди від 04.02.2005 у зв'язку з невиконанням умов договору № 235 від 31.03.2004 ТОВ «Глобал плюс» та ДАХК «ЧСЗ» домовилися розірвати договір № 235 від 31.03.2004. Угода підписана з боку ДАХК «ЧСЗ» головою правління Чуркіним О.А., з боку ТОВ «Глобал плюс» - Лупим А.В.

Повернення траулера зав. № 616 від ТОВ «Глобал плюс» відповідно до угоди від , 04.02.2005 про розірвання договору № 235 від 31.03.2004 на загальну суму 80000000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 13333333,33 грн., по бухгалтерському обліку відображено у меморіальному ордері №405 за лютий 2005 року.

в) стосовно взаєморозрахунків ДАХК «ЧСЗ» з ЗАТ МСВ «Меридіан».

У вищевказаному листі ДПІ у м. Миколаєві зазначено: незавершене будівництво траулера зав. №616 повернуто від ТОВ «Глобал плюс» та продано ЗАТ МСВ «Меридіан» згідно з договором № 210205/616 від 21.02.2005. Відповідно до договору ціна товару становить 18900000,00 грн., в тому числі ПДВ 3150000,00 грн.

Суд також звертає увагу на те, що вартість траулера зав. № 616 зменшено в 3,5 рази в порівнянні з сумою попередньої реалізації ТОВ «Глобал плюс».

Датою поставки вважається дата акту приймання - передачі товару. Оплата повною сумою не пізніше 120 банківських дів з дати підписання договору. Договір підписаний з боку ДАХК «ЧСЗ» головою правління Чуркіним О.А., з боку ЗАТ МСВ «Меридіан» генеральним директором Каленським О.В. Траулер передано 22.02.2005 згідно з протоколом передачі - приймання судна, який підписаний з боку ДАХК «ЧСЗ» головою правління Чуркіним О.А., з боку ЗАТ МСВ «Меридіан» генеральним директором Каленським О.В. Сертифікат про право власності підписаний головою правління ДАХК «ЧСЗ» Чуркіним О.А. Податкова накладна на продаж траулера зав. № 616 № 206/2 від 28.02.2005 - незавершене будівництво траулера зав. № 616 на загальну суму 18900000,00 грн., в тому числі ПДВ - 3150000,00 грн.

Згідно з відомістю (карткою) затрат по замовленнях з початку відкриття, за грудень 2003 року затрати по замовленню 02616 становлять 19146313,00 грн.

З врахуванням ПДВ ціна замовлення 02616 становить 22975576,78 грн., в тому числі ПДВ - 3829263,00 грн.

Пунктом 4.1 ст. 4 Закону № 168/97 визначено, що база оподаткування операцій з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), за винятком податку на додану вартість, що включається до ціни товарів (послуг), згідно із законами України з питань оподаткування.

ДАХК «ЧСЗ» у відповідності до вимог п. 4.1 ст. 4 вказаного вище Закону (в редакції Закону від 25.03.2005р. № 2505-ІУ) на різницю між балансовою вартістю та ціною договору виписана податкова накладна № 307/2 від 28.08.2005 - незавершене будівництво траулера зав. № 616 на загальну суму 4075578,00 грн., в т.ч. ПДВ - 679263,00 грн.

Дана операція відображена ДАХК «ЧСЗ» у податковій декларації з ПДВ за березень 2005 року у р.8.1 коригування податкових зобов'язань до збільшення в сумі 3829263,00 грн., як самостійно виявлені помилки, що міститься в раніше поданій податковій декларації.

Перевірити відображення операцій з продажу траулера зав. № 616 для ЗАТ МСВ «Меридіан» в книзі обліку продажу товарів (робіт, послуг) для ДАХК «ЧСЗ» неможливо у зв'язку з її вилученням прокуратурою Миколаївської області.

Продаж траулера зав. № 616 ЗАТ МСВ «Меридіан» відповідно до договору від 21.02.2005 № 210205/616-01 на загальну суму 18900000,00 грн., в тому числі ПДВ - 3500000,00 грн., по бухгалтерському обліку відображено у меморіальному ордері № 405 за лютий 2005 року.

ЗАТ МСВ «Меридіан» не здійснило оплату за придбаний траулер.

Згідно з угодою від 01.08.2005, у зв'язку із невиконанням умов договору № 210205/616-01 від 21.02.2005, ЗАТ МСВ «Меридіан» та ДАХК «ЧСЗ» домовилися розірвати договір № 235 від 31.03.2004. Угода підписана з боку ДАХК «ЧСЗ» головою правління Чуркіним О.А., з боку ЗАТ МСВ «Меридіан» в.о. генерального директора Барановим О.В.

Повернення траулера зав. № 616 від ЗАТ МСВ «Меридіан» згідно з угодою від 01.08.2005 про розірвання договору № 210205/616-01 від 21.02.2005 по бухгалтерському обліку відображено у меморіальному ордері №405 за серпень 2005 року.

Продаж траулера зав. № 616 ЗАТ «Львівський автомобільний завод» відповідно до договору від 05.08.2005 № 21205/616-01 на загальну суму 79560800,00 грн., в тому числі ПДВ - 13260133,33 грн., по бухгалтерському обліку відображено у меморіальному ордері № 405 за вересень 2005 року.

ЗАТ «ЛАЗ» здійснив оплату за придбаний траулер зав. № 616 з рахунку № 2600424324 у ВАТ «Український професійний банк» (м. Київ, МФО 300205) на рахунок № 2600734492 ДАХК «ЧСЗ» у ВАТ «Український професійний банк» (м. Київ, МФО 300205) в сумі 18000000,00 грн. наступним чином:

- п/д № 83 від 30.11.2005 в сумі 7000000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 1166666,67 грн.

- п/д № 84 від 30.11.2005 в сумі 1000000,00 грн., в т.ч. ПДВ - 166666,67 грн.

- п/д № 896 від 30.12.2005 в сумі 10000000.00 грн., в т.ч. ПДВ - 1666666,67 грн.

Дебіторська заборгованість на день підписання акту становила 61560800,00 грн.

ЗАТ «ЛАЗ» у вересні 2005 року в податковий кредит включено ПДВ в сумі 260133 грн. (придбання незавершеного будівництва траулера зав. № 616) згідно податкової накладної № 103/9 від 30.09.2005, виписаної ДАКС «ЧСЗ».

Згідно п. 1.3 ст. 1 Закону № 168/97 платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.

Відповідно до п. 1.7 ст. 1 даного Закону, податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду визначене згідно з цим Законом.

Згідно п. 1.8 ст. 1 Закону № 168/97 бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Підпунктом 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону № 168/97 передбачено, що податковий кредит звітного періоду складається з сум податків, сплачених (нарахованих) платник податків у звітному періоді в зв'язку з придбанням товарів, вартість як відноситься до складу валових витрат.

У відповідності до п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 цього Закону передбачено, що суми податку, що підлягають сплаті до бюджету або відшкодування з бюджету, визначаються як різниця між загальною сумою податкових зобов'язань, що виникли зв'язку з будь-яким продажем товарів (робіт, послуг) протягом звітного періоду, та сумою податкового кредиту звітного періоду.

Підпунктом 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97 зазначено, що суми податку на додану вартість зараховуються до Державного бюджету України, а зараховані суми використовуються в першу чергу для бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Висновок проте, що відшкодуванню підлягають лише суми, які були сплачені до бюджету випливає з самої суті поняття податку, його основної функції - формування доходів Державного бюджету України, а також з поняття платника податку як особи, яка згідно із Законом № 168/97, зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем (як зазначено п. 1. ст. 1 даного Закону).

Враховуючи вищевказане, право на відшкодування ПДВ виникає лише при фактичному надходженні ПДВ до Державного бюджету України від продавця, якщо суму ПДВ було сплачено покупцем постачальникові, а отриману від покупця суму ПДВ було сплачено постачальником до бюджету, а не з самого факту здійснення відповідно операції та сплати покупцем податку в ціні товару.

Законом встановлено прямий взаємозв'язок між сплатою, надходженням до бюджету ПДВ та відшкодуванням цього податку. При цьому зазначені етапи нерозривно пов'язані: сплата податку, а потім включення відповідних сум до податкового кредиту і ПДВ та відшкодування ПДВ за рахунок коштів, що були сплачені у вигляді податку.

Враховуючи вищенаведене, та інформацію, отриману від ДПІ у м. Миколаєві, ЗАТ «ЛАЗ» в порушення п. 1.3, п. 1.7, п. 1.8 ст. 1, п.п. 7.4.1 п. 7.4, п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону № 168/97 завищено податковий кредит за вересень 2005 року в сумі 13260133,00 грн.

Вказані порушення відображені в акті перевірки № 3/23-4/32483661 від 25.01.2006 з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень 2005 року.

В акті перевірки ЗАТ «ЛАЗ» № 4/23-4/32483661 від 25.01.2006 з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за період вересень 2005 року встановлено, що в порушення вищезазначених норм Закону № 168/97 підприємством завищено суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку за вересень 2005 року на 2444790 грн. (р.25.1 податкової декларації з ПДВ); а також завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р.26 податкової декларації з ПДВ) за вересень 2005 року на суму 3640909 грн.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що підприємством в порушення п.1.3, п.1.7, п.1.8 ст.1, п.п.7.4.1 п.7.4, п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7, п.11.5 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями) підприємством завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду - за вересень 2005 року в сумі 11267144 грн. (р.21 декларації з ПДВ) та не задекларовано суму ПДВ, яка підлягає до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (р.27 декларації), в результаті чого занижено суму ПДВ за вересень 2005 року на - 2467720 грн.

Крім того, з матеріалів справи видно, що у вересні 2005 року ЗАТ «Львівський автомобільний завод» видано податкові векселі при імпорті товарів на митну територію України на загальну суму 619378,52 грн., які поділяються на векселі:

а) термін сплати зобов'язань по яких виникає до закінчення терміну подачі декларації з податку на додану вартість до податкового органу за звітний (податковий) період, в якому відбулися їх поставка органам митного контролю;

б) термін сплати зобов'язань по яких виникає після закінчення терміну подачі декларації з податку на додану вартість до податкового органу за звітний (податковий) період, в якому відбулася їх поставка органам митного контролю.

Відповідно п. 11.5 ст. 11 Закону № 168/97 загальна сума податкових векселів, які подані в таблиці № 2 акта перевірки, до складу податкових зобов'язань не включаються, а погашаються шляхом перерахування коштів до бюджету.

В податковій декларації з податку на додану вартість за звітний період, в якому вексель видано, такий податковий вексель відображається в рядку 6 із знаком плюс та в рядку 19.1 із знаком мінус.

Перевіркою встановлено, що в порушення п. 11.5 ст. 11 Закону № 168/97 в стрічку 19.1 податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2005 року не внесено податкові векселі на суму 448543,65 грн.

Крім цього перевіркою встановлено, що грошові кошти в погашення вищевказаних податкових векселів підприємством в бюджет не перераховувались; заява до органу податкової служби про заліки суми бюджетного відшкодування в рахунок погашення вищевказаних податкових векселів підприємством не подавалась.

Відповідно п.11.5 ст. 11 Закону № 168/97 загальна сума податкових векселів, термін сплати зобов'язань яких виникає після закінчення терміну подачі декларації, включаються до складу податкових зобов'язань в звітному (податковому) періоді в якому відбулася його поставка органу митного контролю.

В податковій декларації з податку на додану вартість за звітний період, в якому вексель видано, такий податковий вексель відображається в рядку 6 із знаком плюс та в рядку 19.1 із знаком мінус, та включається до рядка 19.2 із знаком плюс в цій же декларації.

ЗАТ «ЛАЗ» в порушення п. 11.5 ст. 11 Закону № 168/97 не внесено податкові векселі на суму 170734.87 грн. в рядок 19.1 та рядок 19.2 податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2005 року.

Підприємством включено до складу податкового кредиту вересня 2005 року (рядок 12.2 декларації - погашені податкові векселі, що дають право на збільшення податкового кредиту в поточному звітному періоді) податкові векселі в сумі 861790,77 грн., отримані ЗАТ «ЛАЗ» в серпні 2005 року (перелік векселів подано в таблиці № 4 акту перевірки).

Оскільки, підприємством грошові кошти в погашення вищевказаних податкових векселів на суму 861790,77 грн. в бюджет не перераховувались, заява до органу податкової служби про зарахування суми бюджетного відшкодування в рахунок погашення вищевказаних податкових векселів підприємством не подавалась, а податкові векселі на суму 61483,58 гри. в податкові зобов'язання липня 2005 року не включались (згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за липень 2005 року), то податкові векселі на загальну суму 923274,35 грн. є непогашеними. Враховуючи вищенаведене, підприємством суму 923274,35 грн.(рядок 12.2 декларації) в порушення п. 11.5 ст. 11 Закону № 168/97 включено до складу податкового кредиту вересня 2005 року.

У зв'язку з цим, колегія судців приходить до висновку, що дії відповідача щодо винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень відповідають вимогам чинного законодавства.

Отже, суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального та процесуального права, неповно встановив обставини справи, висновки його суперечать обставинам справи, у зв'язку з чим оскаржувана постанова підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про відмову в позові.

Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20.05.2013 року у справі № 2а-2992/10/1370 скасувати.

Винести нову постанову, якою в позові Закритого акціонерного товариства «Завод комунального транспорту» до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Львові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкових повідомлень-рішень відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.С. Затолочний

Судді В.М. Каралюс

Р.М. Гулид

Повний текст виготовлено 09.12.2014 року