Постанова № 4189220, 22.07.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2009
Номер справи
2а-3358/09/2370
Номер документу
4189220
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 22 липня 2009 року Справа № 2а-3358/09/2370

12 год. 30 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Коваленка В.І.,

при секретарі - Поповій Ю.Є.

за участю представників:

від позивача - ОСОБА_1., за довіреністю,

від відповідача - не з'явилась,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Шполянському районі до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення 2000 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Шполянському районі звернулася до суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення 2000 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю і просить суд задовольнити його з наступних підстав.

Державною податковою адміністрацією в Черкаській області проведено перевірку суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, під час якої виявлено порушення згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово - відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва», а саме роздрібна торгівля алкогольним напоєм «Медовуха» здійснювалась відповідачем за ціною нижчою за встановлений розмір мінімальних цін. Крім цього, виявлено ще одне порушення, зокрема статті 6 Декрету Кабінету Міністрів України № 18-92 від 26.12.92 року, а саме, відповідачем здійснювалась роздрібна торгівля тютюновими виробами за цінами вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів.

Відповідач в судове засідання не з'явилася, свого представника не направила, проте, надіслала на адресу суду заперечення, в якому пояснила, що позов не визнає і просить суд відмовити в задоволенні, зазначивши, що рішення про застосування позивачем фінансових санкцій від 2 квітня 2009 року № 0000302303 тому, у якому вказано, що настоянка «Медовуха» 37% 0,5 л. код МАЗ АВ ОІ АААГ 012056 не відноситься до горілчаних виробів, зазначених в Постанові № 957 від 30.10.2008 року, посилаючись на роз'яснення Міністерства економіки від 21.11.2008 року № 3501-27/563, що мінімальні роздрібні ціни на горілку та лікеро-горілчані вироби, відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів (УКТ ЗЕД) під кодами 220830-220890, так як настоянка «Медовуха» не відноситься до цієї групи.

Крім цього, відповідач надала суду лист РУ Департаменту САТ ДПА України у Черкаській області, у якому зазначено, що згідно відповіді ЗАТ «Бахчисарайський виноробний завод» алкогольні напої «Медовуха», виробництво яких здійснює дане підприємство відповідно до ТУ У 15.9.31709053-001-2001, згідно Гармонізованої системи опису товарів (УКТЗЕД) відносяться до коду товарів 2206 00 59 00. Відповідно на дані алкогольні напої не поширюються вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово - відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва».

Заперечень щодо рішення ДПІ у Шполянському районі від 2 квітня 2009 року № 0000292303 відповідач суду не надала.

Вислухавши представника позивача, вивчивши подані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_2зареєстрована в Шполянській райдержадміністрації, згідно свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи від 29.01.2004 року.

Положенням статті 3 Закону № 1776 передбачений обов'язок суб'єктів підприємницької діяльності проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів та обліку їх кількості, забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Суд зазначає, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державним податковим органам надано право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку та наявність торгових патентів. Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення оперативних перевірок відповідно до статті 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 1 червня 2000 року №1776-III (Закон №1776).

Дослідженням матеріалів справи, судом встановлено, що державною податковою адміністрацією в Черкаській області 25.03.2009 року проведено перевірку магазину «Ангеліна», що знаходиться за адресою: Шполянський район, с. Матусів, вул. Заводська, 55, який належить суб'єкту підприємницької діяльності - фізичій особі ОСОБА_2, щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, про що складено акт від 25.03.2009 року № 000598. Перевірка проводилась відповідно до вимог ст. 11-2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» - на підставі затвердженого головою ДПА в Черкаській області плану проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв на березень 2009 року від 27.02.2009 року та направлень № 002808 від 23.03.2009 року та № 002801 від 23.03.2009 року, які вручені під розписку 25.03.2009 року.

З'ясовано, що в акті перевірки № 000598 від 25.03.2009 року зафіксовані порушення ст.6 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 «Про акцизний збір», тобто порушено встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у декларації товари запроваджуються з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відповідну декларацію подано відповідно до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби країни, і діють до їх зміни у порядку, передбаченому цим Законом. Штрафна санкція за вказане порушення передбачена абзацом 12 частини другої ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта підприємницької діяльності тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.

Судом встановлено, статтею 6 Декрету Кабінету Міністрів України від 26.12.1992 «Про акцизний збір» передбачено, що суми акцизного збору, що підлягають сплаті, визначаються платниками самостійно виходячи з обсягів реалізованих підакцизних товарів за встановленими ставками. Суб'єкти підприємницької діяльності, які імпортують підакцизні товари, в обов'язковому порядку при перетинанні кордону їх декларують і подають органам митного контролю декларацію у двох примірниках, один з яких цими органами надсилається до податкових інспекцій за місцезнаходженням суб'єктів підприємницької діяльності, для справляння акцизного збору. Власник готової продукції, на яку встановлено ставку акцизного збору у твердих сумах, виготовленої на давальницьких умовах, сплачує акцизний збір виробнику не пізніше дня відвантаження готової продукції його замовнику або за його дорученням іншій особі.

Умовою відвантаження виробником готової продукції, виготовленої з давальницької сировини, його власнику або за його дорученням іншій особі є документальне підтвердження банківської установи про перерахування відповідної суми акцизного збору на розрахунковий рахунок виробника. Акцизний збір сплачується до бюджету у строки, визначені відповідним законом. Центральний податковий орган визначає порядок нарахування сум акцизного збору виходячи з норм відповідного закону з питань оподаткування окремим видом акцизного збору. Податковий агент зобов'язаний включити до ціни товару акцизний збір у порядку і за ставками, передбаченими законом, утримати його з платника акцизного збору та перерахувати його до бюджету. Зазначене перерахування здійснюється протягом семи календарних днів, наступних за датою продажу акцизного.

 Суб'єкти підприємницької діяльності, які ввезли на митну територію України підакцизні товари без сплати акцизного збору, подають до органів податкової служби до 15 числа місяця, що настає за звітним, щомісячний звіт про обсяги продажу ввезених підакцизних товарів та розміри одержаних з покупців і перерахованих до бюджету сум акцизного збору, а також про обсяги переданих товарів, ввезених (імпортованих) в інтересах інших суб'єктів підприємницької діяльності, і утриману суму акцизного збору. Встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари здійснюється виробниками або імпортерами цих товарів шляхом декларування таких цін. Декларація про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари подається відповідно до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України у формі, спільно визначеній цими органами за погодженням з Комітетом Верховної Ради України, який відповідає за проведення податкової політики.

У декларації повинні міститися відомості про встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на всі підакцизні товари, що виробляються ним в Україні, або на всі підакцизні товари, що імпортуються ним в Україну, а також про дату, з якої запроваджуються встановлені у декларації максимальні роздрібні ціни.

Крім цього, суд зазначає, що зміна будь-яких відомостей, що містяться у декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, поданій їх виробником або імпортером до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України, може здійснюватися не частіше одного разу протягом календарного місяця.

У суб'єкта підприємницької діяльності, що здійснює роздрібну торгівлю підакцизними товарами, на які встановлено ставки акцизного збору у відсотках до обороту, у місці торгівлі такими товарами на видному місці повинні бути розміщені засвідчені виробником або імпортером копії чинних декларацій про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, що були подані їх виробником або імпортером до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України.

Встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари можуть наноситись на споживчу упаковку яких товарів разом з датою їх виробництва.

З вищесказаного випливає, що відповідачем здійснено порушення, яке заключається у роздрібній торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, зокрема цигарки «Столичні» продавались по ціні 3 грн. 30 коп., максимальна ціна по яких встановлена 3 грн. 25 коп.

Отже, суд вважає, що позивачем вірно винесено рішення № 0000292303 від 02.04.2009 року про застосування фінансових санкцій в сумі 1000 грн.

У разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби передбачений штраф 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.

Штрафна санкція за вказане порушення передбачена абзацом 11 частини другої ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»

Суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до відповідного місцевого бюджету за місцем їх реєстрації в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової   служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій згідно зі статтею 25 Закону № 1776. Всупереч цій вимозі Закону суми застосованих штрафних санкцій в добровільному порядку відповідачем не сплачені, тому кошти в розмірі 2000 грн. суд вважає таким, що підлягають стягненню.

 Крім цього, суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. N 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» поширює свою дію на окремі види алкогольних напоїв, зокрема горілку та лікеро-горілчані вироби, коньяк три зірочки, коньяк чотири зірочки, коньяк п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду, різного вмісту спирту.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1 2 відсотка об'ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08.

Визначення «горілка» та «лікеро - горілчані вироби» вказані в Указі Президента України «Про державну монополію на виробництво та обіг алкоголю і тютюнової продукції» від 28 червня 1999 року N 748/99, зокрема горілка - спиртний напій, міцністю від 38 до 56 відсотків об'ємних одиниць , лікеро-горілчаний напій - спиртний напій міцністю від 6 до 60 відсотків об'ємних одиниць виготовлений змішуванням спирту етилового ректифікованого з напівфабрикатами та інгредієнтами.

Напій «Медовуха» відноситься до алкогольних напоїв, так як має міцність 37% об'ємних одиниць та виготовлена із змішуванням спирту етилового з іншими інгредієнтами.

Отже, у зв'язку із вищезазначеним порушенням суд вважає правомірним винесене рішення позивачем № 00003023 від 02.04.2009 року про застосування фінансових санкцій в сумі 1000 грн.

Рішення про застосування фінансових санкцій у сумі 2000 грн. вручені 13.04.2009 року відповідачу. Відповідачем дані рішення до суду не оскаржувались.

Прийняті рішення отримані відповідачем 13.04.2009, про що свідчить підпис на податкових повідомленнях-рішеннях. У встановлений строк та в визначеному порядку дане рішення відповідачем не оскаржене, що дозволяє вважати його узгодженим.

На момент розгляду справи в суді, приватний підприємець ОСОБА_2має заборгованість перед бюджетом в сумі 2000 грн., що підтверджується довідкою від 11.06.2009 № 4611/19-023.

Дослідженням матеріалів справи встановлено, що державною податковою інспекцією у Шполянському районі вжито всі, передбачені законодавством заходи по отримання заборгованості по обов'язкових платежах.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах мають право подавати до суду позов до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

На момент розгляду справи в суді, штрафні санкції в добровільному порядку відповідачем не сплачені.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97,ч. 2 ст. 128, ст.ст. 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1ідентифікаційний номер 2218206445 на користь державної податкової інспекції у Шполянському районі, що знаходиться за адресою: 20600, Черкаська обл., м. Шпола, вул. Леніна, 16, код ЄДРПОУ 34118033, р/р 35217001004494 в Шполянському відділенні держказначейства МФО 854018 штраф у сумі 2000 (дві тисячі) грн.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 23 липня 2009 року. Суддя В.І. Коваленко