УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2014 р.Справа № 818/2206/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Спаскіна О.А.
Суддів: Сіренко О.І. , Любчич Л.В.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
представника позивача - Плужнікової Л.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.10.2014р. по справі № 818/2206/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Терра-Сервіс"
до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2014 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Терра-Сервіс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення -задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, прийняте у формі листа №18-19/10/32372/18-05-27, щодо неприйняття податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю "Терра-Сервіс" з податку на додану вартість за травень 2014 року.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин положення 48.3 та 48.4 статті 48 , п.201.15 ст.201 Податкового кодексу України та ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника позивача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області листом №18-19/10/32372/18-05-27 повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю "Терра-Сервіс", що звіт, надісланий поштою (податкова декларація з податку на додану вартість за травень 2014 року), не відповідає вимогам п.201.15 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки відсутні реєстри виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді на надісланому електронному носії (диску), тому така декларація не визнана як податкова декларація та вважається неприйнятою (а.с.5).
Зокрема, надісланий поштою на електронному носії (на диску) реєстр виданих та триманих податкових накладних не вдалося імпортувати у зв'язку з наявністю помилок у файлі.
Задовольняючи позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Терра-Сервіс", суд першої інстанції виходив з того, що прийняте рішення ДПІ у м. Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області (у формі листа №18-19/10/32372/18-05-27) є безпідставним та протиправним.
Колегія суддів погоджується з таким висновком сулу першої інстанції, виходячи з наступного.
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів (ст.ст.15,16 ПК України).
Згідно з п.48.1, п.48.2, п.48.3, п.48.4, 48.7 ст.48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: - тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;- реєстраційний номер облікової картки платника податків;- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку ( за наявності).
В окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:- відмітка про звітування за спеціальним режимом;- код виду економічної діяльності (КВЕД);- код органу місцевого самоврядування за КОПТУУ;- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Податкова декларація повинна бути підписана.
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.
Відповідно до п.201.15 ст.201 Податкового кодексу України платники податку щомісяця в терміни, що передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у тому числі для яких цим розділом встановлено звітний податковий період - квартал, подають контролюючому органу копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.
Згідно з положеннями п.49.8, п.49.9, п.49.10 ст.49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
В матеріалах справи міститься копія спірної декларації за травень 2014 року, розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість, розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, які були направлені Товариством з обмеженою відповідальністю "Терра-Сервіс" (зокрема, додатки № 1 до декларації, додатки № 5 до декларації, диск з електронним реєстром виданих та отриманих податкових накладних) відповідачу 10.06.2014 року та отримані ним 12.06.2014 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.17-41).
Як встановлено судовим розглядом факт отримання податковим органом надісланого позивачем разом з декларацією електронного носія (диску), на якому містився файл з реєстром виданих та отриманих податкових накладних, не заперечується відповідачем, а лише стверджується про неможливість імпортувати з такого електронного носія інформацію у свою базу даних. Тобто відповідачем підтверджується надання в електронному вигляді реєстру виданих та отриманих податкових накладних.
З копії скріншоту приймання ДПІ у м. Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області реєстру виданих та отриманих податкових накладних, наданого представником відповідача, вбачається, що імпорт здійснювався з електронного носія з назвою файлу звіту 18190037430064J1201507100000000310520141819.ХМL (а.с.42), який співпадає з назвою файлу Реєстру отриманих та виданих податкових накладних, сформованого позивачем 10.06.2014 року (а.с.27). З даної копії скріншоту слідує (а.с.42), що відкриттю підлягав файл, наданий платником податку ТОВ "Терра-Сервіс" (податковий номер 37430064).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що діючим податковим законодавством не передбачено право контролюючого органу не визнавати подану позивачем податкову декларацію як податкову звітність та не приймати її лише з тих підстав, що додаток до такої декларації (реєстр отриманих та виданих податкових накладних) містився в електронному вигляді на електронному носії (диску) у форматі, який уповільнював чи унеможливлював імпортування таких даних до бази даних податкового органу, чи внаслідок інших технічних помилок під час відкриття файлів із податковою звітністю.
Отже, доводи апеляційної скарги відповідача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи вимог 48.3 та 48.4 статті 48 , п.201.15 ст.201 Податкового кодексу України та норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.
З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 15.10.2014р. по справі № 818/2206/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.Судді(підпис) (підпис) Сіренко О.І. Любчич Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 10.12.2014 р.