Копія
Справа № 822/4572/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіДанилюк У.Т. при секретаріГорячій Д.Л. за участі:представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
29 жовтня 2014 року позивач звернулась в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо неприйняття по суті рішення та не інформування за наслідками розгляду звернення про надання безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с.Кутківці Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області;
- зобов'язати відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с.Кутківці Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що у липні 2014 року вона звернулась до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області із заявою про надання їй у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею до 2 га, однак, станом на момент звернення до суду, жодної відповіді стосовно результатів розгляду вказаної заяви їй не надано, тому такі дії відповідача вважає грубим порушенням її прав, в зв'язку з чим змушена звернутись до суду.
Позивач, яка була належним чином повідомлена про дату час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилась, на адресу суду 04.12.2014 року подала заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, вказав, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити в зв'язку з їх необґрунтованістю. Вказав, що лист, в якому позивача було повідомлено про необхідність представлення документів на право власності будівель фактично є відмовою в задоволенні її заяви. Порушення строків розгляду такої заяви пояснив значним навантаженням.
Заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Так, судом встановлено, що 06.05.2014 року позивач звернулась до Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.
Відповідно до ч.1 ст.33 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Згідно з п."б" ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га.
При цьому, відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача. Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно ч.7 ст.118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідачем не було розглянуто заяву ОСОБА_3 у визначений законодавством строк. При цьому в судовому засіданні представником відповідача надано:
- лист управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 29.07.2014 року, адресований відділу Держземагентства у Чемеровецькому районі з зобов'язанням опрацювати звернення та надати інформацію згідно рекомендованої форми, а у випадку виявлення обставин, які перешкоджають наданню дозволу на розробку проекту землеустрою повідомити заявника та Головне управління одночасно;
- лист відділу Держземагентства у Чемеровецькому районі Хмельницької області №01-03-1/2176 від 07.08.2014 року, в якому зазначено, що згідно наданого заявником графічного викопіювання, бажана для отримання земельна ділянка розташована на території господарського двору, де розташовані сільськогосподарські будівлі і споруди в зв'язку з чим, позивачу необхідно надати документи, що підтверджують право власності на вказане майно. Такого листа позивачем отримано не було.
Однак приписами чинного законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи у вирішенні зазначеного питання повинно прийматися у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади.
Таким чином, прийняття відповідачем вищевказаного листа замість рішення не відповідає ст.118 ЗК України, тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо неприйняття по суті рішення підлягають задоволенню.
При цьому суд звертає увагу на те, що згідно абз.3 ч.7 ст.118 ЗК України, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання, відповідний орган виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Аналіз наведеної норми свідчить про те, що бездіяльність органів, визначених у ст.118 ЗК України, не перешкоджає процесу відведення земельної ділянки, оскільки здійснення замовлення на виготовлення проектної документації можливе і без отримання дозволу на її виготовлення.
Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 10.12.2013 року по справі № 21-358а13.
При цьому особа не позбавлена також права на оскарження відповідного рішення, дії або бездіяльності цих органів до суду.
Що стосується іншої вимоги позивача - про зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, суд звертає увагу на наступне.
Так, відповідно до норм чинного законодавства повноваження відповідача щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або прийняття рішення про відмову у такому дозволі є дискреційними повноваженнями та його виключною компетенцією, а тому у суду відсутні підстави для зобов'язання надати відповідний дозвіл. Суд вважає, що втручання в дискреційні повноваження відповідача не можуть бути виправдані з підстав доцільності та необхідності врегулювання спірних відносин.
Згідно ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України, Кодекс), суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на встановлені фактичні обставини справи належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача.
Аналогічна позиція міститься в п.14 Листа Верховного суду України "Щодо розгляду земельних спорів" №19-3767/0/8-08 від 29.10.2008 року, в якому вказано, що при розгляді справ за адміністративними позовами до органів державної влади чи органів місцевого самоврядування про визнання неправомірною бездіяльності щодо не розгляду заяви про надання земельної ділянки в оренду, про передачу земельної ділянки у власність, суди вправі зобов'язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про надання в оренду (передачу у власність), що не належить до компетенції суду.
При цьому в ході судового розгляду встановлено, що 04.12.2014 року ОСОБА_3 повторно звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2 га безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с.Кутківці Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області. До заяви від 04.12.2014 року також було додатковий документ (копію договору дарування), в порівнянні із заявою від 06.05.2014 року.
Тому, з огляду на зміст позовних вимог та враховуючи, що під час судового розгляду було встановлено, що позивач повторно звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, суд вважає, що в контексті норм КАС України належним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с.Кутківці Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області, подану 04.12.2014 року. Розгляд такої заяви відповідачу слід здійснити у місячний строк та прийняти за результатами її розгляду рішення відповідно до ч.7 ст.118 ЗК України.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги слід задовольнити частково.
Керуючись ст.ст.11, 71, 158-163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Держземагенства України в Хмельницькій області щодо неприйняття по суті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с.Кутківці Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.
Зобов'язати Головне управління Держземагенства України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с.Кутківці Кутковецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 10 грудня 2014 року
Суддя/підпис/У.Т. Данилюк"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк