Ухвала суду № 41868352, 02.12.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2014
Номер справи
345/1679/14-а
Номер документу
41868352
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2014 р. № 876/6602/14 Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 12 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_1, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Служба у справах дітей Калуської міської ради про стягнення переплати державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

встановив:

28.04.2014 позивач - УПСЗН Калуської міської ради Івано-Франківської області звернувся в суд із позовом до відповідача - ОСОБА_1 в якому просив стягнути з відповідача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 6216,12 грн за період з 01.06.2013 по 30.11.2013.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням відповідача від 19.06.2013 відповідачу призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.06.2013 по 30.11.2013 у розмірі 1036,02 грн відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Одержувачі допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. ОСОБА_1 в ІІ кварталі 2013 року одержала дохід від операції з продажу об'єкта нерухомого майна у розмірі 43400 грн, однак при поданні декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 11.06.2013 не задекларувала цей вид доходу. Внаслідок цього виникла переплата державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 6216,12 грн за період з 01.06.2013 по 30.11.2013. Оскільки відповідач добровільно не повернула надміру виплачені кошти, відповідач просить стягнути з неї ці кошти в судовому порядку.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 12.06.2014 у задоволенні позову відмовлено.

Із цією постановою не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що відповідно до пп. 5.18 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять, зокрема, інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства. Відповідно до ст. 172 ПК України дохід позивача від продажу квартири підлягає оподаткуванню, а тому такий мав бути відображений у поданій нею декларації.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про його дату, час та місце, що підтверджується наявними у справі розписками, а тому у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, апеляційний розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.

Судом першої інстанції встановлено, що 11.06.2013 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради із заявою про призначення держаної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний прожитковий мінімум (а.с. 4-5). Також нею була заповнена декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 6-7). За результатами розгляду заяви УПСЗН Калуської міської ради було прийняте рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми в період з 01.06.2013 по 30.11.2013 у розмірі 1036,02 грн щомісячно (а.с. 8-9).

При проведенні перевірки достовірності та повноти інформації про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги було встановлено, що у ІІ кварталі 2013 року ОСОБА_1 одержала дохід від операції з продажу об'єкта нерухомого майна у розмірі 43400 грн (а.с. 11), який не відобразила у поданій декларації.

23.12.2013 ОСОБА_1 отримала на руки повідомлення про відшкодування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 6216,12 грн (а.с. 12), однак у добровільному порядку ці кошти не повернула.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов задоволеним бути не може, оскільки ОСОБА_1 являється матір'ю трьох неповнолітніх дітей. Сім'я проживала в однокімнатній квартирі загальною площею 29,7 кв.м., житловою площею 17,6 кв.м. З огляду на наведене вбачається, що сім'я потребувала покращення житлових умов. Тому, за погодженням із органом опіки та піклування Калуської міської ради Івано-Франківської області (а.с. 30), 06.08.2012 відповідач разом з її чоловіком придбали трикімнатну квартиру загальною площею 62,0 кв.м., житловою площею 44,2 кв.м. Однак, в зв'язку з відсутністю коштів, остаточний розрахунок за дане нерухоме майно не було здійснено. Тому 30.05.2013 відповідач здійснила продаж належної їй та чоловікові однокімнатної квартири, що підтверджується копією договору купівлі-продажу та передала кошти в рахунок погашення заборгованості за придбання трьохкімнатної квартири.

Суд апеляційної інстанції переглядаючи цю справу в апеляційному порядку, зазначає таке.

Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради від 19.06.2013, на підставі заяви ОСОБА_1 від 11.06.2013, призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на двох дітей у розмірі 580 грн на кожну дитину відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Частиною 3 статті 1 вказаного Закону визначено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, згідно п. 22 якого, для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї.

Форма Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб затверджена Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 22.07.2003 № 204, згідно якої у Розділі другому зазначаються доходи, які визначаються відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату, Держкомсім'ямолоді від 15.11.2001№ 486/202/524/455/3370 та зареєстрованої у Мін'юсті 07.02.2002 за № 112/6400.

Як вбачається з матеріалів справи, апелянт на обґрунтування апеляційних вимог посилається на пп. 5.18 цієї Методики, згідно якого, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять, зокрема, інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.

Підставою для стягнення з відповідача допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є те, що ОСОБА_1 під час заповнення декларації про доходи та майновий стан не відобразила дохід отриманий у ІІ кв. 2013 року в сумі 43400 грн, від операції з продажу однокімнатної квартири АДРЕСА_1, згідно договору купівлі-продажу від 30.05.2013 ВТБ № 202284.

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого майна врегульований статтею 172 Податкового кодексу України, згідно п. 172.1 якої (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року квартири або їх частини та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Отже, з аналізу наведеної норми вбачається, що дохід фізичної особи від продажу нерухомості не оподатковується у разі продажу квартири або її частини вперше у звітному календарному році, яка перебуває у власності платника понад три роки.

Матеріали справи містять тільки один договір купівлі-продажу нерухомого майна (а.с. 35-36), згідно якого продана ОСОБА_1 квартира перебувала у спільній сумісній власності з її чоловіком згідно договору дарування від 15.04.2003, тобто більше ніж 3 роки. Доказів того, що відповідач протягом звітного податкового року продала більше ніж одну квартиру, позивач не надав. Відомості на які посилається УПСЗН Калуської міської ради, отримані від Калуської ОДПІ (а.с. 10-11), містять тільки дані про отриманий дохід в сумі 43400 грн, однак у цих відомостях відсутня вказівка на те, що такий дохід був оподаткований.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки позивач не довів того, що дохід отриманий відповідачем від продажу вказаної вище квартири, підлягав оподаткуванню у відповідності до ст. 172 ПК України, а тому відсутні підстави вважати, що таких мав бути відображений у декларації про доходи та майновий стан. Тому позов задоволеним бути не може.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскарженої постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -

ухвалив:

апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області - залишити без задоволення, а постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 12 червня 2014 року у справі № 345/1679/14-а (2-а/345/131/2014) - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

На ухвалу протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.М. Гінда

Судді: В.Я. Качмар

В.В. Ніколін