ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08 грудня 2014 р. Справа № 918/1455/14
Господарський суд Рівненської області у складі судді Войтюка В.Р. розглянувши матеріали справи за позовом Прокурора м. Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до відповідача Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради про внесення змін в договір оренди землі.
В засіданні приймали участь представники:
позивача: Горчак Ю.П. дов. № 08-2251 від 31.12.14 р. (в засіданні 10.11..2014р.),
відповідача: Ремовський С.В. дов. від 22.09.2014 р.,
прокуратури: Ковальчук Л.В. посв. № 027171 від 02.07.2014 р.
Рішення приймається 08 грудня 2014 року, оскільки в судовому засіданні 10 листопада 2014 року оголошувалась перерва.
В судовому засіданні, відповідно до ст. 85 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору:
Прокурор м. Рівне звернувся до господарського суду Рівненської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до відповідача Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради про внесення змін до пунктів 5 та 9 договору оренди землі від 23.05.2011р. укладеного між Рівненською міською радою та Управління капітального будівництва, зареєстрований в управлінні Держкомзему у м. Рівне 23.05.2011р. за №56101004000050, а саме виклавши їх у наступній редакції:
п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 827955,93 грн. (вісімсот двадцять сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят п'ять гривень) 93 копійки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року.
п. 9 За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 24838,68 грн. (двадцять чотири тисячі вісімсот тридцять вісім гривень) шістдесят вісім копійок, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-17/126-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 9 від 21.05.2014р. засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 14 жовтня 2014 року порушено провадження у справі № 918/1455/14, розгляд якої призначено на 27 жовтня 2014 року.
24 жовтня 2014 року, через канцелярію суду, від прокуратури надійшла заява про зміну предмету позову, підтримана представником Рівненської міської ради. Відповідно до якої, прохальну частину доповнено абзацом наступного змісту: "Орендар зобов'язується вносити орендну плату за новими ставками з 01 квітня 2014 року".
Відповідно до абзацу 4 статті 22 Господарського процесуального кодексу України до початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 27 жовтня 2014 року розгляд справи відкладено на 10 листопада 2014 року.
В судовому засіданні 10 листопада 2014 року оголошено перерву до 8 грудня 2014 року.
27 листопада 2014 року на адресу суду від представника позивача - Рівненської міської ради, надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника.
8 грудня 2014 року на адресу суду надійшла заява за підписом прокурора міста погоджена Рівненською міською радою у якій просять суд розглядати спір без урахування заяви про зміну предмету позову від 23.10.2014р. №56-8822 вих-14.
Відтак, враховуючи вищезазначені обставини в сукупності та керуючись частиною 4 статті 22 ГПК України господарський, предметом позову є вимоги в редакції позовної заяви.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Рівненською міською радою 02.06.2014 року надіслало на адресу відповідача три екземпляри додаткового договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Звертає увагу суду на те, що обов'язок укласти договір передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Зазначає, що встановлення нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки відбулося за Рішенням Рівненської міської ради від 04.07.2013р. №3122. Наголошує, що позовні вимоги підтверджені наявними в матеріалах справи доказами, а саме проектом додаткового договору, копією пропозиції від 02.06.2014р. № 08-1417, розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку на вул. Скляренка та Холмській державної або комунальної власності наданої в оренду УКБ №02-17/126-1.
27 жовтня 2014 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду представник відповідача подав відзив у якому повідомляє, що розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку №02-17/126-1 не відповідає вимогам ч. 2 ст. 20 ЗУ "Про оцінку земель", оскільки дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Наголошує, що витяг відповідачем не був отриманий. Звертає увагу суду на те, що Рішенням Рівненської міської ради № 1466 від 22.12.2011р. "Про затвердження проекту землеустрою, припинення права користування земельною ділянкою та передачу земельних ділянок на вул. Федора Пекарського, 26 безоплатно у власність і в оренду" припинено право оренди частини земельної ділянки № 8 в районі вулиць Скляренка та Холмської в м. Рівне.
10 листопада 2014 року через відділ канцелярії та документального забезпечення суду уповноважений представник відповідача подав додаткові пояснення, у яких зазначає, що новий розмір орендної плати не міг бути внесений до договору оренди раніше ухвалення рішення комісії РМР з питань встановлення розміру орендної плати. Наголошує, що протокол засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки № 9 складений 21.05.2014р. Звертає увагу суду на, що пропозиція про внесення змін до договору оренди надіслані міським головою в червні 2014 року.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокуратури та сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
26 березня 2011 року між Рівненською міською радою (надалі - орендодавець) та Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради (надалі-орендар) укладено договір оренди № 56101004000050.
За умовами договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва житлового кварталу індивідуальної забудови, з правом укладання договорів суборенди, яка знаходиться в місті Рівному в районі вулиць Скляренка та Холмської (п. 1 Договору).
Пунктом 2 договору встановлено, що в оренду передається земельна ділянка площею 2 980 (дві тисячі дев'ятсот вісімдесят) квадратних метрів, за рахунок земель, які були надані в оренду управлінню капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради.
Згідно п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 622 441 грн. 88 коп. (шістсот двадцять дві тисячі чотириста сорок одну гривню 88 копійки) - витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №04-09/32, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 18 березня 2011 року.
Відповідно до п. 8 договору строк дії договору - 5 (п'ять) років.
Умовами пункту 9 договору визначено, що за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 560 грн. 20 коп. (п'ятсот шістдесят гривень 20коп.), що становить 0,09 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 04-09/32-1, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 20 січня 2011 року.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 договору).
За умовами пункту 13 договору, розмір орендної плати може змінюватись орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал.
Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
Розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни нормативної грошової оцінки земель у місті Рівному;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначеної законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 28 договору Право орендодавця: у односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендареві повідомлення через податкові органи, або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.
Пунктом 34 договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків передбачених в п. 13 цього договору.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Договір скріплено печатками сторін, підписано уповноваженими представниками та зареєстровано в управлінні Держкомзему у м. Рівне 23.05.2011р. за № 56101004000050.
Відповідно до акту про встановлення меж земельної ділянки № 8 в натурі (на місцевості), земельну ділянку закріплено межовими знаками. Розмір та місце показані на кадастровому плані.
Рішенням другої сесії Рівненської міської ради VІ скликання від 20.01.2011р. № 164 поновлено договір оренди земельної ділянки загальною площею 38 185 м. кв. в районі вулиць Скляренка - Холмської Управлінню капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради для будівництва житлового кварталу індивідуальної забудови, з правом укладання договорів суборенди терміном на 5 (п'ять) років.
Згідно акту прийому - передачі орендодавець здав а орендар прийняв земельну ділянку площею 2 980 (дві тисячі дев'ятсот вісімдесят) квадратних метрів.
Акт прийому передачі підписаний уповноваженими представниками та скріплено печатками сторін.
Рівненською міською радою прийнято рішення від 4 липня 2013 року № 3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного". Затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки міста Рівного. Введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2014 року. Установлено, що нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.
До матеріалів справи позивачем долучено проект договору про внесення змін до договору оренди землі № 56101004000050 від 26.03.2011 року (зареєстрований 23.05.2011р.).
Листом - пропозицією від 02.06.2014р. № 08-1417 Рівненською міською радою направлено Управлінню капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі.
Однак відповідачем не повідомлено міську раду про прийняття чи відхилення пропозиції.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у м. Рівне вул. Скляренка - Холмської №02-17/3059 від 24 жовтня 2014 року, нормативно грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки становить 827 955, 93 грн.
У матеріалах справи наявний розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 1 квітня 2014 року, відповідно до якого розмір орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку становить 24 838 грн. 68 коп. в рік.
Враховуючи недосягнення між сторонами згоди щодо внесення змін до договору оренди землі в добровільному порядку, позивачем подано позов про внесення змін до договору оренди землі.
Згідно ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків (зобов'язання), в силу ст. 11 ЦК України є договори та інші правочини. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За умовами пункту 13 договору, розмір орендної плати може змінюватись орендодавцем в односторонньому порядку. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал.
Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
Розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни нормативної грошової оцінки земель у місті Рівному;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначеної законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 28 договору Право орендодавця: у односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендареві повідомлення через податкові органи, або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати.
Пунктом 34 договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, крім випадків передбачених в п. 13 цього договору.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Аналогічна позиція викладена в ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
В силу приписів п. 10 договору обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством, за затвердженими КМУ формами, що заповнюються під час укладання зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, ст. 288 якого обумовлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки; Платником орендної плати є орендар земельної ділянки; об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду; розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем; розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель (в тому числі несільськогосподарського призначення) - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. (підпункти 1 - 5, 5.1. ст. 288).
Рішенням Рівненської міської ради від 4 липня 2013 року № 3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного". Затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки міста Рівного. Введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 1 січня 2014 року. Установлено, що нормативна грошова оцінка земель міста Рівного підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.
Згідно ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. ст. 142, 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, в тому числі і надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Отже, розпорядження землями від імені Українського народу здійснюють органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Згідно п. 2.19 Постанови Пленуму ВГСУ від 17 травня 2011 року № 6 у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення позивача від 4 липня 2013 року № 3122 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного" не оскаржувалося відповідачем у судовому порядку, є чинним, а отже підстави, щоб не брати його до уваги, у суду відсутні.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Отже, ставка земельного податку при розрахунку орендної плати змінено органом що уповноважений на такі зміни. Ця обставина є підставою перегляду розміру орендної плати. Договір оренди встановлює обов'язок відповідача переглянути розмір орендної плати.
У абз. 4, 5 п. 2.19 Постанови Пленуму ВГСУ від 17 травня 2011 року № 6 передбачено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати (в даному випадку Податковим кодексом України) може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Пунктом 2.19 Постанови Пленуму ВГСУ від 17 травня 2011 року № 6 встановлено, що надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору.
Згідно ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Не надавши відповіді на пропозицію внести зміни відповідач, тим самим порушив свої договірні та встановлені законом зобов'язання. В свою чергу, позивач має право вимагати приведення договору у відповідність до законодавчо змінених розмірів орендної плати.
Статтею 651 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору.
З огляду на те, що на час звернення позивача до суду та на час вирішення справи розмір орендної плати, який закріплений в договорі не відповідає належному тобто встановленому на підставі законодавства, доводи відповідача про те, що позовна вимога щодо зміни розміру орендної плати за рішенням суду передбачає зміну податку (розміру платежу) до закінчення поточного бюджетного року та суперечить п. п. 4.1.9 п. 4. 1 ст. 4 податкового кодексу України, не можуть вважатись переконливими, а тому судом до уваги не приймаються.
Таким чином, позовні вимоги щодо внесення змін у договір є обґрунтовані, підтверджуються поданими доказами та підлягають задоволенню. Розмір орендної плати, який підлягає внесенню в договір підтверджується доданим розрахунком.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2. Ввести зміни до пунктів 5 та 9 договору оренди землі від 23 травня 2011 року №56101004000050, укладеного між Рівненською міською радою та Управлінням капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради і викласти пункт 5 та пункт 9 договору в наступній редакції:
п. 5 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 827955,93 грн. (вісімсот двадцять сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят п'ять гривень) 93 копійки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року.
п. 9 За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 24838,68 грн. (двадцять чотири тисячі вісімсот тридцять вісім гривень) шістдесят вісім копійок, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-17/126-1, виданий управлінням Держземагенства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу №9 від 21.05.2014р. засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки.
3. Стягнути з Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Лермонтова, буд. 6, ідентифікаційний код: 05517742) в дохід державного бюджету України судовий збір у сумі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) 00 коп.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний рішення складено 11 грудня 2014 року.
Суддя Войтюк В.Р.