ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2011 року Справа № 2а/0370/837/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача Ємчика Р.І.,
представників відповідачів Кузьменко О.О., Гаврилюка В.С., Ольхової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Поларі» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2010 року,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Поларі» (далі - ТзОВ «Поларі») звернулось з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - Луцька ОДПІ), Головного управління Державного казначейства України у Волинській області (далі -ГУ ДКУ у Волинській області), у якому просить стягнути на його користь з Державного бюджету України суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2010 року у розмірі 538006,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що згідно з поданою податковою декларацією з ПДВ за лютий 2010 року товариством задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в розмірі 538006,00 грн. Відповідно до поданої товариством заяви на бюджетне відшкодування Луцькою ОДПІ було проведено виїзну позапланову перевірку ТзОВ «Поларі» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку за лютий 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.01.2010 року по 28.02.2010 року. За наслідками перевірки податковим органом не підтверджено суму бюджетного відшкодування за лютий 2010 року у зв'язку з встановленим порушенням абзацу четвертого підпункту «а» п.п7.7.11 п.7.7 ст.7 Закон України «Про податок на додану вартість». Не погоджуючись з висновками акту перевірки, товариство подало заперечення, за результатом розгляду якого Луцька ОДПІ вказала, що ТзОВ «Поларі» мало право на отримання бюджетного відшкодування за лютий 2010 року, яке виникло за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувалось в період з 01.01.2010 року по 28.02.2010 року в сумі 538006,00 грн., однак відшкодування вказаної суми в строк, визначений Законом України «Про податок на додану вартість», не проведено, оскільки Луцькою ОДПІ не надано висновку до органу державного казначейства із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Відповідач - Луцька ОДПІ у запереченнях на позовну заяву зазначив, що відповідно до п.5 наказу Державної податкової адміністрації України від 12.11.2002 року №538 «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» у ході проведення документальної перевірки заявленого до відшкодування ПДВ проводяться зустрічні перевірки основних постачальників (до виробника або імпортера товарів, робіт, послуг). Згідно вимог наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики» від 03.08.2004 року №451/501/132 відшкодуванню з бюджету підлягає сума податку на додану вартість, по якій наступив термін відшкодування, виходячи з результатів завершених документальних перевірок, включаючи стовідсоткове проведення зустрічних перевірок по ланцюгу поставок товарів (робіт, послуг) до виробника (імпортера). Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві та Севастополі протягом місяця, але не пізніше десяти днів до початку кожного місяця, виходячи з результатів завершених документальних перевірок, включаючи виконання вимог Державної податкової адміністрації України щодо проведення зустрічних перевірок, забезпечують подання до Департаменту оподаткування юридичних осіб зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування грошовими коштами в кожному регіоні та інформацію за суб'єктами підприємницької діяльності, за якими прийнято обґрунтоване рішення щодо законності відшкодування податку на додану вартість у сумі 100 тис. грн. і більше, а також уточнених реєстрів інвентаризації платників податків на оформлення облігацій внутрішньої державної позики у відповідності до пункту 12 цього Порядку. В подальшому Державна податкова адміністрація України надає Державному казначейству України реєстр суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодування податку на додану вартість з бюджету. Одночасно з повідомленням Державного казначейства України Державна податкова адміністрація України повідомляє державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві та Севастополі про обсяги можливих сум відшкодувань та про перелік суб'єктів підприємницької діяльності з визначенням розміру відшкодувань податку на додану вартість, за якими регіональні податкові органи протягом дня подають до регіональних органів державного казначейства висновки на проведення відшкодування податку на додану вартість. Оскільки на даний час товариство не включене до реєстру суб'єктів господарської діяльності на відшкодування сум ПДВ, то підстав для подання до органу казначейтсва висновку на відшкодування сум ПДВ немає, у зв'язку з чим Луцька ОДПІ просить в задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні представники Луцької ОДПІ підтримали подані суду заперечення, просили у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у запереченнях.
Відповідач - ГУ ДКУ у Волинській області у своїх поясненнях зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства відшкодування ПДВ з державного бюджету здійснюється органами Державного казначейства України на підставі висновків податкового органу або за рішенням суду. Оскільки висновок Луцької ОДПІ про суму відшкодування ПДВ по декларації за лютий 2010 року ТзОВ «Поларі» до відповідача не надходив, правових підстав для такого відшкодування немає.
В судовому засіданні представник ГУ ДКУ у Волинській області підтримала вказані заперечення на адміністративний позов в повному обсязі.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що згідно поданої позивачем до Луцької ОДПІ податкової декларації з ПДВ ТзОВ «Поларі» відображено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, за лютий 2010 року - 538006,00 грн. (дата отримання декларації Луцькою ОДПІ - 22.03.2010 року).
Згідно акту №3128/23-3/22392302 від 02.06.2010 року про результати виїзної позапланової перевірки ТзОВ «Поларі» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2010 року, проведеної Луцькою ОДПІ, перевіркою встановлено порушення абзацу четвертого підпункту «а» п.п.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: ТзОВ «Поларі не мало права на отримання бюджетного відшкодування за лютий 2010 року в розмірі 538006,00 грн.
ТзОВ «Поларі» подало заперечення на акт перевірки, за результатом розгляду якого Луцькою ОДПІ встановлено, що ТзОВ «Поларі» мало право на отримання бюджетного відшкодування за лютий 2010 року, яке виникло за рахунок від'ємного значення ПДВ, що декларувалось в період з 01.01.2010 року по 28.02.2010 року в сумі 538006,00 грн. (лист Луцької ОДПІ «Про розгляд заперечення» №11171а/10/23-312 від 09.06.2010 року).
Відповідно до п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Згідно із підпунктом «а» підпункту 7.7.2 п.7.7 ст.7 цього Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Відповідно до пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Підпунктом 7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства у відповідності до п.п.7.7.6 п.7.7 ст.7 зазначеного Закону надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Отже, згідно вищевказаних норм Закону України «Про податок на додану вартість» вбачається, що право у платника податку на бюджетне відшкодування виникає через 40 днів після отримання декларації податковим органом.
Всупереч наведених вимог Луцькою ОДПІ не надано органу державного казначейства висновку із зазначенням повної суми, що підлягала відшкодуванню з бюджету за лютий 2010 року.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищенаведені норми Закону України «Про податок на додану вартість», суд не приймає до уваги доводи Луцької ОДПІ в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування ПДВ, оскільки Закон України «Про податок на додану вартість» не ставить у залежність право платника податку на відшкодування від'ємного значення сум ПДВ від отримання відповідей на запити щодо сплати ПДВ контрагентами по ланцюгу до виробника чи подання ДПА України інформації про включення платника податку до відповідного реєстру на відшкодування сум ПДВ з бюджету, а передбачає обов'язок (частина 2 підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість») податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації.
Оскільки Луцькою ОДПІ фактично підтверджено правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми в розмірі 538006,00 грн. по декларації за лютий 2010 року, доказів про невідповідність заявлених до відшкодування сум відповідачем - Луцькою ОДПІ не подано, а тому суд вважає, що ненадання податковим органом висновку на відшкодування ПДВ ТзОВ «Поларі» на вказану суму є протиправною бездіяльністю останнього. Тому, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь позивача бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 538006,00 грн. підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) на користь позивача слід стягнути з Державного бюджету України 1700,00 грн. судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення №104 від 31.03.2011 року.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про податок на додану вартість», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Поларі» суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий 2010 року в розмірі 538006,00 грн. (п'ятсот тридцять вісім тисяч шість грн. 00 коп.).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Поларі» судові витрати по справі в сумі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 22 квітня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій