КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/11561/14 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.
Суддя-доповідач: Межевич М.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Горбань Н.І., за участю секретаря судового засідання Міщенко Ю.М., представника відповідача Вдовенка К.В., розглянувши у відкритому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Норвіч Інвест» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.08.2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Норвіч Інвест» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дій, -
В С Т А Н О В И В:
До суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Норвіч Інвест» (далі - позивач, ТОВ «Норвіч Інвест») до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - відповідач, ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві) про:
- визнання протиправними дій відповідача по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) щодо взаємовідносин з платниками податків за період - травень 2014 року;
- визнання протиправними дій відповідача по оформленню результату зустрічної звірки ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) у формі акту від 27.06.2014 року № 1527/26-59-22-05/39071461 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) щодо взаємовідносин з платниками податків за період - травень 2014 року;
- визнання протиправними дій відповідача по внесенню змін до облікових даних платника податків - ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461), зокрема, до комп'ютерної автоматизованої інформаційної системи «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий блок», у тому числі в базу даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» на підставі акту від 27.06.2014 року № 1527/26-59-22-05/39071461 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) щодо взаємовідносин з платниками податків за період - травень 2014 року;
- зобов'язання відповідача відновити в облікових даних платника податків - ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) в усіх базах, зокрема, у комп'ютерній автоматизованій інформаційній системі «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий блок», у тому числі в базу даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» показників сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період - травень 2014 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.08.2014 року у позові відмовлено.
Позивач в апеляційній скарзі просить скасувати вказану постанову, оскільки вважає, що судом не в повному обсязі з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, в результаті чого висновки суду не відповідають дійсним обставинам справ, що призвело до прийняття судом невірного рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та за печення на неї розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТОВ «Норвіч Інвест» взято на податковий облік в органах державної податкової служби від 29.01.2014 року за № 265914010392, станом на момент здійснення звірки перебуває на обліку в ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.
Відповідачем згідно із п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та п. 4.4 наказу ДПА України від 22.04.2011 року № 236 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) щодо взаємовідносин з платниками податків за період травень 2014 року.
В результаті проведених заходів складено акт від 27.06.2014 року № 1527/26-59-22-05/39071461 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) щодо взаємовідносин з платниками податків за період - травень 2014 року(далі - Акт).
Згідно вказаного акту, на підставі проведених відповідних заходів податковим органом зроблено висновок про те, що ТОВ «Норвіч Інвест» документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із платниками податків за період травень 2014 року.
Крім того, в ході проведених заходів встановлено відсутність позивача за місцезнаходженням, відповідно відповідачем направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням.
Не погоджуючись із висновками податкового органу, які викладені в акті, а також діями відповідача щодо проведення зустрічної звірки, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову з огляду на те, що відподач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність вчинення ним дій щодо проведення зустрічної звірки. Водночас зазначив, що факт порушення прав позивача в даній справі відсутній та позивачем не доведений.
Суд апеляційної інстанції не повністю погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Підпунктом 16.1.5 пункту 16.1. статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідно до пункту 2 Порядку, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Податковим органом встановлено, що місцезнаходження ТОВ «Норвіч Інвест» є офісні/складські приміщення підприємства. В процесі перевірки встановлено, що за юридичною адресою підприємства відсутні первинні та бухгалтерські документи: договори, накладні, товарно-транспортні накладні, податкові накладні, реєстри отриманих та виданих податкових накладних, банківські виписки та будь-які інших первинні бухгалтерські документи, регістри бухгалтерського обліку, що засвідчують здійснення господарської діяльності.
З огляду на те, що у податкового органу виникли сумніви стосовно факту реальності здійснення операцій, вказані обставини стали підставою до вжиття ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві заходів для проведення зустрічної звірки ТОВ «Норвіч Інвест».
Таким чином, керуючись п.73.5 статті 73 Податкового кодексу України, відповідачем ініційовано проведення зустрічної звірки шляхом зіставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання з даними платників податків, право на проведення такої звірки надано відповідачу вказаною статтею Кодексу.
Водночас як вбачається з матеріалів справи, згідно наявних податкових інформаційних баз даних, в тому числі, БД АІС «Податковий блок» стан ТОВ «Норвіч Інвест» - « 9» - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням форми № 18-ОПП від 26.06.2014 року № 1491/9/26-59-18-05-20.
Згідно з пунктом 4.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року. № 236 (далі - Методичні рекомендації), у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Тобто, відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій, у разі неможливості проведення зустрічної звірки, податковим органом складається акт про неможливість проведення зустрічної звірки за формою визначеною у додатку 3 до Методичних рекомендацій.
Згідно з матеріалами справи, у зв'язку з неможливістю проведення зустрічної звірки ТОВ «Норвіч Інвест» відповідачем складено акт від 27.06.2014 року № 1527/26-59-22-05/39071461.
З огляду на те, що органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків, які безпосередньо знаходяться у них на обліку, суд пвважає, що відповідач при вжитті заходів проведення зустрічної звірки позивача, а також при оформленні результатів звірки діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Разом з тим, податковий орган дійшов висновку про безпідставність формування позивачем податкового кредиту на суму - 3723720,00 грн. по взаємовідносинам з контрагентом ПП «ТОРС-СТРОЙ» за травень 2014 р. В обґрунтування цього висновку відповідач посилається на інформацію з АІС «Податковий блок» - «Податкові накладні» згідно якої позивачем сформовано податковий кредит з ПДВ на підставі податкових накладних, які не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних але виписані на адресу позивача. Внаслідок цього висновку відповідачем внесені зміни до облікових даних позивача, зокрема до комп'ютерної автоматизованої інформаційної системи «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий Блок» у тому числі в базу даних «Система співставлений податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України».
Згідно з п. 54.3. ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Відповідно до п. 4.6. Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість) (Наказ ДПА України № 306 від 24.05.2011 року) у разі якщо згідно з пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу контролюючий орган самостійно визначає суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, такий контролюючий орган і надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення про розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань, зроблений за результатами перевірки, за формою «Р» згідно з додатком 2 до наказу N 985.
Згідно з п. 6.1. Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування на додану вартість (від'ємного значення податку на додану вартість) підрозділи обліку та звітності органів .зержавної податкової служби у день надходження інформації, вказаної у пунктах 3.11, 3.12.2 розділу 3 та пункті 4.8 розділу 4 цих Методичних рекомендацій, здійснюють відповідні облікові операції в картках особових рахунків платників ПДВ.
Таким чином, зміни в облікові дані операцій по податку на додану вартість здійснюється лише на підставі податкових повідомлень-рішень чи на підстав довідок складених за результатами перевірок, коли контролюючим органом не виявлено фактів порушень платником податків законодавства України.
Внесення змін до облікових карток платника податків, що не пов'язано із зміною податкового навантаження з податку на додане вартість, можливе лише на підставі або самостійно поданої декларації платника податку на додану вартість або прийнятого контролюючим органом податкового повідомлення-рішення після закінчення строків його узгодження.
Проте, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що податкове повідомлення-рішення на підставі Акту не приймалось, при цьому відповідачем самостійно були внесені зміни до облікових даних позивача. Вказана дія є порушення прав позивача.
На вимогу суду відповідач 27.10.2014 надав копію витягу з АІС «Податковий блок», з якого вбачається, що на підставі Акту від 27.06.2014 року № 1527/26-59-22-05/39071461 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) щодо взаємовідносин з платниками податків за період - травень 2014 року, податковим органом внесені відповідні зміни до облікових даних позивача.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що позовна вимога про зобов'язання відповідача відновити в облікових даних платника податків - ТОВ «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) в усіх базах, зокрема, у комп'ютерній автоматизованій інформаційній системі «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий блок», у тому числі в базу даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» показників сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період - травень 2014 року, підлягає задоволенню.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.08.2014 року підлягає частковому скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160,195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Норвіч Інвест» задовольнити частково.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27.08.2014 року скасувати.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві по внесенню змін до облікових даних платника податків - Товариства з обмеженою відповідальністю «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461), зокрема, до комп'ютерної автоматизованої інформаційної системи «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий блок», у тому числі в базу даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» на підставі Акту від 27.06.2014 року № 1527/26-59-22-05/39071461 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) щодо взаємовідносин з платниками податків за період - травень 2014 року.
Зобов'язати відповідача відновити в облікових даних платника податків - Товариства з обмеженою відповідальністю «Норвіч Інвест» (код ЄДРПОУ 39071461) в усіх базах, зокрема, у комп'ютерній автоматизованій інформаційній системі «Інтегрована автоматизована інформаційна система ГУ Міндоходів України «Податковий блок», у тому числі в базу даних «Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» показників сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період - травень 2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Норвіч Інвест» судовий збір в розмірі 36 (Тридцять шість) гривень 54 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.В. Межевич
Суддя Г.В. Земляна
Суддя Н.І. Горбань
Повний текст постанови виготовлений 13.11.2014 року.
Головуючий суддя Межевич М.В.
Судді: Земляна Г.В.
Горбань Н.І.